Geri Dön

'Bana karakterini söyle, sana kokunu yapayım'

Kişiye özel koku tasarımı yapan koku uzmanı Ergül, tarihi bilgiler ışığında Osmanlı padişahlarının kokularını hazırladı.

'Bana karakterini söyle, sana kokunu yapayım'

Yaklaşık 3 yıldır kişiye özel koku tasarımı yapan Bihter Türkan Ergül, tarihi bilgiler ışığında Kanuni Sultan Süleyman, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Abdülhamit gibi padişahların kokularını hazırladı.

Sosyal bilimler mezunu olan ve yaklaşık 15 yıldır kokuyla ilgilenen ancak 3 yıldır butik olarak kişiye özel koku hazırlayan Ergül, kişiye özel koku tasarımının çocukluğundan bu yana ilgi gösterdiği bir alan olduğunu belirtti.

Annesinin bu ilgisini fark etmesi üzerine Ermeni bir yakınlarının koku dükkanına okuldan sonra yaz aylarında gittiğini, burada kokularla ilgili derin bilgiler öğrendiğini dile getiren Ergül, üniversite yıllarında da kokularla ilgilenmeye devam ettiğini ve eğitim aldığını ifade etti.

Ergül, kişiye özel koku tasarımının dünyada çok yaygın, ancak Türkiye’de çok yeni gelişen bir saha olduğunu kaydetti. Yaptıkları işin kozmetik olmadığını, çünkü kozmetiğin başlı başına parfüm olduğunu söyleyen Ergül, yaptıkları işin doğal özleri bir araya getirerek kişinin kokusunu bulmak olduğunu, bu nedenle parfüm yapmadığını, koku yaptığını, parfümün özel bir kimya bilgisi gerektirdiğini anlattı.

Kokularda kullandıkları ürünlerin tamamen organik olduğunu, cilde zarar vermediğini dile getiren Ergül, lilyum, köknarı, rezene, siyah orkide, turunçgiller, menekşe, frenk üzümü, vanilya gibi 2 bin 500 çeşit meyve ve baharat karışımı ürünleri kullandıklarını kaydetti.

"Kokuyu belirleyen aslında bizim ten salgımızdır"
Ergül, kişiye özel koku yapmak isteyenlerin ilk olarak yaş, cinsiyet, yeme-içme alışkanlıkları, uyku düzeni, su, süt ve et tüketimi sigara ve içki kullanımı gibi kişisel soruların bulunduğu formları doldurduğunu belirterek, çünkü kişisel alışkınlıkların ten salgısını etkileyen faktörler olduğunu bildirdi.

Ergül "Birinde bir parfüm beğeniriz, gidip alırız, ancak diğerin de durduğu gibi biz de durmaz. Çünkü bizim ten salgımız farklı olduğu için kokunun bizdeki duruşu değişik olacaktır. Kokuyu belirleyen aslında bizim ten salgımızdır" diye konuştu.

Tarihe büyük bir ilgi duyduğunu ve profesyonel olarak yaptığı kokuyu tarih ile birleştirmek amacıyla 3 yıl önce Topkapı Sarayı’ndaki arşivlere ulaşmak için bir çalışma içerisine girdiğini dile getiren Ergül, sarayda arşivlerle ilgilenen bir heyetle çalıştığını anlattı.

Osmanlı’daki koku seçimi
Osmanlı sultanları ve eşleri hakkında çok sayıda kitap okuduğunu belirten Ergül, şunları kaydetti:"Bu çalışmamda padişahların ve eşlerinin hangi kokuları kullandığını tespit ettik. Osmanlı arşivi çok zengin. Günlük olarak arşiv tutmuşlar. Mesela, Hürrem Sultan ıhlamur, yasemin, lavanta, gül ve karanfil, Yavuz Sultan Selim kehribar ve tatlı kokular, Kanuni Sultan Süleyman sedir ve sandal gibi yoğun ve baskın kokular, Abdülhamid ise çiçek ve mimoza kokularını kullanmış. Ben de bu tarihi bilgiler ışığında ve bu bilgilerden yola çıkarak padişahların kokularını tasarladım. Örneğin, Hürrem Sultan’ın kişiliği, tarihi duruşu, yeme alışkanlıklarından yola çıkarak, acaba bu zaman da yaşasaydı ne kullanırdı diye düşündüm. Bu şekilde kokularımı tasarladım.

Her padişah kendi karakterine uygun kokuları seçmiş. Koku seçimlerinde ise padişahların siyasi ve politik duruşu etkili. Abdülhamid’in kullandığı mimoza kokusunun karakterine bakıldığında çok değişken, hareketli ve sabırsız ve alternatif üreten bir yapısı var. Bunları bir araya getirdiğimiz de 2.Abdülhamid’in karakterine uygun kokuyu bulabiliyorsunuz. Hürrem Sultan çok otoriter ama bir o kadar da anaç ve dişiliği ön planda kullanmış. Hürrem Sultan her hafta 70 gram lavanta ile ayak masajı yaparmış. Bastığı yerlerde o taze koku kalırmış. Padişahlar, kokularını seçerken, hem kendi karakterlerine hem de siyasi tutumlarına dikkat etmiş."

"Tüm padişahların kokusunu yapmak istiyorum"
Osmanlı sarayında kokuların simyacılar tarafından yapıldığını dile getiren Ergül, aslında kokunun sadece ten üzerinde değil hamamlarda, saraylarda ve özellikle tedavi amaçlı olarak Osmanlı’da yoğun olarak kullanıldığını tespit ettiklerini kaydetti.

Yaptığı kokulara patent almak amacıyla Türk Patent Enstitüsüne başvurduğunu belirten Ergül, yakın bir süre önce Hürrem Sultan’ın tasarladığı kokusunu "Hürremisk" adı altında patentini aldığını söyledi.

Patent yasasına göre tarihe yön veren kişilerin isimlerin aynısını kullanmanın mümkün olmaması dolayısıyla farklı bir ad altında başvuru yaptıklarını ifade eden Ergül, "Yavuz Sultan Selim’in patentini ’Sultan Selim’ altında aldık. Kanunu Sultan Süleyman’ın ’Muhteşem Süleyman’, 2.Abdülhamid’i ’Abdülhamid’ olarak başvurusunu yaptık. Ancak halen cevap gelemedi. Mihrimah Sultan ve Hatice Sultan kokularını da tasarladık. Önümüzdeki günlerde Barbaros Hayrettin Paşa, Mimar Sinan’ın da kokularını yapacağız. Şu anda devam eden bir projemiz var. Harem’deki valide sultan ve gözdelerin kullandığı kokuları hazırlamak. Bunu da ’Harem’ koleksiyonu kapsamında başvurusunu yaptık. Tüm padişahların kokusunu yapmak istiyorum" dedi.

Atatürk, Kleopatra, Sezar, Napolyon kokuları sırada
Butik olarak kalmayı planladıklarını, bu üretimi seri üretim boyutlarına getirmeyi istemediklerini belirten Ergül, şunları söyledi: "İleri dönemlerde tarihe mal olmuş kişiler olan Kleopatra, Sezar, Napolyon, I. Elizabet gibi dünya karakterlerinin kokularını yapmak istiyorum. Bununla ilgili derin bir tarihsel araştırma yapacağım.

Bunun dışında içerisinde susam yağı ve gülün bulunduğu tamamen organik olan ve Hürrem Sultan’ın kullandığı kremi ’Aşk-İksiri’ adı altında hazırladık. Bunun da patent başvurusunu yaptık. Ayrıca Ulu Önder Atatürk’ün kullandığı ıhlamur, yasemin ve lavanta kolonyalarından esinlenerek bir koku hazırlamayı tasarlıyorum."

