Geri Dön

En etkili yağ yakan yiyecekler

En etkili yağ yakan yiyecekler kilo vermek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Hemen herkesin problemi olan kilo sorununa yağ yakan en etkili yiyeceklerle sağlayabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekleri tüketmek aynı zamanda sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların önüne geçebilmek için yağ yakan yiyecekler tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmenize yardımcı olabilmek için sizlere en etkili yağ yakan yiyecekleri araştırdık.

En etkili yağ yakan yiyecekler

En etkili yağ yakan yiyecekler, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize, diyabet hastalığının önlenmesini sağlayacaktır. Ayıraca yağ yakan yiyecekleri sıklıkla tüketmek, obeziteye bağlı yüksek kanser riskinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Yağ yakan yiyeceklerden fazlasıyla tüketmek, enerji sevilerinizin artmasını sağlar ve her şeyden önce iyi hissetmenize yardımcı olur.
Diyetinize saha fazla yağ yakan yiyeceklerden eklemek için sabırsızlanıyorsanız, sizlere en etkili yağ yakan yiyeceklerden 15 tanesini açıklayalım.

İşte yağ yakan yiyecekler listesi

1. Elma Elma Sirkesi:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Elma sirkesi yağ yakan besinlerin en başında gelir. Elma sirkesi aynı zamanda şeker isteğini keser ve kilo vermenize de yardımcı olur. Yemeklerden önce içilen bir kaşık elma sirkesi tokluk hissi vererek, daha fazla yemek yemeninizi önler. Aynı zamanda vücudunuzda detoks etkisi yaratarak, midenin ph seviyesini de dengeler. Ancak sirke asidik bir madde olduğundan içtikten sonra üzerine su içilmesi tavsiye edilir.

2. Kemik Suyu:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Kemik suyu en çok sevilen şifalı yiyeceklerden bir tanesidir. Sağlığınızı somut yollarla iyileştirmeye yarar. Kemik suyu yağ yakmak için gerekli olan güçlü bir potansiyele sahiptir. kemik suyu içerisinde bulunan amino asitler sayesinde kas yıkımını önler, metabolizma hızını arttırır ve vücudunuzu detoksize etmeye yardımcı olur. Besin maddeleri bolluğu sayesinde kemik suyunun yağ yakıcı etkisini kullanabilirsiniz.

3.Acı biber

En etkili yağ yakan yiyecekler

Acı biber vücut ısısını arttırmanın yanı sıra yağ yakmanıza da yardımcı olur. Acı biber vücudunuzdaki yağları yakmaya yardımcı olurken aynı zamanda vücut enerji seviyesini de arttırır. Yemeklerinize ve içeceklerinize acı biber ekleyerek yağ yakabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

4.Chia Tohumları:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Aslen Meksika'da yetişen Chia Tohumları, besinsel bir güç ve gerçek yağ yakıcı yiyecekler arasındadır. Sadece chia tohumlarını tüketmek enerjiyi arttırmakla kalmaz ve size daha fazla dayanıklılık kazandırır. Ancak çok fazla tüketildiğinde Chia Tohumları vücuttaki su seviyesini azaltmak sindirimi yavaşlatır. chia tohumlarınızı diyetinize dâhil etmek için aşağıda vermiş olduğumuz tariflerden faydalanabilirsiniz.


5. Tavuk:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Kilo vermeye çalışıyorsanız, tavuk gibi güçlü bir yağ yakıcı besinden yardım alabilirsiniz. Günde bir porsiyon tavuk tüketmek günlük protein ihtiyacınızın 37'sini tamamlar. Ancak mümkün olduğunda organik tavuk tüketmeye gayret edin.

6. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistancevizi yağı, tüketebileceğimiz en sağlıklı, en doğal yağlardan biridir. Hindistan cevizi yağı Tiroidinizin sorunsuz çalışmasını sağlarken hem vücut ağırlığınızı azaltmaya hem de vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Yemeklerinize diğer bitkisel yağları eklemek yerine Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, yağ yakmanızı sağlayacak en basit yöntemlerden biridir.

7.Turpgil Sebzeleri:

Lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası yağ yakmanızı sağlayacak en güzel gıdalardan biridir. Vitaminlerle dolu bu sebzeleri tüketerek, hem sağlıklı beslenebilir hem de yağ yakabilirsiniz.


8.Peynir altı suyu proteini:

Kahvaltınıza smoothie ya da günlük bir ek alarak peynir altı suyu proteini ekleyerek vücudunuzun yağ yakmasını, kas dokusunu arttırmayı ve kan şekerini stabilize edebilirsiniz.

9. Kefir:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Kefir, tıbbi faydalarla dolu yoğurtlara benzer fermente bir içecektir. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı savaşırken vücudunuza yardımcı olan yararlı Probiyotikleri içerir. Probiyotikler aynı zamanda kilo vermeye çalışanlar için de iyi bir besindir. Probiyotik ihtiyacınız için haftada en az 3 gün kefir tüketerek yağ yakabilirsiniz.

10. Rooibos Çayı:

En etkili yağ yakan yiyecekler

Rooibos çayı teknik olarak bitkisel bir içecek iken, kilo kaybında ve yağ yakımında etkili olur. Çünkü kilo vermeyi ve metabolizmayı hızlandırabilen bir flavonoid ve fito kimyasallar içerir. Bu sayede rooibos çayı yağ yakıcı besinler arasında yer alır. Sağlıklı, enerji verici bir değişim için normal yeşil çayınızın yerine rooibos çayı deneyebilirsiniz.


11. Ghee yağı:

Hindistan'da popüler hale gelen ve bir arıtılmış tereyağı olan Ghee, şaşırtıcı derecede yağ yakan bir besindir. Ghee yağı, yemek pişirme sırasında besin maddelerini korur. Bonus olarak laktoz ve kafeine duyarlı bireyler için de uygundur. Ve içerdiği orta zincir yağ asitleri sayesinde, ghee vücudunuzun diğer yağları yakmasına yardımcı olabilir.


12. Greyfurt:

Greyfurt yağ yakımına yardımcı olan turunçgil meyveleri arasında yer alır. Greyfurtta bulunan enzimler, vücudunuzun şekeri parçalamasına, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Kahvaltılarınızda bir bardak greyfurt suyu veya yemeklerinize ekleyeceğiniz greyfurt esansiyel yağı iştahınızın kapanmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.


13. Kırmızı et

Kaliteli sığır eti vücudunuzdaki protein ihtiyacınızı karşılamanın yanı sıra kilo vermenizi sağlar. Otla beslenen sığırların etinde yağ içeriği düşüktür. Ayrıca daha yüksek seviyelerde vitamin, antioksidan ve iyi yağlar almanızı sağlar.


14. Yeşil Yapraklı Sebzeler: yeşil lahana, sebze yaprağı

Lahana, ıspanak, lahana yeşillikleri gibi sebzeler, besin maddeleri ve demir minerali ile doludur. Bu yağ yakıcı besinler, kasların düzgün çalışmasına ve egzersiz yaptıktan sonra uzun süre kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca kemikleri güçlü tutan ve osteoporozu önlemeye yardımcı olan, vücudunuzu normal yaşta iyi bir şekilde hareket ettiren K vitamini içerir.


15. Matcha Yeşil Çay:

Bir bardak matcha yeşil çayı yudumlamak sadece yatıştırmaktan daha fazlasıdır; düzenli olarak içilmesi, vücut yağını ve düşük kolesterol seviyelerini azaltabilir. Aynı zamanda yapılan sert antremanlardan sonra vücudunuzdaki kasların hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur. Marketlerde satılan enerji içecekleri yerine günde bir defa Matcha Yeşil Çayı tüketebilirsiniz.
Beslenmenize ekleyeceğiniz özel olarak hazırlanmış yağ yakan içecekler ile hızlı bir şekilde kilo verebilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. yağ yakan içeceklerin neler olduğu konusunda bir fikriniz yoksa sizler için araştırıp bir araya getirdiğimiz yağ yakan içecek örneklerine göz atabilirsiniz.


Yağ yakan içecekler

1. Yeşil Çay
Yeşil çay, vücudu arındırmak, kansere karşı korumak ve cilt sağlığını geliştirmek için bilinen büyük bir sağlık içeceğidir.

Günde üç ila beş bardak yeşil çay içmek, sağlığınızdaki olumlu gelişmelere neden olabilir. Yeşil çay büyük miktarda antioksidan içerdiğinden, en iyi diyet ve yağ yakan içecekler arasında yer almaktadır.

Sebze Suyu
Yemek yemeden önce büyük bir bardak sebze suyu içmek yağ yakmanıza yardımcı olacak en etkili içeceklerden birisidir.

yemek öncesi normal su tüketmek yerine akşam yemeğinden önce bir bardak sebze suyu içmek, yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.


Yağsız Süt

Sütün kilo vermenize engel olacağına inanmak yaygın bir hatadır. Yapılan çalışmalar kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmenin yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir
Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin yaptığı araştırmaya göre, iki yıl boyunca daha fazla kalsiyum tüketen insanlar, daha az kalsiyum tüketenlere göre daha fazla kilo vermişlerdir.

Süt iyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan, makul miktarda yağsız süt diyetinize iyi bir katkı olabilir.

Salatalık suyu

En etkili yağ yakan yiyecekler

Salatalıkta hazırlanan bu içecek yazın hem serinlemenize hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Malzemeler

1 adet dilimlenmiş salatalık

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil

1 adet limon dilimlenmiş

1/3 fincan nane yaprakları

Nasıl yapılır?

Suyu temiz bir cam kavanozun içerisine koyun.
Malzemeleri kavanozun içerisine ekleyin ve bir gece dolapta bekletinç ertesi gün soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Göbek yağı yakan içecek tarifi

En etkili yağ yakan yiyecekler

Lezzetli ve ferahlatıcı bu içecek, sindirim kanalını güçlendirmek ve bağışıklık sisteminizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak gibi tonlarca sağlık avantajına sahiptir.

Bu göbek zayıflama detoks içeceğini tüketmek için en uygun zaman sabah saatleridir.

Neye ihtiyacınız olacak?

3 ince portakal dilimleri

2 tane nane yaprakları parçalanmış

3 tane limon dilimleri

Nasıl yapılır

Temiz bir cam kavanozu alın içerisine su koyun
Suyun içine meyve ve naneleri ekleyin.
Yaklaşık 1 dakika karıştırın
kapağını kapatarak 15 dk bekletin.

Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerindeki iş temponuz ilerleyen zamanlarda azalabilir. Sosyal konulara yönelebilirsiniz. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek için plan yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda eksikleri tamamlamak isteyebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla daha fazla iletişim de olmak keyfinizi yerine getirecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Erken saatlerde kendinizi öğrenmeye açık hissedebilirsiniz. Gün içinde iş hayatınızdaki gelişmeler gündeminizi değiştirebilir. Hedeflerinize ulaşmak için üzerinde çalıştığınız konuları düzenlemek isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek için planlar yapabilirsiniz. Kendinizi keyifli hissedeceğiniz bir zamandasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak için planlar yapabilirsiniz. Kendinizi çok daha özgür hissedeceğiniz zamanlar içindesiniz. Akademik konular ilginizi çekebilir. Gün içinde düşüncelerinizi paylaşmak için arkadaşlarınızla zaman geçirebilirsiniz. Sosyal konular daha fazla ilgileneceğiniz zamanlar var. Akışta kalacaksınız. Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi krize sokabilecek olaylara yaşayabilirsiniz. Ortaklı konular gündeminize gelebilir. İletişiminizin yüksek olduğu zamanla içindesiniz. Bu durumu kullanarak sıkıntılı durumları çok rahat çözebileceksiniz. Gün içinde beklentilerinizin yüksek olduğu durumlar ortaya çıkabilir. Endişelerinizi bir yana bırakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde sorumlu olduğunuz konularda daha fazla yönelebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul etmeye başlayabilir. Çalışma hayatınızdaki işlerinizi daha iyi hale getirmek için çabalayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmek size iyi gelecektir. Sosyal konularla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konularda bugün yoğunluk olabilir. Sizden daha fazla sorumluluk almanız istenebilir. Beklentide olduğunuz konuları düzeltmek ve daha iyi hale getirmek isteyebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte planlayacağınız işler daha kolay akabilir. Bugün çok daha rahat kendinizi ifade edebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeteneklerinizi keyif aldığınız işlere yönlendirebilirsiniz.  Arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir. İletişiminizin iyi olduğu zamanlardasınız. Sevdiklerinizle programlar yapmak isteyebilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcama yapabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda risk almak daha kolay olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konulara biraz daha önem vermeniz gerekebilir. Ev hayatınızla ilgili kararlar alabilirsiniz. Geçmişle ilgili konular gündeminize gelebilir. İletişimde olduğunuz kişilerden farklı yorumlar alabilirsiniz. Hayattan beklentilerinizi kendi iç sesinizin yönlendirmesine izin vermelisiniz. Sevdiklerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Konuşma ve yazışmaların yoğun olduğu zamanlardasınız. Bazı konularda karar vermeniz gerekebilir. Yeni konuları ele alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizde düzenleme gerektiren işler içinde olabilirsiniz. Gün içinde yakın çevrenizdeki değişikliklerden etkileneceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde bütçenizi gözden geçirebilirsiniz. Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde çok daha iletişimi yüksek zamanlar var. Beklentide olduğunuz konularda gelişmeler yaşanabilir. Sosyal konularla ve arkadaşlarınızın hayatıyla daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hayatınızda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Kişisel hassasiyetiniz olan konular üzerinde düşünmek isteyebilirsiniz. Bu durumun sizi zor duruma düşürmesine izin vermemelisiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz. Kendinize zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Beklentide olduğunuz konularda harekete geçebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konulardan dolayı kendinizi hapsedilmiş hissedebilirsiniz. Gözden kaçırdığınız konular yüzünden sıkıntıya düşebilirsiniz. Kontrol kaybı yaşamamaya özen gösterin. Gün içinde kendi iç dünyanıza dönebilirsiniz. Arkadaşlarınızla paylaşım içinde olmak keyfinizi yerine getirebilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber