Geri Dön

Görkem Yeltan: Sanat içeriden gelen bir öz

2000'li yılların en sevilen dizilerinde rol alan Görkem Yeltan, oyunculuktan çocuk kitapları yazarlığına olan yolculuğunu Milliyet.com.tr'den Beste Sırapınar'a anlattı.

Görkem Yeltan: Sanat içeriden gelen bir öz

1-Yılan Hikayesi, Ruhsar, Kara Melek, Süper baba gibi hafızalara kazınan birçok diziyle ve tiyatro oyunuyla sizi tanıdık. Oyunculuktan yazarlığa geçiş süreci nasıl oldu?

Meslek olarak oyunculuğu seçmeden çok uzun yıllar önce yazıyla ilişkim kurulmuştu. Oyunculuksa kurulan ilişkiyi sağlamlaştıran bir alan oldu. Karakter özelliklerini, yer aldığınız hikâyedeki atmosferin ele aldığınız karakter üzerinde yaratacağı etkiyi, kesişen alt metinleri düşünmek yazıyı geliştirmede büyük bir olanak sağlıyor.
Oyunculuktan yazarlığa geçmek yerine hepsi birbirinin içinde ilerliyor, geçişten çok geçişken, hep birbirinin içinden çıkan ve birbirini besleyen disiplinler arası bir yolculuk daha yerinde bir tanımlama olacak.

2-2002 yılından beri kitap yazıyorsunuz. Çocuk kitabı yazma fikri nasıl ortaya çıktı?


Babamın bana kurduğu, benimle hep oynadığı uydurma oyunundan çıktı her şey. Onun peşini bırakmadım, keyif aldığım bu oyuna devam ettim. Yazdıklarımın çocuğa yöneldiğinin ilk gençlik yıllarımda farkında değildim. Sonra çocuk kitaplarından hiç kopmadığımı, yaşıtlarımınsa- içlerinden büyüdüğünü düşünenlerin- çocuk edebiyatıyla ilişkilerini kestiklerini fark ettim. Ben takip etmeye devam ediyor, oyunumdan ve o oyunu zenginleştirmek için okumaktan, izlemekten kopamıyordum. Çizgi roman, film ve kitaplarımın bana sunduğu harikulade dünyadan ayrılmıyor, hep büyük bir merak ve heyecanla takip ediyor, o dünyaların içinde mutlu olduğumu sonuna kadar duyumsuyordum. İnsan sevdiğini terk etmemek, onunla olmaya devam etmek istiyor. Yazdıklarım da ister istemez yüzlerini o yöne çeviriyordu. Zamanla dilimize henüz çevrilmeyen kitapları da takip etmeye, dünyadaki çocuk kitabı fuarlarını, çocuk kitabı satan kitapçıları merak etmeye, çocuk edebiyatının koskocaman penceresinden dünyayı izlemeye, neler olup bittiğini gözlemeye, yazdıklarımı yayımlatmaya ve sonrasında çocuk edebiyatı üzerine makaleler yazmaya başladım. Çocuk kitabı yazma fikri uydurma oyunumuzdan kaynağını bulan sonrasında da kendi kendine gelişen bir süreç.

3- Kitaplarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?


Sanat içeriden gelen bir öz muhakkak. Aynı zamanda sözü olanların devinimleri ve dışa vurulanlar. Sanat sonradan öğrenilen bir şey değil, bu durumda ilham da sadece dışarıdan gelen değil. Kendi birikimine dayanarak, etraftan gelenlerin sana dönüşü ve birikimlerle dışarıdan gelenlerin buluşması. Bu soru aklıma geldiğinde ya da bana sorulduğunda hep Hegel’i anımsarım: “İç dıştır.”

4- İyi bir çocuk kitabının sırrı sizce ne?


İyi bir çocuk kitabı, iyi bir resim, iyi bir oyun, film, müzik… Hepsinin iyi olmasındaki sır ona bakana göre iyi sayılması. Birine göre iyi diğerine göre kötü olabilir. Yaratıcısı veya onunla karşılaşanın iyi demesi, diyebilmesi önemli olan. Bugün iyi olan yarının kötüsü, bugün anlaşılamayan yarının en iyisi olabilir şüphesiz.
Bana göre çok sayıda “iyi çocuk kitabı” var. Okurken heyecanlandığım, beni başka dünyalara götüren, mutlu eden, hikâyesiyle ya da anlatımıyla etkileyen, bazen sıradanlığıyla bazen sıra dışı kurgusuyla suyun altında tüpsüz nefes alabiliyormuşum gibi hissettiren. Bazıları hiç unutamadıklarım oluyor, bazıları karşılaştıkça sevdiğim bir dostumu tekrar görmüşüm gibi yüzümü gülümsetiyor.

5-Son kitaplarınız ‘Haliç’ten Bulutlar Geçerken”, “Bez Ayakkabılılar” ve “Karabiber, Nilü ve Çiçi” den biraz bahsedebilir miyiz? 


Bu üç çocuk romanım Okuryazar etiketiyle yayımlandı. Genel Yayın Yönetmeni Çağla Ağırgöl ile çalışma dönemimiz beni çok mutlu eden, verimli bir çalışma dönemiydi. Her üç kitabın çizerine de hayran kaldım. Beni sevindiren yerlere taşıdılar kitaplarımızı. Haliç’ten Bulutlar Geçerken kitabımı Nalan Alaca, Bez Ayakkabılılar’ı Yeliz Oskay, Karabiber, Nilü ve Çiçi’yiyse Atakan Hürpek çizdi.
Üç kitabın birbirine benzeyemeyecek atmosferlerini düşündüğümde, yeteneklerine hayran kaldığım üç çizere götürülen teklifler yayıncının büyük bir başarısı bana kalırsa.

6- Kitaplarınızda çocuklara vermek istediğiniz en önemli mesaj neydi?


Çocuklara vermek istediğim bir mesaj yok. Kimseye vermek istediğim bir mesaj yok. Herkes kendi istediği mesajı alacaktır. Her eser buluştuğu kişiye göre bambaşka anlamlar hatta farklı mesajlar barındırabilir. Sanatın bana heyecan veren yönlerinden biri de bu.

7-Sizin çocukken en sevdiğiniz kitap ya da kitaplar hangisiydi?


Çocukken ve hala çok sevdiğim çocuk kitapları Pıtırcık, Asteriks, Küçük Kara Balık, Ağaca Tüneyen Baron, Küçük Prens.

8-Çocuk kitaplarınızın devamı olacak mı?


Her zaman yazmaya ve bu alanda çalışmaya devam ediyorum. Çocuk kitaplarının dünyasında yaşamayı çok seviyorum. Kendimi bu mutluluktan uzak tutamayacağımı biliyorum.

9- Çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için ebeveynlere tavsiyeleriniz var mı?


Çocuk kitabı okumak isteyenlere tavsiyem, kendi sevecekleri kitapları arayıp bulmaları olabilir.

10- Oyunculuk tamamen bitti mi? Yoksa yeni projeleriniz var mı?


Oyunculuk elbette bitmedi. Belki bildiğiniz dizilerden daha çok bağımsız sinemaya doğru kaydı diyebiliriz son on üç yılda. En sevdiğim, en mutlu olduğum işlerimden biri oyunculuk. İyi projeler oldukça yaptığım, kendi uzun metrajlarımı çektiğim, yazdığım, yapımcılık yapıp, şarkı sözü, çocuk kitabı yazdığım yani kısacası başka işlerim de olduğu için artık seçici olma hakkını kazandığım bir alan. Beni heyecanlandıracak bir rolle karşılaştığımda diğer alanları hemencecik uyuklatıp, koşarak içine atladığım ve yüzmeye başladığım güzel bir deniz benim için.

11-Türkiye’de dünden bugüne çocuk edebiyatının geldiği nokta hakkında neler söyleyebilirsiniz. Üretilen eserlerin genel yapısını nasıl değerlendirirsiniz? Eksiklikler nelerdir? Sizce neler yapılması gerekir?

Ustam Yalvaç Ural’ın dönemiyle çocuk edebiyatında başlayan ülkemizdeki olumlu gelişmeler devam ediyor. Ben umutluyum. Umutlu olmadan üretmeye devam etmek pek olası değil.

Genel olarak ülkemizde sanata bakışın zayıflıkları, yaşanan olumsuz örnekler hepimizi etkilemiyor mu, etkiliyor elbette.

Neler yapılabilir?

Sanatın güzelliğini, onsuz yaşam sürmenin tatsızlığını unutmamakta fayda var sanırım çünkü o zaten yok olmaz, insanlar, dönemler, medeniyetler gelir geçer ve sanat hep kalır. Benim dileğim; herkesin bu güzelliklerden faydalanması, görerek, üreterek, keyif alarak bu yaşamdan geçmesi olabilir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gün boyunca kendinizi hayatın akışına bırakabilir, enerjik ve keyifli hissedebilirsiniz. Pek çok açıdan yenilik ve heyecan peşinde koşmak, keyif getiren ilişkilere yol almak için harekete geçmeniz, bu konularda yeni adımlar atmanız söz konusu olabilir. Değişik hobiler aradığınız bu dönem dikkat çekecek çalışmalara da yönelebilirsiniz. Çocuklar, spekülatif işler, hobilerle ilgili bol miktarda harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde genellikle evle ilgili konular var. Ev ve aile ile ilgili önemli kararlar almanız, aileniz ile aranızdaki ilişkileri yeniden düzenlemeniz gerekebilir. Taşınma ile ilgili konular gündeme gelebilir. Kendinizi güvende hissettirmeyen koşullar ortaya çıkabilir. Fazladan harcamalarda davranmanız gereken bir gündesiniz. İş hayatında başlayan iletişim ve getirdiği sorumluluklara da dikkat edin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi hareket ettirmeye ve fikirlerinizi dile getirmeye itecek enerjilerle çevrelenmiş durumdasınız. Düşüncelerinizi güncellemek, yeni şeyler öğrenmek amacıyla adım atabilirsiniz. Günün büyük bir bölümünü eğitimle ilgili temalar oluşturabilir. Yolculuklarda bazı aksaklıklar yaşamanız söz konusu olabilir. Dikkatli olmanızda fayda var. Kendinizi ifade ederken, fazla iddialı davranmamaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizin için güvenlik ihtiyacı ön plana çıkıyor. Sizi maddi manevi güvende hissettirecek fırsatlar peşinde koşabilirsiniz. İş hayatında ayağınıza kadar gelen şansları değerlendirmeye çalışın. Sıkı çalışmanız size daha fazla imkân sağlayabilir. Çalışma hayatınızda önemli kişilerden yeni destekler alabilirsiniz, Eldeki kaynakları yönetmek konusunda akılcı çözümler üretmek sizin için çok yararlı olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay burcunuzda ilerlerken size hem yenilik, hem enerji hem de heyecan vaat ediyor. Yeni adımlar atmak, yeni girişimlerde bulunmak istiyorsanız tam zamanı. Uzun süredir gerçekleştirmek istediğiniz konularda tam beklediğiniz gibi koşullar oluşabilir. İşle ilgili değerlendirmeniz gereken yeni fırsatlar söz konusu olabilir. Bol bol yolculuk planı yapabileceğiniz, yurt dışına çıkma hayalleri kurabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün boyunca kendi kendinizle baş başa kalmanın daha yararlı olabileceği bir gündesiniz. Dinlenmek ve kendinizi dinlemek size çok iyi gelebilir. Bugün kafa karıştıran işlere odaklanmak yerine zihninizi yormaktan kaçınmanızda fayda var. Geçmişle ilgili detaylar üzerine odaklanıp, kendinizi üzmekten ve suçlamaktan uzak durmalısınız. Şimdiye odaklanın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sizi heyecanlandıran yeni planlar söz konusu olabilir. Geleceğiniz ile ilgili harekete geçmek, yeni adımlar atmak isteyebilirsiniz. Arkadaş çevreniz ve içinde bulunduğunuz gruplardan destek alabilir, planlarınız hakkında onların da görüşlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Yeni çevrelere girmekten ve yeni arkadaşlıklar kurmaktan çekinmemeniz gereken bir gündesiniz. Yeni arkadaşlıklar yeni fırsatlar anlamına gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün gündeminizde çoğunlukla kariyeriniz var. Kariyerle ilgili konular sizin için büyük öncelik kazanabilir. İşle ilgili planlarınıza dört elle sarılmanız gereken bir gündesiniz. Alt ve üst ilişkilerinde daha sakin olmaya ve soğukkanlılığınızı korumaya çalışmalısınız. Projelerinizde tüm dikkatleri üstünüze toplamayı başarabilirsiniz. Parasal konularda ise temkinli davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınız ile ön plana çıkabilir, yeni ilgi alanlarına yönelmek isteyebilirsiniz. Fikirleriniz herkesin dikkatini çekebilir. Yabancılar ve yabancı ülkelerle ilgili bazı gelişmeler yaşayabilir, planlamadığınız yolculuklara çıkabilirsiniz. Devam eden bir eğitiminiz varsa bu alanda da şanslı olduğunuz söylenebilir. Uzun zamandır ilgilendiğiniz bir alanda derinleşmek isteği duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün karşınızdakilere ılımlı yaklaşmanız ve işbirliklerine açık olmanız gereken bir gündesiniz. Borç alacak konularıyla ilgili bazı yeni gelişmeler yaşayabilirsiniz. Kredi ya da borç almak durumunda kalabilirsiniz. Eşinizin para durumu önemli sorumluluklar altına girmenize neden olabilir. Unuttuğunuz ödemeler ya da borçlar olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha dışa dönük ve daha sosyal hissettiğiniz bir gündesiniz. Karşınızdaki kişilerin önerilerine her zamankinden daha açık olabilir, düşüncelerine daha fazla değer verebilirsiniz. Ortaklıklar ve ilişkiler açısından da biraz gerilim yaşansa da yine de şartların olumlu olduğu söylenebilir. Çok ısrarcı olmamanızda ve biraz daha uyumlu davranmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Tazelenmiş ve daha enerjik bir şekilde yeni güne başlıyorsunuz. İş ortamınızda uzun vadeli planlar yapabilir, bu sayede birlikte çalıştığınız kişilerden de destek görebilirsiniz. Sağlık konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Hızlı temponuz çabuk yorulmanıza neden olabilir. İşle ilgili parasal beklentileriniz tam olarak karşılanmayabilir. Bu konuda beklentilerinizi makul bir seviyede tutmanız daha yararlı olacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber