Geri Dön

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan diz ağrısı özellikle kireçlenme, kemik erimesi, romatizma, menisküs gibi rahatsızlıklar nedeniyle yaşanabiliyor. Yaralanma ve kaza sonucunda da kendini gösteren diz ağrısı bacak eklemlerinde en sık karşılaşılan ağrılardan birisidir. Yaşam kalitesini oldukça düşüren diz ağrısını geçirmek için evde yapılabilecek belli başlı yöntemler var. Diz kapağı ve diz ağrılarını geçirmek için özellikle eklem, kas ve kemikleri güçlendirmek gerekir. Buz torbası, bamya tohumu gibi doğal yöntemler diz ağrılarına iyi gelir. Ancak sürekli devam eden ve şiddetli ağrılar varsa uzman hekime başvurulmalıdır. Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Diz kapağı ağrısına evde çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan diz ağrısı insanın yaşam kalitesini oldukça düşürür. Yürümeyi zorlaştıran diz ağrısı şiddetli şekilde kendini gösterir. Diz ağrısı özellikle kireçlenme, kemik erimesi, romatizma, menisküs gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkıyor. Diz ve diz kapağı ağrılarını geçirmek için öncelikle kas, eklem ve kemikleri güçlendirmek gerekir. Evde yapılabilecek bazı doğal yöntemlerle diz ağrısı geçirilebilir. Buz torbası, bamya tohumu gibi bitkisel yöntemler ağrılara iyi gelir.  

Özellikle belli bir yaşı geçtikten sonra romatizma ya da diz kapağı ağrısı yaygın olarak yaşanır. Ancak menisküs gibi sorunlar daha çok yaralanma veya kaza ile kasların gerilmesi üzerinden ortaya çıkar. Böyle durumlar için sorunu giderilecek belli başlı bazı yöntemler bulunmaktadır.

Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

- Fazla kilolar ve/veya obezite
- Vitamin ve/veya mineral eksikliği
- Hareketsizlik
- Aşırı yoğun ve zorlayıcı egzersizler
- Kireçlenme
- Menisküs
- Kemik erimesi
- Romatizma
- Yaşlılık
- Diz enfeksiyonları
- Ani yaralanmalar, burkmalar
- Adalelerde zayıflık
- Hamilelik

Diz ağrısına ne iyi gelir?

Diz kapağı ağrısını giderebilmek için özellikle eklem, kas ve kemikleri güçlendirmek gerekmektedir. Bu konuda daha çok doğal ve bitkisel çözümler üzerinden diz kapağı ağrısını yok etmek mümkün. Özellikle evde uygulanacak olan bu basit yöntemler, diz kapaklarındaki ağrının önemli oranda azalmasına imkan vermektedir.

- Bir torbaya buz koyarak, etrafını bezle sarmak suretiyle 10 veya 15 dakika boyunca bölgeye masaj yapılabilir.
- Sıvı kayıplarını azaltmak ve kemik ile kasları kuvvetlendirmek için bamya tohumu kullanılabilir.
- Antioksidan ve inflamatuar özelliği bulunan zencefil ile zencefil yağı değerlendirilebilir.
- Aynı şekilde yeni zerdeçal ve zerdeçal yağı hazırlamak suretiyle bölgeye sürülebilir.
- Kemiklerin güçlenmesindeki doğal bir yapı olarak öne çıkan çınar yaprağı kullanılabilir.

Bu şekilde farklı yöntemleri değerlendirmek suretiyle, kısa bir zaman içerisinde diz kapaklarındaki ağrının önemli oranda azalmasına fırsat verilebilir.

Diz ağrısına evde çözüm yöntemleri

Soğuk terapisi

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Özellikle ani bir çarpma, düşme sonucu başlayan bir diz ağrısı söz konusuysa ağrıyan bölgeye soğuk uygulayarak bu ağrıları azaltabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken buzluktan çıkaracağınız birkaç parça buzu bir torbaya yerleştirmek, temiz bir bezle etrafını sarmak ve ağrıyan bölgenin üzerinde bir süre bekletmek.

Bamya tohumu

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz bamya tohumu, kemik, kas ve eklemlerin sağlığına önemli desteklerde bulunuyor. Özellikle dizlerde meydana gelen sıvı kayıpları nedeniyle ortaya çıkan ağrıları en aza indirdiği söylenen bamya tohumunun bu özelliğinden faydalanmak için tek yapmanız gerekenin bamya tohumu çayı tüketmek olduğunu söyleniyor. Düzenli olarak kullanıldığında diz ağrılarını hafifleten bu çayı 2 hafta düzenli olarak tükettikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi ve sonrasında yeniden devam etmeyi unutmayın.

Zencefil ve zencefil yağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Zencefil, doğal ağrı kesici olarak bilinen maddelerden biri aslında. İçeriğinde bulunan antienflamatuvar ve antioksidan özellikler gösteren maddeler sayesinde ağrıların azalmasını sağlayan zencefili farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye aktarlardan temin edebileceğiniz zencefil yağını dikkatlice sürebilir, taze ta da toz zencefilin çayını demleyip içebilir ya da bal, zeytinyağı gibi malzemelerle karıştırarak tüketebilirsiniz. Yağı daha hızlı bir çözüm elbette ama çay ya da macun halinde düzenli olarak tüketmeniz de sağlığınıza daha kalıcı katkılar sağlayacaktır.

Zerdeçal ve zerdeçal yağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Tıpkı zencefil gibi zerdeçal da güçlü antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri olan bir besin. Hal böyle olunca o da ağrılara karşı en büyük destekçilerimizden biri haline dönüşüyor ve "doğal ağrı kesiciler" arasına adını yazdırıyor. Onun bu özelliğinden faydalanmak için zerdeçalı yaptığınız birçok tarifin içine dahil edebilir, çayını demleyebilir, yağını ağrıyan bölgeye doğrudan sürebilir ya da bal, süt gibi malzemelerle karıştırarak tüketebilirsiniz.

Çınar yaprağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Evet, bildiğiniz o güzelim ağacın yapraklarından söz ediyoruz. Çınar yaprağı, kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunan en doğal malzemelerden biri aslında. Özellikle kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği bilinen çınar yaprağının bu etkilerinden faydalanmak için onu tıpkı çay demler gibi demleyebilir, elde ettiğiniz bu koyu renkli suyu ağrılı bölgelere sürüp bekletebilirsiniz.

Diz Ağrılarından Korunmak İçin

Küçük egzersizler yapmak: Vücut içerisinde kullanılmayan eklem ve kaslar zaman içerisinde eski işlevlerini kaybeder. Bu işlevleri geri kazandırmak için küçük bacak hareketleri yapılabilir. Bu egzersizler kişilerin çok daha zinde hissetmelerini sağlayarak yürüyüş temposunu kazanmalarını da sağlar.

Merdiven yerine asansör kullanılmalı: Bilinenin aksine merdiven çıkmak, özellikle belli bir yaştan sonra son derece zararlıdır. Eklemleri fazlasıyla zorlayan inip çıkma hareketleri, diz ağrılarının da başlıca sebepleridir. Kronik ağrı şikayeti bulunan kişiler mümkün mertebe asansör kullanmalıdır.

Romatizma nasıl önlenir?

Romatizma tedavisi genel olarak rahatsızlığın sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin kireçlenme söz konusu olduğunda sıcak su uygulaması ağrıları azaltma noktasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda doğal bitkisel kaynakları kullanmak ve ilgili bölgeye sürmek de yine oldukça etkilidir. Tabii daha doğrusu tam bir sonuç alabilmek için bir romatoloji uzmanına başvurmak ve tedavi yöntemleri konusunda destek almaktadır.

Menisküs nasıl önlenir?

Sporcu hastalığı olarak da bilinen menisküs, çok ciddi sorunlar yaratabilecek bir yırtık olarak bilinir. Özellikle ani yön değiştirmeler ve durmalar nedeniyle oluşacak kopma ile uzun süreli ciddi ağrılar yaratabilmektedir. Bu konuda ele alınacak belli başlı bazı önlemler sayesinde, menisküs yırtıklarında ve sorunlarından uzak durmak mümkün.

- Mutlaka ani hareketlerden kaçınmak gerekir.
- Eğer diz bölümünden sesler geliyor ise en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır.
- Egzersiz programları, soğuk uygulama ve belli başlı bazı ilaçlar uzman doktor kontrolü altında uygulanabilir.
- Özellikle ilgili bölgedeki kasları güçlendirmek için egzersiz hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Duygusal nedenlerle harcamalar yapabilirsiniz. Bu nedenle alışveriş konusunda daha dikkatli olmalısınız. Maddi konularda pişmanlıklar yaşanabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün de burcunuzda ilerlerken şahsi konularda fazla hassas davranabilirsiniz. Daha objektif ve daha az abartılı olmaya bakın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal açıdan endişe ya da kayıp duygusu getirebilecek olaylarla karşılaşabilirsiniz. Risk içerebilecek durumlara da girişmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek yönünde biraz daha pozitif olmaya bakmalısınız. Gruplarla, arkadaşlarla ilgili bir konu sizi daha çok ilgilendirebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün düşüncelerinizde ısrar edebilirsiniz. Başarılı olmak için oldukça kararlısınız. Ancak yine de eksik hissettiğiniz şeyler var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sizi geliştirebilecek şeylere yönelmeli ve çevrenizi genişletmelisiniz. Yeni insanlar yeni fikirlerle karşınıza gelebilir. Daha akıcı bir gününüzdesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi duygusal alanda meşgul eden konular, bazı endişeler gündeme gelebilir. Önyargılı olmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Karşılıklı konularda daha az şüpheci olmakta fayda var. Kimi zaman ısrarcı durumlarla da karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın yaptığınız işe iyice odaklanabilirsiniz. Eksik şeyleri bulmanız zor olmayacak. Sağlığınıza da özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sezgilerinizle daha başarılı olabileceğiniz bir gündesiniz. Duygularınızı anlatmanız zor olmayacak. Aşka da açık bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evde, ailevi konularda sizi meşgul eden işler olabilir. Kendinizi kapatmamaya çalışın. Yerleşim konuları zaman alabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizde daha aktif olabilirsiniz. Konuşmalar ve görüşmeler artabilir. Ancak gizli kalan bazı durumlar da mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet