Menopoz döneminde vajinal kuruluk önlenebilir mi?

Vajinal kuruluk stres, vajinal enfeksiyonlar, emzirme, hamilelik, jinekolojik cerrahi, menopozal östrojen seviyeleri gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu, kadınların günlük yaşamını ve cinsel yaşamını olumsuz etkileyecek bir sağlık sorunudur. Vajinal kuruluk her yaştaki kadında görülebilir ancak menopoz döneminde daha sık görülür; cinsel ilişki sırasında vajinal kaşıntı, tahriş ve ağrı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Vajinal kuruluğun nedeni doğru tespit edilirse, farklı tedavi yöntemleri ile sorunun neden olduğu şikayetler giderilebilir.

Günümüzde vajina kuruluğu tedavisi radyofrekans ve lazer teknolojisi ile yapılabilmekte, uygulanan tedavi sonucunda vajina bölgesindeki bağ dokusu ve kollajen üretimi artırılarak tam bir gençleşme sağlanabilmektedir. Ayrı olarak planlanması gereken vajinal kuruluk tedavisi sonrasında vajinal nemlendirme veya vajinal yağlama sağlanır ve kadınlar cinsel yaşamlarındaki farkı net bir şekilde hissedebilirler.

Vajinal kuruluk tedavisi: Radyofrekans

Vajinal kurulukların radyofrekans tedavisi oldukça konforlu ve ağrısız bir uygulamadır. Ameliyattan sonra hasta hemen günlük hayatına dönebilir ve uygulama sonrası komplikasyon olasılığı neredeyse yoktur. Vajinal kuruluğun nedeni menopoza bağlı hormonal değişiklikler ise, vücuda hormon getirmeden vajinal kuruluğu giderebilen radyo frekansı uygulaması sırasında mukoza zarının altından radyo dalgaları gönderilir. Hedef bölgede artan ısı üretimi, vajinal yağlamayı sağlayan Skene ve Bartholin bezlerinin işlevini artırır, vajinada yeni hücrelerin oluşumunu tetikler ve vajinal gençleşmeyi sağlayabilir. Vajinal kurulukların radyofrekans tedavisi yaklaşık 30 dakika sürer ve hasta cinsel ilişki sırasında tahriş, kaşıntı, ağrı ve diğer rahatsızlıkları giderebilir.

Vajinal kuruluk tedavisi: Lazer

Vajinal kuruluk lazer ile tedavi edilebilir. Lazer ışını sayesinde dokuda fototermal bir etki oluşturulabilir ve kolajen üretimini tetikleyerek yeni kolajen lifleri oluşturulabilir. Ameliyatsız vajinal kuruluk tedavisi sonrasında hastalar kısa süre içerisinde günlük hayata dönebilmektedir. Tamamen iyileştikten sonra tahriş oluşumunu engelleyerek vajinanın yağlanmasını sağlayabilir, cinsel ilişki sırasında vajina kuruluğunun neden olduğu ağrıları önleyebilir.

 

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/