Özgüven kazandıran genital estetik uygulamaları nelerdir?

Zamanla vücutta meydana gelen çeşitli değişiklikler veya doğuştan gelen deformasyonlar nedeniyle kadınlar psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Estetik açıdan kötü görünen genital bölge; kadınlarda özgüven ve yetersizlik duygularına neden olarak kadın mutluluğunun önünde engeller oluşturur. Genital bölge, kadın estetik sorunlarına neden olan başlıca sorunlardan biridir.

Görünüm kaygılarınız yerini özgüvene bıraksın!

Kadınlarda genital bölge vajinayı, vajinanın iç ve dış dudaklarını ve perineyi örten kısımdır. Genital bölgesini güzel bulmayan kadınlar gibi estetik problemler için genital güzellik işlemleri yapılabilir bu sıkıntılar aslında bazı durumlarda cinsel işlev bozukluğu gibi kadınların fiziksel sağlığını da etkilemektedir. Genital bölgede var olan deformasyon, şekil bozukluğu ve kararma kadınlarda psikolojik sorunlara yol açabileceği gibi aynı zamanda karşı cins ile problemlere neden olarak cinsel yaşamı olumsuz etkiler. Fizyolojik sorunların çözülmesi ve kişilerin psikolojik olarak mutlu olabilmesi için genital bölgenin doğallığından ve işlevinden ödün vermeden görüntünün güzelleştirilmesi çok önemlidir.

Sıklıkla tercih edilen Mamacita estetiklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Labioplasti: Labioplasti, iç dudakların normalden daha büyük, sarkık asimetrik veya koyu olduğunda gerçekleştirilen bir tür iç dudak küçültme ameliyatıdır. Küçük dudakların şeklinin bozulması; doğuştan, kalıtsal olarak ortaya çıkabilir veya hamilelik, menopoz, travma veya bazı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Bu durum kadın estetiğine müdahale etmenin yanı sıra kadınların günlük yaşam konforunu da etkileyerek ilişki sırasında ağrıya, sık enfeksiyonlara, dar kıyafetlerde rahat hissetmeme ve diğer semptomlara neden olabilir. Bu tür fiziksel sorunları olan hastalar dudak estetiği ameliyatını tercih etmektedirler.

Labium majus estetiği: Dış dudakların çok şiş ve kabarık görünmesini engellemek için dış dudakların küçültülmesi işlemidir. Sönük veya sarkık dış dudaklara yapılan dolgu uygulama işlemini içerir.

Vajinoplasti: Genişleyen vajinanın küçültülmesi işlemidir. Sadece estetik amaçlı değil, kişilerin cinsel yaşamını iyileştirmek için de gerekli bir operasyondur. Vajinanın genişlemesi için en büyük ekten normal doğumdur. Ayrıca yaşa, kilo alımına ve kişinin vajinasının yapısına bağlı olarak vajina genişlemesi yaşanabilir. Cerrahi yöntemlerin yanı sıra vajinoplastide lazerle vajina daraltma gibi alternatif yöntemlerle de etkili sonuçlar alınabilir. Bireye uygun tedavi yöntemi muayene sonrasında doktor ve hasta tarafından belirlenir.

Genital bölge ve vajina beyazlatma: Vajinal beyazlatma, kadınlar arasında en popüler prosedürlerden biridir. Genital bölgeyi oluşturan dış vulva bölgesinin normal ten rengine yakın bir renge sahip olduğu görülebilir. Bölgenin rengini; doğum, polikistik over sendromu, epilasyon uygulamaları, hormonal ilaç kullanımı, kandaki östrojen düzeylerinin artması gibi hormonal değişikliklere bağlı olarak kararma ve koyulaşma meydana gelebilir. Bu renk değişiklikleri kasıklardan bacak iç kıvrımlarına kadar oluşabileceği gibi iç çamaşırı veya mayo kenarlarından da görülebilecek yerlere kadar ulaşabilir. Genital bölge beyazlatma işleminde, koyu bölgenin genişliğine bağlı olarak lazer, mezoterapi ve peeling yöntemleri gibi farklı teknikler uygulanabilmektedir.

Vajina beyazlatma işlemi ile genital bölgenin rengi birkaç ton açılabilir. Koyuluğun tekrar oluşmasını önlemek için düzenli aralıklarla ek tedaviler gerekebilir. İşlem sonrası kişilerin özgüveni artacak ve cinsel ilişki esnasında yetersizlik hissinden kurtulacaktır.

Klitoral hudoplasti: Kadın cinsel hazzı ve orgazm işlevi için önemli bir organ olan klitoris merkezli estetik bir müdahaledir. İç dudak gibi dış klitoris de kıvrımlı bir yapıya sahip olabilir veya iç dudaktaki fazla doku klitorisin tepesine ulaşabilir. Bu durumda var olan deformasyonu düzeltmek ve kadın zevkini artırmak için bu kıvrımlar cerrahi olarak çıkarılır.

Perineoplasti: Perine, vaijna ile anüs arasında kalan genital bölgedir. Özellikle iri bebek ya da zorlu doğumlarda yırtılma durumu yaşanabildiği için ilerleyen zamanlarda deformasyon oluşabilir. Perineoplasti yöntemi ile dikiş izleri düzeltilerek kötü görürünüm giderilmektedir.

Kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre uzman hekim tarafından belirlenen bu işlemler sonucunda hastalar direkt estetik kaygı amaçlı gelseler dahi müdahale sonrasında özgüvenleri, günlük yaşantıları çok daha konforlu hale geliyor. Unutmamak gerekir ki, yapılacak tüm işlemler mutlaka uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Yanlış uygulamalar geri dönüşü zor durumlara yol açabilir.

Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan

www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr

https://www.drburcukardasarslan.com/