Cilt Bakımı Sivilcelerden kurtulmanın formülü bulundu! Bu 3 malzeme sivilceleri ortadan kaldırıyor, akneyi önlüyor

Sivilcelerden kurtulmanın formülü bulundu! Bu 3 malzeme sivilceleri ortadan kaldırıyor, akneyi önlüyor

23.08.2023 - 17:11 | Son Güncellenme:

Sivilce, özellikle ergenlik döneminin en büyük sorunlarından biri olarak bilinir. Ancak, aknenin ilerleyen yaşlarda da sorun olabileceği gözden kaçırılmamalı. Akneli bir ciltten, kendinizin yapacağı basit maskeler ile kurtulmak mümkün.

Sivilcelerden kurtulmanın formülü bulundu Bu 3 malzeme sivilceleri ortadan kaldırıyor, akneyi önlüyor

Sivilceler cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir ancak en sık yüzde ortaya çıkar. Fazla yağı, kiri ve teri günlük olarak temizlemek sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir; ancak yüzünüzü çok fazla yıkamak sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Uzmanlar, "Cildimizi aşırı yıkamayla doğal sebumundan arındırdığımızda, bu aslında cildinizin yeniden dengelenmesi için cildin daha da fazla yağ üretmesine neden oluyor" diyor. Dolayısıyla yüzünüzü aşırı derecede yıkamak, cildi çok fazla kurutan temizleyiciler kullanmak sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Yüzünüzü günde en fazla iki kez sülfatsız ve kokusuz temizleyiciler ile yıkamanız öneriliyor.

Haberin Devamı

Yüzünüzü ılık (sıcak değil) suyla ıslatın. Hafif yapıya sahip bir temizleyiciyi ile parmaklarınızı kullanarak hafif ve dairesel hareketlerle yıkayın. İyice durulayın ve kurulayın.

Sivilcelerden kurtulmanın formülü bulundu Bu 3 malzeme sivilceleri ortadan kaldırıyor, akneyi önlüyor

3 MALZEME İLE GÜNLER İÇİNDE SİVİLCELERDEN KURTULUN

Sivilcelerinizden kurtulmanız için bir çay kaşığı limon suyuna, bir çay kaşığı bala ve bir çay kaşığı karbonata ihtiyacınız olacak. Küçük bir kaseye limon suyu, bal ve karbonat ekleyerek ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze nazikçe uygulayın ve göz çevresinden kaçının. Maskeyi on beş dakika kadar bekletin ve ılık suyla yıkayın. Kabartma tozu, antiinflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Limon suyunun peeling özellikleri ve balın nemlendirici özellikleriyle birleşen bu maske, sivilcelerle savaşmaya yardımcı olur.

Haberin Devamı

Yapılan bir araştırmalara göre, tarçının da iyi bir anti-inflamatuar olduğu biliniyor. Bu nedenle sivilcelerin neden olduğu kızarıklığın giderilmesine yardımcı olabileceği gibi sivilce izlerinin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Kuru veya karma bir cilde sahipseniz, beş damla tarçın yağını on damla hindistancevizi yağıyla karıştırıp yüzünüze ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanlar için en iyi sonuçları elde etmek için tarçın ve baldan oluşan bir karışımı uygulayabilirsiniz. 

Yazarlar