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yaşadığınız olaylara karşı bugün yeni bakış açıları geliştirebilirsiniz. Sabah saatlerinde işlerinizde daha gayretli olabilirsiniz. Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli olacağınız zamanlar var. Özgürlük hissi içinde olabilirsiniz. İlişkide olduğunuz kişilerle çatışmalardan uzak durmalısınız. Akşama doğru keyif aldığınız işlerde sıkışmalar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizi sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Ortaklı konular gündeminize gelebilir. İlişkilerinizi daha iyi yönetmeye çalışmalısınız. Sizi krize sokan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Parasal konularda yenilenme içinde olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ilişkilerinize istediğiniz gibi yön vermekte zorlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde karşınızdakini de düşünmeniz gereken bir gündesiniz. Ani tepkilerinize dikkat etmelisiniz. Denge arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konuların içine daha fazla girmek isteyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ortaklı konular gündeme gelebilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konulara yönelebilirsiniz. Hizmet gerektiren konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızı planlama ihtiyacı doğabilir. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konularla ilgilenebilirsiniz. Denge arayışı içinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz konulara yaratıcılığınızı katabilirsiniz. Kendinizi daha rahat ve akıcı ifade edeceğiniz bir gündesiniz. Sevdiklerinizle program yapmak size iyi gelecek. Hobileriniz için harcama yapabilirsiniz. Öğleden sonra çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınız sizi yorabilir. İş arkadaşlarınızla organize olmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konular gündeminizi meşgul edebilir. Geçmişte kalan konularla ilgilenebilirsiniz. Gün içinde güven aradığınız durumlara çekilebilirsiniz. Hareketli zamanlar yaşayabilirsiniz, kendinizi fazla yormamaya çalışın. İlerleyen zamanlarda keyif aldığınız yerlerde olmak için fırsat yaratabileceksiniz.  Planlarınızda değişiklikler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişikliklerden etkilenebileceğiniz bir gündesiniz. Hareketli bir gündeminiz olabilir. Kendinizi ortaya koymaktan çekinmeyeceksiniz. Çatışmalara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Yeni haberler alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda risk alabilirsiniz. İlerleyen saatlerde ailevi konular önem kazanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda riskli durumlar meydana gelebilir. Yenilenme içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde yeteneklerinizle işleri kontrolünüz altına alabileceksiniz. Bazı konuları sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Öğleden sonra daha hareketli bir gündem oluşabilir. Başkalarından alacağınız destekler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni başlangıçlar yapmak için kendinizi hevesli hissedebilirsiniz. Kişisel niyetleriniz ön plana çıkabilir. Bedensel aktiviteler sizi daha rahat hissettirecektir. Bazı konularda risk almak isteyebilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz olan konularda daha aktif rol alabilirsiniz. İmaj değişikliği gibi konuları akşam saatlerine bırakmayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Sorumlu olduğunuz işlerinize yönelmek isteyebilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıplar yaşanabilir. Kontrolünüzü kaybetmeyin. Risk almak için uygun bir gün değil. İlerleyen saatlerde koşullarda sıkışmalar meydana gelebilir. Planlarınızdaki değişikliklere çabuk ayak uydurmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğiniz ilgili yeni planlamalar yapabilirsiniz. Beklentide olduğunuz konular hakkında yeni atılımlar yapmak isteyebilirsiniz. Sosyal konular gündeminizi meşgul edebilir. Gün içinde arkadaşlarınızla plan yapmak size iyi gelecek. İş hayatınızda alacağınız desteklerle rahatça işlerinizi toparlayabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumlu olduğunuz konularla ilgili daha fazla çaba gösterebilirsiniz. İşlerinizi sağlamlaştırmak isteyebilirsiniz. Üstlerinizle görüşmeleriniz önem kazanabilir. Hedefe ulaşmak için risk alabileceğiniz zamanlar var.  İlerleyen zamanlarda biraz daha zor koşullar olabilir. İşlerinizi öğleden sonraya bırakmayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet