Geri Dön

Budist secdesi

Budist secdesi

Budist secdesi

Budist secdesi
       TİBET'in başkenti Lhasa'da ilk günüm.
       Valizimi otele, kendimi kentin merkezine atıyorum. Potala Sarayı tüm görkemiyle beni şehre girerken karşılamasına karşın, onu keşfetme işini daha rahat bir güne bırakıyorum. Potala Sarayı ve meydanını hızla geçerek Jokhang Meydanı'na geliyorum. Bir kalabalık bir kalabalık.
       Seyyar satıcılar, sokaklarda koşturan vişne sarili Budist rahipler, ellerinde dua çarkları döndüren Tibetli hacılar.. Hepsinin hemen hemen bir tek yönü var, Jokhang Tapınağı. Ağır ama seri adımlarla, daha doğrusu nereye gittiklerini bilen adımlarla ilerliyorlar.
       Bunları Tibet'e gelen Budist hacılar ya da Lhasa'da yaşıyan daim fanatik Budistler gibi tanımlamak da mümkün. Hacıların peşinden tapınağın Batı kapısına geliyorum. Tanrım! O ne manzara? Çoğu yoksul, çoğu yaşlı Tibetliler bir kalabalık yumağıyla tapınağın kapısında yerlere uzanıyor. Çoğunun altında bir örtü bile yok. Saniyelerce yere yüzükoyun uzanmış duruyorlar.
       Bazıları, secdeye kapanırken yere değen ellerini sürtünmekten korumak için kurumuş otlardan örülmüş eldivenler takıyor. Kiminin altında ise livme livme olmuş bir küçük döşek..

       Burası onların evi. Kuvvetli bir tütsü kokusu yayılıyor.
       Hava ağır. Ağırlaştıkça da ağırlaşıyor. Bulunduğum ortama uymaya başlıyorum. Bir süre sonra onlar gibi olup çıkıyorum. Gözlerim bir noktaya bakıyor, Budizim'in gizemine kendimi bırakıyorum. Kim olsa etkilenip bu gizemli ortamın bir parçası olacak. Hareketlerim ağırlaşıyor. Deklanşöre basarken, onları rahatsız etmek, bu kutsal yolculuktan almak istemiyorum. Çok dikkatliyim.
       Arkamı dönünce, olanca sesleriyle mallarını satan seyyar satıcıları, paçamdan ayrılmayan küçük çocukları görüyorum. Tapınağa dönüyorum, ayrı bir dünya.
       Kendilerinden geçen hacılar.. Kimi saatlerce tapınağın kenarına oturmuş, Buda için yakılan mumları seyrederken tek bir noktaya bakıp tespih çekiyor. Evet, yanlış okumadınız, tespih çekiyorlar. Bir grup ise secdeye doğru kapanıyor.
       Tibet'te ve bir Budist tapınağında olduğumu bilmesem, sanki Müslüman bir ülkede camide zannedeceğim kendimi. Onlar Buda'ya yakarmaktan, bense onları seyredip fotoğraflamaktan yorulmuyorum.
       Rehberim Tibetli Drol Ma beni kolumdan çekip Tibet'in bu en kutsal tapınağının, milyonlarca Tibetli'nin hacı olmak için geldiği Jokhang'ın içine çekmeye çalışıyor. Tabii ki gireceğim.

       Jokhang Tapınağı'nın doğu kapısına yöneliyoruz.
       Önce bir avluya giriyoruz. Tam karşımda yine dizi dizi kandiller yanıyor. "Yak yağı yanar burada" diyor Drol Ma.
       Yak bir tür Tibet sığırı ve Tibetliler için çok önemli. Yak Tibetliler'in herşeyi. Yağından kandil, etinden yemek, sütünden yoğurt ve tereyağ yapıyorlar ki, bu besinler Tibet mutfağının önemli katkı malzemeleri.
       Beni büyüleyen Jokhang Tapınağı'na dönmekte yarar var. Manzara aynen şöyle:
       Taşları kandillerden akan yağlarla kayganlaşan bir avlu. Karşıda yine duvar boyunca bir dizi kandil. Sağda bir köşede Tibetli hacılar kendilerinden geçmiş dua etmekle meşgul. Solda ise tapınağa girmek için "bilet kesen" vişne renkli sarileriyle Budist rahipler ve merdivenin üzerinde o.
       O bir erkek. Bir Tibetli erkek. Bir Tibetli yaşlı erkek. Elinde tesbihi durmadan çekiyor, diğer elinde ise dua çarkını döndürüyor ve sesi tıpkı bir arının çiçeğin taç yapraklarına doğru giderken çıkardığı ses gibi. Durmadan yorulmadan mırıldanıyor ya da vızıldıyor. Kendinden geçiyor. Beni farketmiyor. Taa ki fotoğrafı çekilinceye kadar. Sinirleniyor. Onu o dünyasından koparıyorum. Söylene söylene bir başka köşeye çekiliyor. Ben de biraz üzülüyorum.

