Geri Dön

Mamografi hakkında bilmeniz gerekenler

Meme kanseri; her 8 kadından 1’ inin hayatı boyunca karşılaşacağı bir hastalıktır. Her yıl daha çok kadın kendisini bu hastalığın pençesinde bulur. Meme kanserinin tespit edilmesi ve tedaviye bir an önce başlanılması şarttır. Bunun yanı sıra, kadınların meme kanseri farkındalığı adına birtakım kontrollere ihtiyacı vardır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal konu hakkında bilgiler verdi.

Mamografi hakkında bilmeniz gerekenler

Mamografi; kadın meme dokusunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlayan radyolojik tanı yöntemi olarak tanımlanabilir. Bilhassa meme kanserinin teşhis edilmesinde önemli bir görüntüleme aracı olarak fayda sağlar. 40 yaş ve üzeri her kadının yılda en az bir defa mamografi adı verilen sağlık taramasına başvurması gerekir.  

Mamografi sayesinde meme kanseri önceden tespit edilir. Memenin iki tabaka arasına alınarak filminin çekilmesi olarak da özetlenebilecek olan mamografinin herhangi bir zararı bulunmaz.  

Mamografi Nedir?  

Meme kanseri endişesi taşıyan birçok kadının aklında mamografi nedir sorusu bulunuyor. Meme kanseri; dünyadaki her sekiz kadından birisinin muzdarip olduğu sonuçları ciddi bir hastalıktır. Ancak, meme kanseri erkenden teşhis edildiği takdirde bu hastalığın tedavisinde yüzde 90’a kadar uzanan başarılı sonuçlar ile karşılaşılır. Meme kanserinin teşhis edilmesini sağlayan mamografi hayati öneme sahiptir. Çünkü, mamografi sayesinde kanserin vücudun diğer dokularına sıçramadan tedavi edilmesi mümkün hale gelir.  

Mamografi nedir sorusuna meme dokusunun röntgen filminin çekilmesi olarak cevap verilebilir. Bu süreç sırasında meme; x ışını ile görüntüleme gerçekleştiren mamografi cihazına ait iki tabaka arasına konulur. Hatta, meme; en iyi sonucu almak adına sıkıştırılır. Bir sonraki aşamada, meme dokusuna düşük miktarda x ışını verilir. Bu sayede, meme dokusuna ait görüntü bilgisayar ortamına ivedilikle aktarılır. Doktor; söz konusu görüntüyü dikkatli bir şekilde inceleyerek meme dokusunda herhangi bir anormallik olup olmadığını tespit eder.  

Mamografi; memedeki küçük kitlelerin veya farklılıkların tespit edilmesini sağlar. Meme kanserine yakalanan kişiler; meme dokusundaki kitleyi kendileri de fark edebilirler. Ancak, bu durum; mamografi ile kitlenin tespit edilebileceği sürenin çok daha sonrasında olacaktır. Mamografi; ailesinde meme kanseri vakası olan veya olmayan her kadın için son derece gereklidir. Tarama amacı ile yapılan bir işlemdir. Kişide illaki bir belirti veya şikâyet olmasına gerek yoktur. Tarama mamografisi sayesinde bilhassa son yirmi yılda meme kanserine bağlı olarak ortaya çıkan kayıplar azaltılmıştır.  

Tarama amaçlı mamografinin yanı sıra bir de tanısal mamografi vardır. Herhangi bir klinik şikâyetin varlığı halinde uygulanan bir işlemdir. Bu uygulama sayesinde meme dokusunda var olan lezyonların karakteri anlaşılır. Bir başka deyişle, kişinin meme bölgesinde kızarıklık, renk değişikliği, damarlarda çoğalma veya belirginleşme, ele gelen kitle gibi bir belirti ile karşılaşması halinde tanısal mamografiye başvurulur.  

Mamografi Zararlı Mıdır?  

Meme kanseri vakalarına sıklıkla rastlanmasından dolayı her geçen gün daha da önemli hale gelen mamografi ile ilgili birtakım soru işaretleri de var. Birçok kişi, mamografi zararlı mı sorusuna cevap arıyor. İnsanlar; mamografi esnasında radyasyona maruz kaldıkları için birtakım endişeler taşıyorlar. Ancak, standartlara uygun doza sahip bir mamografinin verdiği radyasyon dozu düşüktür. Ayrıca, dijital mamografi cihazlarında verilen ışın miktarı; bilhassa analog sistemlere kıyasla son derece daha düşüktür.  

Mamografi; kanseri tespit etme konusundaki başarısıyla dikkat çeker. Bu yüzden, yararları, zararlarına kıyasla çok daha fazladır. Bilhassa belirli bir yaştan sonra alınan ışının herhangi bir olumsuz vakaya sebep olması ihtimaller dahilinde bile değildir.  

Mamografi Nasıl Çekilir? 

Meme; görüntüleme ünitesi olarak tanımlanan iki tabaka arasına yerleştirilir. X ışınından da yardım alınarak meme dokusunun görüntüleme işlemleri gerçekleştirilir. İşlem sırasında kişinin sabit durması ve nefes alıp vermesi gerekir. Mamografi ile elde edilen görüntüler detaylı bir şekilde incelenir. Bu noktada, herhangi bir bulanıklık ile karşılaşıldığı takdirde çekim tekrarlanır. Meme dokusu; işlem sırasında bir miktar ezilir. Bu yüzden, kişinin az da olsa rahatsızlık hissi yaşaması normaldir.  

Mamografi nasıl çekilir diye merak edenlerin işlem öncesinde hazırlık yapması şarttır. Rahat giyilip çıkartılabilen kıyafetlerden yana tercih yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, deodorant veya parfüm kullanımından kaçınılmalıdır. Menopoz dönemine girmemiş kadınlar; meme duyarlılığının daha az olduğu adet dönemlerinin ilk günlerinde mamografiye başvurabilirler.  

Mamografi Nerede Çekilir? 

Meme kanseri belirtileri taşıyan ya da rutin kontrol işlemlerine ihtiyaç duyan kişiler; mamografi nerede çekilir sorusunun cevabını merak ediyorlar. Bu noktada, meme radyolojisi konusunda deneyimli radyoloji uzmanına başvurulmalıdır. Meme radyoloğu; mamografinin çekilmesi, yorumlanması, saptanan bulguların iyi huylu olup olmadığının tespit edilmesi, ek tetkiklerin yapılması gibi süreçlerden sorumludur. Bu noktada, bir kadın; güvenilir ve ömür boyu gidebileceği bir meme radyoloğunu tercih etmelidir. Meme ağrıları başta olmak üzere diğer meme dokusu ile ilgili problemler için genel cerrahi bölümüne gidilmelidir.  

Mamografi Ne Zaman Çekilir?  

Tanı ve tarama amaçlı olmak üzere iki farklı şekilde yapılan mamografi hakkında merak edilen farklı hususlar da bulunuyor. Mamografi ne zaman çekilir sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü, meme dokusunda sorun tespit edilen her yaşta mamografi çektirilebilir. 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Yeni ufuklara açılmak isteyebileceğiniz bir gündesiniz. Bunun için yakalayacağınız fırsatları iyi değerlendirmenizde fayda var. Kendinizi geliştirmek isteğiniz artabilir. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Öğle saatlerinde iletişimden kaynaklı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Akşama doğru yeni planlar yapacağınız zamanlar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ortaklı para konuları gündeminizi meşgul edebilir. Kriz yaratan durumlara karşı hazırlıklı olmanız ve sağlam durmanız gereken bir gündesiniz. Finansal konulardan dolayı kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz. Öğle saatlerinde verdiğiniz kararları değiştirmek isteyebilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda düzenlemeler yapmanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular bugün de gündeminizi etkilemeye devam edebilir. Öğle saatlerinde ilişkilerinizde fikir ayrılığı yaşamanız mümkün. Gün içinde ilişkilerde çatışmalar meydana gelebilir.  Denge de kalmaya ihtiyacınız olabilir. Sorumlu olduğunuz konularda kendinizi geliştirmek isteyebilirsiniz.  Akşam saatlerinde daha olumlu ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Tüm gün boyunca çalışma hayatınızdaki konular gündeminizi meşgul edebilir. Sorumlu olduğunuz konularla ilgili eksiklikleri tamamlamak isteyebilirsiniz. Beraber çalıştığınız kişilerle ilgili olaylarla ilgilenmeniz gerekebilir. Öğlen saatlerinde yanlış değerlendirmeler yapabilirsiniz dikkatli olmanızda fayda var. Sizi yoran konulardan uzak durmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi ifade ederken daha fazla risk almanız söz konusu olabilir. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yaparken aşırıya kaçmanız mümkün. Öğle saatlerinde başladığınız işlerde değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Akşama doğru kendinize zaman yaratabilirsiniz. İlerleyen saatlerde sevdiklerinizle birlikte planlar yapmak size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgili konular bugünkü gündeminizi oluşturabilir. Gün içinde özellikle babanızı ihmal etmeyin. Öğle saatlerinde geçmişe yönelik açılan konular keyfinizi kaçırabilir. Aile içi anlaşmazlıklar olabilir. Güven arayışı içine girebilirsiniz. İlişkilerinizde çatışmalar yaşayabilirsiniz.  Akşam saatlerinde yeniliklere daha açıksınız. Keyif alacağınız programlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yazışma ve konuşma temponuzun yoğun olduğu bir gündesiniz. Fikir ayrılıklarına karşı aşırı tepkiler vermekten kaçınmanız gerekebilir. Gün içindeki eğitimler işlerinizi organize etmekte yardımcı olabilir. İkili ilişkiler içinde olabilir ve farkındalık yaşayabilirsiniz. Akşam saatlerinde yakın çevrenizdeki kişilerle vakit geçireceğiniz planlar yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili yeni planlamalar yapma zamanının geldiğini hissedebilirsiniz. Uğraştığınız konularda kişisel yeteneklerinizi ortaya koymak isteyebilirsiniz. Başkalarından alacağınız desteklerle ilerlemeniz daha rahat olabilir. Öğle saatlerindeki iletişim problemlerine dikkat etmenizde fayda var. Akşam saatlerinde yeni fırsatlar çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Tüm gün boyunca kişisel açıdan önem verdiğiniz konularla meşgul olabilirsiniz. Beslenmenize dikkat etmeye karar verebilirsiniz. Öğle saatlerinde aldığınız kararlarda değişiklik olabilir. Yeni planlamalar yapılması gerekebilir. Sorumlu olduğunuz konularda ilerleme kaydetmek isteyebilirsiniz. Akşam saatlerinde farklı şeyler yapmak isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizde olmayan nedenlerden dolayı kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissedebilirsiniz. Gizli düşmanlarınıza karşı dikkatli olmanızda ve gözünüzü dört açmanızda fayda var. Kendi iç dünyamızla ilgili olaylara yoğunlaşabilirsiniz. Uğraştığınız işleri daha iyi hale getirmek için çalışabilirsiniz. Akşam saatlerinde arkadaşlarınızla programlar yapacağınız zamanlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün geleceğinizle ilgili gelişmeler aklınızı meşgul edebilir. Öğle saatlerinde arkadaşlarınızla fikir ayrılıkları yaşamanız mümkün. Planlarınız iptal olabilir. Uluslararası konularla ilgileneceğiniz zamanlar var. İşten gelen fırsatları iyi değerlendirmeye çalışın. Meslek gruplarıyla iletişim artabilir. Akşam saatlerinde gevşemeniz için uygun koşullar oluşacaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda sorumlu olduğunuz konularla ilgili düzenlemeler yapmak, bazı şeyleri yeniden başlatmak isteyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak için eksikliklerinizi tamamlamanız gerekebilir. Öğle saatlerinde üstlerinizle olan iletişiminize dikkat etmenizde fayda var. İletişimde aksaklıklar olabilir. Gün içinde annenizi ihmal etmemeye özen gösterin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber