Geri Dön

Fıtık Belirtileri Nelerdir? Fıtık Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık, vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Fıtık belirtileri nelerdir, fıtık çeşitleri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için detayları ile derledik.

Fıtık Belirtileri Nelerdir? Fıtık Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kasık fıtığı genellikle alt karın bölgesinde rahatsızlık, ağırlık veya yumru ile kendini gösterir. Fıtık, vücut dokusunun bir kısmı içeride genişlediğinde veya zayıflamış bir kas bölgesine girdiğinde ortaya çıkar.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Teorik olarak fıtıklar vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak bunlar en çok karın bölgesinde, kaburgalar arasında ve kasıkta görülür.

Bazı fıtıkların kesin nedeni bilinmemektedir, ancak çoğu durumda, karın bölgesinde artan basınçtan, karın duvarındaki zayıf noktadan veya her ikisinin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır. Zayıflamış bir karın duvarı bir doğum kusurundan kaynaklanıyor olabilir veya zamanla yaralanma veya ameliyattan sonra gelişebilir.

Belirtiler:

Kasıkta şişlik;

Ağrı, özellikle eğilirken, ağır bir şey taşırken, iterken veya öksürürken;

Yanma hissi.

Çok şiddetli ağrı;

Mide bulantısı;

Kusma;

Dışkı çıkışında zorlanma.

 

Küçük bir kasık fıtığı asemptomatik olabilir. Bununla birlikte, büyüdüğünde, semptomlar ortaya çıkar ve gün boyunca ve efor veya öksürme sırasında yoğunlaşır.

Durum, genellikle alt karın bölgesinde bir ağırlık ve rahatsızlık hissi ve hatta ağrı ile kendini gösterir. Ek olarak, hasta kasıkta bir yumru varlığını gözlemleyebilir.

Fıtık Tanısı Nasıl Koyulur?

Mide fıtığı, x-ışınları ve endoskopi gibi tanı testleri kullanılarak teşhis edilebilir. Genel bir fizik muayene sırasında doktor kasık fıtığı keşfedebilir.

Genellikle iç kasık halkasının bölgesini kasıkların derinliklerinde hissederek teşhis edebilir. Orada kitle varsa varlığı fıtıktan kaynaklanıyor olabilir ve görüntüleme çalışmalarının yapılmasına gerek yoktur.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Birkaç tür fıtık vardır, bunlardan bazıları:

Hiatus veya diyafragma fıtığı, midenizin bir kısmının yemek borusunun içinden geçtiği açıklıktan diyaframa çıkması sonucu oluşur. Zayıflamış karın duvarı nedeniyle çocuklukta da fıtıklar ortaya çıkabilir.

Kasık fıtığı, karın içeriğinin bir kısmı (genellikle ince veya kalın bağırsağın bir kısmı) kasık bölgesinde çıkıntı yaptığında ortaya çıkar. Erkeklerin buna sahip olma olasılığı kadınlardan 8 kat daha fazladır.

Göbek fıtığı kasık fıtığına benzer, ancak göbek bölgesinde (göbek) bulunur. Bebekleri ve çocukları daha sık etkiler. Göbek deliği, özellikle bebek ağladığında dışarı çıkabilir.

Fıtık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde kasık fıtığı sıklıkla kasıkta, özellikle kasık kanalı bölgesinde görülür. Testislerden gelen sperm kanalı ve kan damarlarının karın boşluğundan çıkıp skrotuma gittiği yer burasıdır.

Kadınlarda kasık fıtıkları nadirdir, ancak uterusu yerinde tutan dokular karından çıkıp vajina açıklığının etrafındaki dokularla bağlandığında ortaya çıkabilir.

Göbek fıtıkları doğumda mevcut olabilir. Yetişkinlerde, göbek yakınındaki dokuda zayıflamış bir alan olduğunda ve karın duvarında artan basınç olduğunda ortaya çıkarlar.

Mide fıtığı vakalarının çoğunda tedavi, bu bozukluğa eşlik eden mide ekşimesini ilaç ve diyet modifikasyonu yardımıyla gidermeyi içerir. Basıncı azaltmak için kilo vermek de önerilir. Geceleri rahatsızlık yaşayan kişiler üst bedenlerini yastıklarla kaldırabilir veya yataklarının başını yükseltebilirler.

Kasık ya da göbek fıtıkları genellikle bir çıkıntı oluşturan yumruyu doğru yere koyan ve kasları birbirine dikerek zayıflamış bölgeyi güçlendiren ameliyatla alınır. Bu, bazen lokal anestezi altında yapılabilen basit bir işlemdir.

Ameliyat sonrası komplikasyon riski nedeniyle düzenli tıbbi muayenelerin yapılması önemlidir. Bazı cerrahlar egzersizin kısıtlanmasını önerir, ancak çoğunluk hastayı aktivitelerine hızlı bir şekilde devam etmeye teşvik eder.

Sadece birkaç semptomunuz varsa, cerrahınız ameliyattan sonra gitmeden önce beklemenizi ve daha kötüye gidip gitmediğini görmenizi tavsiye edebilir. Laparoskopik fıtık restorasyonu, invaziv açık cerrahi ihtiyacını ortadan kaldıran küçük bir kesi kullanılarak yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili konulara yoğunlaşabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenebilirsiniz. İşlerinizde sıkışmalar meydana gelebilir. İstediklerinizi yapmakta zorlanacağınız bir süreç yaşayabilirsiniz.  Kişisel anlamda dönüşüm yaşayabilirsiniz. Tepkisel davranmamaya çalışmalısınız. Aynı meslek grubundan kişilerle organizasyon yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumlu olduğunuz konuları tamamlamak için uğraşabilirsiniz. Koyduğunuz hedeflerle ilgili üstlerinizle görüşme sağlayabilirsiniz. Sıkışan işlerde program değişikliği yapabilirsiniz. Yeni sorumluluklar yüklenebilirsiniz. İşlerinizde bürokratik engellere takılabilir. Sakin kalıp, yeni yön belirlemek için kendinize fırsat tanıyın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz konular üzerine daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Yeni ve farklı şeyler öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda algılamakta zorlanabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Yolculuk planlarınızda değişiklikler söz konusu olabilir. İşlerinizde aksamalar ve beklemeler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün parasal konularda stresler yaşanabilir. Kendi imkânlarınızı sizden daha yetki sahibi kişilere verebilirsiniz. İşlerinizdeki sıkışıklık keyfinizi kaçırabilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yatırımlar gündeme gelebilir. Sorumlu olduğunuz konularda ortaklarınızla birlikte karar alıp riski azaltmaya çalışabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eşinizle ilgili konularda daha hassas davranabilirsiniz. Ortaklı konular gündeminizi meşgul edebilir. Kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Güçlü kişilerle görüşme halinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda yardım alabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde dönüşümler yaşanabilir. Olaylara tepkilerinizde daha sakin olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda yoğun bir gündeminiz olabilir. Üstlerinizle daha fazla zaman geçireceğiniz görüşmeler yapabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla ilgili koşullar da sizi etkileyebilir. Gün içinde sizi yıpratan durumlar meydana gelebilir. Sağlığınıza dikkat etmenizde fayda var. Kendi içinize dönebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizde zorlandığınız durumlar oluşabilir. Hobilerinizle ilgilenmek size iyi gelebilir. Gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Çocuklarınızla ilgili konularda daha sabırlı davranmanız gereken bir gündesiniz. İlişkilerinizde bazı dönüşümler yaşanabilir. Bu konuda rahatlamak için arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Riskli işlerden kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailenizdeki olgun kişilerden destek alabilirsiniz. Ev hayatınızdaki konular önem kazanabilir. Değişim içinde olacağınız koşullar oluşabilir. Emlak konularında otorite olan kişilerden destek alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda sıkışıklıklar meydana gelebilir. İlerlemeyen işleriniz için sabırlı olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Kendinizi ön plana çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Bilemediğiniz durumlardan dolayı değişimler meydana gelebilir. Yakın çevrenizdeki koşullar değişkenlik gösterebilir. Kendinizi doğru ifade etmeniz önem kazanabilir.  Ticari konularda sizden daha bilgili kişilerden yardım alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bütçenizle ilgili gelişmeler olabilir. Maddi kaynaklarınızı gözden geçirmek isteyebilirsiniz. İş hayatınızda kişisel yeteneklerinizi ön plana çıkaracağınız işlere yönelebilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız yardımlarla işlerinizi toparlayabilirsiniz. Planlardaki değişikliklerin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Otorite figürleriyle hassas durumlar oluşabilir. Sorumlu olduğunuz konularda daha yoğun tecrübeler yaşayabilirsiniz. Bugün imajınızı korumak isteyebilirsiniz. Değişimler meydana gelebilir. Olaylara sabırlı yaklaşmanızda fayda var. Bazı durumları kabul etmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizde olmayan konulardan dolayı sıkışmalar meydana gelebilir. Bazı konularda fedakârlık yapmak durumunda kalabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işler engellenebilir. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz. Otorite figürleriyle sürtüşmeye girmeyin. Yaşanan değişikliklerden keyfiniz kaçabilir. Gelecek planlarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber