Geri Dön

Kovid misiniz yoksa sinüzit mi? Aşılarınız tamamsa korkmayın!

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, balgam... Kış aylarının gelmesiyle birlikte sinüzit şikâyetleri artış gösterirken, Kovid-19 ile benzerlik taşıyan belirtiler nedeniyle hastalar korku yaşıyor. "Temaslı değilseniz ve aşılarınızın tamamını olmuşsanız korkmanıza gerek yok" diyen Doç. Dr. Osman Halit Çam, rahatlatıcı açıklamalarda bulundu.

Kovid misiniz yoksa sinüzit mi? Aşılarınız tamamsa korkmayın!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarının sebebinin soğuk algınlığı, grip ve sinüzitlerden kaynaklandığını vurgulayan Çam, bu hastalıklar ve tedavileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kulak Burun Boğaz ve Medikal Estetik Uzmanı Doç. Dr. Osman Halit Çam, “Soğuk algınlığı genelde birkaç gün içerisinde geçen, hastanın hafif kırgınlık yaşadığı durumlar oluyor. Grip biraz daha ağır geçiyor soğuk algınlığına göre. Biraz daha kas ağrıları, yorgunluk, baş ağrıları gibi belirtiler oluyor. Bunlar yeteri kadar tedavi edilmezse o zaman sinüzitlere dönebiliyor. Burun akıntıları artabiliyor” dedi.

SİNÜZİT HASTALIĞI NASIL OLUŞUR?

Sinüzitlerin kafatasında yer alan sinüslerin fonksiyonunun bozulmasıyla oluştuğunu ifade eden Doç. Dr. Osman Halit Çam, “Sinüsler kafatasımızda yer alan hava dolu boşluklardır. Bunların birtakım fonksiyonları var. Bu fonksiyonları yerine getirmedeki en büyük yardımcı organ ise bu boşlukları örten mukoza dediğimiz yapılardır. Bu mukozaların fonksiyonları bir kere soluduğumuz havayı ısıtmak, nemlendirmek, filtrelemek, tüm bunları işlediği havayı akciğerlere göndermek. Eğer bu fonksiyonlar herhangi bir şekilde bozulursa o zaman akciğerlere sağlıksız, filtre edilmemiş hava gelir, bronşlarda ve akciğerlerde hiç istemediğimiz durumlar ortaya çıkar.

Kovid misiniz yoksa sinüzit mi Aşılarınız tamamsa korkmayın

Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmemesi nedeniyle sinüslerdeki hava boşluklarının tahliye giderlerinde problemler oluşuyor. Örneğin çok yağış alan bir barajın gider kapaklarının dar olduğunu düşünün. O zaman içeride giderek artan ciddi bir basınç söz konusu olacak. Artan basınca karşı kapaktan yeterince tahliye olmadığından dolayı birtakım semptomlar olacak. Sinüslerde yaşanan sıkıntılar da tam da buna benzer bir durum” diyerek hastalığın nasıl meydana geldiğini anlattı.

AKUT MU YOKSA KRONİK SİNÜZİT Mİ DAHA TEHLİKELİ?

Sinüzitlerin sürelerine göre ikiye ayrıldığını vurgulayan Çam, “Akut sinüzit ve kronik sinüzit. Bu ayrım çok önemli. Çünkü tedavileri iki durumda çok farklı olabiliyor. Başlangıcından itibaren üç hafta boyunca süren sinüzitlere akut sinüzit diyoruz. Burada tedavi yöntemi hastanın istirahat etmesi. Sinüs tahliyelerini iyi yapması. Yani burnunu sümkürmesi ve yeterli balgam atması. İhtiyaç halinde de soğuk algınlığı ilaçlarını kullanması. Bu süreci iyi yönetemezsek bu kronik sinüzite doğru gidebilir. Kronik sinüzit ise, 3 ay uzun süre bu semptomları gösteren hastalardaki duruma diyoruz. Burada hastalık biraz iyileşiyor gibi olsa da burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı, burun tıkanıklığı gibi semptomlar ara ara 3 ay ve daha uzun süre devam edebiliyor.

Kovid misiniz yoksa sinüzit mi Aşılarınız tamamsa korkmayın

Bir hasta ‘Benim sinüzitim var’ diyorsa genellikle kronik sinüzitten bahsediyor. Kronik sinüzitler bulaşmaz ama akut sinüzit, başlangıcında bir enfeksiyon söz konusu olduğu için bulaşıcı olabiliyor. Kronik sinüzitin yönetimi biraz daha problemli olabiliyor. Burada ilaç tedavilerinden daha çok hastanın kendini bilmesi, kendine yönelik ve çevresel etkenlere karşı birtakım hijyenik önlemler alması gerekiyor. Örneğin rüzgarda, soğukta kalmamalı, ıslak saçla dışarı çıkmamalı, grip-nezle olduğunda akut sinüzitin üstüne eklenmemesi için mutlaka bir ilaç tedavisi olmalı. Dışarıda bere, kasket, atkı  takmadan gezmemeli” diye konuştu.

SİNÜZİT TEDAVİSİNDE AMELİYAT ZORUNLU MU?

Kronik sinüzitlerin tedavisinde bazı durumlarda ameliyata başvurmak zorunda kaldıklarına vurgu yapan Çam, “Bazen öyle durumlar oluyor ki, hastalar tüm bu önlemleri alıyor ama bu sinüzitle baş edemiyorlar. O zaman da cerrahi tedavi söz konusu oluyor. Bizler cerrahi tedavide, endoskopik sinüs cerrahisi dediğimiz teknikle kameralarla burun içerisinde sinüs ağızlarındaki tahliye giderlerine gidiyoruz. Bu tahliye giderlerini açarak sinüslerin boşalmasına ve tahliye olmasına yardımcı oluyoruz. Ayrıca sinüs içerisinde temizlenmesi gereken iltihapları vs. her şeyi temizliyoruz. Herhangi bir kesi, kan durumu söz konusu olmuyor. Tamamen endoskopik bir yöntem. Tutulan sinüslerin durumuna göre farklılık gösterse de aşağı yukarı 2 saatlik bir yöntem. Hasta operasyondan sonra bir gece hastanede yatıyor, ertesi gün taburcu oluyor. Bir haftalık bir istirahat süresinin sonunda her şey yoluna giriyor" açıklamasında bulundu.

BURUN AMELİYATLARINDA TEDAVİ SÜRELERİ

Hastaların burun tıkanıklığı başvurularının nedeninin sadece sinüzitler olmadığına dikkat çeken Çam, “Bizim en çok gördüğümüz başvuru sebeplerinden biri de deviasyon dediğimiz halk arasında burun kemiği eğriliği olarak bilinen problemler oluyor. İki burun deliğini ortadan ayıran bir bölme var. Bu %20-%30 eğri olabiliyor. Ancak bu oran %30’un üstüne çıktığı zaman burun tıkanıklığıyla ilgili semptomlar ortaya çıkıyor. Bu deviasyon %50’nin üzerinde olduğu zaman biz hastalara genelde ameliyat tavsiye ediyoruz. Bu oran %80’in üzerine çıktıysa ameliyat olmalarını acil şekilde şart koşuyoruz.

Kovid misiniz yoksa sinüzit mi Aşılarınız tamamsa korkmayın

Deviasyon ameliyatları sinüzite göre görece daha kolay ameliyatlar. Genel anesteziyle yapılıyor. 1 saat sürüyor. Ameliyat sonrası 1 gece hastanede yatış ve sonrasında 5 günlük istirahat süresi var. Bunun yanı sıra burun içerisinde etler olabiliyor. Konka burun etleri ise deviasyona göre çok kolay ameliyatlar. Lazerle veya radyofrekans dediğimiz yöntemle burun etlerini küçültüyoruz veya holmium lazer kullanıyoruz. Bunların tamamında bir kesik ya da kanama söz konusu değil. Sadece burun içerisinde yapılan çok küçük işlemler bunlar. Aşağı yukarı yarım saat-40 dakika civarı sürüyor. Bir süre hastanede kalıp sonra taburcu ediyoruz. Bu işlemden ertesi gün hastalar normal hayatlarına dönebiliyor” bilgisini paylaştı.

'HASTALARIN ESTETİK TALEPLERİNİ DE KARŞILIYORUZ'

Burun kemiği problemiyle gelen hastaların ameliyat durumunda estetik taleplerinin de olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Osman Halit Çam, “Ameliyat ortamı hazır olduğu için bu taleplere de cevap veriyoruz. Burun estetiğini bu anlamda hem fonksiyonel amaçlı hem de estetik amaçlı kullanabiliyoruz. Burun estetiği ameliyatlarını biz hem açık, hem kapalı teknikle yapabiliyoruz. Hastaya hem güzel ve doğal bir görünüm sağlıyor hem de sağlıklı, rahat nefes alabileceği bir burun ameliyatını başarıyla gerçekleştiriyoruz.

Burun estetiği ameliyatlarından sonra hastalarımız özellikle ‘Ağrı olur mu?’ diye korkuyor. Bu ameliyatlardan sonra yüz hatlarında hafif kaba bir görünüm, göz altlarında ödemle birlikte hafif bir şişlik ve bazen de morluk olabiliyor. O görüntüyü görünce hastalar ister istemez bir korku, ağrı hissi oluşuyor. Ancak hastalar bu ağrıları kolay atlatabiliyor ve tavsiye edilen ağrı kesicileri genellikle 1-2 gün kullanıyorlar" diyerek sözlerini noktaladı.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Ortaklı parasal konularla meşgul olabileceğiniz bir gündesiniz. Finansal konularda yenilikler yapma üzerinde durmanız mümkün. Endişe yaratan durumların üzerinde çalışarak daha iyi hale getirmek isteyebilirsiniz. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar sizi yorabilir. Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınıza daha fazla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ikili ilişkilerinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. Sizi uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanız gerekebilir. Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Öğleden sonra paylaşımlarınızda daha fazla derinlik arayabilirsiniz.  Uğraştığınız konularla ilgili eksikleri kapatmak ve daha iyi hale getirmek için işlerinize yoğunlaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konuları daha iyi hale getirmek için gayret göstereceğiniz bir gündesiniz. Strese yaratan bazı konular bugün sonuçlanabilir. Öğleden sonraki zamanlarda duygusal yönden yoğun paylaşımlar içine girebilirsiniz. Gün içinde sağlığınızla ilgili konulara dikkat edin. Sizi yoran konulardan uzak durun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi daha iyi ifade edeceğiniz bir gündesiniz. İşlerinizde eksikliklerinizi tamamlamak için girişimlerde bulunabilirsiniz. Gün içinde keyif alacağınız harcamalarda yapabilirsiniz. Öğle saatlerinde aşk hayatınız canlanabilir. Duygusal paylaşımlar içinde olacağınız zamanlar var. Hobilerinize zaman ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ev hayatınızla ilgili stres yaratan koşullarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizi güven arayışına itebilir. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Babanızla ilgili konuları ihmal etmeyin. Gün içinde duygusal zamanlar yaşayabilirsiniz. Çalışma hayatınızda ilgilendiğiniz konuları daha iyi hale getirmek için çabalayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iletişim temponuz artabilir. Uğraştığınız konularla ilgili eğitimler alabilirsiniz. Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Çalışma hayatınızda daha hızlı ilerleyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Öğlen saatlerinde kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz. Gün içindeki sıkışıklıklar moralinizi bozmasın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızda kişisel yeteneklerinizi kullanmanızı gerektirecek koşullarla karşılaşabilirsiniz. Sizi uğraştıran bazı işlerde bitişler yaşamanız mümkün. Maddi kaynaklarınızla ilgili düzenlemelere gidebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konulardaki yaşadığınız sıkışıklıklar sizi tekrar organize etmeye itebilir. Öğlen saatlerinde sevdiklerinizle derin paylaşımlarda buluşmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak için hevesli ve enerjik olduğunuz bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz konularda ön plana çıkmak isteyebilirsiniz. Kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Bazı konularda sıkışmalar yaşayabilirsiniz. Öğle saatlerinde kendinizi duygusal hissedebilirsiniz. Derin paylaşımlar içinde olmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Uğraştığınız işlerde yaşanan belirsizlikler nedeniyle strese kapılabilirsiniz. Gizli düşmanlar gündeme gelebilir. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın. Öğle saatlerinde daha fazla içe dönebilir, duygusal yoğunluk içinde olabilirsiniz. Çalışma hayatınızda sorumlu olduğunuz konularda eksiklikleri tamamlamak isteyeceğiniz zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizin üzerine odaklanacağınız bir gündesiniz. Planladığınız işlerinizde bazı sonlanmalar yaşanabilir. Üzerinde çalıştığınız konuları daha iyi hale getirmek isteyebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız desteklerle daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Gün içinde duygularınızın sizi yönlendirdiğini düşüneceğiniz zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgili konular gündeme gelebilir. Hedefleriniz için daha hızlı ilerlemek isteyebileceğiniz bir gündesiniz. Gün içinde yaşanan gerginlikler keyfinizi kaçırabilir. Bürokratik engellerle uğraşabilirsiniz. Üstlerinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. Gün ortasında duygusal paylaşım içinde olacağınız birilerini arayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yabancılarla ilgili konularda bazı sonlanmalar deneyimleyebilirsiniz. Yeni ufuklara açılma isteği içinde olabileceğiniz bir gündesiniz. Uğraştığınız işlerde ilerleme kaydedebilirsiniz. Yaratıcılık gerektiren işler ön plana çıkabilir. Arkadaşlarınızla yolculuklar planlayabilirsiniz. Öğle saatlerinde kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber