Geri Dön

Çantada keklik olduğunuzun 9 işareti ve 9 çözüm yolu

İnsanlar başları sıkışınca ne olursa olsun orada olacağınızı biliyor mu? Hiç istemediğiniz şeyleri sırf başkaları istiyor diye yapmak zorunda mı hissediyorsunuz? Düşüncelerinizi dile gitmekte zorlanıyor musunuz? Üzgünüz ama insanlar sizi çantada keklik olarak görüyor olabilir. Peki bu durumdan nasıl kurtulabilirsiniz?

Çantada keklik olduğunuzun 9 işareti ve 9 çözüm yolu

Bir türlü hayır diyemiyorsanız

İster iş yerinden biri olsun ister bir yakınınız, sizden bir şey istediklerinde asla reddedemiyorsorsanız ve hayır dediğinizde kendinizi suçlu hissediyorsanız fazla kibarlığınızdan olabilir. Bunun yanında fikirlerinizi başkalarının kabul edebileceği şekilde değiştiriyorsanız durum ciddi demektir.

Çözüm: İstemediğiniz durumlara HAYIR demek. Bu kadar basit. Hissettiğiniz suçluluk duygusunu kabullenin ve bu duyguyu yenmeyi deneyin.

Evet kadar hayır da bir yanıttır. İnsanlara hayır demek sizi kaba ya da bencil biri yapmaz. Sizin bu şekilde davranmanızın tek sebebi duygularınızın manipüle ediliyor oluşu. Hayatınızdaki mantıklı insanlar sizin cevaplarınıza saygı duyacak ve istemediğiniz bir şeyi kabul etmenizi kabul etmeyeceklerdir.

Sürekli başkalarını memnun etmeye çalışıyorsanız

Sizin için herkesin sizi seviyor olmasını fazla umursuyorsanız ve hiç kimseyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız bu gereğinden fazla kibarlık belirtisidir. Örneğin bir iş toplantısındaysanız ve doğru olduğuna inanmadığınız bir fikri sırf dışlanmamak için kabul ediyorsanız durup tekrar düşünmenizde fayda var.

Çözüm: Kendi değer yargılarınızı oturtmak için biraz yalnız zaman geçirin. Kırmızı çizgileriniz neler? Örneğin iş yerindeki konularda sizin başka bir fikriniz varsa, bu fikrinizi güçlendirecek kriterleri saptayınve onlara yoğunlaşın. Ve kendinizi savunun. Bunu tartışmadan yapın.

Fikirlerinizi yumuşatarak söylüyorsanız

Herkesin kendi fikirleri ve söylemeseniz bile kendinize özel bir bakış açınız vardır. Etrafınızdaki kişilerin bakış açıları sizinkiyle uymadığında kendi düşüncelerinizi yumuşatarak açıklamaya çalışıyorsanız gerçekten kibar birisiniz demektir.

Çözüm: Sesi en fazla çıkan insanlar çoğu zaman en bilgili insanlar değildir. Başkalarının gerçeklerini kabullenmeden önce kendinize bir şans verin. Mesela siz feminist bir yaklaşım içindeyseniz fakat odadaki diğer insanlar feministlik ile dalga geçiyorsa, onların bu düşüncesi kendilerinin olaya bakış açısını gösterir. Eğer düşüncelerinizi söylemezseniz kimlerin sizinle aynı fikirde olabileceğini asla bilemezsiniz.

Kırmızı çizgilerinizi belirgin çizin

Çevrenizdekiler sizi istedikleri gibi kullanıyorsa ya da tanıdığınız herkes evinize aramadan geliyorsa, iş arkadaşlarınız bütün işi size yığıyorsa bu kibarlıktan ziyade çizgilerinizi iyi belirlemediğiniz anlamına geliyor. Bu yüzden bu gibi durumlarda karşı tarafı suçlayamazsınız. Onlara bu izni siz veriyorsunuz.

Çözüm: Kendinize öncelik verin. Bu öncelikte yer alan maddeleri belirleyin. Bunlar yalnız geçireceğiniz vakit, spor yapmak, ya da yemek yeme saatleriniz olabilir. Bu durumları karşı tarafa nasıl açıklayacağınızı kendi kendinize prova edin ve sonra başka insanlara açıklamaya başlayın.
Örneğin, 10’dan sonra attığınız mesajları cevaplamayacağım, eğer daha fazla açıklama yapmak isterseniz - çünkü bu saatten sonra uyuyorum diyebilirsiniz.

Fazla özür diliyorsanız

Başkalarının düşüncelerini gereğinden fazla umursayan insanlar, yanlış olduğunu düşündükleri her durum için özür dilerler.

Çözüm: Kendi düşünceleriniz için özür dilemeye gerek olmadığını bir şekilde kendinize kabul ettirin. Kendinize öncelik verdiğiniz için özür dilemenize gerek yok, istemediğiniz bir şeye hayır dediğiniz için özür dilemenize gerek yok.

“Kimseye borçlu değilim. Kendimi iyi hissetmeye hakkım var. Kendi hayatımda öncelikli olan benim. Kendi ihtiyaçlarıma öncelik vermeyi seçiyorum. Kendimi seçiyorum”

Bu cümleyi her kendinizi kötü hissettiğinizde sesli bir şekilde okuyun.

Başkalarının hisleri yüzünden kendinizi kötü hissediyorsanız

Hiç kimse izin vermezse başkalarına istemediği şekilde hissettiremez. Fakat siz başkalarının üzgün olmasından ya da çaresiz hissetmesinden dolayı kendi çizgilerinizi eğip bükerek kendinizi onlara göre yönlendiriyorsanız, biraz fazla kibar birisiniz demektir.

Çözüm: Kendi hislerinizi ve düşüncelerinizi başkalarından ayırın. Size ne yapılması gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmıyorsanız, sinirlenmeniz kadar normal bir şey yok. Sinirlenmek iyidir. Fakat ya size emir veren bu kişi biraz üzgün veya çaresiz görünüyorsa? Bu durum verdiğiniz tepkiyi değiştiriyorsa şöyle düşünmelisiniz: Nasıl o an sinirlenmek sizin seçtiğiniz bir duygu ise, karşınızdaki kişinin üzgün ve çaresiz hissedişi de onun kendi seçimi. Onun hissettiği duygular yüzünden siz suçlu değilsiniz. Kendiniz gibi davranmak en büyük hakkınız.

Kavga etmekten veya tartışmaktan nefret ediyorsanız

Anlaşmazlıklar sizi korkutuyorsa bunun tek sebebi her şeyi siyah ya da beyaz olarak görüyor olmanız. Fakat dünyada grinin de bir renk olduğunu unutmayın.

Çözüm: Farklılıkları kişisel olarak algılamayın. Karşın Fakat eğer biri sizi rahatsız ediyorsa, bunu dile getirmekte hiçbir sorun olmadığını bir şeyleri ancak konuşarak çözebileceğini hatırlayın. Unutmayın, hayvanlar koklaşa koklaşa, insanlar konuşa konuşa anlaşır.

Hiç eğlenmediğiniz şeyler yapıyorsanız

Sırf arkadaşlarınıza ayak uydurmak için nefret ettiğiniz şeyleri yapıyorsanız, bu da gereğinden fazla kibar olduğunuzun belirtisidir.

Çözüm: Sadece tek bir günlüğüne sadece sizi iyi hissettiren şeyleri yapın. Tabii ki bunu söylemesi basit ama her şey bir adımla başlar. Bu yüzden ilk önce sizi mutlu eden 3 şeyi, huzur veren 3 şeyi, sakinleştiren 3 şeyi sıralayıp belirlediğiniz bir günde bunları yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu belirlediğiniz günde arkadaşlarınız sizi bir yere davet ediyorsa, reddetmelisiniz.

Asla şikayet etmiyorsanız

Eğer bir haksızlıkla karşı karşıyaysanız ama asla sesinizi çıkarmıyor ve hayatınızı yaşamaya devam ediyorsanız bu da gereğinden fazla olan bir kibarlık belirtisidir.

Çözüm: Yaşadığınız haksızlıklar için ne kadar çok ses çıkarırsanız ve bu durumun yanlış olduğunu belli ederseniz, karşınızdaki kişilerin de bu haksızlığı yapma olasılığı düşecektir. Siz sineye çektikçe daha fazlasıyla karşılaşmaya devam edersiniz.

Büşra Köksal / PembeNar ÖZEL

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bilemediğiniz konularla ilgili içsel süreçler yaşayacağınız bir gündesiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıp yaşayabilirsiniz. Fikir düzeyinde tartışmalara girebilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Öğleden sonraki zamanlarda kadın arkadaşlarınızın konularıyla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili gelişmeler olabilir.  Hedefinize ulaşmak için çaba içinde olabilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha hızlı ilerleyeceğiniz zamanlar var. Sorumluluklarınız yönünde alternatif planlar yapabilirsiniz. İlerleyen saatlerde kadın yöneticilerinizle ilgili konulara yönlenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda en iyisini yapmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi heyecanlı hissedebilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilerle fikirsel düzeyde tartışma içinde olabilirsiniz. Gün içinde annenizle ilgili konuları ihmal etmemeye çalışın. Öğleden sonraki zamanlar imaj değişikliği için uygun olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak için aksiyon alacağınız bir gündesiniz. Öğrenmek ve yaşadığınız olayları anlamak için heyecan duyabilirsiniz. Çevrenizdekilerle olan iletişiminiz zaman zaman gerginliğe neden olabilir. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İlerleyen saatlerde eşinizle zaman geçirmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Korku ve endişe duyduğunuz konularla ilgili tartışmalara girebilirsiniz. Ortaklı konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. Parasal konularda dikkatli olmanız gerekebilir. Gelecek beklentilerinizle ilgili konulara zaman ayırabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kadın arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz. Akşam saatlerinde daha hayalci olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Karşınızdakilere vereceğiniz tepkilere dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Özellikle hareketli zamanlarda heyecanlı iletişim nedeniyle gerginlikler yaşayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde imaj değişikliği için uygun zamanlar var. Kadın arkadaşlarınızla zaman geçirmek size keyif verecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklar gündeminizi etkileyebilir. Uğraştığınız işlerde en iyisini yapmak için çabalayacağınız bir gündesiniz. Çalışma arkadaşlarınızda fikirsel düzeyde tartışmalar yaşanabilir. Sosyal sorumluluk projelerinde çalışmak için hevesli olabilirsiniz. İlerleyen saatlerde keyif aldığınız şeyler için alışveriş yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi ifade edeceğiniz işlere yoğunlaşabilirsiniz. Uğraştığınız konularda risk alabilirsiniz. İşlerinizde başarılı olmak için alternatif planlar yapmak faydalı olabilir. Gün içinde hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde yaratıcılığınızı kullanmak isteyebilirsiniz. Çocuklarınıza zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailede geçmiş konular gündeme gelebilir. Evle ilgili konularla iletişimden kaynaklı tartışmalar yaşayabilirsiniz. Güven aradığınız durumlara çekilebilirsiniz. Kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. İlerleyen saatlerde eşinizle birlikte keyif aldığınız şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hareketli bir gündem içindesiniz. Gün içinde eğitimler düzenleyebilirsiniz. Konuşma ve yazışmanın bol olduğu zamanlar var. Fikir düzeyinde aksiyon almak isteyebilirsiniz. Bu durum tartışmalara yol açabilir. Aldığınız kararları yazılı hale getirmeyi unutmayın. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklı konular gündeminizi oluşturabilir. Kişisel yeteneklerinizi işinize taşıyabilirsiniz. Hayatınızda başkalarından alacağınız destekle ilerlemenizin daha rahat olacağı zamanlar var. Gelecek yönünde yeni kararlar alabilirsiniz. İletişimden kaynaklı sürtüşmelere dikkat etmelisiniz. Akşam saatlerinde keyif alacağınız konulara yönlenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yönelebilirsiniz. Düşüncelerinizde niyetlerinizi ortaya koyup aksiyon almayı bekleyeceğiniz bir gündesiniz. Sağlığınıza ve bedene ait konulara dikkat etmenizde fayda var. Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz konularda tartışmacı tarafınızı ortaya koymamaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber