2021'e sağlıklı dişlerle girmenin 5 güzel yolu

1. Ağız Kokusunu Önleyin
Ağız kokusu, yaygın bir şikayettir.Düzenli diş hekimi ziyaretleri ile iyi bir bakım, ağız boşluğunuzu daha temiz tutarak ve ağız kokusuna neden olan artık yiyecek parçacıkları ve bakterilerden arındırmaya yardımcı olabilir. Ağız kokusu aynı zamanda şeker hastalığı veya karaciğer rahatsızlığı gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Diş hekiminizi ziyaret etmek, sorunun kaynağını bulmanıza ve sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

2. Diş Sorunlarının Erken Saptanması ve Tedavisi
Diğer sağlık rahatsızlıkları gibi diş sorunları tedavi edilmezse ilerleyecek ve daha da büyük problemlere yol açacaktır. Örneğin, diş eti hastalığının erken evresi, tespit edilip tedavi edilmezse hastalığın daha ciddi formu olan periodontitise ilerleyebilir. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret ettiğinizde, ağız durumunuzla ilgili sorunlar erken evrede tespit ve tedavi edilir.

3. Diş Kaybını Önleyin
Diş kaybı, genellikle çene kemiği artık dişleri tutacak kadar destek sağlamadığında diş eti hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar. İleri aşamadaki diş eti hastalığı, erken yakalanırsa tedavi edilebilir. Benzer şekilde çürümeye bağlı diş kayıpları da önlenebilir. Diş hekiminiz tarafından yapılan düzenli temizlik, tartar ve plağı ortadan kaldırır ve dişlerinizi diş minesini eriten bakterilerden kurtarabilir. Diş kaybı durumunda ise, 6 ayı geçemeden mutlaka yerine bir köprü veya implant yapılması diş sağlığınızın devamlılığını sağlayacaktır. Eğer süre 6 ayı geçerse diş kaybı olan bölgede kemik erimesi ilerleyecek ve implant yapımı için çok az miktarda destek doku olacaktır. Bu gibi durumlarda zirkotitan veya akıllı hidrofilik implantlar eksik dişlerinizin tamamlayıcısı olacaktır.

4. Uzun Dönemde Paradan Tasarruf Edin
Diş tedavileri maliyetli olabilir ve diğer sağlık sorunlarının çoğunda olduğu gibi, dişleriniz ve diş etleriniz söz konusu olduğunda iyi ağız bakımı ile sorunu önlemek, tedaviden daha iyidir. Düzenli temizlik ve diş muayeneleri diş kaybını, dişeti hastalıklarını ve diğer diş problemlerini önleyebilir. Bugün harcanan biraz zaman ve para, çürüyen dişler, diş eti kanaması veya implant ihtiyacı ile uğraşmak zorunda kalırsanız, gelecekteki diş tedavi masraflarınızdan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

5. Artan Özgüven
Gülümsemeniz, insanların sizin hakkınızda fark ettiği ilk şeylerden biridir. Beyaz bir gülümsemeye, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olmak, özgüveniniz için harikalar yaratabilir. “İnsanlar genellikle eksik, lekeli veya çarpık dişleri olduğunda gülümsemelerini gizleme ihtiyacı hissederler. Güzel gülüşüne sahip insanlar ise daha az endişeli, daha özgüvenli olurlar ve hayattan daha çok zevk alıyor.