Suçlar da bizim gibi dijitalleşti mi?

Instagram’daki bir butik hesabından havale yaparak elbise aldım ama gelmedi? Bir araştırma yaparken çok uygun fiyatlı ürünler sürekli reklam olarak karşıma çıkıyor tıklarsam ne olur? Bunun gibi pek çok soru var aslında kafamızda. Her gün bu tür şeylerle karşılıyor, çok basit bir şekilde internette bir şeyler ararken bile reklam veya bağlantı olarak karşımıza çıkıyor. Peki bunlar ilgimizi çekiyor mu? Elbette çekiyor, çünkü ya çok iyi bir fiyat sunuluyor ya da altında yazılan yorumlar bizim için gerçekten tatmin edici oluyor. Ama maalesef bütün bunlar ne kadar güvenli?

Kredi kartı veya banka kartı bilgilerimizi paylaşmamız ne kadar doğru?

Hayatımızda pandemi gibi bir gerçek var ve biz bununla birlikte yavaş yavaş yaşamayı öğreniyoruz. Haliyle bu süreçte özellikle bu sürecin başında pek çok işimizi telefon, bilgisayar kullanarak dijital ortamda uzaktan halletmeye başladık.

Peki ya suçlar dijital ortama taşınmadı mı?

Elbette taşındı. Dolandırıcılık artık dijital ortamda da çok fazla yer edinmiş, ki bu şekilde dolandırıcıların işi bile kolaylaşmış durumda.

Dolandırıcılık deyince öyle zor olabileceğini ya da sizi ikna edemeyeceklerini sakın düşünmeyin!

Çoğu dolandırıcılık siz fark etmeden gerçekleşiyor. Bunun pek çok yöntemi var.

Diyelim ki ilginizi çeken bir başlığa sahip olan linke tıklıyorsunuz, hiçbir şey açılmıyor ya da bir anda ne olduğunu anlayamadan bilgisayarınız veya telefonunuz dosyalar indirmeye başlıyor. Evet, işte maalesef dolandırıldınız. Kötü niyetli hazırlanmış yazılımların yüklenmesine izin verdiniz ve bilgileriniz 3. Kişiler tarafından görülür hale geldi.

Dolandırıcılık, fayda sağlamak üzere karşı tarafı kasıtlı olarak yanıltma amacıyla gerçekleştirilen her türlü eylemdir. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız. O anda boşluğumuza gelmiş olması bile dolandırıcılar için çok büyük bir fırsat unutmayın.

Peki bu bir suç mu yoksa ben böyle bir linke tıkladığım için bir şey yapamayacak mıyım?

Öncelikle dolandırıcılık suç teşkil etmektedir ve buna bizim tıklamamız veya inanmamız bunu değiştirmeyecektir. Bu sebeple suç duyurusunda bulunabilir, dolandırıcı kişilerin ceza almasını sağlayabiliriz.

Peki sosyal medya üzerinden alışverişte bulunduğumda ürün gelmez veya çok farklı bir ürün gelirse ne yapabilirim, bu da dolandırıcılığa girer mi?

Öncelikle böyle bir durumla karşılaştığınızda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız zararınızın giderilmesi için izlenecek iyi bir yoldur. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz gibi dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Dolandırıcılığın cezası ne kadar?

TCK md.157’de düzenlenen basit dolandırıcılık suçunun cezası, 2 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası 10.000 güne kadar adli para cezasıdır. TCK md. 158/a,b,c,d,g,h,i fıkralarında düzenlenen nitelikli dolandırıcılık suçunun cezası, 6 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ve 10.000 güne kadar hapis cezasıdır.

Nitelikli dolandırıcılık hallerine neler girmektedir?

Yine TCK 158. Maddesinde de bu suçun nitelikli hallerinde; bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenmesi sayılmıştır.

Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıya mal olabilir, unutmayalım.

Avukat Elif Akar

www.instagram.com/lawmeditation/?hl=tr

www.facebook.com/av.elifakar/

https://twitter.com/avelifakar

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner