Geri Dön

Lyme hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Lyme hastalığı nedir, lyme hastalığı nasıl tedavi edilir soruları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kenelerden bulaşan lyme hastalığı hakkında bilgi sahibi değilseniz sizler için araştırıp bir araya getirmiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz. Ölümcül sonuçlara neden olan lyme hastalı nedir, lyme hastalığı nasıl tedavi edilir sorularının cevapları haberimizin detaylarında…

Lyme hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Lyme hastalığı nedir sorusu son günlerde çok fazla merak edilmeye başlandı. Keneden deri yoluyla bulaşan lyme hastalığı ile alakalı yeterince bilgi sahibi olmak gerekiyor. Aksi takdirde bu hastalık ciddi sağlık, sorunlarını hatta ölümcül sonuçları beraberinde getirebiliyor. Dolayısıyla lyme hastalığı nedir, lyme hastalığı nasıl tadavi edilir sorusunun cevapları oldukça önem arz etmektedir. Lyme hastalığına dört ana bakteri türü neden olur: Borrelia burgdorferi, Borrelia mayonii, Borrelia afzelii ve Borrelia garinii bakterileri. Borrelia afzelii ve Borrelia grinii Avrupa ve Asya'daki Lyme hastalığının başlıca nedenleridir Lyme hastalığı, genellikle bir geyik kenesi olarak bilinen, enfekte siyah bacaklı kene ısırması ile bulaşır. Çağın salgını olarak bilinen bu hastalık tedavi edilmediğinde AIDS'ten bile daha tehlikeli olabiliyor.

Lyme hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir

Lyme hastalığı nedir?

Lyme hastalığına yakalanma riskiniz hastalığı taşıyan kenelerin geliştiği çimenli ve yoğun ağaçlıklı alanlarda vakit geçirdiğinizde artıyor. Kenelerin yaygın olduğu alanlarda sağduyulu önlemler almak önemlidir. Aksi takdirde lyme hastalığına yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Lyme hastalığının ilerlemesi ve oluşması için 1 kenenin 24 saatten fazla deri üzerinde kalması gerekiyor. Kene ne kadar süre deride kalırsa, lyme hastalığının gelişme riski de o kadar yükseliyor.

Ormanlık bölgelerde yaşayan veya zaman harcayan insanların bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ormanlık bölgelerde bırakılan evcil hayvanları olan insanlar ayrıca Lyme hastalığına yakalanma riski daha yüksektir.

Lyme hastalığının belirtileri ve semptomları değişir ve genellikle geç safhalarda ortaya çıkar. Lyme hastalığının belirtilerini merak ediyorsanız haberimizin detaylarını okumaya devam edin.

Lyme hastalığının belirtileri

Lyme hastalığı, kene ısırığı sonucunda deri bölgesinde meydana gelen ‘’boğa gözü’’ şeklinde kendini göstermektedir. Boğa gözü denilmesinin nedeni derinin etrafının kızarık iç kısmının ise beyaz olmasıdır.

İsilik
Enfekte bir kene ısırmasından sonra 3 ila 30 gün içerisinde deride isilikler meydana gelir. Kızarıklık (eritema migrans) günler içinde yavaşça genişler ve 12 inç (30 santimetre) boyunca yayılabilir. Bu kızarıklık genellikle kaşıntılı veya ağrılı değildir.
Lyme hastalığının ayırt edici özelliklerinden biridir. Bazı insanlar bu döküntüler vücudun çeşitli yerlerine de yayılabilmektedir.

Grip benzeri belirtiler. Atak, titreme, yorgunluk, vücut ağrıları ve baş ağrısı gibi durumlar kızarıklığa eşlik edebilir.

• Tedavi edilmeğinde meydana gelen semptomlar

• Tedavi edilmezse, Lyme enfeksiyonunun yeni belirtileri ve semptomları takip eden haftalarda aylar içinde ortaya çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

• Eklem ağrısı. Şiddetli eklem ağrısı ve şişlik nöbetleri özellikle dizlerinizi etkileyebilir, ancak ağrı bir eklemden diğerine geçebilir.

• Nörolojik sorunlar:Enfeksiyondan haftalar, aylar hatta yıllar sonra beyninizi çevreleyen zarların iltihaplanmasını (menenjit), yüzünüzün bir tarafına geçici olarak felç, bacaklarınızdaki uyuşukluk veya zayıflık ve kas hareketlerinde bozulma meydana gelebilir.

• Mide bulantısı ve kusma

• Daha az görülen belirtiler ve semptomlar

• Düzensiz kalp atışı gibi kalp problemleri. Kalp problemleri nadiren birkaç günden ya da hafta sürmektedir.
• Göz iltihabı.
• Karaciğer enflamasyonu (hepatit).
• Şiddetli yorgunluk.

Lyme hastalığında ne zaman doktora görünmek gerekir?

Bir kene tarafından ısırıldıysanız ve yukarıda saydığımız semptomlarınız varsa
Sadece siyah-kolsuz kene ısırıklarının azınlığı Lyme hastalığına yol açar. Kenenin cildinize bağlı kalma süresi uzadıkça, hastalığa yakalanma riskiniz o kadar artar. Kene 36 ila 48 saatten daha az bir süre için takılmışsa Lyme enfeksiyonu olası değildir.
Eğer ısırıldığınızı düşünüyorsanız ve Lyme hastalığının belirtileri ve semptomları varsa - özellikle Lyme hastalığının yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız - doktorunuza başvurun. Lyme hastalığı tedavisi erken başlarsa daha etkilidir. Aksi takdirde öldürebilir.

Lyme hastalığı nasıl önlenir?

Lyme hastalığını önlemenin en iyi yolu ormanlık ve yeşillik alanlarda kenelere karşı önlem almaktır. Aşağıda verdiğimiz önlemleri aldığınız takdirde lyme hastalığına yakalanma ihtimaliniz düşecektir.

Ormanlık veya çimenli alanlarda, ayakkabı giyiniz, çoraplarınızı uzun olarak tercih etmelisiniz. Uzun kollu gömlekler ve pantolonlar giyebilirsiniz.

Böcek kovucuları kullanın

Lyme hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir

Cildinize yüzde 20 veya daha yüksek DEET konsantrasyonuna sahip böcek kovucu uygulayın. Kimyasal kovucuların zehirli olabileceğini unutmayın, bu nedenle talimatları dikkatlice okuyun.

Gözünüzü dört açın

Ormanlık veya çimenlik alanlarda zaman geçirdikten sonra gözünüzü dört açın. Lyme bulaştıran keneler genellikle bir iğnenin başlığından daha büyük değildir, bu yüzden dikkatli bir şekilde aramadıkça onları bulamayabilirsiniz.

Bağışıklık kazandığınızı düşünmeyin

Lyme hastalığına karşı bağışıklık kazanma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu hastalığa birkaç kez yakalanabilirsiniz.

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Füsun Bilgin Karahallı'nın lyme hastalığı hakkında vermiş olduğu bilgiler ise şu şekilde;

Borrelia cinsi spiroketler lyme hastalığına sebep olur. Bu spiroketler insana kene ısırığıyla bulaşır. Eğer erken fazda tanı konup tedavi edilmezse bir çok sistemi tutabilir ve romotolojik, nörolojik, kardiyak komplikasyonlar görülebilir.

Hastalık ilk olarak deri belirtileriyle başlar.Çoğu hastada kırmızı bir kabarıklık şeklinde kene ısırığı vardır. Bundan sonra ortalama 1-2 hafta içinde ısırık alanından çevreye halka şeklinde yayılan kırmızı hafif bir kabarıklık başlar. Eritema migrans denilen bu lezyonun çapı 15cm kadar olabilir. Bazı hastalar lezyonda kaşıntı ,yanma,ağrı hissedebilir. Bununla beraber hastalarda ilk çıkan lezyona benzer daha küçük çapta sekonder lezyonlar oluşabilir.

Tedavi edilmediği durumda krn artrit gelişebilir hatta hareket kısıtlılığı görülebilir. Tam kalp bloğuyla seyreden kardiyak tutulma olabilir. Nörolojik sistem etkilenirse ense sertliği, başağrısı , nöropatiler gelişebilir.

Lyme hahstalığının erken görülen cilt bulgularının yanında geç evrelerde de görülen cilt bulguları vardır. Akrodermatitis kronika atrofikans denilen lezyonlar geç evrede görülür. El ve ayak sırtından başlayan lezyonlar yukarı doğru ilerler. Tutulan alanlar kırmızımsı , cilt atrofisi olduğundan ince ve kağıt gibidir.

Hastalık doksisiklin grubu antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

İş hayatınızda daha çok sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak sizin için önemli olabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. İlgilendiğiniz işlerde bürokrasiyle uğraşabilirsiniz. Gün içinde annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin. İkili ilişkilerinizde uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Sizi uğraştıracak konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi yeni şeyler öğrenme sorumluluğu içinde hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili bütünü görmeniz çok daha kolay olacaktır. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Ev hayatınızla ilgili konulara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınızla plan yapmak iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kriz yaratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.  Ortaklı işlerinize daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Endişe duyduğunuz konuların gündeminize gelmesi söz konusu olabilir. Ailenizle ilgili konularda yorucu zamanlar yaşayabilirsiniz. Duygusal yönden bağlacı koşullar oluşmasından kaçınmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinizde uyum içinde olmak isteyebilirsiniz. Evle ilgili konularda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Gün içinde bu durum sizin yorulmanıza neden olabilir. Sizi uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Denge de kalmanızı sağlayacak uğraşlara yönelmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınıza daha ciddi yaklaşabilirsiniz. Gün içinde iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde gerilmeler olabilir. Ailenizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Endişe yaratan durumlardan uzak durmalısınız.  İkili ilişkilerinizde dengede kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönlenmek isteyebilirsiniz. Daha ciddi gördüğünüz konularda kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Gün içinde hobilerinizle ilgilenmek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde gündeminizi etkileyecek olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularla ilgili yorucu koşullar oluşabilir. Geçmişe yönelik durumların arasında kalabilirsiniz. Zaman zaman güven aradığınız yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Ev ile ilgili konularda sorumluluk almanız gerekebilir. Olaylar karşısında kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. Babanızla ilgili konuları göz ardı etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. İletişim trafiğinden kaynaklanan aksaklıklara dikkat etmeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz konulara daha ciddi yaklaşmanızda fayda var. Yakın çevrenizi ilgilendiren konular ön plana çıkabilir. Eşinizi ihmal etmemeye özen gösterin. İkili ilişkilerinizde denge de kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda ciddi şekilde düşünmeniz gerekebilir.  Kişisel donanımınızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Ev hayatınızda sizi yoran koşullar oluşabilir. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekle işlerinizi akıcı hale getirebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylara daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Yeni başlangıç yapmak için sorumluluk alabileceğiniz bir gündesiniz. Bedeninizi ilgilendiren konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ailenizle ilgili konularda yorucu koşullar oluşabilir.  Akışta kalmaya özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailenizle ilgili bilemediğiniz olaylar yorucu hale gelebilir. Ev hayatınızla ilgili konularda daha fazla sorumluluk almak zorunda kalabilirsiniz. Çalışma hayatınızda uğraştığınız işlere daha ciddi bakış açısıyla bakmanız gerekebilir. Elinizde olmayan nedenlerle kayıplar yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sosyal konularınız gündeminizi meşgul edebilir. Gelecek beklentilerinizle ilgili daha fazla sorumluluk almak durumunda kalabilirsiniz. Uğraştığınız konulara bakış açınız ciddileşebilir. Ailenizle ilgili konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerde dengede kalmaya özen göstermeniz gereken zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber