Geri Dön

Çocuk psikolojisinin astroloji ve Theta Healing üzerinden analizi

Fiziksel, psikolojik, ruhsal olarak dengeye gelmeyi sağlayan Theta Healing ve astroloji yardımıyla çocukluktan şimdiye taşıdığımız duygulardan nasıl arınabiliriz? Okült Astrolog Nazan Gönültaş anlattı.

Çocuk psikolojisinin astroloji ve Theta Healing üzerinden analizi

Çocuk, anne rahmine düştüğü andan itibaren sürekli bir değişim içinde gelişir. Gelişirken büyür, bedenini, çevresini, dünyayı tanır ve ilişkiler kurmaya başlar. İlişki kurmaya başladığı andan itibaren problemlerle karşılaşmaya başlar ve bu problemleri çözmeye çalıştıkça sevinmek, üzülmek, ağlamak, gülmek, mutlu olmak-mutsuz olmak, cesaretli olmak, gururlu olmak, özgüvenli olmak, çekingen olmak gibi birçok duygu durumuyla karşılaşıp bu duyguları tanımaya başlar. 

Sigmund Freud'a göre çocukluğun ilk altı yılı, onun kişiliğinin şekillendiği en önemli yıllardır. Psiko-analitik gelişim kuramına göre bireyin kişilik oluşumunu üç temel unsurla ele almıştır. 

Bu üç unsurdan ilki olan “id” (haz ilkesi) tüm psişik enerjinin rezervuarıdır. Kişiliğin ilkel ve dürtüsel homojen bileşenidir. Kişiliğin ham, organize olmamış, olgunlaşmamış, plan yapmamış tarafıdır. Cinsellik, açlık, susuzluk, agresyon ve irrasyonel dürtülerin temsil edildiği kişilik alanı da denebilir. Kişinin anında doyurulması gereken dürtülerini konu alır. Bilinçaltında yatan temel amaç, maksimum düzeyde doyum sağlayarak gerilimi azaltmaktır. 

Kişiliği oluşturan ikinci temel unsur olan “Ego” (gerçeklik ilkesi), id ve gerçek dünya arasında bir köprüdür. Kişiliğin karar verici mekanizması ve bileşenleridir. Kişiliğin adalet unsuru ve mantığa dayalı bileşenidir. Kişilikte gerekli hazzı erteleme ve toplumun normlarını karşılama görevi üstlenir.

Üçüncü temel unsur olan Süper ego (Ahlak ilkesi)  ise kişiliğin doğru ve yanlış hakkında tüm sosyal standartları içselleştiren ve yargıyı kaldıran bileşenidir. Mantıkla çalışır, 5-6 yaşlarında tam olarak gelişmeye başlar. 

Kişilik yedi yaş itibarıyla ana yapı, titreşim ve frekans olarak şekillenmiş sayılır. Çocuğun hayatı boyunca sürdüreceği, öğrendiği temel kişilik bu noktada şekillenir. Bu temel kişilik, çocuğun yetişkin bir birey olduğunda davranışlarının nasıl olacağını gösterir.

Astrolojide ise 0-4 yaş arası, ‘Frideria’ sistemine göre, annenin psikolojik olarak davranış biçimlerinin, çocuğun ileri yaş süreçlerinde hayatında kişiliğine olan etkisini anlatır. Bazı astrolojik danışmanlıklarda, farkındalığı oluşmuş fakat buna rağmen hayata karşı duruşundan ve verdiği tepkilerinden hoşnut olmayan kişilere rastlarız. 

Bu durumda kişinin ilk yaş dönemlerine (0-4) yoğunlaşılır. Adeta bir arkeolojik kazı yöntemi uygulanır. Kişinin bebeklik ve erken dönem çocukluğu “An haritası” üzerinden analiz edilir.

Yaş tekniği ile kişinin doğum haritasındaki Ay’ı yükselen burca çekerek, çocuğun 0-4 yaşına odaklanırız. Annenin psikolojik, sosyolojik ve fiziksel sağlığına, olaylara karşı nasıl tepkiler verdiğine ve bu tepkilerin çocuğun hayatının geri kalan kısmında nasıl etkiler yaratacağına bakarız.

Öğrenilmiş olan bu hazır kalıp tepkiler, çocuğun ileriki yaş dönemlerinde ve yetişkinliğinde olayları anlamlandıramamasına sebebiyet verir.  Analizi doğru yapılamayan bu durum kişinin kendi eylemlerindeki rahatsızlığın belirleyici faktörlerdedir. Doğru analiz ve disiplinler arası bu çalışma yöntemiyle doğru sonuçlara ulaşmak da imkânsız değildir. 

Ayrıca farklı bir bilinçaltı çalışma tekniği olan Theta Healing ile kişinin 0-7 yaşında oluşturduğu kök inançları yoğun bir şekilde inceleyebiliriz. Şu anda karşımıza çıkan, bir türlü çözüme ulaştıramadığımız konuların temeli, kök inançları bu yaş aralığında oluşmaktadır. Kişi bu yaş aralığında oluşturduğu ve yetişkinlik dönemine etki eden davranışları bu teknikle anlamlandırabilir ve beraberinde sağaltabilir. Sorun olarak adlandırdığı birçok düşünce ve eylemi, yanlış kök inancı tespit edebilir. Bu analiz sürecinde ve neticesinde yaymış olduğu kötücül, ona hizmet etmeyen titreşimi ve yaydığı frekansı da durdurmuş olur. 

Alışılmış olan yanlış söylem ve davranış biçimlerinin durdurulması ilk aşamadır. Ardından kişiye, onun için gerekli olan düşünce, his ve liyakat hatırlatılır. Kişi anda gerçekleşen şifaya tanıklık eder. Neticesinde ise kişinin hayatında bu frekansı yayması hedeflenir. 

Theta healing ve farkındalık seansının işleyiş biçimi

1) Kişinin doğum/an haritası incelenir ve bu noktada gezegenlerin, kişinin hayatında oluşturabileceği iyicil ve kötücül etkileri tespit edilir. 

2) Kişinin özellikle 0-7 yaş aralığında yaşamış olduğu ruhsal, fiziksel, psikolojik, sosyolojik durumları derin kazı yöntemi ile değerlendirerek kök inançları tespit edilir. 

3) Kök inançların kişinin geç dönem çocukluk ve yetişkinlik döneminde ne gibi sonuçları doğurduğu tespit edilir. Şu anda ona hizmet etmeyen bu kök inancı temizlenir. 

4) Yapılacak his yüklemeleri ile kişinin hayatında var etmek istediği düşünce ve doyum biçimleri yüksek bir titreşimle hayatının merkezine alması sağlanır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Çalışma hayatınızdaki işlerinizde ilerleme kaydetmek için mücadele içinde olabilirsiniz. Öğle saatlerinde daha fazla sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Kendinizi göstermek için daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İkili ilişkilerde uyum içinde olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde keyifli olacağınız yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Hobilerinizle ilgileneceğiniz zamanlar var. Öğle saatlerinde daha rahat ilerleme kaydedebilirsiniz. İşlerinizde kısmetli bir dönemdesiniz. İlerleyen zamanlarda sorumlu olduğunuz konularla ilgili yönünüzü netleştirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konular gündeme gelebilir. Geçmişe ait konuların içine girmemeye özen gösterin. Emlak işlerinizle ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Öğle saatlerinde akıcı temalar söz konusu. Önemli kararlar alacağınız zamanlar olabilir. Emin olamadığınız konularda iç sesiniz size yol gösterecektir. Akşam saatlerinde sevdiğiniz insanlarla plan yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişim yönünden yoğun bir gündesiniz. Hayatınızdaki engelleri aşmak için mücadele içinde olabilirsiniz. Gün içinde aksaklıklar meydana gelebilir, tepkilerinize dikkat etmeniz gerekebilir. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde ev hayatınızla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde maddi konular gündeminizi meşgul edebilir. Uğraştığınız işlerde karar almanız gereken zamanlar var. Sorumluluklarınız artabilir. İlerleme kaydetmek istediğiniz konularda akıcı temalar söz konusu. Aile ile ilgili mevzularla ilgilenmeniz gerekebilir. Akşam saatlerinde yakın çevrenizdeki kişilerle organizasyon yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sorumlu olduğunuz konularda yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Bedensel sağlığınızı ihmal etmeyin. Gün içinde sorumluluklarınızda artış olabilir. Ciddi kararlar almanız gereken zamanlar olabilir. İlerleyen zamanlarda alacağınız desteklerle rahatlayacaksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sorumlu olduğunuz konularda endişe içinde olabilirsiniz. Elinizde olmayan nedenlerden kayıplar yaşayacağınız zamanlar var. Kontrolünüzü kaybetmemeye özen gösterin. Sorumluluklarınız artabilir. Akşama doğru kişisel hassasiyetinizde olan konular gündeminizi meşgul etmeye başlayabilir. Yeni başlangıçlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde gelecek beklentilerinizle ilgili konularda sorumlu olabilirsiniz. Ciddi karar lamanız gereken zamanlar var. Doğru kararları alabilmek için iç sesinizi dinleyebilirsiniz. Şans sizden yana olacaktır. Bazı konularda daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz. İlerleyen saatlerde elinizde olmayan nedenlerden dolayı endişe duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda tanınmak için mücadele içinde olabilirsiniz. Üstlerinizle iletişiminizin yoğun olacağı zamanlardasınız. Sorumlu olduğunuz konularda akıcı koşullar söz konusu. Gün içinde doğru kararlar alabileceksiniz. Annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin. İlerleyen zamanlarda gelecek ümitlerinizle ilgili başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yolculuklar planlayabilirsiniz. İlgilendiğiniz konularda bütünü görmek daha kolay olabilir. İçsel uyumunuzun tam olduğunu hissedebilirsiniz. Uluslararası konular gündeminizi meşgul edebilir. Düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda sorumluluklarınız yoğunlaşabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde endişe duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Ortaklı konular sizi yorabilir. Sorumlu olduğunuz konularda daha hızlı ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Parasal anlamda yeni kararlar almak isteyeceğiniz zamanlar var. Ailenizle ilgili konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. İlişkilerinizle ilgili kararlar almanız gerekebilir. Karşıdan gelebilecek tepkilere hazırlıklı olmalısınız. İç uyumunuzu dengede tutmak isteyeceğiniz zamanlar var. Sorumlu olduğunu konulara yönelmek ve mücadele etmek isteyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda endişe duyduğunuz konular dikkatinizi dağıtabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet