Çocuk SağlığıÇocukların omuzlarındaki yük: Sırt çantaları nasıl kullanılmalı?

Çocukların omuzlarındaki yük: Sırt çantaları nasıl kullanılmalı?

10.09.2022 - 22:47 | Son Güncellenme:

Okulların açılmasıyla çocukların omuzlarına kaldırabileceğinden daha fazla yük biniyor. Her ne kadar taşıması daha kolay olsa da gereğinden daha ağır sırt çantaları onların küçük bedenlerine zarar veriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak çantaların nasıl kullanılmasıyla ilgili bilgi verdi.

Çocukların omuzlarındaki yük: Sırt çantaları nasıl kullanılmalı

Aşırı yüklenmiş çantalar gelişme çağında olan çocuklarımızda küçük yaşta istenmeyen kas ve kemik ağrılarına yol açar. Ayrıca ağır çantayı kaldırabilmek için ister istemez öne doğru eğilerek yürümeleri sebebiyle kambur bir pozisyonda yürümeye zorlar. Bu çantayı taşımakta kolaylık sağlasa da sonrasında yol açacağı ağrılar açısından sakıncalı bir durumdur.

Haberin Devamı

Doğru sırt çantası seçimi zararı azaltır

Çantanın askılarının ped ya da viskoelastik madde ile dolu olması hem binen yükün daha kolay taşınmasını hem de sırtın ve eklemlerin tahriş olmasını önleyecektir. Bel kemeri olması ve taşınırken bu kemerinde bağlanması çocuklarımızın işini kolaylaştıracaktır.

Çocuklarımız sırt çantalarını nasıl kullanmalı?

En önemli nokta gereğinden fazla çantanın doldurulmaması. Çantanın ağırlığı çocuklarımızın ağırlığının yüzde 15 ila 18 inden daha fazla olmamalı. Çocuklarımıza sırt çantasının doğru kullanımını gerekirse başlarda sürekli çantalarını kontrol ederek öğretmeliyiz. İhtiyaç duyulmayan kitap ve defterlerin taşınmaması iyi bir başlangıç olacaktır.

Bunun dışında daha ağır olan nesneler dibe konmalı. Çanta bel hizasının 5 cm yukarısında kalacak şekilde ayarlanmalı.

Haberin Devamı

Çocuklarımıza sırt çantaları takılı iken doğru pozisyonda eğilmemeli, dah alçak bir noktada bir şey almaları gerektiğinde dizlerinden bükerek yere çömelmeli ve dik bir şekilde kalkmalı.

Yazarlar