Geri Dön

Ödem nelerin belirtisi?

Ödem kimlerde görülür? Ödem hangi hastalıkların belirtisidir? Ödeme karşı neler yapılmalıdır?

Ödem nelerin belirtisi?

Ödem olarak adlandırılan bu şişmelerin önemli hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çeken Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Ödem; az hareket eden, fazla kilolu, diyabetik, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenen, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip kişilerde ve menopoz dönemine yakın olan kadınlarda daha sık görülür” diyor.

Ödeme neden olan faktörlerin belirlenmesiyle sorunun ortadan kaldırılabileceğini dile getiren Atasoyu, ödem hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Yüzde, elde, bacakta veya ayaktaki şişkinliklerin görülme nedeni genellikle ödemler oluyor. Ödemler ise hücreleri çevreleyen alanlarda normalden fazla sıvı birikmesiyle ortaya çıkıyor. Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit gibi önemli hastalıkların belirtisi olabilen ödemleri uzun süre oturmak veya ayakta kalmak, fazla miktarda tuz ve karbonhidrat tüketmek tetikleyebiliyor.

Ödemin kimlerde daha sık görüldüğünü ve tedavi yöntemlerini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Uzun süreli eylemlerin ve beslenmenin yanı sıra damarlardaki dolaşım bozuklukları, alerjik durumlar, kadınlardaki regl öncesi dönem, gebelik ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da ödeme neden olabilir” diyor.

Yerçekiminin etkisi bacakları vuruyor

Böbrek, kalp, karaciğer ve tiroit hastalıklarında tüm vücutta ödem gelişebiliyor. Ancak ödem, yerçekiminin etkisiyle sıklıkla bacaklarda fark edilen bir durum olarak dikkat çekiyor. Gece uyku sürecinde ise, yatay pozisyonda duran vücutla bacaklardaki ödem, vücudun diğer kısımlarına ve hatta yüze kadar yayılabiliyor.

Sabah uyanınca ödemin daha çok yüz ve ellerde olması da bundan kaynaklanıyor. Günlük koşturmaca içinde ise akşama doğru ödem sıvısı bacaklara doğru iniyor ve tekrar bu bölgede şişmeler ortaya çıkıyor.

Gergin ruh hali ödeme yol açıyor

Ödemin kimlerde daha sık görüldüğü hakkında bilgi veren Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Az hareket etmek, fazla kilo, diyabet, tuzlu ve karbonhidrattan zengin beslenmek gibi durumlar ödemi tetikliyor. Ayrıca, menopoz dönemine yakın olan kadınlarda dolaşımın yavaşlaması, vücuttaki yağ kitlesinin su tutması ve hormonal değişiklikler ile bilinmeyen diğer mekanizmalar nedeniyle de ödem daha sık görülebilir” diyor. Atasoyu, depresif, gergin ruh hali ve mizaca sahip olan kişilerde de ödemlere sıklıkla rastlanıldığını dile getiriyor.

Tuz ve karbonhidrattan kaçının

Ödem tedavisinin her hastalıkta olduğu gibi nedene yönelik olarak planlandığını belirten Atasoyu, “Bilinen belirgin bir hastalığı olmayan kişilerde, özellikle bacaklarda oluşan ödemin uzaklaştırılması için tuz ve karbonhidrat tüketiminin kısıtlanması, istirahat ederken bacakların yukarıda tutulacak şekilde uzatılması, uzun süre hareketsiz kalmaktan sakınılması ve günlük sıvı tüketiminin 1.5-2 litre civarında sağlanması uygun olacaktır.

Ayrıca doktor önerisiyle bacaklara bandaj uygulanması, masaj yapılması ve gerektiğinde idrar söktürücü ilaç kullanımı yararlı olabilmektedir. Eğer altta yatan bir hastalık var ise (böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, alerji, enfeksiyon, ilaç kullanımı gibi), ilgili uzman doktor gözetiminde tıbbi tedavilerinin yapılması gerekir” diyor.

Hangi ödem hangi hastalığın işareti olabilir?

Göz kapakları ve yüzde meydana gelen ödem alerjik, hormonal (böbreküstü bezlerinin aşırı çalışması, tiroit bezinin az çalışması gibi) ve böbrek hastalıklarına bağlı gelişebilir.

Akciğerde sıvı birikiminin olması böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği ve enfeksiyon varlığında gözlenir.

Karın içinde sıvı birikmesi durumu, böbrek, kalp veya karaciğer yetmezliği durumunda ortaya çıkabilir.

Karın içindeki diğer organların (bağırsaklar, safra kesesi, kadınlarda yumurtalıklar ve rahim gibi) enfeksiyon ve onkolojik hastalıklarında da diğer pek çok belirtiyle birlikte gelişebilir.

Sadece gövdenin üst kısmı ve yüzde oluşan bir ödem, kalbe giden ana toplardamarlar (vena kava superior sendromu gibi) ve lenf kanallarının darlık ve tıkanıklıklarında görülebilir.

Soğan ve sarımsak ödem attırıyor

Bol ya da yeterli miktarda su içmenin ödem gelişimini önleyebildiğini vurgulayan Atasoyu, ödemin atılmasına yardımcı olan besinleri de şöyle sıralıyor; Ispanak, Lahana, Roka, Nane, Kuşkonmaz, Maydanoz, Pancar, Üzüm, Taze fasulye, Ananas, Kabak, Soğan, Pırasa, Sarımsak, B vitamini ve demir içeren kepekli tahıllar.

Atasoyu “Bu tür besinlerin idrar söktürücü ilaçlar ile etkileşimi olabileceği akılda bulundurulmalı ve aşırı tüketimden sakınılmalıdır” şeklinde de uyarıda bulunuyor.

Kendimizi nasıl geliştirebiliriz?Gelişim lideri, eğitmen ve yazar Yasemin Sungur; gelişim hakkında bilgi verdi. Sungur, kişilerin kendini nasıl geliştirebileceği hakkında püf noktalar paylaştı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Düşüncelerinizde biraz daha sakin ve yapıcı olmaya bakmalısınız. Yeni şeyler keşfetmek sizi canlandıracak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günlük işleri düzene koymak ve belki de hızlı karar almak durumundasınız. Duygusal açıdan kendinize eziyet etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün evlilikte ve karşılıklı konularda hassasiyetler var. İlişkilerinizde biraz daha mantıklı olmaya çalışmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Zaman alabilecek işleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak evde küçük kazalara ya da ihmal edilen şeylere de dikkat etmek gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyif veren konulara ve aşk hayatınıza daha heyecanlı yaklaşabilirsiniz. Hayatın olumlu yönlerine açıksınız ve düşünmeden risk alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Evde biraz daha dikkatli olmalısınız. Güvenlik konuları yüzünden harekete geçebilirsiniz. Aynı zamanda toprakla ilgili işler de gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşüncelerinizde tartışmacı olabilirsiniz. Bugün kardeşlerle ya da komşularla ilgili işler dikkatinizi daha çok çekebilir. Ani uyanışlar içindesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeteneklerinizi ortaya koyarken daha cesur ve yenilikçi olmaya bakın. Kişisel konulara daha istekli yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ani düşüncelere dikkat etmek gerek. Fiziksel açıdan riskli konulara da özen göstermelisiniz. Acele işler çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugünü sakin geçirmeye gayret gösterseniz de, bazı elde olmayan durumlar huzurunuzu kaçırabilir. Duygusal alanda etkilere açıksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni fikirler ve arkadaşlıklar güne enerji getirmekte. Ancak kendi duygularınızı da ihmal etmemelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün başkalarının dikkatini çekebilirsiniz. Ancak evde ve ailevi konular içinde daha sakin kalmaya bakmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet