Gece plağı kullanmak neden önemli?

Diş plağı olarak da adlandırılan bu koruyucular, geceleri dişlerini sıkan veya gıcırdatan kişiler için tasarlanmıştır. Bu davranışa uyku bruksizmi denir. Bruksizme neden olabilecek birçok faktör olmasına rağmen genellikle stresten kaynaklanır. Gündüzleri diş gıcırdatma davranışına dikkat ederek ve çeneyi gevşetmek için çaba sarf ederek engel olunabilir, ancak gece boyunca bruksizm bilinç dışı bir eylem olduğu için kontrol edilmesi zordur. 

Gece plaklarının yardımcı olduğu nokta da burasıdır. Dişlerinizin üzerine bir tutucu gibi otururlar ve ağzınız kapalıyken üst ve alt dişlerin birbirine temas etmesini engelleyen ekstra bir yüzey oluştururlar. Uyku bruksizmi yaşayanlar için gece plakları rahatlama sağlayabilir ve daha ileri sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Haberin Devamı

Gülüşünüzü koruyun

Gece plaklarının başlıca yararı, sürtünmenin neden olabileceği diş minesi kaybına ve aşınmasına karşı koruma sağlamalarıdır. Çeneyi kafatasına bağlayan temporomandibular eklemi (TME) yani çene eklemini  de koruyabilirler. Dişleri sıkmak ve gıcırdatmak eklem diskini sıkıştırabilir ve potansiyel olarak hasara neden olabilir. Gergin bir çene yüz ve/veya boyun kaslarında ağrı, baş ağrısı  ve kulak ağrısı ile birlikte sorunlara neden olabilir. Bruksizm diş eti çekilmelerini hızlandırabileceği için diş etleri üzerinde de zarar verici bir etkiye sahiptir. Gece plakları dişlerinizi, diş etlerinizi ve çenenizi geceleri korur ve uyku bruksizminin bir yan etkisi olarak yaşayabileceğiniz uykusuzluk ve horlamayı da hafifletebilir.

Gece plakları aşınmayı önlemeye yardımcı olduğundan, dişlerin hasar görmesini ve kırılmasını engeller. Bir gece plağına ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, randevu ayarlamak için diş hekiminizi arayın. Diş plağı, ağzınıza uyacak şekilde kişiye özel yapılır. Bu nedenle diş hekiminiz onu üretmeden önce dişlerinizin ölçüsünü alır ve bu ölçü üzerinde gerekli ayarlamaları yaparak size özel plağı teslim eder.