YaşamNijerya'da 'kral'ın oğluyla evlenen Türk kızı Cansu'nun videosu viral oldu! 'Muhtar demekle aynı şey'

Nijerya'da 'kral'ın oğluyla evlenen Türk kızı Cansu'nun videosu viral oldu! 'Muhtar demekle aynı şey'

15.06.2024 - 06:58 | Son Güncellenme:

“Nijerya’da kayınvalidemle kayınpederimin evini geziyoruz. Kayınpederim 7 sene önce vefat etti. Kendisi ölmeden önce Nijerya’da kraldı...” Bu sözler bir Türk kızına ait. Geçtiğimiz günlerde eşiyle birlikte Nijerya’ya giden ve çektiği videoyla sosyal medyada viral olan Cansu Sancaktar, eşiyle tanışma hikâyesini ve Nijerya’da kral olan kayınpederini Milliyet.com.tr SEN ANLAT için anlattı.

Betül Topaklı / Milliyet.com.tr - Cansu Sancaktar Nnonye, 1998 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi ev hanımı, babası emekli olan Cansu’nun dört kardeşi var. Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümünde okuyan genç kızın hayatını değiştiren gelişme ise 2017 yılında yaşandı. Cansu âşık oldu. Ancak gönlünü kaptırdığı kişi Nijeryalıydı. Kültürleri, hayatları, dilleri çok farklıydı. Fakat gönül ferman dinlemiyordu. Cansu, Nijeryalı eşiyle tanışma hikâyesini şöyle anlattı:

Haberin Devamı

Nijeryada kralın oğluyla evlenen Türk kızı Cansunun videosu viral oldu Muhtar demekle aynı şey

"Eşimle Taksim’de sokakta tanıştık. Yolda yürüyordum, eşim yanıma gelip bildiği Türkçe kelimelerle benimle tanışmak istediğini söyledi. Ancak benim hiç vaktim yoktu. Birbirimize numaralarımızı verdik. Eşim, arkadaşlarından ve çevresinden Türkiye’nin hep güzel ve yaşanılabilir bir yer olduğunu duyuyormuş. Bu nedenle de ülkemize turistlik amaçlı geliyormuş. Sonrasında randevulaşıp bir kafede buluştuk. Ancak çok önemli bir sorunumuz vardı. O Türkçe, ben de İngilizce bilmiyordum. Tek ortak noktamız ise birbirimize olan hislerimizdi. Uzun bir süre birbirimize baktıktan sonra telefonlarımızdaki çeviri programını kullanarak iletişim kurduk."

2020 YILINDA EVLENDİLER  

Çift; din, dil, ırk, yemek ve kültür farklarına rağmen hiç kopmadı ve ilişkilerini birbirlerine hissettikleri duyguları artırarak devam ettirdi. Cansu’nun ailesi ve çevrisi bu duruma çok şaşırdı ancak kızlarının mutluluğunu görünce verdiği karara saygı duydu. Aile kızlarına, “Seviyorsan evlenebilirsin” dedi. 2017 yılında tanışan çift, 3 yıl boyunca yaşadıkları ilişkilerini 2020 yılında evlilikle taçlandırmaya karar verdi. Cansu, Nijerya’ya gitti ve orada eşinin ailesiyle tanıştı.  

Nijeryada kralın oğluyla evlenen Türk kızı Cansunun videosu viral oldu Muhtar demekle aynı şey

'FARKLILIKLARIMIZI YADIRGAMIYORUM'

Nijerya halkı ve eşinin ailesi Cansu’yu çok güzel karşıladı. Farklı kültürler tanımayı, farklı lezzetler tatmayı sevdiği için Nijerya’yı hiç yadırgamadığını söyleyen Cansu, “Genel olarak Nijerya insanlarını seviyorum. Çok enerjik ve sıcakkanlılar. Aslında Türk halkı olarak bizde de durum böyle. Din, ırk, yemekler her şey farklı ama ben artık bunları yadırgamıyorum. Çünkü çok uzun süredir eşimle beraber olduğum için yediğim yemek de, yemekten gelen baharatın kokusunu da beni rahatsız etmiyor” dedi.

Haberin Devamı

"Eşim Nijerya’da yaşıyordu. Biz tanıştıktan sonra ara ara gitti. 2020 yılında ise birlikte gittik. Evlenmeden önce eşimin ailesiyle tanışmak istedim. Ancak eşimin annesiyle dil farklılığımız nedeniyle çok fazla iletişim kuramadık. Genelde eşim ya da eşimin kardeşleri bu konuda bize yardımcı oldu. Çok fazla konuşamasak da birbirimize olan duygularımız sevgi doluydu. Sonrasında Nijerya’da nikâhımız kıyıldı ve düğünümüz oldu."

 

Nijeryada kralın oğluyla evlenen Türk kızı Cansunun videosu viral oldu Muhtar demekle aynı şey

YAYINLADIĞI VİDEO OLAY OLDU

Türkiye’ye dönen çift, burada da düğün yaptı. Cansu Türkiye’de yaşamak istiyordu. Eşi de bu kararına saygı duydu. Şu anda birlikte Türkiye’de yaşayan çiften Cansu, bir e-ticaret firmasında çalışıyor. Eşi ise Nijerya’daki işlerini Türkiye’den idare ediyor. Cansu ve eşi, pandemi nedeniyle uzun bir süre  gidemedikleri Nijerya’ya geçtiğimiz günlerde bir ziyaret gerçekleştirdi. Ve bu gezi esnasında Cansu, eşi ve ailesinin yaşamına dair bir videoyu sosyal medyada paylaştı. Söz konusu bu video yoğun ilgi gördü. Çünkü videoda Cansu, eşinin babasının yani kayınpederinin kral olduğunu söylüyordu. İşte Cansu’nun viral olan videodaki o açıklamaları: 

“Nijerya’da kayınvalidemle kayınpederimin evini geziyoruz. Kayınpederim 7 sene önce vefat etti. Kendisi ölmeden önce kraldı. Bu nedenle heybetli olan kapıda ismi yazıyor. Eşim kapıdan içeri girer girmez hemen sağ tarafa gidiyor. Bunun bir sebebi var. Çünkü kayınpederim ölünce sol tarafı ilk hanımına, sağ tarafı ise benim kayınvalideme vermiş. Yani iki eşi varmış. Kayınpederim kral olduğu için evlerinin önünde taht benzeri bir obje ve kendi heykeli var. Arkada ise bir asker heykeli ve kralın halkla konuştuğu kısım yer alıyor. Burada ise Mirimma House’u görüyorsunuz. Buraya kayınpederim, kayınvalidemin adını vermiş ve ona hediye olarak yaptırmış. Bahçede ise çok sayıda mango ve palmiye ağaçlarını görmek mümkün.”

Nijeryada kralın oğluyla evlenen Türk kızı Cansunun videosu viral oldu Muhtar demekle aynı şey

‘KAYINPEDERİM MUHTAR DEMEKLE AYNI ŞEY’

Çektiği videonun yanlış anlaşıldığını söyleyen Cansu, “Nijerya’daki krallık sistemini Türkiye’deki köy muhtarlığı ya da ağalık sistemi gibi düşünebilirsiniz. Nijerya’da krallar köyün ya da ilçelerin muhtarlarıyla aynı görevi üstleniyor. Zaten ülkede çok sayıda kral var. Türkiye’de, kayınpederim kral ve bütün ülkeyi o yönetiyor gibi algılandı. Nijerya’da kral, ülkemizdeki muhtar gibi yani benim kayınpederim muhtar demekle aynı şey. Nijerya’nın turistik yerlerini gezip paylaşmadım. Paylaşılmayanı, köyüm olmadığı için köy yaşantısını paylaştım” dedi. 

Yazarlar