Geri Dön

Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Ayaktaki nasıl geçer sorusu bu sorundan müzdarip olan kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Nasırlar, birden fazla nedenden dolayı meydana gelebilir. Nasır insanların ellerinde veya ayaklarında meydana gelebilir. Nasırlar insanların el ve ayaklarını kullanmasını engellemenin yanında günlük işleri de yaparken ağrılı hale getirebilir. Bu nedenlerden dolayı nasır nasıl geçer sorusunun cevabının bilinmesi gerekmektedir. Nasır nasıl çıkarılır diye merak ediyorsanız cevaplar haberimizin detaylarında… işte nasır nasıl geçer ve nasır nasıl çıkarılır sorusunun cevapları…

Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Ayaktaki nasır nasıl geçer, nasır nasıl çıkarılır sorusunun cevapları son günlerde internet ortamında en çok aranan sorular arasında yer alıyor. Günlük hayatınızı sekteye uğratan nasır problemini size vereceğimiz yöntemlerle iyileştirme şansı yakalayabilirsiniz. Nasırlar, tekrarlanan sürtünme veya basınçtan kaynaklanan kalınlaşmış, sarımsı cilt lekeleri olarak karşımıza çıkar. Vücudunuzun cilt dokusunu korumak için doğal savunma olarak gelişir.

Ağrılı, nasırlardan kurtulmak imkansız değildir. Dolayısıyla sizlere nasır nasıl geçer sorusunun cevabını doğal yöntemler şeklinde verebilmemiz mümkün. İşte nasır nasıl geçer, nasır nasıl çıkarılır sorusunun cevapları…

Nasır neden olur?

Yinelenen basınç veya sürtünme, nasırların ana nedenidir. Ancak, bu sürtünmeye yol açan bir dizi faktör bulunmaktadır. İşte nasıra neden olan faktörler.

Nasır nedenleri arasında sürtünme ve basınç ilk sırada yer alır. Sürtünmeye yol açan nedenler ise şunlardır:

Uygun ayakkabı tercih edilmemesi: Ayağınızı çok sıkı saran ayakkabılar ayağınızda zamanla birlikte sürtünmeye neden olabilir. Doğru ayakkabı tercihi çok önemlidir.

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek: Topuklu ayakkabı yürümediğinizde bile ayağınıza baskı uygulayacağı için sürtünmeye neden olabilir.

Çıplak ayakla gezmek: Uzun süre çıplak ayakla gezmek ayaklarınızda baskıdan dolayı sürtünmeye neden olabilir. Bu durum deriyi sertleştirir ve nasır oluşumuna zemin hazırlar.

Ayak deformasyonları: Ayaklarda çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan deformasyonlarda nasır oluşumunun diğer bir sebebidir.

Ağır alet, ekipman kullanmak: Ellerde nasır oluşumuna neden olan etkenlerden birisi de spor salonunda yapılan ağır ekipman kullanımıdır.

Müzik aleti çalmak: Ellerinizi sürekli olarak çalıştırmanızdan dolayı müzik aleti çalmanız sonucunda ellerinizde nasır oluşabilir.

Duruş bozukluğu: Düzensiz yapılan yürüyüşler ve duruş bozukluğu kişide nasıra neden olabilmektedir.

Nasır belirtileri
-Cilt yüzeyinde kalınlaşmış ve sararmış bölge
-Ciltte ağrı ve hassasiyet
-Kuru cilt
ayaktaki nasır nasıl önlenir?

-Basınç ve sürtünmeye neden olan etkenleri bularak, bu etkenleri ortadan kaldırmayı çalışın.
-Rahat ayakkabı giymeye özen gösterin. Özellikle basıncın fazla olduğu alanlarda ekstra dolgu kullanabilirsiniz.
-Ayaklarınızı temiz tutun ve sürekli nemlendirin.
-Çıplak ayakla yürümeyin.
-Ayaklarınızı düzenli olarak dinlendirmeye özen gösterin.

Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Nasırları yok etmek için piyasadaki ilaçları kullanmak yerine evde kendinize özel doğal yöntemler denemeyi tercih edebilirsiniz. Yazımızın devamında evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri yer alıyor, göz atmadan geçmeyin.

Yöntem 1: Epsom tuzu ve pompa taşı ile kullanın

Ayaktaki nasır nasıl geçer


Nasır tedavisinde uygulayabileceğiniz yöntemler arasında epsom tuzu ve pompa taşı ilk sırada yer alır. Epsom tuzu içinde yer alan maddeler sayesinde ayak kokusunu da önleyen bir yapıya sahiptir.


Gerekli malzemeler:

-4 yemek kaşığı epsom tuzu
-1 litre Lukewarm su
-Küvet
-Pomza taşı

Nasıl yapılır?

Ayaktaki nasır nasıl geçer

1.adım: Küvetin içine bir litre suyu dökün, içine epsom taşı dökün ve eriyene kadar karıştırın.

2.adım: Ayaklarınızı 30 dakika boyunca suyun içinde bekletin.

3.adım: Ayaklarınızı sudan çıkardıktan sonra yumuşayan bölgeleri pomza taşı ile ovun.

4.adım: Ayaklarınızı su ile durulayın, temiz bir havluyla kurulayın ve nemlendirici sürün.

Yöntem 2: Elma sirkesi ile tedavi olun

Ayaktaki nasır nasıl geçer

Elma sirkesi içindeki maddeler nasırın sertleşmiş düzeyini tedavi eder. Bu yöntemi düzenli kullanarak nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gerekli malzemeler:
-Elma sirkesi
-Tıbbi bant

Nasıl yapılır?

1.adım: Elma sirkesini pamuk topu ile ıslatın ve topukta nasır olan bölge üzerine koyun.

2.adım: Pamuklu topu bant ile kapatın ve gece boyunca bekletin.

3.adım: Sabah ölü cildi pomza taşı ile ovalayın.

4.adım: Bu işlemi nasır ortadan kaybolana kadar her gün tekrar etmelisiniz.

Yöntem 3: Muz peelingi uygulayın

Ayaktaki nasır nasıl geçer

Lezzetli tükettiğiniz bir meyve olan muzu yedikten sonra çöpe atmak yerine peeling olarak kullanabilirsiniz. Muzun kabuğu ile kullanım yapmanız yeterli olacaktır. Bu yöntem nasır tedavisinde de tercih edilen bir yöntemdir.

Gerekli malzemeler:

-1 adet muz kabuğu

Nasıl yapılır?

1.adım: Soyduğunuz muzu nasır olan bölgenin üzerine koyun.

2.adım: Üzerine çorap geçirip bir gece böyle bekleyin ya da muz kabuğu ile nasırı ovun.

3.adım: Nasır ortadan kalkana kadar bu işlemi tekrar edin.

Yöntem 4: Soda kullanın

Ayaktaki nasır nasıl geçer

Kabartma tozu, zeytinyağı ve limon suyu ile özel bir karışım hazırlayarak nasır tedavisinde kullanabilirsiniz. Bu karışım ile nasırlarınız yumuşayacak, kuruluğu gidecek ve cildiniz yenilecektir.

Gerekli malzemeler:

-1 çorba kaşığı kabartma tozu
-1 çorba kaşığı limon suyu
-2 çorba kaşığı zeytinyağı

Nasıl yapılır?

1.adım: Limon suyu ve zeytinyağını bir kabın içinde karıştırın.

2.adım: Daha sonra karışımın içine kabartma tozu ekleyin ve karıştırın.

3.adım: Karışımın içine pamuk batırın ve nasır olan bölgeye her gün bir kere uygulayın.

Yöntem 5: Hint yağı kullanın

Nasır oluşumuna neden olan kuru cildi yumuşatan bir yöntem olarak Hint yağı kullanımı yapabilirsiniz. Bu yöntem ile ölü ciltlerden kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.
Gerekli malzemeler:
-Bir miktar Hint yağı
-Pamuk
-Bant

Nasıl yapılır?

1.adım: Pamuğu Hint yağına batırın ve ve nasır olan bölgeye sürün.

2.adım: Pamuğu bantla sabitleyin ve tüm gece bekletin.

3.adım: Nasır geçene kadar günlük olarak tekrarlayın.

Yöntem 6: Listerin kullanımı ile nasır tedavisi

Listerin kullanımı ile çeşitli cilt kusurlarını ve yaraları tedavi edebilirsiniz. Listerinin iyi geldiği sorunlardan birisi de nasırdır. Nasır sorunu olanlar için listerin kısa süreli tedavi sağlayacaktır.

Gerekli malzemeler:

-Yarım fincan listerin
-Yarım fincan beyaz sirke
-1 su bardağı su

Nasıl yapılır?

1.adım: Tüm malzemeleri bir kabın içine ekleyin.

2.adım: Ayaklarınızı bu karışımın içinde 15 dakika boyunca bekletin.

3.adım: Nasırları tedavi edebilmek için bu yöntemi haftada bir kere, düzenli olarak kullanmanız önerilir.

İpuçları:

-Diyabet gibi bir sağlık sorununuz varsa nasırlar geç iyileşebilir. Daha ciddi bir soruna dönüşmemesi adına tedavi için doktora danışmanız önerilir.
-Nasır bıçakla kesmeye çalışmayın. Bu durum çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün maddi kaynaklarınızla ilgili değişimler yaşayabilirsiniz. Gelirlerinizi arttırmak için yöntemler geliştirebilirsiniz. Yeteneklerinizi ön planda tutacağınız işlere yönlenmek sizi keyiflendirecektir. İş hayatınızda başarı olmak için daha fazla çaba sarf edeceğiniz zamanlardasınız. Bugün iletişimden kaynaklı sıkıntılar çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olan konularda gelişmeler bekleyebilirsiniz. Zihinsel konularda kendinizi hayalperest hissedebileceğiniz zamanlar var. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. İlişkilerinize kendinizi daha fazla kaptırabilirsiniz. Sorumluluklarınızı unutmamanızda fayda var. Uğraştığınız işlerde alternatif planlar hazırlayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konulardan gelen çözümsüz süreçler keyfinizi kaçırabilir. Elinizde olmadan yaşayacağınız sorunlar sizi iç dünyanıza döndürebilir. Kontrolünüzü kaybetmeden akışta kalmaya çalışın. Gün içinde olayların kontrolden çıktığını hissedebilirsiniz. İletişiminden kaynaklı yanlış anlaşılmalar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gelecek beklentilerinizle ilgili daha hayalperest olabilirsiniz. Sosyal konularda akıcı koşullar söz konusu. Keyif aldığınız konulara yönelmek için zaman yaratabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha hırslı davranacağınız zamanlar var. Birlikte çalıştığınız insanları kırmamaya özen göstermelisiniz. Sakin kalmakta fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda kendi sahnenizi yaratmak için çaba gösterebilirsiniz. Üstlerinizle ilişkileriniz de keyifli sohbetler yapacağınız fırsatları kaçırmamalısınız.  Gün içinde çalışmalarınızla ilgili daha aktif kararlar almak isteyebilirsiniz. Gelecek için alternatif planlar geliştirmek işlerinizi kolaylaştıracaktır. Annenizle ilgili konuları da ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak ve keşfetmek için hevesli hissedebilirsiniz. Kendinize farklı bir şeyler katmak size keyif verecektir. Gün içinde sorumlu olduğunuz konularda biraz dikkat dağınıklığı yaşayabilirsiniz.  İkili ilişkilerinizde beklentilerinizi yükseltmemeye özen gösterin. İletişimden kaynaklı sorunları çözebileceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Kriz yaratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Sorumlu olduğunuz işlerde iletişimden kaynaklı sıkışıklıklar yaşanabilir. Sakin olmaya çalışın. Maddi konularda dalgalanma yaşayabilirsiniz. Parasal konularda yenilenme içine girmek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularda daha hassas davranabilirsiniz. İlgilendiğiniz konular içinde göremediğiniz noktalar olabilir. Uğraşmanız gereken konular meydana gelebilir. Gün içinde işlerinizde en iyisini yapmaya çalışmak için mücadele edebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerde fikir ayrılıklarını çok büyütmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki konulardan dolayı kendinizi dağınık hissedebilirsiniz.  İlişkilerinizde olayları somutlaştırmakta zorlanabilirsiniz. İletişimden kaynaklı problemleri çok kolay atlatabileceğiniz zamanlardasınız. Bugünlerde başarı yönünde adımlar atmak isteyebilirsiniz. Bu konuda alternatif planlar yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilişkiler ön planda olabilir. Aşk konusunda yaratıcılığınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız konularda harcamalarınızı abartmamaya özen gösterin. Birlikte olduğunuz kişilerle ilgili konularda hassas davranacağınız zamanlar var. Sorumlu olduğunuz işlerinizde mücadele etmeniz gereken olaylarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda karışık durumlar olabilir. Geçmiş ile ilgili konuların tekrar açılması canınızı sıkabilir. Oradan uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Size daha fazla huzur veren yerlere doğru gitmek iyi gelecektir. Gün içinde babanızla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Bugün sorumlu olduğunuz konularda başarılı olmak için mücadele bilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi etrafınızdaki olaylara karşı fazla duyarlı hissedebilirsiniz. İletişimin yoğun yaşandığı zamanlarda sıkışıklıklar meydana gelebilir. Yakın çevrenizde ilişkilerinizde dalgalanmalar yaşayabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla zekânızı kullanmanız gereken işler olabilir.  Gelecek yönünde mücadeleleriniz olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber