Geri Dön

Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır? Listezis Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler...

Birçok insan bel bölgesi ile ilgili şikayetlerde bulunabilir. Bu şikayetler ile doktorlara başvurabilir. Bel kayması da bel ile ilgili meydana gelen sağlık sorunudur. Genelde bireylerde bel kayması olduğunda bel ağrısı ile şikayette bulunurlar. Bel kayması ciddi bir hastalıktır. Bazı durumlarda ameliyat gerektirebilir. Bu amaçla insanlar bilgi sahibi olmalıdır. Detaylı olarak bel kayması ameliyatının nasıl yapıldığı ve listezis ameliyatı hakkında bilgiler derledik.

Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır? Listezis Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler...

 Listezis ameliyatı demek bel kayması ameliyatı demektir. Tıp dilinde bel kayması ameliyatı listezis ameliyatı olarak geçmektedir. Yani her iki kavram da bel kayması ameliyatını ifade eder. Bel kayması belirli belirtiler ile kendini gösterir. Tedavi yönteminde genellikle ameliyat sistemi kullanılır. Ameliyatın nasıl yapıldığı ve bel kayması ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

 Bel Kayması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Öncelikle ameliyatı ile ilgili bilgilere geçmeden önce bel kaymasının ne olduğu tam ve doğru şekilde bilinmelidir.

 Bel bölgesinde bir omurun diğer omur üzerinde öne veya arkaya doğru kaymasına bel kayması denir. Tıp dilinde bel kayması aynı zamanda spondilolistezis olarak da isimlendirilir.

 Araştırılan verilere göre bel ağrısı ile doktora başvuran kişilerin luk bölümünde bel kayması tespit edilerek tedavi edilir.

 Bel kayması ameliyatı sonrası, öncesi yapılması gerekenler vardır. Aynı zamanda hangi zamanlarda bel kayması ameliyatına gerek duyulduğu da bilinmelidir.

 Beldeki omurlar birbirine eklemler yardımıyla bağlanır. Omurgayı oluşturan bu kemikler bir sistem ve düzen içerisinde dizilmiştir. Omurların ön ve arka bölümleri önden ve arkadan hizayı bozmayacak şekilde süreklilik gösterir. Bu sistem, diziliş, sıralama bozulduğunda bel kayması meydana gelir.

 Bel kayması ameliyatı cerrahi ekip ve uzman kadro ile yapılan bir operasyondur. Gelişen teknoloji ile güvenli bir şekilde yapılır. Bu ameliyat ortopedi, beyin ve sinir cerrahisi alanına görmektedir.

 Bel kayması ameliyatı yapılacak işleme göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ortalama olarak ameliyat en fazla 1 saat sürmektedir. 45 dakika sürdüğü de görülmüştür. Eğer bel fıtığı da mevcut ise bel kayması ameliyatı daha uzun sürebilmektedir.

 Bel kayması ameliyatının amacı, omurilik ve sinirler üzerindeki baskının kaldırılması, omurga kemiklerinin düzen ve sisteminin sağlanmasıdır.

 Omur ve sinir dokularının üzerindeki baskının kaldırılması için bir bölüm kemik dokusu törpülenir ya da sistemden çıkarılır. Bu sayede sinirler rahatlatılır.

 Ameliyat esnasında omurga kemiklerinin dizilişinin düzenini sağlamak amacıyla vida gibi sabitleyici aletler de takılır. Bu vida aleti omurga kemiklerinin kaynamasını da garantiler.

 Bel kayması ameliyatı bu şekilde yapıldıktan sonra hastaya kemiklerin daha düzgün ve hızlı kaynaması için de bel korsesi kullanımı önerilmektedir. Bu öneriyle beraber doktor hastaya bel ve karın kasları konusunda egzersizler de önermektedir. Bu yapılan egzersizler ise sistemi güçlendirmek amaçlıdır.

 Listezis Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Bildirildiği gibi listezis ameliyatı bel kayması ameliyatıdır. Bel kayması omurgalar üzerindeki kaymayı ifade eder. Omurgalar üzerinde kayma olduğunda da omurga kemiklerinin, eklemlerinin bulunduğu o düz çizgi bozulur.

 Omurga kemikleri insanı taşıyan kemiklerdir. Bu yüzden de çok ciddi ve önemli bir ameliyattır. Bel kayması doğuştan olabileceği gibi düşme, kaza sonucunda da meydana gelebilir.

 Bel kayması belde ağrıya, uyuşukluğa ve bacaklarda da ağrıya neden olur. Bu yüzden yürümede zorluk yaşanır. Yürürken sık sık dinlenme ve durma gereksinimi duyulur.

 Gece saatlerinde uyurken bacaklara sık giren kramplar da bel kaymasının işareti olabilir. Bireyler tüm bu şikayetler ile doktora gider.

 Bel kayması tedavisinde ameliyat düşünülür. Bunun için önce bel kayması tespit edilir. Bel kaymasının hareketli olup olmadığına bakılır.

 Bel kayması oluşmuş fakat hareketsiz nitelikte ise bu bel kaymasına müdahale etmeye gerek duyulmaz. Fakat oluşan bel kayması hareketli ise ameliyat tedavisi uygulanır.

 Eğer kişi bel kayması ameliyatı olmazsa yürümekte zorlanır, yatağa bağımlı hale gelir ve cinsel iktidarsızlık oluşur.

 Bel kayması ameliyatından genelde bireyler korkmaktadır. Fakat bel kayması ameliyatı artık kısa sürelerde gelişen teknolojik aletler ve sistem yardımıyla uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

 Aynı zamanda bel kayması ameliyatından korkulmasının bir diğer nedeni de bu ameliyatın halk arasında platin ameliyatı ya da vida ameliyatı olarak da bilinmesidir. Oysaki bu platin ya da vidalar insanların bel bölgesindeki omurga kemiklerini düzene sokabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

 Gelişen teknoloji ile bu ameliyat yapıldığında felç kalma ve sakat kalma riski tamamen ortadan kaldırılmıştır. Ayrıca teknoloji sayesinde vidanın nereye gideceği hangi bölgeye ve nereye takılacağı ameliyat önceli planlanmakta ve belirlenmektedir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Bu konuda yeni fikirler geliştirebilir ve bunları hemen uygulamaya koymak isteyebilirsiniz. Sabah saatlerinde olaylara karşı çok daha iyimser yaklaşacağınız zamanlar var. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. İlerleyen saatlerde iletişime daha açık olacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Olumlu adımlar atmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Yeni fikirler ortaya atabilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgilenebilirsiniz. İmaj değişikliği yapmak size iyi gelebilir. Sabah saatlerinde ilgilendiğiniz konularda abartıya kaçma eğiliminde olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda keyif aldığınız şeylere para harcamaktan çekinmeyeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konular tarafından çevrelendiğinizi hissedebilirsiniz. Sabah saatlerinde zevklere düşkünlük söz konusu. Bugün hareketli ve iletişime dayalı bir gündesiniz. Gizli kalan konular gündeminizi etkileyebilir. Bu konuda kabullenme içine girmek sizi rahatlatabilir. Akşamüstü kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili yeni fikirler üreteceğiniz ve harekete geçmekte zorlanmayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde işlerinizin rast gitmesinden dolayı kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda abartıya kaçabilirsiniz. İlerleyen saatlerde ticari görüşmeler yapacağınız zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Hedeflerinize ulaşmak için yapıcı hareketler içinde olmalısınız. Parasal konularınızla daha fazla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Sabah saatlerinde olayları fazla abartma eğilimindesiniz. Zevk aldığınız konularla ilgilenmek size iyi gelecektir. Akşam sanatsal aktivitelerde bulunabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni konulara ilgi duyacağınız günlerden birindesiniz. Hayatınızdaki olaylarda bütünü görmek için adımlar atabilirsiniz. Yeni fikirlerinizi açıkça ifade etmek isteyeceksiniz. Sabah saatlerinde işlerinizi aksatıp kendinizle ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yakın çevrenizle iletişim halinde olmak size iyi gelecektir. Akşam saatlerinde hareketli zamanlar sizi bekliyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişelendiğiniz konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.  Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Kriz yaratan koşullara daha fazla dikkat etmeniz gereken zamanlar var. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu olabilir. İletişimi bol hareketli bir gündesiniz. Akşam saatlerinde rahatlamak için alışveriş yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hayatınızdaki ikili ilişkilerinizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Karşınızdaki kişilerle denge kurmak isteyebilirsiniz. Yapıcı durumların oluşacağı işlerle ilgilenebilirsiniz. Parasal konulara karşı dikkatli davranmalısınız. Eşinizden beklemediğiniz haberler alabilirsiniz. Akşamlar ticari konular ve anlaşmalar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki koşullarınız gündeminizi etkileyebilir. Sizi yoran yıpratan koşullara karşı dikkatli olmalısınız. Çalışma arkadaşlarınızla birlikte yaratıcı fikirlerinizi paylaşmak için toplantılar yapabilirsiniz. Yeni bir hizmet ortaya koymak için çalışmalara başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde ticari görüşmeler yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade edeceğiniz işlere yoğunlaşabilirsiniz. Sabah saatleri ilgilendiğiniz konularla ilgili daha kolay risk alabileceksiniz. Şanslı zamanlar söz konusu. Zevklerinizde abartıya kaçma eğiliminde olabilirsiniz. Parasal konular gündeminizi etkileyebilir. Yeni fikirlerinizi etrafınızdakilerle paylaşmak için organizasyonlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ait konular gündeminizi etkileyebilir. Yapıcı konularla ilgili konuşup, ortak kararlar alabilirsiniz. Sabah saatlerinde olaylara karşı çok daha iyimser yaklaşabilirsiniz. Güven arayışında olacağınız zamanlar var. Emlak konularıyla ilgili yeni girişimlere atılmak isteyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde çevrenizdekilerle birlikte hareketli zamanlar geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yapıcı hareketin, iletişimin yoğun olduğu bir gündesiniz. Sabah saatlerinde şanslı olduğunuz zamanlar var. İyimser tavrınızla işlerinizin daha kolay ilerlemesiniz sağlayabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki dedikodular kulağınıza gelebilir. Akşam saatlerinde zekânızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Ticari anlaşmalar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber