Geri Dön

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Güneş Yanığına Evde Ve Doğal Çözümler...

Güneş yanıkları özellikle yaz aylarında sıklıkla rastlanan problemlerden biridir. Güneş yanıklarının daha hızlı geçmesi için tedaviler uygulanabilir. Özellikle güneş yanıklarını evde tedavi etmek için doğal çözümler bulunmaktadır. Güneş yanıklarında kullanılacak bitkiler nelerdir? Güneş yanıklarının geçmesi için yapılması gerekenler nelerdir? Evde tedavi ederek güneş yanıkları nasıl iyileşir? İşte, tüm detaylar.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Güneş Yanığına Evde Ve Doğal Çözümler...

Güneş yanıkları, güneş kremi kullanmaksızın vücudun güneşe aşırı maruz kalması sonucu oluşmaktadır. Güneş yanıkları aslında 3.dereceden yanıklara kadar derecelendirilebilmektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında aşırı sıcak dönemler içinde güneşe maruz kalan deri, güneşin etkisi ile zarar görmektedir. Güneş yanıklarını engellemek ve oluşumunu azalmak için güneş kremi kullanımı sık olmalıdır. Güneş yanıkları oluşumlarında ise belli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Güneş yanıkları oluşumlarının ardından soğuk su ile yıkanmak ve iyileşene kadar sık bir şekilde bu durumu gerçekleştirmek gereklidir. Soğuk su ile duş alma sırasında suyun basıncı az olmalıdır. Bunun yanı sıra soğu su ile yıkanan bez ile bastırmadan düzenli kompres yapılabilir.

 Güneş yanıkları olan bedenlerde kimyasal maddeler içeren ürünler kullanılmamalıdır. Çünkü kimyasal maddeler, aşınmış deriye daha fazla zarar verebilir. Bu durumlarda ise durumda daha ciddi bir hal alabilir. Güneş yanıkları olan deri için en ideal olan soğuk su ile düzenli soğutulmasıdır.

Aloe vera içerikli ürünler ve papatya özlü ürünler

Güneş yanıklarına iyi gelen bitki özleri arasında papatya ve aloe vera içeren ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler iltihap giderici özelliklere sahiptirler. Bu nedenle yanıklar içinde hızlı bir iyileşme dönemi sağlamaktadır. Düzenli olarak kullanılması sonucunda yanık bölgede iyileşmeler gözlemlenecektir.

Güneş yanıkları, yetişkinler ve çocuklar için 48 saat kadar sürebilmektedir. Bu süreç ağrılı olabilmektedir. Bu nedenle yanık oluşumlarından sonra en yakın sürede geçmesi için tedavi uygulanmalıdır. Güneş yanıkları bitkisel ürünler ile hızlı bir iyileşme geçirebilir.

Deriyi Nemlendirecek Ürünler Sürülmesi

Güneş yanıklarının belirtileri görülmesi halinde güneş yanıklarına günde 3 defa olmak üzere nemlendirici ürünler kullanılmalıdır. Bu sayede deri kendini daha hızlı yenileyecek ve sağlıklı halini alacaktır. Nemlendirici ürünler ile soğuk su uygulanması, evlerde güneş yanıklarının iyileşmesini sağlayacaktır.

Evde Tedavi İçin En Yaygın Ürün Olarak Yoğurt

Güneş yanıkları için kullanılan ve herkes tarafından bilinen ürünlerden bir tanesi yoğurttur. Yoğurt, deriyi nemlendirecek ve rahatlatacak bir forma sahiptir. Halk arasında kullanılan bu ürün, güneş yanıklarının evde tedavi edilmesi için oldukça uygundur. Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere düzenli uygulanması deriyi yenileyecektir.

Diş Macunu

Yoğurt kullanımları güneş yanıklarının geçmesi için iyi bir tercihtir. Yoğurtun kullanılmasının yanında diş macunu kullanımı da oldukça etkilidir. İçinde bulunan Flor ile deriyi rahatlatıcı ve nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Deriyi nemlendirecek ürünler, güneş yanıkları için etkili bir tedavi yöntemidir.

Güneş Yanıklarını Tedavi Etmek İçin Bitkisel Ürünler Kullanmak

Güneş yanıklarının tedavisinde kullanılacak ve deriyi nemlendirici özelliklere sahip olan bitkiler bulunmaktadır. Güneş yanıkları olan deri için kullanılabilecek bu ürünler etkisi ilk günden göstermekle birlikte iyileşmesi 5 güne kadar sürebilmektedir.

Salatalık

 Güneş yanıklarında kullanılabilecek bitkilerden bir tanesi salatalıktır. İçinde bulunan su özü ve nemli yapısı ile derinin kendini onarmasını hızlandırmaktadır. Deriyi iyileştirici bir yapıya sahip olan salatalık, farklı cilt ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Çay

Tatil dönemlerinde güneşlenmek ve keyif sürmek güzel bir etkinliktir. Ancak güneş altında korunmaksızın uzun süreler kalmak, sonrasında derilerde yanık sorunu oluşturacaktır. Güneş yanıklarının oluşumları durumunda kullanılabilecek doğal ürünlerden bir tanesi ise çaydır. Çayın banyo suyu içine katılması ya da yanık olan derinin üzerine uygulanması iyi bir tedavi yöntemi olacaktır.

Lavanta yağı

Güneş yanıkları oluşumları sırasında lavanta yağı kullanmak hem deride oluşan ağrıyı alçaktır hem de yanıkların onarılmasını sağlayacaktır. Lavanta yağı içinde bulunan özler sayesinde deri daha hızlı bir onarım sağlamaktadır. Doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanmak ve iyileşmesini sağlamak iyi olacaktır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi farklı birçok yararı ile bilinen doğal ürünlerdendir. Elma sirkesinin özellikleri arasında PH dengesini sağlayabilmesi bulunur. PH dengesini sağlaması güneş yanıklarına da iyi gelecektir. Duş sırasında banyo suyuna eklemek için elma sirkesini seyretmek gereklidir. Direkt olarak değil bol suya katılarak kullanılmalıdır.

Güneş Yanığına Evde ve Doğal Çözümler

Güneş yanıklarını evde tedavi etmek doğal olarak mümkündür. Yaz ayları içinde ve tatil sırasında oluşabilecek rahatsızlık için kullanılan bitkisel ürünler iyileştirecektir. Güneş yanıkları, ağrı oluşumu ve acı vermesi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Bu nedenle oluşumunda hemen sonra evde tedavi etmek gerekmektedir.

Güneş yanıkları için gereken doğal çözümler her evde bulunabilmektedir. Özellikle yoğurt ve diş macunu kullanılarak ağrısının geçmesi ve derinin onarımı sağlanacaktır. Bu iyileşme süresi yanıkların durumuna göre değişebilmektedir. Ancak güneş yanığına ne iyi gelir sorunun cevabı içinde bulunan doğal ürünlerle bu sorun aşılabilir.

Güneş yanıklarının daha hızlı iyileşmesi için deriyi sık sık nemlendirmek gerekir. Nemlendirmek için ise salatalık ve lavanta yağı gibi ürünler kullanılabilir. Aynı zamanda deriyi rahatlatmak için sık sık soğuk duş alma iyi gelecektir.

Soğuk su ile deri onarımı hızlanmaktadır. Duş sırasında soğuk su ile elma sirkesini seyreltmek ve bu şekilde duş almak iyi bir çözüm olacaktır. Elma sirkesinin özellikleri ile soğuk suyun nemlendirici özellikleri deriyi hızlı olarak onarmaya yardım edecektir.

Yaz aylarında rastlanan bu durumun oluşumu, güneş altında uzun süreler kalma sonucu derilerde yanıklar oluşmaktadır. Bu durum ciddi bir hal alabilmektedir. Ancak güneşlenirken ya da günlük gezintilerde güneş kremleri kullanmak bu sorunu engelleyecektir. Ancak oluşumları sırasında bu durum doğal olarak da tedavi edilebilir.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün ailevi ya da eve ait işler ön plana çıkabilir. Gün içinde ufak tefek kazalara karşı dikkatli olmalısınız. Babanızla ilgili konular gündeme gelebilir. Öğlen saatlerinde ilerlemek için daha fazla çaba sarf edebilirsiniz. Güven aradığınız durumlara çekileceğiniz zamanlar var. Kendi iç sesinizi dinleyerek yönleneceğiniz işlerde daha fazla başarılı olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizle ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. İletişimin yoğun olduğu zamanlar yaşayabilirsiniz. Gün içinde eğitim konularıyla ilgili işlere yönelebilirsiniz. Kardeşlerinize zaman ayırmak size iyi gelecektir. Öğle saatlerinde aile ilişkileriniz ön plana çıkabilir. İç uyumunuzu korumak size fayda sağlayacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarla ilgili konular ön plana çıkabilir. Gün içinde bütçeleme yapmak isteyebilirsiniz. Öğle saatlerinde önünüze çıkan engelleri daha rahat şekilde aşabileceksiniz. Kişisel yeteneklerinizi uğraştığınız işlerde göstermek isteyebilirsiniz. İlerleme sağlayacağınız konulara yönlenerek zaman kaybını önleyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak isteyeceğiniz dönem içindesiniz.  Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara daha fazla yönelmek isteyebilirsiniz. Öğlen saatlerinde ilişkilerinizde daha uyumlu olabilirsiniz. Şanslı olduğunuz bir gündesiniz, iyi değerlendirmeye bakın. Hareketli zamanlar geçirebilirsiniz. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konular gündeminizi etkileyebilir. Elinizde olmayan nedenlerden kontrol kaybı yaşayabilirsiniz. İç sesinizi dinleyerek olayları yönlendirebilirsiniz. Öğlen saatleri daha sakin geçebilir. Akıcı enerjiler söz konusu. İkili ilişkilerinizde kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Kulağınıza yeni dedikodular gelebilir. Fazla önemsememeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. Sosyal konular daha fazla ilginizi çekebilir. Gün içinde keyif aldığınız insanlarla birlikte olmak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha hızlı ilerleyebileceksiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki gelişmelere gündeminizi etkileyebilir.  Hedeflerinize ulaşmak için öğle saatlerinde güzel şanslar elde edebilirsiniz. Toplum önünde olmak için kendinizi hevesli hissedebilirsiniz. Gün içinde alacağınız doğru kararlar, sizi hızlı bir şekilde hedefinize taşıyabilir. Yakın çevrenizden gelecek haberlere karşı hazır olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz enerjik bir gündesiniz. Yaşadığınız olaylardan daha fazlasını öğrenmek için çaba sarf edebilirsiniz. Akademik konular gündeme gelebilir. Yabancılarla ilgili konularla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi ailevi konularla uğraşırken bulabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe duyduğunuz olaylar gündeminizi etkileyebilir. Ortaklı para konularına karşı dikkatli olmakta fayda var. Gün içinde duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Öğle saatlerinde iç uyumunuzun daha fazla olduğu zamanlar olacak. Doğru ve dikkatli karar almanız gerekebilir. Parasal konularınızla uğraşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İkili ilişkilerinizde dengede olmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Eşinizle ilgili konular hassasiyet içerebilir. Sizi uğraştıran koşulların ortasında kaldığınızı hissedebilirsiniz. Öğlen saatlerinde daha akıcı enerjiler söz konusu. Alacağınız doğru kararlar, işlerinizi çok rahatlatacak. Ailenizle ilgili konularla da ilgilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İşe ait sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. Sizi yoran ve yıpratan konular gündeme gelebilir. Akışta kalmaya özen göstermelisiniz. Günlük planınızı yaparsanız, gününüzü daha iyi organize edebilirsiniz. Öğlen saatlerinde ailenizle ilgileneceğiniz zamanlar olabilir.  İç uyumunuzu korumaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız konulara yaratıcılığınızı katmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi rahatça ifade edebilirsiniz. Öğle saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Alacağınız doğru kararlar, gün içinde rahat etmenizi sağlayacaktır. Ailevi konularınız gündeme gelebilir. Akıcı enerjiler söz konusu.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet