Geri Dön

Kadınlar barış için yürüdü

Kadınlar barış için yürüdü

Kadınlar barış için yürüdüKadınlar barış için yürüdü


8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Çağlayan Abidei Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen miting, açılan pankartlar, taşınan dövizler ve atılan sloganlarla, ‘Savaşa Hayır’ gösterisine dönüştü.
Erkeklerin meydandan çıkması yolunda sık sık anonsların yapıldığı mitinge, iki binin üzerinde kadın katıldı. Kadınlar, geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting için sabah saat 09.00’dan itibaren meydanda toplandı. Kortej oluşturan kadınlar, saat 10.30’da AKP İstanbul İl Başkanlığı binası önünde beş dakika oturarak, ‘Savaşa Hayır’ eylemi yaptı.

Travestiler de katıldı
ÖDP’liler, Kadın Araştırma Grubu üyeleri ve Feminist Kadın Çevresi, başlarına mor eşarplar bağlarken, ellerinde beyaz mendiller taşıdı. Emekçi Kadınlar Birliği üyeleri ise kırmızı fular ve bandanalarıyla dikkat çekti. Yaklaşık bir hafta önce oluşturulan Emekçi Kadınlar Birliği bandosu da mitingde görev yaptı. Travestilerin de yer aldığı alanda, Kadın Tavrını Geliştirme İnisiyatifi üyeleri, savaşı protesto amacıyla beş siyah kartondan tabut taşıdı. Temizlik İşçisi Kadınları Dayanışma Kooperatifi Girişimi üyeleri ise tencereleriyle alandaydı.
HADEP’li kadınlar Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Kürsüden, anonslar önce Türkçe ardından da Kürtçe yapıldı.

Olası Irak savaşı, dün dünyanın dört bir yanında kutlanan 8 Mart Kadınlar Günü’ne de damgasını vurdu. Hemen hemen her ülkedeki etkinliklerde, kadın hakları savunucuları ‘Savaşa hayır’ mesajı verdi. Filipinler’de ABD elçiliği önünde toplanan kalabalık, üstüne barış işareti işlenmiş sutyenlerini çıkararak ABD’nin Irak politikasını ve Filipinler hükümetinin Amerikan desteği ile ülkenin güneyindeki Müslüman gerillalara karşı gerçekleştirdiği askeri harekâtı kadınca eleştirdi. Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Moromia Parkı’nda 100’ü aşkın kadın savaş karşıtı pankartlarla protesto gösterisi yaptı. Avustralya’nın Sydney kentinde Kadınlar Günü için yürüyen bin kişi, Başbakan John Howard’ın savaşa desteğini kınadı. Singapur’da ise sanatçı Tony Soh’un 8 Mart için özel hazırladığı oyuncak bebek sergisi ilgi gördü.

Başta Diyarbakır, Mardin ve Siirt olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da düzenlenen etkinlikler savaş karşıtı gösteriye dönüştü. Siirt’te geniş güvenlik önlemleri altında HADEP il binası önünde toplanan yaklaşık bin kadın, basın açıklaması sonrası Türkçe ve Kürtçe ‘Tecrite Hayır’, ‘Tecrit insanlık suçudur’, ‘Kadına ihanet, insana ihanettir’ sloganları attı. Kadınlar daha sonra Çakmak Mahallesi’ne doğru yürüdü. Sarı, kırmızı, yeşil eşarp sallayanların elindeki başörtüler toplandı.
URFA: Süleymaniye Meydanı’nda toplanan kadınlar töre cinayetine kurban giden Sevda Gök’ü anarak meydana kırmızı güller attı.
MARDİN: Kızıltepe’deki kutlamada yaklaşık 2 bin kişi ‘Savaşa hayır’ dedi.
VAN: Vali Mahmut Yılbaş Stadı’nda düzenlenen konserli kutlamayı yaklaşık 3 bin kişi izledi. Koma Yasmin müzik grubunun konserinde kadınlar, Kürtçe şarkılarla coştu.
MERSİN: Kutlama mitinginde bazı kadınlar izdiham yüzünden baygınlık geçirdi. Silifke’de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyeleri, cezaevine kuaför götürerek kadın mahkûmların makyaj yapmalarını sağladı.
KONYA: Nikâhsız yaşayan 40 çift resmi nikâh yaptı.
İZMİR: ÖDP’li kadınlar Cumhuriyet Postanesi’nde 4 telgraf çekip, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan ikinci tezkerenin Meclis’e gelmemesini istedi.
DENİZLİ: Kadın Platformu’nun kutlamasında çoğu erkek 400 kişi İstiklal Caddesi’nde toplandı. Sivil toplum örgütleriyle CHP, İP, DEHAP, GP, STP ve ÖDP’liler kadınlara destek verip yürüyüşe katıldı. Yürüyüş öncesi polis, kadınlara karanfil dağıttı.
EDİRNE: Kürtçe ‘Yaşasın kardeşlik’ sloganları atıldı. Atatürk Anıtı’na çeşitli kadın dernekleri, siyasi partiler tarafından çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı sonrası Zübeyde Hanım’ın anıtı ziyaret edildi. Lüleburgaz’da kadınlardan çok erkekler vardı.

İstanbul’daki mitingde ‘İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere’, ‘Kadınlar savaş istemiyor’, ‘Kadınız, anayız, barıştan yanayız’ sloganları atıldı. Mitinge erkekler de katılınca, kadınlar sık sık, ‘Erkekler lütfen meydanı boşaltın’ anonsu yaptı. Gençlerin bazıları Amerikan bayrağı yaktı. Türkçe ve Kürtçe barış sloganları atılan, türküler söylenen miting olaysız sona erdi.

Ankara’da da, Dünya Kadınlar Günü’nde Abdi İpekçi Parkı’na akın eden yüzlerce kadın, renkli kıyafetler ve ezgiler eşliğinde attıkları sloganlarla barış ve ücretli doğum izni istedi. Barış İçin Kadın Platformu çatısı altında Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden, "Gelsin koca, gelsin paşa inadına isyan, inadına özgürlük" sloganlarıyla parka doğru yürüyen kadınları, polisler karşıladı. Teften trampete farklı müzik aletleri eşliğindeki halay ve danslarıyla cümbüşlü bir kutlama yapan kadınlar, "Kadınız, savaş istemiyoruz", "Bir daha gelirse tezkere, Tayyip gelsin askere" sloganlarıyla ABD’nin olası Irak operasyonunu protesto etti. Basın açıklamasının, Kürtçe olarak yeniden okunması ve DEHAP’lı kadınların, Leyla Zana afişleri taşıması dikkat çekti. n ANKARA Milliyet

Cumhurbaşkanı Sezer: Erkek sorumluluk alsın
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Sezer, kadının yaşamın her alanında karşılaştığı sorunların çözümünde erkeklerin de sorumluluk üstlenmesi gerektiğinin altırnı çizdi ve mesajını, "Dünya kadınlarının toplum içindeki sorunlu varoluşunun, tarih sayfalarında kalacağı günün yakın olmasını umut ediyorum" sözleriyle bitirdi.

TBMM Başkanı Arınç: Kadınlar siyasete girmeli
TBMM Başkanı Bülent Arınç da mesajında Cumhuriyet’in ilk yıllarında çıkarılan yasalara rağmen kadınların toplumsal, sosyal ve siyasal hayatta yeterince yer alamadıklarını vurguladı ve "Kadınlarımız siyasette daha fazla yer almalı, sesini daha fazla duyurma imkânı bulmalı, ülke yönetiminde de becerisini göstermelidir" dedi.

AKP Genel Başkanı Erdoğan: Cinsel ayrım bitmeli
AKP lideri Tayyip Erdoğan ise adalet ve barış taleplerinin özellikle kadınlarca sahiplenilmesinin tesadüf olmadığını belirterek, "Kadınların yükselttiği ses karşılıksız kalmamalıdır" dedi. Erdoğan, "İlkel cinsiyet ayrımcılığının çağdaş dünyanın gündeminden düşmemiş olması bugün tüm insanlığın en büyük çelişkilerindendir. Kadın sorunları, öteki toplumsal ve hukuki sorunlar gibi bir çatışma, gerilim ve istismar alanında değil, uzlaşma ve adalet içinde çözülmelidir" dedi.
Aromaterapinin faydaları nelerdir?Aromaterapi ruh sağlığına iyi geliyor mu? Ofis ortamında hangi uçucu yağlar kullanılabilir? Alerji sorunu olanlar hangi uçucu yağları kullanabilir? Aromaterapist Aslı San Bilgin aromaterapinin faydaları hakkında bilgiler verdi.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün gündeminizi sorumlu olduğunuz konular meşgul edebilir. İşlerinizde yaratıcılığınızı kullanmak hayatınızı kolaylaştırabilir. Daha kolay ilerleme kaydedeceğiniz bir gündesiniz. Kendinizi ifade etmek için görünür olmak isteyebilirsiniz. Üstlerinizle iletişiminiz önem kazanabilir. Uyum içinde olacağınız zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak için kendinize yollar bulabilirsiniz. Uğraştığınız konularda daha rahat bir şekilde bütünü görebilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular siz kısmet getirebilir. Yeni yolculuklar gündeme gelebilir. Kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir gündeminiz var. Akşam saatlerinde daha duygusal olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kriz yaratan konular gündeme gelebilir. Siz bu konulara karşı nasıl davranacağınızı kestirebileceğiniz bir gündesiniz. Endişe duyduğunuz konuları fazla büyütmemeye özen gösterin. Ortak para konularıyla ilgilenmeniz gerekebilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Akışta kalmaya çalışmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde eşinizle ilgili konularla daha fazla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda daha ciddi kararlar almak isteyebilirsiniz. İşlerinizde yeniden temel atmak ve sağlamlaştırmak isteyeceğiniz zamanlar var. Bugün ilgilendiğiniz konularda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda ciddi sorumluluklar alacağınız bir gün olabilir. Kendinizi daha çok göstermek isteyebilirsiniz. İş arkadaşlarınızla birlikte organize olmak çalışma ortamını sakinleştirebilir. Bugün denge de olmak size iyi gelecektir. Yoğun çalışma temposunda başkalarından alacağınız destekler var. Kendinizi rahat ifade edebileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün aşk hayatınız gündeminizi meşgul edebilir. Yaratıcılığınızın ön plana çıktığı zamanlardasınız. Gün içinde kendinizi çok daha rahat ifade edebilirsiniz. Keyif aldığınız konulara yönelmek size iyi gelecektir. Sevdiğiniz şeyler için tüm enerjinizi harcayabilirsiniz. Görünür olmaktan zevk alacaksınız. Harcama yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailevi konularda yeni gelişmeler olabilir. Ev hayatınızda farklılıklar yaratmak isteyebilirsiniz. Geçmiş konulardaki fikirlerinizi daha net ifade etmeniz gerekebilir. Gün içinde kendi iç dünyanıza yönelmek isteyebilirsiniz. Güven arayışı içinde olacağınız zamanlar olabilir. Akşam saatlerinde kendinizi daha derin hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yoğun ve hareketli bir gündeminiz olabilir. Yazışma ve konuşmaların yoğunluğu içinde kendinize zaman ayırmakta zorlanabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki ciddi konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Gün içinde dengede kalmaya ihtiyacınız olan zamanlar olabilir. Akışta kalmaya özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde parasal konularla ilgili değişiklikler gündeme gelebilir. Bütçeleme yapmanız gerekebilir. Bazı konularda zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Yetenekli olduğunuz konularda daha fazla ikna edici olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işlerinizi daha kolay ilerletebilirsiniz. Kendinizi rahat ifade edeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel hassasiyetiniz olduğu konulara karşı daha dikkatli olmanızda fayda var. Ay burcunuzda ilerlemekte. Önem verdiğiniz konular daha fazla zihninizi kurcalayabilir. Yeni başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz. İmaj değişikliği için uygun bir gündesiniz. Kendinize zaman ayırabilirsiniz. Gün içinde keyif aldığınız konulara daha fazla yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bilemediğiniz konulardan dolayı kayıplar yaşayabilirsiniz. Kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Bu durum sizi iç dünyanızla ilgilenmenize sebep olabilir. Olaylara karşı ani tepki vermemeye özen gösterin. Akışta kalmak sizi rahatlatacaktır. Sorumlu olduğunuz konularda daha fazla yeteneklerinizi kullanabileceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğinizle ilgili beklentileriniz için bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Kendinizde parlatmak istediğiniz yanlarınız olabilir. İç uyumunuza önem verdiğiniz bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz işlere daha fazla yaratıcılığınızı katmak isteyebilirsiniz. Sosyal konular gündeminizi meşgul edebilir. Arkadaşlarınıza zaman ayırmak isteyeceksiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber