Geri Dön

Geçmeyen diz veya kalça ağrılarınız varsa...

Ayaktayken vücudun bütün yükünü çeken, oturma, kalkma ve eğilme gibi eylemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan kalça ve diz eklemleri günlük hayatta en sık kullanılan vücut bölgeleri arasında yer alıyor. Bu nedenle diz ve kalça eklem problemleri yaşam kalitesini önemli oranda düşüren sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

Geçmeyen diz veya kalça ağrılarınız varsa...

Diz ve kalçada yaşanan ağrılar, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu sorunların çözümünde bazen ilaç, iğne veya fizik tedavi yeterli olabilir, bazen ameliyat gerekebilir. Kalça ve diz eklem protez ameliyatlarında son yıllarda öne çıkan robot teknolojisi, daha yüksek hasta konforu ve daha hızlı iyileşme süresi ile hastaya önemli katkılar sağlıyor. Robotik Protez Cerrahisi Bölümü Uzmanları, diz ve kalça problemleri ile tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Birçok nedene bağlı olarak diz ve kalça problemleri yaşanabiliyor

Yanlış ayakkabı seçimi, obezite, güçsüz kaslar, bilinçsiz yapılan sporlar sonucu da ortaya çıkabilen diz ağrılarının sebeplerinin başında halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit gelmektedir. Ayrıca romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, kıkırdak problemleri, diz bağ yaralanmaları ve menisküs hasarlarıda diz ağrılarına neden olabilmektedir. Kalça ağrılarına ise osteoartrit (kireçlenme), osteoartroz (eklem kireçlenmesi), travma ve kırıklar, kaslarda yaşanan problemler, kalça çıkıkları ve çeşitli enfeksiyonlar neden olabilmektedir. Diz ve kalça sorunları genellikle ileri yaşta görülüyor olsa da çeşitli nedenlerden dolayı her yaşta ortaya çıkabilmektedir. 

Ameliyat gereken hastalarda total kalça protezi geciktirilmemeli

Kireçlenme, kalça çıkığı ve büyüme plağı kayması gibi çocukluk çağı hastalıkları, romatizmal hastalıklar, iltihap sekelleri, tümörler, ileri yaş kalça kırıkları ile kanlanma problemi sonrası kemik nekrozları varlığında görülen eklem aşınmalarının erken dönemlerinde ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, PRP veya kök hücre gibi eklem içi enjeksiyonlar, baston kullanımı gibi ameliyat dışı tedaviler, hastalığın ilerleme durumuna ve şikayetlere göre uygulanabilmektedir. Ancak ameliyat dışı tedavilerle sonuç alınamayan veya ileri evre kalça eklemi aşınmalarında (kireçlenme) total kalça protez cerrahisi gecikmeden uygulanmalıdır. Çünkü tedavi geciktirildiğinde sağlam olan her iki diz, diğer kalça hatta bel bölgesinde ciddi kireçlenme ve bozulma riskine girmektedir. Sağlam bölgelere daha çok yük bineceğinden, ameliyatın geciktirilmesi ile bu yerlerin de ilerde ameliyat olma olasılığı meydana getirmektedir. 

İlaçlar, fizik tedavi uygulamaları, PRP veya kök hücreden fayda görmeyen hastalara total diz protezi

Diz ağrısı özellikle orta ve ileri yaşlarda sık görülmektedir. Diz ağrıları; ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, PRP veya kök hücre gibi eklem içi enjeksiyonlar, baston kullanımı gibi ameliyat dışı tedavilere rağmen geçmiyorsa total veya yarım (parsiyel) diz protezi uygun bir seçenek olabilir. Total ve yarım (parsiyel)  diz protezi aşınmış diz ekleminin özel alaşım metaller ve sıkıştırılmış özel implanttan oluşan yüzey kaplama tekniği olarak tanımlanmaktadır. Diz protezi ameliyatında amaç, bozulmuş eklem yüzeyleri arasında teması keserek; hastanın ağrı çekmeden, istediği kadar yürüyebilmesi ve merdiven inip çıkabilmesidir. 

Robot teknolojisi kalça ve diz ameliyatlarının tamamında uygulanabiliyor

Günümüzde robot teknolojisi ile ortopedi ve travmatoloji alanında total kalça, total diz ve yarım (parsiyel) diz olarak adlandırılan temel eklem protez ameliyatlarının tamamında uygulanabilmektedir. Ayrıca yakın gelecekte omuz, omurga ve tümör cerrahilerinde de kullanılması beklenmektedir. “Robotik Kol Destekli Ortopedik Cerrahi Sistem” olarak tanımlanan yöntem bilgisayarlı kontrol ve yönlendirme modülü ile kamera ve ekran standından oluşan üç ana birimi sayesinde hekim, vaka öncesi hastaya özel bir planlama yaparak doğru ve hassas bir cerrahi uygulamasının yanında, her vaka sonrası aynı sonucu alabilme olanağına ve hastanın hızlı iyileşmesi ile yaşam kalitesinin yükselmesi gibi birçok avantaja sahiptir.

Önemli avantajlar sunuyor

“Robotik Protez Cerrahisi”nin sağladığı avantajlar şöyle sıralanmaktadır:

-Hastanın kendi BT (Bilgisayar Tomografi) taramasından oluşturulan 3-boyutlu model üzerinde yapılan hastaya özel gelişmiş ameliyat öncesi planlama sayesinde hastada en doğru implant konumlandırılmasına yardımcı olunur. Bu da klasik yönteme göre hastada yumuşak dokuların daha fazla korunması sağlanır.

-İmplant (protez) yerleşimi en iyi şekilde sağlanmaktadır.

-Hekimler için, barındırdığı gelişmiş dokunsal geri besleme teknolojisi sayesinde yanlış ve fazladan kesileri engellendiği gibi, hekimin kendisine de daha hassas kontrol ve güven sağlar.

-İşlem sonrası hastaların, klasik (manuel) cerrahi yöntemlere göre daha iyi ve daha hızlı hareket kabiliyetine ulaşmasını sağlanmaktadır.

-Hastaya yerleştirilen implantların ömrünün klasik ameliyatlara göre daha yüksek olması beklenmektedir. Yani protezde aşınma ve gevşeme riski daha az olabilmektedir.

-Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi, klasik (manuel) tekniğe göre daha az yumuşak doku hasarı yaptığı için ameliyat sonrası dönemde daha az ağrı kesici kullanılmakta ve hasta memnuniyeti daha yüksek olmaktadır.

-Robotik kol destekli ortopedik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyatlar, klasik ameliyatlara göre hasta ve hekim için ayrı ayrı avantajlara sahiptir. Hastalar, konvansiyonel yöntemlere göre daha fazla hareket kabiliyeti yüksek bir ekleme şansına sahip olabilmektedir. Hekimler ise robotik kol sayesinde daha kontrollü cerrahi uygulayabilmektedir.

-İyileşme sürecindeki yaşam kalitesinin daha yüksek olması ve günlük hayata dönüşün daha kısa olması beklenmektedir.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün boyunca kendinizi hayatın akışına bırakabilir, enerjik ve keyifli hissedebilirsiniz. Pek çok açıdan yenilik ve heyecan peşinde koşmak, keyif getiren ilişkilere yol almak için harekete geçmeniz, bu konularda yeni adımlar atmanız söz konusu olabilir. Değişik hobiler aradığınız bu dönem dikkat çekecek çalışmalara da yönelebilirsiniz. Çocuklar, spekülatif işler, hobilerle ilgili bol miktarda harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde genellikle evle ilgili konular var. Ev ve aile ile ilgili önemli kararlar almanız, aileniz ile aranızdaki ilişkileri yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Taşınma ile ilgili konular gündeme gelebilir. Kendinizi güvende hissettirmeyen koşullar ortaya çıkabilir. Fazladan harcamalarda davranmanız gereken bir gündesiniz. İş hayatında başlayan iletişim ve getirdiği sorumluluklara da dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi hareket ettirmeye ve fikirlerinizi dile getirmeye itecek enerjilerle çevrelenmiş durumdasınız. Düşüncelerinizi güncellemek, yeni şeyler öğrenmek amacıyla adım atabilirsiniz. Günün büyük bir bölümünü eğitimle ilgili temalar oluşturabilir. Yolculuklarda bazı aksaklıklar yaşamanız söz konusu olabilir. Dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken, fazla iddialı davranmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizin için güvenlik ihtiyacı ön plana çıkıyor. Sizi maddi manevi güvende hissettirecek fırsatlar peşinde koşabilirsiniz. İş hayatında ayağınıza kadar gelen şansları değerlendirmeye çalışın. Sıkı çalışmanız size daha fazla imkân sağlayabilir. Çalışma hayatınızda önemli kişilerden yeni destekler alabilirsiniz, Eldeki kaynakları yönetmek konusunda akılcı çözümler üretmek sizin için çok yararlı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay burcunuzda ilerlerken size hem yenilik, hem enerji hem de heyecan vaat ediyor. Yeni adımlar atmak, yeni girişimlerde bulunmak istiyorsanız tam zamanı. Uzun süredir gerçekleştirmek istediğiniz konularda tam beklediğiniz gibi koşullar oluşabilir. İşle ilgili değerlendirmeniz gereken yeni fırsatlar söz konusu olabilir. Bol bol yolculuk planı yapabileceğiniz, yurt dışına çıkma hayalleri kurabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün boyunca kendi kendinizle baş başa kalmanın daha yararlı olabileceği bir gündesiniz. Dinlenmek ve kendinizi dinlemek size çok iyi gelebilir. Bugün kafa karıştıran işlere odaklanmak yerine zihninizi yormaktan kaçınmanızda fayda var. Geçmişle ilgili detaylar üzerine odaklanıp, kendinizi üzmekten ve suçlamaktan uzak durmalısınız. Şimdiye odaklanın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi heyecanlandıran yeni planlar söz konusu olabilir. Geleceğiniz ile ilgili harekete geçmek, yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. Arkadaş çevreniz ve içinde bulunduğunuz gruplardan destek alabilir, planlarınız hakkında onların da görüşlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Yeni çevrelere girmekten ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan çekinmemeniz gereken bir gündesiniz. Yeni arkadaşlıklar yeni fırsatlar anlamına gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde çoğunlukla kariyeriniz var. Kariyerle ilgili konular sizin için büyük öncelik kazanabilir. İşle ilgili planlarınıza dört elle sarılmanız gereken bir gündesiniz. Alt ve üst ilişkilerinde daha sakin olmaya ve soğukkanlılığınızı korumaya çalışmalısınız. Projelerinizde tüm dikkatleri üstünüze toplamayı başarabilirsiniz. Parasal konularda ise temkinli davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınız ile ön plana çıkabilir, yeni ilgi alanlarına yönelmek isteyebilirsiniz. Fikirleriniz herkesin dikkatini çekebilir. Yabancılar ve yabancı ülkelerle ilgili bazı gelişmeler yaşayabilir, planlamadığınız yolculuklara çıkabilirsiniz. Devam eden bir eğitiminiz varsa bu alanda da şanslı olduğunuz söylenebilir. Uzun zamandır ilgilendiğiniz bir alanda derinleşmek isteği duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşınızdakilere ılımlı yaklaşmanız ve işbirliklerine açık olmanız gereken bir gündesiniz. Borç alacak konularıyla ilgili bazı yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kredi ya da borç almak durumunda kalabilirsiniz. Eşinizin para durumu önemli sorumluluklar altına girmenize neden olabilir. Unuttuğunuz ödemeler ya da borçlar olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha dışa dönük ve daha sosyal hissettiğiniz bir gündesiniz. Karşınızdaki kişilerin önerilerine her zamankinden daha açık olabilir, düşüncelerine daha fazla değer verebilirsiniz. Ortaklıklar ve ilişkiler açısından da biraz gerilim yaşansa da yine de şartların olumlu olduğu söylenebilir. Çok ısrarcı olmamanızda ve biraz daha uyumlu davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Tazelenmiş ve daha enerjik bir şekilde yeni güne başlıyorsunuz. İş ortamınızda uzun vadeli planlar yapabilir, bu sayede birlikte çalıştığınız kişilerden de destek görebilirsiniz. Sağlık konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Hızlı temponuz çabuk yorulmanıza neden olabilir. İşle ilgili parasal beklentileriniz tam olarak karşılanmayabilir. Bu konuda beklentilerinizi makul bir seviyede tutmanız daha yararlı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber