Geri Dön

Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer? Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Kış ayları ile baş gösteren öksürük bakteri ve virüslerin sebep olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere öksürük birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Toz, alerjen maddeler ve duman gibi tahriş edicilerin neden olduğu öksürük balgamlı veya kuru öksürük şeklinde kendini gösterebilir. Öksürük genellikle birkaç gün ya da birkaç hafta boyunca devam edebilir. Bitki çayları, sütlü bal, pekmez gibi beşlinler ile öksürük evde doğal yöntemlerle azaltılabilir. Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer? Kuru öksürük için evde doğal çözümler için içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.

Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer? Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Öksürük her yaştan insanda ortaya çıkabilen vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir mekanizmadır. Nezle ve grip, alerji, sigara, sinüzit gibi birçok nedene bağlı olarak balgamlı ve kuru şekilde ortaya çıkabilir. Öksürüğü evde doğal yöntemler ile geçirmek mümkün olabilir. Bitkisel çaylar, ballı süt, su ve bazı karışımlarla öksürüğün giderilmesi veya azaltılmasına yardımcı olunabilir. Ancak öksürüğün geçmediği ve bazı semptomların eşlik etmesiyle uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru öksürüğün pek çok nedeni vardır. Özellikle de toz, alerjen maddeler ve duman gibi tahriş ediciler alt ve üst solunum yollarını tıkayabilir. Bu da sinirleri uyararak öksürüğe neden olur. Vücuttaki kaslar kasılarak akciğerlerdeki hava öksürük yolu ile aniden dışarı atılır. Öksürük ara sıra olduğunda normaldir. Sürekli öksürük ise kronikleşir ve önlem almak gerekir.

Öksürüğün geçmesi için çeşitli ilaçlar ve öksürük şurupları tüketilebilir. Aynı zamanda doğal yollar ve bitkisel takviyeler ile birlikte öksürüğün de geçmesi sağlanabilir. Öksürüğü kesmek için bol bol sıcak içecekler tüketilmelidir. Ayrıca öksürüğün olduğu dönemde bol su tüketimini de arttırmak önemlidir. Öksürüğü kesmek için limon ve C vitamini yüksek besinler yenilmelidir. Boğaz ağrılarını giderecek bazı kürler de yapılmalı. Özellikle tahin ve pekmez karışımı da öksürüklerin önüne geçebilir. Ayrıca kuru öksürüğe ne iyi gelir kadınlar kulübü diye merak ediliyor. Bunun için belli yöntemler ile öksürük de giderilir.

Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Kuru öksürüğün ortadan kaldırılması için sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Özellikle soğuk kış günlerinde sıcak içecekler içilmelidir. Elma kabuğu ve çekirdeği bir tencereye atılıp içine ıhlamur, karanfil ve tarçın kabuğu konuşur. Su da konulan bu karışıma limon sıkılarak kaynatılır. Bu sayede demlenen karışım süzülüp ılıdıktan sonra tüketilir.

Bu karışım öksürüğü kısa zamanda geçirir. Ayrıca bir tatlı kaşığı bala toz zencefil karıştırılıp macun kıvamında yenilir. Düzenli tüketilen bu macun öksürüğü de kolaylıkla ortadan kaldırır. Öksüren kişiler dut pekmezine karabiber karıştırıp yemeliler. Ihlamur ve ayva yapraklarının çay gibi demlenmesi ile birlikte öksürük için mucize bir karışım elde edilmiş olur. Nane ve limon çayı sayesinde öksürük giderilerek bağışıklık da güçlendirilmiş olur. Kuru öksürük olan kişiler kekik kaynatıp içine bal damlatmalılar. Bu da düzenli tüketilirse çok iyi gelecektir.

Ayva çayı

Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Malzemeler: Ayva kabuğu, elma kabuğu, ıhlamur çiçekleri, 3 adet kakule, 3 adet ayva çekirdeği

Yapılışı: Tüm malzemeler kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Çekirdekler sayesinde hafif pembe bir rengi olacaktır. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan alınmalıdır. Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çiçek balı ekleyebilir.

Portakal, yüksek C vitamini içerdiği için kışın baş tacı meyvelerindendir. Ancak kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir. Portakal kabuğunda bulunan esansiyel yağlar tümör oluşumu önler ve kanserden koruyucudur. Ayrıca portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.

Yaseminli portakal çayı

Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Malzemeler: Portakal, zencefil, karanfil, yasemin çiçeği

Yapılışı: Portakal kabukları, 3 halka dilim zencefil, 10 adet karanfil ve bir tutam yasemin çiçeği kaynatılmış suda ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Sabah, öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan içilir. Tatlı bir tat isteyenler içerisine 1 çay kaşığı çam balı ekleyebilir.

Yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı, ateşli hastalıklar, mide-bağırsak hastalıkları ve zayıflamada da kullanılmaktadır. Öksürüğü hemen kesmek için de bu bitki çayı tercih edilmektedir.

Kuşburnu çayı

Öksürüğe ne iyi gelir, nasıl geçer Kuru öksürük için evde doğal çözümler

Malzemeler: Kuşburnu meyveleri, ekinezya kabuk tarçın

Yapılışı: Kuşburnu meyveleri ağzı kapalı bir çaydanlıkta suda kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra içine ekinezya ve kabuk tarçın eklenip, ağzı kapalı olarak 10-15 dk demlenir. Sabah öğle ve gece yatmadan 40 dk önce bir fincan alınmalıdır.

Bitki çaylarının tüketimi konusunda özellikle kronik hastalığı olan bireyler, hamileler ve alerjisi olan kişiler mutlaka doktora danışmalıdır.

Öksürüğe iyi gelen İbrahim Saraçoğlu kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu öksürük için kür önerilerinde bulundu. İşte o merak edilen kürler.

- Bir soğanı 6 eşit parçaya bölün.
- 1.5 bardak suyun içine atın ve kaynatın.
- Karışım kaynadıktan sonra ılımaya bırakın.
- Ilık suyu hemen içmelisiniz.

Balgamlı öksürük için kür:

- 6-7 tane keçiboynuzunu hazırda bulundurun.
- Yarım litre suyun içine keçiboynuzlarını atın.
- Kaynamaya bırakın.
- Ilık bir şekilde tüketin.
- 3 gün düzenli şekilde uygulayın.

Akut ve kronik öksürük nedenleri nelerdir?

Kuru öksürüğe neden olan akut ve kronik öksürük nedenleri vardır. Akut öksürük nedenlerinden bazıları bahar alerjisi, bronşit, zatürre, boğmaca hastalığı ve soğuk algınlığı olarak biliniyor. Bunun yanı sıra akut sinüzit hastalarında da kuru öksürük görülüyor. Bazı kişiler için ise tahriş edici madde solunması da kuru öksürük nedenleri arasında gösteriliyor. Bunun yanı sıra kronik öksürük nedenleri de farklılık gösterir.

Bunlar sigara kullanımı, geniz akıntısı, solunum yolu alerjileri, kistik fibrozis ve akciğer kanseri olarak biliniyor. Ayrıca solunum yolu alerjileri ve astımı olan kişiler de kuru öksürük oluşma koşulları da bulunur. KOAH hastalarında ve akciğer mantar enfeksiyonları olan kişilerde kuru öksürük ortaya çıkabiliyor. Solunum yollarını döşeyen mukoza tabakasında bazı kuruluklar da öksürüklere neden olabilir. Tüberküloz hastalığı da kuru öksürük nedenleri arasında sayılır. Tüm bu nedenlere bağlı olarak kuru öksürük oluşabilir.

Çevresel tahriş edici ajanlar ve boğmaca hastalığı nedeni ile kuru öksürük meydana gelebilir. Akciğer kanseri ile kalp yetmezliği ve Akciğer kanseri de kuru öksürüğün nedenleri arasında sayılır. Kuru öksürük yaşayan kişiler sorunun tespiti için iyi bir doktora gitmeliler.

Sonrasında ise ilaç takviyesi verilir. Bakteriyel kaynaklı kuru öksürüklerde antibiyotik ilaçlardan faydalanılır. Ayrıca boğaz spreyleri, pastil ve öksürük şurupları da kullanılır. Kuru öksürüğü olan kişiler yatarken yastıklarını yükseltmeliler. Bu sayede rahat bir şekilde uyuyabilirler. Ayrıca bol bol su içerek odalar da sürekli havalandırılmalı. Havanın nemlendirilmesi için bazı hava nemlendirme cihazlarından yardım alınır.

Pekmez öksürüğe iyi gelir mi?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre pekmez öksürüğe iyi gelmektedir. 2 tatlı kaşığı pekmezinin içerisine bir miktar karabiber eklenerek ve günde 1 kaşık pekmez tüketilebilir. Düzenli kullanımda 1-2 gün içinde öksürüğün geçmesine yardımcı olacaktır.

Öksürük korona belirtisi mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının en yaygın semptomları arasında öksürük yer alır. Ancak öksürük tek başına koronavirüs belirtisi değildir. Diğer semptomlarda görünüyorsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek PCR testi yaptırılmalıdır.

 

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Bugün sevdiklerinizle, arkadaşlarla bir arada olmak güzel olacak. Aynı zamanda yaratıcı hayal gücünüzü daha iyi kullanabileceğiniz bir gündesiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın bugün bazı işler ve sorumluluklar gündemde olabilir. Duygusal alanda çelişkili koşullarla karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi geliştirebileceğiniz olumlu koşullar içindesiniz. Duygularınızı daha çok paylaşabilir, yeni şeyler öğrenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün duygusal beklentilerinizde daha dikkatli olmalısınız. Ailevi konular, paylaşım gerektiren durumlar yüzünden ikilemler yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eşinize ya da sevgilinize daha çok zaman ayırmanız ve duygusal açıdan hazır olmanız gerekebilir. Evlilik ya da ortaklıklar yönünde daha hassassınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Hafta sonu olmasına karşın tamamlanması gereken işler olabilir. Sağlık ve düzen konularına da daha çok zaman ayırmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi daha yaratıcı hissedebileceğiniz bir gündesiniz. Aşkta ve keyif veren konularda son derece canlı ve yeniliklere açıksınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailenizle, evle ilgili konular üzerinde daha çok durabilirsiniz. Kendi iç dünyanıza ve duygularınızı daha çok zaman ayırmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yakın çevrenizle daha hassas bir ilişki içinde olabilirsiniz. Duygularınızı, sezgilerinizi paylaşabileceğiniz çok olasılık var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizdekileri, paranızı daha dikkatli değerlendirmeye çalışmalısınız. Kişisel yeteneklerinizden yararlanabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ay bugün burcunuzda ilerlerken size yaratıcılık ve daha büyük bir hassasiyet getirmekte. Duygusal açıdan önem verdiğiniz kişilere yönelebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendi iç dünyanıza daha çok dönebilirsiniz. Sezgilerinizle hareket etmeniz daha kolay olabilir. Kabullenme gerektiren durumlar var.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner