Diyet Kavunun faydaları nelerdir?

Kavunun faydaları nelerdir?

30.05.2018 - 14:29 | Son Güncellenme:

Kavunun faydaları arasında en belirgin olanları vücudu soğutma ve su miktarını arttırmasıdır. Eşsiz bir lezzete ve çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelen kavunun faydalarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. Kavunun faydaları nelerdir, kavun neye iyi gelir, kavunun cilde faydaları gibi tüm bilinmeyenleri açıklıyoruz. İşte kavunun faydaları…

Kavunun faydaları nelerdir

Kavunun faydaları arasında en belirgin özelliği vücuttaki su oranını arttırmasıdır. Yazın bol bol tüketilmesi tavsiye edilen kavun aynı zamanda lezzetli bir besin kaynağıdır. Kavunun faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için sade olarak tüketilmesi önerilir. Kavundan tatlı veya çeşitli yemeklerde yapılabilir.

Kavun meyvesi , eşsiz tatlı lezzetleri nedeniyle çoğunlukla tatlı olarak yenir. İçine gömülü tohumları olan sert bir kabuklu ve sulu ete sahipler. Kavun meyvesinin % 95'i sudan oluşmaktadır. Popüler kavun çeşitleri arasında ballı kavun, misk kavunu yer alır. Bazıları, özellikle çorba ve güveçlerde pişirilirken, çiğ olarak yenebilir. Kavunlar nisan ve ağustos ayında tüketilir.

Kavunun faydaları

Kavun, vücudu soğutucu ve yatıştırıcı etkisinin yanında sağlık açısından da birçok faydası bulunmaktadır. Gelin kavunun faydalarını hep birlikte inceleyelim. İşte sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz kavunun faydaları…

1. Anti-Kanser Özellikleri:

Kavun meyvesindeki yüksek karotenoid içeriği, kanseri önleyebilir ve akciğer kanseri riskini azaltabilir. Bu meyvenin düzenli tüketimi, vücudunuzu istila eden kanser hücrelerinin önlenmesinde ve öldürülmesinde etkilidir. Bu yüzden bu ölümcül hastalığı önlemek için diyetinize kavun ekleyin.

2. Kalp Sağlığı:

Kavun meyvesinde bulunan adenosin adı verilen bir antikoagülan, inme veya kalp hastalığına neden olan kan hücrelerinin pıhtılaşmasını durdurabilir. Kavunlar vücuttaki kanı düzleştirerek kalp hastalığı riskini azaltır. Ayrıca, kavun içindeki yüksek su içeriği, mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olan rahatlatıcı bir etki sağlar.

3. Böbrek hastalığını tedavi eder:

Kavunun mükemmel diüretik özellikleri, böbrek hastalığını iyileştirmede yararlıdır. Kavun ve limonun kombinasyonu gut hastalığının iyileştirilmesinde etkilidir. Böylece, sabahları her gün düzenli olarak kavun tüketimi böbrek sağlığının korunmasına yardımcı olur.

4. Sindirim Sağlığı

Sindirim problemleriniz varsa, yumuşak ve kolay bağırsak hareketini kolaylaştırmak için kavun yemeyi deneyebilirsiniz. Kavunlardaki yüksek su içeriği, özellikle mide de sindirimde zorluğa neden olan asitliği ortadan kaldırırken, sindirimi başlatmak için sindirim açısından harikadır.

Kavunun faydaları nelerdir


5. Enerji Artırıcı:

Çoğu kavun vücudunuzun enerji üretiminin çoğunu oluşturan B vitaminleri içerir. Vücudunuz tarafından şekeri ve karbonhidratı işlemek için B vitaminleri gereklidir. Böylece, kavun tüketimi size önemli miktarda enerji sağlayabilir.

6. Kilo Verme:

Diğer birçok meyve gibi, kavunlar da kilo kaybı için idealdir. Bu meyveler, sodyum ve kalorilerin yanı sıra yağ ve kolesterol içermez. Doğal tatlılık, şekerli yiyecekler ve yüksek kalorili tatlılar için isteklerinizi sınırlandırırken, yüksek su içeriği sizi daha uzun süre tok tutabilir.

Kavunun cilde faydaları

Kavunlar sadece sağlığınız için değil; kavunun besin değeri de onları cilt için faydalı hale getirir. Cilt bakımı için kavunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Sağlıklı Cilt Bakımı:

Kavunun inanılmaz faydalarından biri, cilt dahil tüm bağ dokularında hücre yapısının bütünlüğünü koruyan kolajen içermesidir. Aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırır ve cildin sıkılığını korur. Düzenli kavun tüketimi, sert ve kuru cilde sahip olanlar için faydalıdır.

2. Yaşlanma Karşıtı Yararları:

Kavunlar cildinizi tonlayabilir ve A, B ve C vitaminleri sayesinde yaşlanma karşıtı faydalar sağlar. Taze kavun ince dilimlerini keserek yaşlanma karşıtı bir yüz maskesi hazırlayabilirsiniz. Bu dilimleri yüzünüze ve boynunuza yerleştirin. 15 ila 20 dakika bekletin. Soğuk su ile durulayın. Bunu yapmak cildinizi tazeler ve genç bir ışıltı sağlar.

Kavunun faydaları nelerdir

Kavun saç sağlığına faydaları

Sağlıklı saçlar, görünümünüzü büyük ölçüde değiştirecektir. Vücudun geri kalanı gibi, saç sağlığı da saç köklerimize ürettiğimiz besinlere bağlı olarak gelişir. Vitamin ve mineral bakımından zengin meyve tüketmek saçların büyümesini teşvik edebilir ve saç problemlerini önleyebilir. Kavunlar aşağıdaki saydığımız şekillerde saçlarınız için faydalı olabilir.

1. Saç Büyümesini Teşvik Ediyor:

Kavunlar, özellikle, vücutta A vitaminine dönüşen iyi bir beta karoten kaynağıdır. Bu A vitamini sağlıklı saçlar ve normal saç büyümesi için hayati öneme sahiptir.

2. Saç Dökülmesini Önler:

B vitaminlerindeki eksiklikler saç dökülmesine neden olmaktan da sorumludur. Kavunlar gibi kavunlar folik asit ve inositol gibi B vitaminleri bakımından zengindir ve bu da saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur.

Kavunun besin değer tablosu

Besin değeri RDA yüzdesi
Enerji 34 Kcal % 1.5
Karbonhidratla 8,6 g % 6.5
Protein 0,84 g % 1.5
Toplam yağ 0,19 g % 1
Kolesterol 0 mg 0%
Diyet lifi 0,9 g % 2.25
Vitaminler
Niasin 0.734 mg % 4.5
Pantotenik asit 0.105 mg % 2
Piridoksin 0,072 mg % 5.5
b 2 vitamini 0,026 mg % 2
tiamin 0,017 mg % 1
A vitamini 3382 IU % 112
C vitamini 36.7 mg % 61
E vitamini 0.05 mg % 0.5
K vitamini 2.5 mcg % 2
elektrolitler
Sodyum 1 mg % 0
Potasyum 267 mg % 6
Mineraller
Kalsiyum 9 mg % 1
Bakır 41 µg % 4.5
Demir 0.21 mg % 2.5
Magnezyum 12 mg % 3
Manganez 0,041 mg % 2
Çinko 0.18 mg % 1.5Kavun nasıl seçilir?

Kavunun kaliteli ve lezzetli olanını seçmek için elinizde aldığınızda ağır ve sert olmasına önem göstermeniz gerekir. Aynı zamanda kavunu nisan ve ağustos ayları aralığında, dolayısıyla mevsiminde tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kavunu parlak turuncu renkte ve kokulu olanlarından seçmeye dikkat etmeniz gerekir.

Yazarlar