Geri Dön

Gastrit nedir? Gastrit belirtileri nelerdir? Mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Mide hastalıkları içerisinden en yaygın şekilde bilinen gastrit hastalığı, günlük yaşamı ciddi olarak olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Öncelikle beslenme alışkanlığı olmak üzere pek çok unsur gastrit hastalıklarına doğrudan ve ya direkt şekilde sebep olmaktadır. Peki, gastrit nedir? Gastrit belirtileri nelerdir? Mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır? İşte, tüm detaylar.

Gastrit nedir? Gastrit belirtileri nelerdir? Mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Gastrit; mide zarının iltihaplanmasıyla beraber oluşan ve oldukça yaygın olan bir mide rahatsızlığıdır. Midede oluşan şişkinlik, yanma veya ağrıyla kendisini göstermektedir. Ana sebebi mideye yerleşen helicobakter adlı bir bakteri türüdür. Ancak çok alkol ve sigara tüketmek, bazı ağrı kesiciler de gastrite sebep olabilir.

Gastrit genel olarak pek ciddiye alınmaz. Fakat ciddiye alınmaz ise mide kansere ya da ülser riskini arttırabilir. Tanısı yapıldıktan sonra tedaviye hızlı bir şekilde yanıt veren rahatsızlıktır ve çoğu kişi adına ciddi değildir. Doğru beslenme veya ilaç ile tedavisi mümkündür. Günümüzde gastrit tedavisi adına kullanılan oldukça etkili ilaçlar vardır. Sıkça gastriti olan bireylerin kapsamlı değerlendirmelerden geçmesi, yaşam problemine sebep olan yaşam stili değişikliklerinin yapılması gerekebilir. 

Gastrit nedir? 

Gastrit; mide zarının iltihap kapması, tahrişi ya da aşınması neticesinde gelişmektedir. Kronik ve akut olmak üzere iki çeşidi bulunur. Kronik gastrit; tedavi edilmediği zaman senelerde süren uzun zamanlı mide enfeksiyonudur. Akut gastrit ise; şiddetli ve ani seyretmektedir. Ender görülen bir diğer gastrit çeşidi ise eroziv gastrittir. İltihaba sebep olmaz ancak mide içerisinde ülser ve kanamaya yol açar. Gastritin ilk sebebi; helicobakter pilori isimli bir bakteridir. Fakat belli ağrı kesicilerin sürekli kullanımı, çok alkol tüketmek gastrite katkı sağlayabilir. Kimi durumlarda ülser ve mide kanserine sebep olabilir. 

Gastrit belirtileri nelerdir? 

Gastrit belirtileri;

- Karında şişlik,

- Bulantı,

- Karın ağrısı,

- Hazımsızlık,

- Kusma,

- Hıçkırık,

- İştah kaybı,

- Öğün arasında veya gece midede yanma hissi,

- Siyah dışkı,

- Kanlı kusma.

Mide iltihabı tedavisi nasıl yapılır?

Mide iltihabı için verilen tedaviler vardır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

- Proton pompa inhibitörleri: Bu ilaçların, asit üretimini önleyip iyileşmeyi destekleyen ilaçlar olduğu söylenebilir. Mide asidi oluşturan hücrelerin bloke etmesiyle çalışır. Omeprazol, lansoprazol, rabeprazol, esomeprazol, dexlansoprazol ve pantoprazol gibi ilaçlar bu gruba dahildir. 

- Antibiyotikler: Hekim, sindirim sistemindeki helikobakter pilori bakterisini yok etmek adına klaritromisin ve amoksisilin ya da metronidazol gibi antibiyotik kombinesi tavsiyesinde bulunabilir. Genel olarak 7 ile 14 gün boyunca kullanılması gereken bu tedavinin aksatılmadığından emin olmak gerekir. 

- Antiasitler: Antasitler; bulunan mevcut mide asidini önler ve ağrıyı hızlı bir biçimde giderebilir. Hekim, ilaç tedavisine antiasit dahil edebilmektedir. Yan etkileri içerisinde ishal ya da kabızlık olan antiasitleri hekim kontrolü ile kullanmak gerekir. 

- Asit blokerleri: Asit üretiminin azaltılması adına kullanılan ilaç türüdür. Aynı şekilde histamin blokerleri şeklinde de isimlendirilirler. Sindirim sistemine salgılanan asit miktarının azaltılmasıyla gastrit ağrısı hafifler ve iyileşme desteklenir. 

Gastrit hastaları için öneriler

Gastrit hastalarının daha iyi olabilmesi adına bazı önerilerde bulunmak gerekir. Bunlar;

- Koyu kahve, çay gibi mide salgısını çoğaltan içecekler bilhassa aç karna tüketilmemelidir.

- Gün içerisinde en az 2 litre su içilmelidir. 

- Sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

- Lif oranı yüksek olan besinler bol bol tüketilmelidir.

- Tuzlu, yağlı, baharatlı ve acı olan yiyecek tüketiminden mümkün olabildiğince kaçınmak gerekir.

- Uzun süre aç kalınmamalıdır.

- Sindirimi basit olan besinler tüketilmelidir.

- Mide, yemek borusu ve ağzın zarar görmemesi adına tüketilen yiyeceklerin çok sıcak veya soğuk olmamasına dikkat etmek gerekir.

- Sabah kahvaltısı yapılmalıdır. 

- A, C, K vitaminleri bulunan yiyecekler güvenle tüketilmelidir.

- Kızılcık, yeşil çay, kereviz, kiraz, biber, elma gibi parlak renkli meyve ve sebzeler gastrite iyi gelen yiyeceklerdir. 

- Pişmiş sebzeler, az yağlı çorba, makarna, yağsız süt, haşlanmış pirinç tüketimi, gastrit adına çok iyi gelmektedir.

- Az yağlı ve protein kaynaklı olarak bilinen tavuk, balık, süt gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu besinler az yağla pişirilmelidir.

- Probiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların oluşmasını önleyen en önemli besin kaynaklarıdır. Yoğurt tüketerek veya probiyotik hapları alarak, sağlık korunabilir. 

Gastrit tedavisi süresi

Gastrit tedavileri için genel olarak insanların gastritinin hangi türde olduğuna bakılmaktadır. Eğer kronik gastrit çeşidiyse bakteriyel enfeksiyonun geçmesi adına hekimin vermiş olduğu ilaçları belirtilen vakitte doğru bir kullanımla gerçekleştirilmesi gerekir. Bu tedavi metodu yaklaşık şekilde 1 veya 2 hafta kadar sürebilmektedir. Bunun yanı sıra akut gastritte ise fazla sigara ve alkol tüketimi, aspirin gibi gastrite neden olan unsurlar bırakıldığında rahatsızlık kendi kendine iyileşecektir. 

Gastrite iyi gelen yiyecekler

- Meyve,

- Taze meyve suyu,

- Sebze,

- Kefir,

- Yağsız et,

- Kepekli tahıllar, 

- Hindistan cevizi yağı,

- Şeker kamışı pekmezi gastrite iyi gelen yiyecekler içerisinde bulunur. 

Gastrit ve reflü arasındaki farklar nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi reflü ve gastrit rahatsızlıklarını birbiriyle karıştırır. Bazı bulguları birbirine benzese bile gastrit ve reflü birbirinden değişik olan hastalıklardır. Gastrit; mide astarının iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Reflü ise; mide asidinin yemek borusuna doğru yükselmesiyle oluşmaktadır.

Ağza alınan besinlerin veya acı suyun gelmesine kadar gidebilmektedir. Reflü çoğu zaman yanlış beslenmeden ötürü oluşurken, özellikle kronik gastrit çoğu zaman helikobakter pilori adlı bakteriden ortaya çıkar ve ancak ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Reflü ise yağlı besinlerin, baharatlı gıdaların, alkol ve çikolata gibi besinlerin azaltılmasıyla tedavi edilebilir. Bu şekilde gastrit ve reflü arasındaki farklar belirtilebilir.

Sağlık Sohbetleri’nde beslenmenin bilimi konuşuluyor-4 | Sağlık Sohbetleri - Cnnturk.comCnnturk.com’da ekrana gelen Sağlık Sohbetleri’nde her hafta uzman konuklar, bilimsel araştırmalar ışığında, sağlıkla ilgili son gelişmeleri, farklı hastalıkları ve bu hastalıklara yönelik klinik beslenme tedavilerinin önemini tartışmaya devam ediyor.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün gizli kalmış olaylar işleri zorlaştırabilir. Kendinizi iç dünyanıza dönmek isteyebilirsiniz. Bazı konularda kabullenme içine girebilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye özen göstermelisiniz. Öğle saatlerindeki koşullar keyfinizi kaçırabilir. Akışta kalmanız gereken bir gündesiniz. Tamamlanması gereken işler içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş hayatınızda alacağınız desteklerle sorumlu olduğunuz konuları daha iyi yapabilirsiniz. Gelecek beklentilerinizle ilgili yenilikler yapabilirsiniz. Bu konuda çevrenizle düşüncelerinizi paylaşmak iyi gelecek. Mesleki gruplar içinde görev alacağınız zamanlar olabilir. İşlerinize yoğunlaşmanız gereken zamanlardasınız. Oldukça verimlisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda üstlerinizle iletişim ve hareketin önem kazanacağı bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz konuları sağlamlaştırmak için çaba sarf edeceksiniz. Gün içinde ailevi konular da gündeminizi meşgul edebilir. Öğle saatlerinde yapılması gereken işler söz konusu olabilir. Kendinizi bazı konularda sıkışmış hissedebilirsiniz. Aşırı kontrolcü olmamalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni şeyler öğrenip, kendinizi geliştirebilirsiniz. Yaşadığınız olaylara daha yukarıdan bakarak anlayış kazanabilirsiniz. Akşam saatlerinde eğitimle ya da uzaklarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sorumlu olduğunuz işlerinize yoğunlaşabilirsiniz. Bazı konularda yenilik yapmak isteyeceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün endişe duyduğunuz işlerde kırılmalar yaşayabilirsiniz. Sahip olduklarınızla ilgili değişiklikler sizi krize sokabilir. Sakin kalmanızda fayda var. Duygusal yönden bağlandığınız durumlar oluşabilir. Gün içinde parasal konularla daha çok ilgilenebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlere daha ciddi yaklaşmanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ilişkide olduğunuz insanlarla daha fazla ilgilenmeniz gereken durumlar içinde kalabilirsiniz. Karşınızdakileri daha iyi dinlemeye bakın. Bazı konularda detaycı ya da kontrolcü tavrınız sizi zor duruma sokabilir. Başkalarından çok şey öğrenebilirsiniz. Bugün eşinizle ilgili işler yüzünden planlarınızı yenilemek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda farklı konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İş arkadaşlarınızla ilgili olaylar gündeminizi daha çok meşgul edebilir. Bugün daha çok şey öğrenmek için çaba içerisinde olabilirsiniz. Gün içinde sorumluluklarınız artabilir. Sizi yoran konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Akşam saatlerinde yeni düşünceleriniz olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade edeceğiniz işlere yönelebilirsiniz. Aşk hayatınızdaki gelişmeler sizi şaşırtabilir. Gün içinde ani tavır değişikliği içinde olmamaya özen gösterin. Planlarınızdaki değişikliklere çabuk ayak uydurmanızda fayda var. Ayrıca hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar artabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailevi konularla meşgul olabilirsiniz. Geçmişte kalan olaylarla ilgileneceğiniz durumlar içinde olabilirsiniz. Bu durum biraz kafanızı karıştırabilir. Planlarınızdaki değişiklikler yüzünden esnek kalmaya bakın. Neyse ki akşam saatleri daha keyifli ve tatmin edici olabilir. Kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla bir arada olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Sözleşme ve yazışmalara dikkat etmenizde fayda var. Öğleden sonraki saatlerde bazı zorlanmalar gündeme gelebilir. Yakın çevrenizdeki gelişmelerle ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişilere ayrıca dikkat etmenizde fayda var. Akşam saatlerinde daha olumlu koşullar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeteneklerinizle ilgili işlere yönelebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha çok çalışabileceksiniz. Başkalarından alacağınız destekler de rahatlatıcı olabilir. Koşullara hızlı ayak uydurabilirsiniz. Parayla ilgili planlarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Akşam saatlerinde daha keyifli organizasyonlar ve fırsatlar söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde yeni başlangıçlar yapacağınız zamanlar var. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konular ön plana çıkıyor. Ayrıca kendinizle ilgili konulara daha fazla dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz konulara daha dikkatli yaklaşmak gerek. Akşam saatlerinde sevdiğiniz insanlarla birlikte olmak size iyi gelecek.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet