Geri Dön

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Yaş ilerledikçe ortaya çıkan diz ağrısı özellikle kireçlenme, kemik erimesi, romatizma, menisküs gibi rahatsızlıklar nedeniyle yaşanabiliyor. Yaralanma ve kaza sonucunda da kendini gösteren diz ağrısı bacak eklemlerinde en sık karşılaşılan ağrılardan birisidir. Yaşam kalitesini oldukça düşüren diz ağrısını geçirmek için evde yapılabilecek belli başlı yöntemler var. Diz kapağı ve diz ağrılarını geçirmek için özellikle eklem, kas ve kemikleri güçlendirmek gerekir. Buz torbası, bamya tohumu gibi doğal yöntemler diz ağrılarına iyi gelir. Ancak sürekli devam eden ve şiddetli ağrılar varsa uzman hekime başvurulmalıdır. Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? diyorsanız “Diz kapağı ağrısına evde çözüm” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan diz ağrısı insanın yaşam kalitesini oldukça düşürür. Yürümeyi zorlaştıran diz ağrısı şiddetli şekilde kendini gösterir. Diz ağrısı özellikle kireçlenme, kemik erimesi, romatizma, menisküs gibi rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkıyor. Diz ve diz kapağı ağrılarını geçirmek için öncelikle kas, eklem ve kemikleri güçlendirmek gerekir. Evde yapılabilecek bazı doğal yöntemlerle diz ağrısı geçirilebilir. Buz torbası, bamya tohumu gibi bitkisel yöntemler ağrılara iyi gelir.  

Özellikle belli bir yaşı geçtikten sonra romatizma ya da diz kapağı ağrısı yaygın olarak yaşanır. Ancak menisküs gibi sorunlar daha çok yaralanma veya kaza ile kasların gerilmesi üzerinden ortaya çıkar. Böyle durumlar için sorunu giderilecek belli başlı bazı yöntemler bulunmaktadır.

Diz ağrısının nedenleri nelerdir?

- Fazla kilolar ve/veya obezite
- Vitamin ve/veya mineral eksikliği
- Hareketsizlik
- Aşırı yoğun ve zorlayıcı egzersizler
- Kireçlenme
- Menisküs
- Kemik erimesi
- Romatizma
- Yaşlılık
- Diz enfeksiyonları
- Ani yaralanmalar, burkmalar
- Adalelerde zayıflık
- Hamilelik

Diz ağrısına ne iyi gelir?

Diz kapağı ağrısını giderebilmek için özellikle eklem, kas ve kemikleri güçlendirmek gerekmektedir. Bu konuda daha çok doğal ve bitkisel çözümler üzerinden diz kapağı ağrısını yok etmek mümkün. Özellikle evde uygulanacak olan bu basit yöntemler, diz kapaklarındaki ağrının önemli oranda azalmasına imkan vermektedir.

- Bir torbaya buz koyarak, etrafını bezle sarmak suretiyle 10 veya 15 dakika boyunca bölgeye masaj yapılabilir.
- Sıvı kayıplarını azaltmak ve kemik ile kasları kuvvetlendirmek için bamya tohumu kullanılabilir.
- Antioksidan ve inflamatuar özelliği bulunan zencefil ile zencefil yağı değerlendirilebilir.
- Aynı şekilde yeni zerdeçal ve zerdeçal yağı hazırlamak suretiyle bölgeye sürülebilir.
- Kemiklerin güçlenmesindeki doğal bir yapı olarak öne çıkan çınar yaprağı kullanılabilir.

Bu şekilde farklı yöntemleri değerlendirmek suretiyle, kısa bir zaman içerisinde diz kapaklarındaki ağrının önemli oranda azalmasına fırsat verilebilir.

Diz ağrısına evde çözüm yöntemleri

Soğuk terapisi

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Özellikle ani bir çarpma, düşme sonucu başlayan bir diz ağrısı söz konusuysa ağrıyan bölgeye soğuk uygulayarak bu ağrıları azaltabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken buzluktan çıkaracağınız birkaç parça buzu bir torbaya yerleştirmek, temiz bir bezle etrafını sarmak ve ağrıyan bölgenin üzerinde bir süre bekletmek.

Bamya tohumu

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz bamya tohumu, kemik, kas ve eklemlerin sağlığına önemli desteklerde bulunuyor. Özellikle dizlerde meydana gelen sıvı kayıpları nedeniyle ortaya çıkan ağrıları en aza indirdiği söylenen bamya tohumunun bu özelliğinden faydalanmak için tek yapmanız gerekenin bamya tohumu çayı tüketmek olduğunu söyleniyor. Düzenli olarak kullanıldığında diz ağrılarını hafifleten bu çayı 2 hafta düzenli olarak tükettikten sonra en az 1 hafta ara vermeyi ve sonrasında yeniden devam etmeyi unutmayın.

Zencefil ve zencefil yağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Zencefil, doğal ağrı kesici olarak bilinen maddelerden biri aslında. İçeriğinde bulunan antienflamatuvar ve antioksidan özellikler gösteren maddeler sayesinde ağrıların azalmasını sağlayan zencefili farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Ağrıyan bölgeye aktarlardan temin edebileceğiniz zencefil yağını dikkatlice sürebilir, taze ta da toz zencefilin çayını demleyip içebilir ya da bal, zeytinyağı gibi malzemelerle karıştırarak tüketebilirsiniz. Yağı daha hızlı bir çözüm elbette ama çay ya da macun halinde düzenli olarak tüketmeniz de sağlığınıza daha kalıcı katkılar sağlayacaktır.

Zerdeçal ve zerdeçal yağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Tıpkı zencefil gibi zerdeçal da güçlü antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri olan bir besin. Hal böyle olunca o da ağrılara karşı en büyük destekçilerimizden biri haline dönüşüyor ve "doğal ağrı kesiciler" arasına adını yazdırıyor. Onun bu özelliğinden faydalanmak için zerdeçalı yaptığınız birçok tarifin içine dahil edebilir, çayını demleyebilir, yağını ağrıyan bölgeye doğrudan sürebilir ya da bal, süt gibi malzemelerle karıştırarak tüketebilirsiniz.

Çınar yaprağı

Diz ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Diz kapağı ağrısına evde çözüm

Evet, bildiğiniz o güzelim ağacın yapraklarından söz ediyoruz. Çınar yaprağı, kemiklerin güçlenmesine katkıda bulunan en doğal malzemelerden biri aslında. Özellikle kireçlenme ve romatizmaya iyi geldiği bilinen çınar yaprağının bu etkilerinden faydalanmak için onu tıpkı çay demler gibi demleyebilir, elde ettiğiniz bu koyu renkli suyu ağrılı bölgelere sürüp bekletebilirsiniz.

Diz Ağrılarından Korunmak İçin

Küçük egzersizler yapmak: Vücut içerisinde kullanılmayan eklem ve kaslar zaman içerisinde eski işlevlerini kaybeder. Bu işlevleri geri kazandırmak için küçük bacak hareketleri yapılabilir. Bu egzersizler kişilerin çok daha zinde hissetmelerini sağlayarak yürüyüş temposunu kazanmalarını da sağlar.

Merdiven yerine asansör kullanılmalı: Bilinenin aksine merdiven çıkmak, özellikle belli bir yaştan sonra son derece zararlıdır. Eklemleri fazlasıyla zorlayan inip çıkma hareketleri, diz ağrılarının da başlıca sebepleridir. Kronik ağrı şikayeti bulunan kişiler mümkün mertebe asansör kullanmalıdır.

Romatizma nasıl önlenir?

Romatizma tedavisi genel olarak rahatsızlığın sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin kireçlenme söz konusu olduğunda sıcak su uygulaması ağrıları azaltma noktasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda doğal bitkisel kaynakları kullanmak ve ilgili bölgeye sürmek de yine oldukça etkilidir. Tabii daha doğrusu tam bir sonuç alabilmek için bir romatoloji uzmanına başvurmak ve tedavi yöntemleri konusunda destek almaktadır.

Menisküs nasıl önlenir?

Sporcu hastalığı olarak da bilinen menisküs, çok ciddi sorunlar yaratabilecek bir yırtık olarak bilinir. Özellikle ani yön değiştirmeler ve durmalar nedeniyle oluşacak kopma ile uzun süreli ciddi ağrılar yaratabilmektedir. Bu konuda ele alınacak belli başlı bazı önlemler sayesinde, menisküs yırtıklarında ve sorunlarından uzak durmak mümkün.

- Mutlaka ani hareketlerden kaçınmak gerekir.
- Eğer diz bölümünden sesler geliyor ise en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır.
- Egzersiz programları, soğuk uygulama ve belli başlı bazı ilaçlar uzman doktor kontrolü altında uygulanabilir.
- Özellikle ilgili bölgedeki kasları güçlendirmek için egzersiz hareketleri mutlaka yapılmalıdır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Haftanın son günü yaşam enerjiniz daha da yükseliyor. İlişkilerdeki hareketlilik ve içinizdeki yaratıcılığı dışa vurma isteği bugün de devam edebilir. Hobilerinizle ilgili uzun vadeli bir şeyler yapma isteğiniz artabilir. Çocuklarla ilgili güzel haberler almanız mümkün. Spekülatif yatırımlarda genel olarak şanslısınız ancak çok fazla risk almaktan kaçınmanız gerekiyor.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün de gündeminizin ana maddesi eviniz ve aileniz olmaya devam ediyor. Evde yeniden düzenleme, tadilat, tamirat gibi konular söz konusu olabilir. Ailenizle ilişkilerinizde gerilmemeye ve sakinliğinizi korumaya çalışın. Evle ilgili harcamalarda daha sonra pişman olacağınız kararlar almamanızda fayda var. Kariyerle ilgili konularda da daha kontrollü davranmaya çalışmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Haftanın son gününde de zihinsel açıdan aktif ve dinamiksiniz. Fikirlerinizi ve hedeflerinizi dile getirebilmek bugün sizin için çok önemli olacak. Çok sayıda kısa yolculuk yapabilir, kardeşler, kuzenler ve yakın çevrenizle sık sık iletişime geçebilirsiniz. Çok fazla sabit fikirli olmaktan kaçınmalı, karşınızdaki insanları ikna etmeye çalışmak yerine, düşüncelerine saygılı davranmaya çalışmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonuna yaklaşırken, hem parasal hem de duygusal açıdan kendinizi güvende hissetme ihtiyacınız artıyor. Sizi maddi ve manevi olarak tatmin edecek yeni konulara yönelebilir, yeni fırsatlar yakalamaya çalışabilirsiniz. İş hayatında kısmetiniz açılabilir ve bu süreçte güzel imkânlar sizi bulabilir. Ancak ayağınızı yorganınıza göre uzatmanız gereken bir dönemde olduğunuzu unutmayın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay, haftanın son gününde de burcunuzdaki yolculuğuna devam ediyor. Hafta sonuna keyifli bir başlangıç yapacağınızı söylemek mümkün. Bu zamana kadar zihninizde yer alan yeni projeler ve fikirler bu dönemde somut bir nitelik kazanabilir. Kendinizi cesur, heyecanlı ve hevesli hissedeceğiniz bir gündesiniz. Bu ruh halinizi iş ortamınıza da yansıtabilir, bu sayede üstlerinizden ve etrafınızdaki kişilerden takdir görebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonuna yaklaşırken, içe dönük ruh haliniz devam ediyor. Bir iç muhasebe yapabilir, yalnız kalıp kafanızdaki sorulara cevap aramak isteyebilirsiniz. Ön plana çıkmayı arzu etmediğiniz, arka planda kalıp detaylarla uğraşmaktan memnun olacağınız bir gündesiniz. Ancak detaylara gömülüp kalmak yerine yeteneklerinizi kullanabileceğiniz işlere yönelmek bugün sizin için çok daha faydalı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Haftanın son gününde de heyecanlı ve hevesli ruh haliniz sürüyor. Yeni planlarınız üzerine yoğunlaştığınız bir gündesiniz. Arkadaşlarınızı etrafınıza toplayabilir, yeni arkadaşlar edinebilir, sosyal organizasyonlara katılabilir, bol bol fikir alışverişi yapabilirsiniz. İş çevrenizle yapacağınız organizasyonlar size beklenmedik imkânlar sunabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yine kariyer odaklı düşündüğünüz bir gündesiniz. Haftanın son günü de zihniniz başarıya ve kariyerinizle ilgili hedeflerinize odaklanmış durumda. Her zamankinden daha da fazla çalışmak isteyebilir, kendinizi daha motive ve hırslı hissedebilirsiniz. Ast üst ilişkilerinde daha yapıcı olmaya ve mümkünse biraz daha alttan almaya çalışın. Sakinlik size daha çok şey kazandıracaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonuna girerken kendinizi son derece coşkulu ve yeni şeyler öğrenmeye açık hissediyorsunuz. Yaratıcılığınızın en üst seviyede olduğu bir gündesiniz. Yeni bir eğitim başvurusu yapabilir, seyahat planları organize edebilirsiniz. Önünüze sizi çok mutlu edecek bir yurt dışı tatil ya da iş fırsatı gelebilir. Çevrenizdeki kişilerle sizi etkileyen derin konularda sohbet etmekten büyük keyif alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün özellikle ortaklı parasal konularda bazı gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ortaklık ya da eşinizin parasıyla ilgili konularda yaşanan belirsizlik sürüyor. Bu durum kendinizi biraz gergin hissetmenize neden olabilir. İşbirliğinden geri adım atmamalı, sakin ve soğukkanlı davranmaya çalışmalısınız. Parasal sorumlulukların sizi endişeye sürüklemesine izin vermeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Dışa dönük ve hevesli ruh haliniz haftanın son gününde de devam ediyor. Karşınızdaki kişilerle sizin için çok yararlı olabilecek fikir paylaşımları yapabilirsiniz. Ancak konuşmalarınızda dikkatli olmanızda ve kendi doğrularınızda diretmemenizde fayda var. İlişkiler anlamında dinamik bir gündesiniz. Hayatınızdaki kişiyle daha fazla iletişim kurabilir, paylaşım yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonuna yaklaşırken, dinamik ve enerjik bir ruh hali içindesiniz. Planlarınızı hayata geçirmek için canla başla çalışabilirsiniz ancak bu arada sağlığınızı da göz ardı etmemenizde fayda var. Yüksek çalışma temposu fiziksel ve ruhsal olarak sizi fazlasıyla yorabilir. Parasal konulardaki beklentileriniz bugün de devam ediyor ancak destek bulmakta zorlanmanız söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber