Genel SağlıkHer bir cam renginin anlamı farklı! Baş ağrısını sarı hafifletiyor

Her bir cam renginin anlamı farklı! Baş ağrısını sarı hafifletiyor

20.08.2023 - 13:18 | Son Güncellenme:

Güneşin zararlı ışınları sanılanın aksine aslında cildimiz ve özellikle de gözlerimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Peki güneş gözlüğü kullanırken nelere dikkat etmeli? Uzmanlara göre güneş gözlüğü tercihlerinde cam rengi de hayati önem taşıyor.

Her bir cam renginin anlamı farklı Baş ağrısını sarı hafifletiyor

Güneşin zararlı ışınları sanılanın aksine aslında cildimiz ve özellikle de gözlerimiz için büyük bir tehdit oluşturuyor. Güneşin tepede olduğu vakitlerde güneş gözlüğü kullanmak, ultraviyole ışınlarının yol açtığı hastalıklardan korunmak için hayati bir önem taşıyor. Ancak güneş gözlüğü kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Gözlük camının zararlı ultraviyole ışınlarına karşı en az yüzde 99 oranında koruyuculuk sağlamadığı durumlarda gözlerimiz aslında ciddi bir risk altında. Peki güneş gözlüğü kullanırken nelere dikkat etmeli?

Haberin Devamı

Her bir cam renginin anlamı farklı Baş ağrısını sarı hafifletiyor

GÖZLERDE OLUŞAN HASAR KALICI

Gözlerde oluşan hasarların genellikle kalıcı olduğunu hatırlatan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay, "Ultraviyole ışınları gözde et büyümesinden göz alerjilerine, katarakt hastalığından sarı nokta hastalığına, dahası göz kapağı cildinde kanser oluşumu gibi ciddi hastalıklara neden olabiliyor" diyerek güneşin zararlı ışınlarının yaratabileceği tehlikelere dikkat çekti.

Dr. Sübay, "Ultraviyole ışınları kimyasal bağlarda hasar oluşturarak molekülleri iyonize edebiliyor" dedi ve şunları söyledi:

"Ultraviyole ışınları DNA'nın yapısını bozarak kontrolsüz mutasyona sebep olduğu için kanserojen etki oluşturabiliyor. Bu mekanizmalarla gözlerde katarakt (lensin şeffaflığını yitirmesi), maküla dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), solar retinopati, pterjiyum (göze et yürümesi), fotokeratokonjonktivit, göz kapağı cildinde squamoz hücreli karsinom ve melanom gibi cilt kanserlerine de neden olabiliyor."

'CAM RENGİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMELİ'

Güneş gözlüğü tercih ederken cam renklerine mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Emre Sübay, güneş gözlüğünde cam renklerinin farklı özellikler taşıdığını söyledi. Dr. Sübay, "Örneğin, bazı renkler kontrastı artırırken bazıları ise mavi ışığı süzerek göze yansıtıyor. Bu tür özellikleriyle de çeşitli avantaj ve dezavantajlara sahip oluyorlar. Dolasıyla gözlük camlarının rengini seçerken hangi amaçla kullanılacağının mutlaka dikkate alınması gerekiyor" diye konuştu.

Haberin Devamı

BAŞ AĞRISINI SARI HAFİFLETİYOR, AYRINTIYI YEŞİL YAKALIYOR

Güneş gözlüklerinin cam renginin ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu bir etkisi yok. Ancak camşar renklerine göre farklı işlevlere sahipler. Peki güneş gözlüğü tercih ederken hangi cam renkleri tercih etmeliyiz? Dr. Emre Sübay, şöyle özetledi:

- Yeşil cam: Parlak ışıkta mavi ışığı süzerek iyi kontrast sağlıyor. Bir başka deyişle daha detaylı ve keskin bir görüntü oluşturuyor. Bu etkisiyle ışıktaki parlamaları azaltırken gölgeli ortamları belirginleştiriyor. Günlük kullanımın yanı sıra tenis ve golf gibi açık hava sporları için öneriliyor.

- Sarı cam: Sisli ve bulutlu havalarda ışığın az olduğu alacakaranlıkta kontrastı artırıyor. Bu özelliği nedeniyle özellikle akşam araç kullanırken tercih ediliyor. Ayrıca bilgisayar ve elektronik cihazlardan süzülen mavi ışığı bloke ettiği için göz yorgunluğu ile baş ağrısı gibi sorunları hafifletebiliyor. Ancak diğer renkleri algılayışı bir miktar bozabiliyor.

Haberin Devamı

- Gri ya da siyah cam: Tüm renkleri eşit şekilde süzüyor ve bu etkileriyle iyi bir görüş sağlıyor. Dolayısıyla genel amaçlı kullanım için öneriliyor. Kontrast arttırıcı etkisi olmadığı için koşu, bisiklet ve golf gibi sporlarda tercih ediliyor.

- Kahverengi cam: Güneş gözlüğünde en sık tercih edilen kahverengi cam günlük genel kullanıma uygun özelliğe sahip. Kontrastı artıran etkisiyle parlak ışıklı ortamlarda parıltıların önüne geçebiliyor.

- Kırmızı veya pembe cam: Mavi ışığı filtre ediyor ve derinlik algısını artırarak nesnelerin detaylı görünmesini sağlıyor. Genel kullanım için uygun olan bu camlar bulutlu havalar ve kış sporlarında tavsiye ediliyor.

- Parlak (aynalı) cam: Göze gelen ışığı ve parlamayı azaltıyor. Bu nedenle ışığın ve yansımanın yoğun olduğu plajda, kış sporları ile havacılıkta sıklıkla kullanılıyor. Gelen ışığın çoğunu yansıtması nedeniyle nesnelerin normalinden daha karanlık görünmesini sağlıyor.

 

Dr. Emre Sübay, güneş gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken kuralları ise şöyle sıraladı:- TSE (Türk Sdandartları Enstitüsü) ve CE (Conformite Europeenne) gibi kalite standartları işaretleri olmalı.- Sertifikanın üzerinde UV-A ile UV-B ışınlarını engelleyen ve 400 nanometreye kadar koruma sağlayan UV400 ibaresi olmalı.- UV ışınları yanlardan da gözlere ulaşabileceği için çerçevesi küçük değil gözleri saracak büyüklükte olmalı.- Çerçevesi kolay kırılmayan, bükülebilen ve camları sıkıca kavrayan özelliğe sahip olmalı.- Camları çizilmeye ve darbeye karşı dayanıklı olmalı.

Yazarlar