Diş çürüğü olan insanlar için soğuk bir içecek içmek ıstırap olabilir.

Bakteri ve asit tabakası, dişlerin sert koruyucu yüzeyi olan mineyi yumuşatır. Mine yumuşadıkça çürük adı verilen çukurlar oluşur. Yaklaşık 2,4 milyar insan - dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri - kalıcı dişlerde aşırı soğuğa duyarlılık dahil yoğun ağrıya neden olabilecek tedavi edilmemiş çürüklere sahiptir. Ayrıca, diş etinin çekildiği durumlarda da kök yüzeyi açığa çıkmış ise soğuk hassasiyetine sebep olabilir.

Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde yapılan bir araştırmaya göre odontoblast adı verilen diş hücrelerinin, hem farelerde hem de insanlarda soğuğa karşı hassas olan ve sıcaklık düşüşlerini tespit eden proteinler içerdiğini ve bu hücrelerden gelen sinyallerin, beyne giden bir ağrı uyarısını tetikleyebildiğini paylaştı.

Çok ileri derece bir diş çürüğü, bir kişide hafif bir hassasiyet şikayetine sebep olurken, bir başka kişide küçücük bir çürük başlangıcı şiddetli ağrı hissedilmesine sebep olabilir. Bu yüzden, diş doktoruna 6 ayda 1 rutin kontrollere giderek, ağız sağlığınızın stabil kalmasını sağlayabilirsiniz.