Geri Dön

Fizyoterapi nedir, fizyoterapist ne iş yapar? Fizyoterapist olmak zor mu?

Fizyoterapi nedir? Fizyoterapist ne iş yapar? Fizyoterapist olmak zor mudur? Hangi durumlarda fizyoterapi görülmektedir? Fizyoterapi hangi rahatsızlıklara iyi gelmektedir? Fizyoterapist nasıl eğitim almaktadır? Fizyoterapist olmanın yolları nelerdir? Kimler fizyoterapist olabilir? Fizyoterapi çalışma alanları nelerdir? Fizyoterapi süreçleri nelerdir? Fizyoterapi faydaları nelerdir? Fizyoterapist ve fizyoterapi nedir ne iş yapar hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Fizyoterapi nedir, fizyoterapist ne iş yapar? Fizyoterapist olmak zor mu?

Fizyoterapi son yıllarda oldukça önem kazanan ve birçok insanın tedavi ve kendini sağlıklı hissetmek aynı zamanda genç kalabilmek için başvurduğu yöntemler arasındadır.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi kişinin yaşamı boyunca fiziksel aktivitelerini korumak geliştirmek ve yenileyerek düzenlemeyi sağlayan bir bilim olmaktadır. Diğer bir adı fiziksel terapi olmaktadır.

Fizyoterapist Ne İş Yapar?

Fizyoterapist herhangi bir nedene bağlı yaralanma, hastalık ve vücudun hareket sistemini engelleyen durumlarda hekimlerin yönlendirmesi ile fizyoterapi uygulayan uygulanması gereken yöntemleri belirleyen fizyoterapi ve rehabilitasyon ölçeğine göre durumları hazırlayan kişidir.

Fizyoterapist Olmak Zor mudur?

Fizyoterapist olmak için belirlenen üniversitelerde 4 yıl eğitim almak gerekmektedir. Bunun yanında uygulanan staj eğitiminde de başarılı olmak gerekmektedir. Fizyoterapist olmak isteyen kişilerin sabırlı hastalarla empati yeteneği gelişmiş işini en iyi şekilde yapabilecek ve fiziksel özellikleri de bu işi yapmaya müsait olan kişiler için kolay bir bölümdür.

Fizyoterapi Nelere Bakmaktadır?

Herhangi bir nedenle kişinin fiziksel aktivitelerini yerine getirmekte zorlanmasının nedenlerini belirleyerek kişilerin kas sistemini incelemekte ve sinir sistemi ile alakalı sorunlara bağlı olan nedenleri araştırmakta ayrıca kişinin romatizma engellemelerini ortaya çıkarmaktadır.

Fizyoterapist felç geçiren hastaların hareket ettiremedikleri bölgelerini hareket ettirerek egzersiz yaptırarak hareket kabiliyetlerini tekrardan güçlendirmelerine yardımcı olmaktadır.

Romatizmal rahatsızlıklara bağlı eklem ağrılarını dindirmek ve hastanın hareket edebilmesini sağlamak için çeşitli hareket yöntemleri uygulamaktadır.

Boyun ağrılarını kontrol ederek ortaya çıkan hasarları tedavi etmektedir.

Spora bağlı yaralanmaları ve kas sorunlarının çözümlerini araştırarak problemleri çözmektedir.

Kırık ve çıkığa bağlı alçı alınımından sonra ortaya çıkan hareketsizlik nedeniyle kasları ve eklemeleri tekrar hareket ettirmeye yardımcı olmaktadır.

Fizyoterapi Çeşitleri Nelerdir?

Fizyoterapi uygulanması için bedenin her bölgesi ve her rahatsızlığa göre başka bir yöntem ve tedavi metodu uygulanmaktadır.

Egzersiz; hastanın hareket kabiliyetini arttırmak ve kasların çalışmasını sağlamak için belirlenen bir yöntemdir. Her sorun için farklı egzersiz uygulanabilmektedir.

Termoterapi; ısı yöntemi kullanılarak vücudun ağrılı veya sızılı bölgelerine uygulanan bir yöntemdir. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Termal ısı verme, yüksek akımlı elektrik uygulama, sıcak su ile tedavi, kısa dalgalı radyasyon tedavisi gibi yöntemleri kapsamaktadır.

Manuel terapi; tedavi için bir alet ve sisteme ihtiyaç duymadan elleri kullanarak masaj yapmak ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kan akışını hızlandırmak, ağrılı bölgeyi hafifletmek için kullanılmaktadır.

Elektroterapi; belirlenen ölçüde kimi zaman alçak kimi zaman yüksek elektrik akımı kullanılarak vücuttaki sinir hasarlarını tedavi etmek amacıyla kullanılır.

Fototerapi; lazer ışınlarının kullanılmasıyla uygulanan bir yöntemdir. Özellikle yenidoğan bebeklerdeki sarılığın giderilmesi için kullanılmaktadır.

Hidroterapi; fizyoterapi yöntemlerini su ile uygulama alanıdır. Sıcak su veya soğuk su ile yapılabildiği gibi hareket alanını genişletme ve daha iyi hareket etme olanağını da sağlamaya yyaramaktadır.

Mekanoterapi; tedavi sürecinde kemiklerin düzenini boyun ve bel sorunlarını gidermek amacıyla aletler den yararlanılan bir tedavi yöntemidir.

Kriyoterapi; suyun soğutulması ve değişik basınç türleri uygulanarak ağrıyı dindirmek amaçlı kullanılan bir yöntem olmaktadır. Özellikle sıvı nitrojen kullanımı bu yöntemde uygulanmaktadır. Kan akışının hareketini arttırmak için veya ağrılı bölgenin ısısını dindirmek için kullanılan bir yöntemdir.
Fizyoterapi yöntemleri hastaların durumlarına bakılarak en uygun tedavi yönteminin belirlenmesini sağlamaktadır.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Sabah saatlerinde eşinizle birlikte hızlı bir iletişim içine girebilirsiniz. Yoğun bir gündeminiz olabilir. Tepkilerinizi kontrol etmelisiniz. İkili ilişkilerinizde denge arayışı içinde olacağınız zamanlar var. Ticari görüşmeler yapabilirsiniz. Anlaşmalarda dikkatli olmanız gerekebilir. Akşam saatlerinde daha eğlenceli programlar yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki gündeminiz yoğun olabilir. İletişimin kendiliğinden aktığı bir gündesiniz. Gün içinde yapacağınız programlar sizi rahatlatacaktır. Sizi yoran ve yıpratan koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Beraber çalıştığınız kişilerden yardım alabilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız uğraşlarla ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde yoğun bir haberleşme içinde olabilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönelmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerde daha kolay riskler alabilirsiniz. Güzel olan şeyler için harcamalar yapacağınız zamanlar var. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla sohbet etmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde ailenizle ilgili haberler alabilirsiniz. Ev hayatınızda hareketli bir gündem sizi bekliyor. Eskiden kalma konularla ilgileneceğiniz zamanlar olabilir. Güven arayışı içinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız işlere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eğitim konusunda yoğun bir gün geçirebilirsiniz. Sabah saatlerinde yazışma ve konuşmalar sizi fazlasıyla meşgul edebilir. Hazırlayacağınız sözleşmelerde dikkatli olmanızda fayda var. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Akşam saatlerinde ikili ilişkilerinizle ilgilenme fırsatı bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili gelişmeler yaşayacağınız bir gündesiniz. Sabah saatlerinde görüşmeler de yoğunluk olabilir. Ticari konularla ilgili anlaşmalar gündeme gelebilir. İş hayatınızda alacağınız destekler nedeniyle hafiflemiş hissedebilirsiniz. Akşam saatlerinde keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Kişisel niyetlerinizi rahatça ortaya koyabilirsiniz. İletişimden kaynaklı aksaklıklara dikkat edin. Ticari konular gündeme gelebilir. Kişisel hassasiyetiniz olduğu konulara yönelmek isteyeceğiniz zamanlar var. Akşam saatlerinde sevdiklerinizle planlar yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde elinizde olmayan nedenlerden dolayı iletişim problemleriyle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Alınan kararlarda dikkatli olmakta fayda var. Gizli düşmanlar olabilir. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Kendi iç dünyanıza yöneleceğiniz zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde rahatlatıcı koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içerisinde bazı görüşmeler içinde olabilirsiniz. Sabah saatlerinde hızlı ve kendiliğinden akan iletişim söz konusu. İş hayatınızda alacağınız destekler sizin daha rahat ilerlemenize neden olacaktır. Mesleki gruplar ön plana çıkabilir. Akşam saatlerinde aşk ilişkilerinizle ilgilenebilirsiniz. Keyif alacağınız ortamlarda olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sabah saatlerinde yoğun bir gündeminiz olabilir. İletişimin hızlı aktığı zamanlar var. Gün içinde ortaklı konular ile ilgili uygun koşullar oluşacak. Sağlam temeller atmak isteyeceksiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla plan yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sabah saatlerinde görüşmelerin yoğun olduğu zamanlar olabilir. Ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar var. Keşfetmek ve anlamlandırmak için yolculuklar planlayabilirsiniz. Gün içinde etrafınızdaki kişilerle düşüncelerinizi paylaşmak size iyi gelecektir. Akşama doğru keyifli konular söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan koşullar oluşabilir. Sabah saatlerinde hızlı akan iletişimden kaynaklı problemler yaşayabilirsiniz. Sakin kalmaya özen gösterin. Parasal konularda yenilenmeye gitmek isteyebilirsiniz. Ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir. Akşam saatlerinde aşk hayatınız canlanabilir. Yeni ortamlara girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet