Dt. Pertev Kökdemir

Dt. Pertev Kökdemir

p.kokdemir@swissmeddental.com

Tüm Yazıları

Kalp sağlığı ve ağız sağlığı arasındaki bağlantıyı ve proaktif kalmak için neler yapabileceğinizi bilmek, her ikisine de daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Kalp sağlığınızın yerinde olmaması diş hastalıklarınızı, diş sağlığınızın yerinde olmaması ise kalp hastalıklarınızın oluşmasına neden olabilir.

Diş kaybı, diş eti hastalığı ve kronik ağız kuruluğu gibi diş sorunları yaşamak kalp sağlığınızı etkileyebilir. Hâlihazırda kalp hastalığınız varsa, bu durumlar yaşamı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riskinizi artırabilir. Bu riskler yaşla birlikte de artar. Kalp rahatsızlığı olsun veya olmasın herkes için ağız sağlığına dikkat etmek, kalp sağlığınızı da korumaya yardımcı olacaktır.

Haberin Devamı

İster siz ister sevdiğiniz biri kalp hastalığı yaşıyorsa, bu teşhis günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilir. Kalp hastalığını yönetmek genellikle, diyetinizden aktivite seviyenize kadar her şeyi etkileyen önemli yaşam tarzı değişiklikleri yapmak anlamına gelir. Koroner Arter Hastalığı, ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, kalp kapak hastalığı gibi rahatsızlıkları, ağız sağlığınız da dahil olmak üzere genel sağlığınızı etkiler. Ameliyatlar ve ilaçlar vücudunuzun ağızdaki bakterilerle savaşma yeteneğini azaltabilir ve ağızda iyileşmeyi yavaşlatır. Birçok ilaç ayrıca diş çürümesine, dişlerde aralanmalara ve diğer ağız hastalıklarına etki eden ağız kuruluğuna yol açar.

Aynı şekilde eğer kalbiniz çok sağlıklıysa ancak ağzınızda diş etlerini etkileyen diş eti iltihabı veya dişleri tutan kemiği etkileyen periodontitis yani diş çevresi kemik iltihabı gibi rahatsızlıklarınız varsa, bu rahatsızlıklara sebep olan bakterilerin ürettiği toksinler ve savunma hücrelerimizin vücudu korumak için ürettiği diğer atık maddeler kalp sağlığınızı olumsuz yönde etkileyerek koroner arter hastalığından kalp kapak hastalığına kadar bir çok hastalığa neden olabilir. 

Kalp hastalığı olan kişilerde diş sağlığı

Kalp hastalığı olan veya kalp hastalığı riski taşıyan herkes için rutin diş bakımı gereklidir. Diş hekiminiz muayenenizi tamamladıktan sonra yapılacak olan herhangi bir müdahale veya tedavi için mutlaka belirli önlemleri ve önleyici tedbirleri dikkate alacak, kalp sağlığınızı takip eden kardiyoloğunuzla görüşme sağlayacaktır.

Haberin Devamı

Eğer kalp rahatsızlığınız varsa diş hekimi muayenesine gelmeden önce hem kardiyoloğunuzdan onay almak hem de diş hekiminize iletilmek üzere yanınızda ilaçlarınızı, ameliyat veya hekim raporlarınızı, varsa tansiyon takip çizelgenizi yanınızda götürmeniz gerekebilir. 

Yani kalbinizin sağlığı için dişlerinize, dişlerinizin sağlığı için kalbinize iyi bakın.