       Jokhang Tapınağı hem Tibetliler, hem de Budistler için çok önemli.
       Tibet'in en eski tapınağı. Tibet Kralı Songtsen Gampo tarafından 7. yüzyılda biri Çin diğeri Nepal Prensesi iki karısının Tibet'e getirdiği Buda heykellerini korumak için yapılan bir tapınak.
       Efsaneye göre Tibet Kralı Songtsen Gampo yüzüğünü havaya fırlatıyor ve düştüğü gölün üzerinde bir tapınak kuruyor. Bugün hala tapınağın altında bulunan su böyle açıklanıyor.
       Drol Ma, bu öyküyü anlatan duvar minyatürünü gösteriyor tapınağın içinde. İçeride yine güçlü bir tütsü kokusu var. Tibet'in gündüz kendini hissettiren sıcağı ile havadaki tütsü kokusu karışıyor. Hatta bu öyle bir koku ki, aynı kokuyu havaalanında Lhasa'dan ayrılırken bile duyuyorum. Çocuklarını Çin'in büyük şehirlerine okumaya gönderen Tibetli aileler onları uğurlarken de aynı tütsüyü havaya savuruyor.
       Jokhang Tapınağı'nda rahipler oturmuş yemek yiyor. Budizm'in süslü dekoru, Tibet Budizmi'nin elyazmaları kutsal odaların duvarlarında.. Kaybolma riski yüksek karmaşık yollardan, Tibet'in en değerli ve en kutsal sayılan Buda heykeli Sakyamuni'ye (en ulu Buda) ulaşıyorum. Sakyamuni'ye varan herkes gibi ben de Tibet'te artık hacılık mertebesine çıkıyorum. Sakyamuni Budistler için çok önemli belki, ama benim gözlerim "Ulu Buda"nın heykelinin üzerindeki turkuaz, mercan, göz taşı, inci, elmas ve som altından oluşturulmuş servete takılıyor. Tapınaktan çıkınca yine o fakir Tibetliler'in arasına karışıyorum.

     yarın: Tibet'te yaşam ve Potala Sarayı

       BUDA "aydınlatan" demek. Hindistan'da milattan önce 500 yılında bir prens olarak doğan Buda'nın adı, Siddharta Gautama ya da Sakyamuni.
       Lüks içinde yaşayan Prens Sakyamuni bir gün sefaleti görür, acı çeken insanları kurtarmak için yola koyulur. Bir ağacın altında dua ederken, kendisine vahi gelir. Buda bir yol gösterici olmak ister, bir otorite değil.
       İlk Budizm bir din değil, bir yaşam tarzı olarak ortaya çıkar. Budizm öğretileri, insanın hareket ve düşünceleriyle ruhsal gelişimlerinde tam sorumluluk alma yollarını bulmak olarak başlar.
       500 yıl içinde Budizm, tüm Hindistan'a yayılır. Milattan önce 3. yüzyılda Budizm, Theravada adını alarak Seylan ve Güneydoğu Asya'ya varır. Kuzeyde ise yeni bir Budizm formu, Mahayana oluşur. Aynı öğretiler benimsense bile, söylemleri değişir. Acımak en büyük erdem olur. Yeniden dünyaya dönüp (reenkarnasyon) insanlara yardım etmek için kendini adayan mükemmel bir insan olgusu geliştirilir. Buda, bir tanrı gibi kabul edilmeye başlar. Tapınaklarda bulunan sayısız Buda heykeline tapınılır. Milattan sonra birinci yüzyılda, Budizm yazılı hale gelir ve Mahayana Budizmi Orta Asya, Çin, Kore ve Japonya'ya sıçrar.
       Budizm'in üçüncü kolu ise insanın evrenle uyumunu savunur. Bu kolun taraftarları iç uyumun meditasyondan geçtiğine inanırken, dış güçlerin gizemle idare edildiğine inanır.
       Budizm Hindistan'da 1200 yıllarında ölür ve yerini Hinduizme bırakır, ama Tibet'te yaşamaya devam eder, el yazmaları ve doktrinleriyle birlikte. Budizm Tibet'te krallar tarafından desteklenir. Budizm 20 ayrı mezhebe ayrılır. Tibet'teki en önemli 5 Budist mezhebi şöyle:
     Nyingmapa: 750 yıllarında başladı ve en eski mezhep.
     Kahdampa:1050'de başladı. El yazmaları ve öğretileri izliyor ve Hindistan bilgeleriyle temas kuruyor.
     Kagyupa:En yaygın mezhep. Yogayı ve mutlak mutluluk için aydınlanma felsefesini savunuyor.
     Sakyapa:Bu mezhep daha sonra Tibet'i de yöneten bir mezhep oldu. Metafizikle çok az ilgileniyor ve dışa dönük hareket ediyor.
     Gelugpa:Sarı Şapkalılar diye anılıyorlar. Tibet'te 17. yüzyıldan sonra etkili oldular.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler askıda kalabilir. Kişisel yeteneklerinizi kullanacağınız işlerle uğraşabilirsiniz. Gün içinde yarım kalan işlerinizi toparlamanız sizin için daha iyi olabilir. İlerleyen zamanlarda ilişkilerinizle ilgilenebilirsiniz. Bazı konuları gündeme getirmek için uygun bir gün olmayabilir. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz olaylara yönelebilirsiniz. Sabah saatlerinde kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylarda eksik veya yarım kalan işleri toparlayabilirsiniz. Gün içinde kardeşlerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. İlerleyen saatlerde nedenini bilemediğiniz olaylar gündeminizi meşgul edebilir. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Öğleden sonra nedenini bilemediğiniz olaylarla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerle kontrol kaybı yaşayacağınız zamanlar var. Yaşayacağınız içsel süreçler sizi olayları veya kişileri kabullenmenize neden olabilir. İlerleyen saatlerde sorumluluklarınız artabilir. Sosyal konulara eğilmek sizi rahatlatacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde dernek işlerinizde veya iş yerinizde yarım kalan çalışmalarınızı toparlayabilirsiniz. Gününüzü yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenerek geçirebilirsiniz. Önemli konuları öğleden sonraya bırakmaya çalışın. İlerleyen zamanlarda annenizle ilgili konular gündeme gelebilir. Sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde iş hayatınızla ilgili yarım kalan çalışmalarınızı toparlayabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Kişisel yeteneklerinizi uğraştığınız işlere yönlendirebileceğiniz zamanlar var. Gün içinde kendinize zaman ayırabilirsiniz. Harcama yapmak için uygun bir gün değil.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için heves duyacağınız bir gündesiniz. Bütünü görmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Ruhani konularla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Yarım kalmış işlerinizi bitirmek için uygun bir gündesiniz. Gün içinde sorumlu olduğunuz işleriniz için plan yapabilirsiniz. İkili ilişkilerinizdeki sıkışıklıklar keyfinizi kaçırabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde sizi krize sokan olaylara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ortaklı konular gündeminizi etkileyebilir. Parasal konulara ilgili bitirmeniz gereken işlere yoğunlaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerinizi bitirmeniz için uygun zamanlar olacaktır. Gün içinde eşinizle ilgili konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ikili ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. İletişimle ilgili aksaklıklar keyfinizin kaçmasına neden olabilir. Denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Eşinizle ilgili bitirmeniz gereken işlerle uğraşabilirsiniz. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Gün içinde akışta kalmaya özen göstermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma ortamınızdaki koşularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. İş yerinizde eksik kalan işleri tamamlayacağınız zamanlar var. Hizmet aldığınız kişiler gündeminizi etkileyebilir. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmalısınız. İlerleyen saatlerde ilişkilerinize daha fazla zaman ayırmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz uğraşlarla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. İşlerinizin ilerlemesinde sıkıntılar olabilir. Toparlamak istediğiniz işlerinize yoğunlaşabilirsiniz. Uğraştığınız işlere kişisel yeteneklerinizi katacağınız zamanlar var. İkili ilişkilerinizi olgunlaştırmak isteyebilirsiniz. Hobilerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konular gündeminizi etkileyebilir. Evinize zaman ayırmak ve eksik işleri tamamlamak iyi olabilir. Gün içinde babanızla ilgili konular gündeme gelebilir. Bugün güven isteği içinde yakınlarınızı ziyarete gidebilirsiniz. Kendinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Eviniz için alışverişe çıkabilirsiniz. Kendinizi çok yormayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde iletişimle ilgili problemler canınızı sıkabilir. Yakın çevrenizdeki değişikliklerle ilgilenebilirsiniz. Ticari konuları başka bir zamana bırakmak daha iyi olacaktır. İş hayatında başkalarından destek almak, işlerinizi kolaylaştırabilir. Bugün ikili ilişkilerinizde sabır göstermeniz gerekebilir. Kadınlarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber