Genel SağlıkKapalı bypass ameliyatları hakkında bilmedikleriniz

Kapalı bypass ameliyatları hakkında bilmedikleriniz

24.05.2016 - 15:55 | Son Güncellenme:

Hastaların kapalı ameliyatlardan kaçarak ameliyat şansını yitirebileceğini söyleyen Prof. Dr. Yavuz Beşoğul, minimal invaziv kalp cerrahisinin getirdiği kolaylıklara değiniyor.

Kapalı bypass ameliyatları hakkında bilmedikleriniz

Kalp Ameliyatı deyince hepimiz korkar ve kaçmak için çareler ararız. Öyle çareler ki bazen doktordoktor gezer ve birinin ‘’Senin ameliyat olmana gerek yok.’’demesini umarız. Aslında kaçtığımız her gün risk biraz daha artar ve ameliyat şansını yitirebiliriz. Oysa ,” Bu ameliyatı nasıl daha hafif atlatırım?” araştırmasına girmek en doğru tutumdur.Çünkü; son yıllarda minimalinvazif kalp cerrahisi dediğimizgirişim yerini çok küçültülerek ve kalp akciğer makinesi kullanılmaksızın yani kalp durdurulmadan bu ameliyatların yapılmasını mümkün kılmıştır. Peki, bu ne gibi avantajlar sağlar?

Haberin Devamı

Cerrahi travmanın ve kan kaybının azalması
Göğüs ön kemiğinin boydan boya açılmaması veya hiç açılmaması hasta için büyük rahatlık sağlar.Bir iğne batması ile büyük bir çivinin batması arasındaki fark gibidir. Açılan alanın çok az olması nedeniyle kanamada az olacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası ağrıda azalmış olur.

Çabuk iyileşme ve erken taburculuk
Küçük yara yeri çabuk iyileşir, özelliklede kemik ve kas kesisi yoksa hasta erken dönem ayağa kalkar.Yatağında istediği pozisyonda yatabilir,dönebilir. El ve kollarını kullanarak günlük kendi ihtiyaçlarını giderebilir. Emniyet kemerini takabilir, göğsüne darbe gelmesinden kaçınmak zorunda değildir.

Daha iyi kozmetik görünüm
Koltukaltından,meme altından veya göğüs altından yapılan bu ameliyatlarda ameliyat yerini hastanın kendi dahi göremeyebilir.Bir ay zarfında girişim yeri bellibelirsiz hale gelir.Özelliklede gençler,bayanlar ve çocuklarda tercih nedenidir.

Haberin Devamı

Cinsel ve sosyal problemleri engellemek
Kalp durdurularak yapılan ve göğüs kemiğinin baştan sona kesildiği açık kalp ameliyatlarında beyin ve kalp başta olmak üzere birçok organ kalp-akciğer pompasından etkilenir.Ameliyat sonrası saç dökülmesi,kişilik değişiklikleri,cinsel isteksizlik ve fonksiyon bozukluğu ortaya çıkabilir.Ayrıca göğüs ön kemiğinin kaynamasına kadar cinsel ilişki yasaklanır. Oysa kalp çalışırken yapılan estetik ameliyatlarda bu problemlerin hiçbiri olmaz.Hasta kısa sürede normal performansına döner.

Düşük enfeksiyon riski
Bağışıklık sistemi hasar görmez,kan mekanik travmaya uğramaz ve kan hücreleri sağlam kalır.Bütün bunların sonucunda da enfeksiyon riski ve girişim yerinin iltihaplanması çok nadirdir.

Beyin,böbrek ve akciğer komplikasyonların azalması
Kalp-akciğer pompası kullanılmadığında kan hücreleri etkilenmez ve beyin hasarı,inme, böbrek yetmezliği gibi komplikasyonlar olmaz.
Bu avantajları nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen ameliyat teknikleridir.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

Yazarlar