Hormonlu spiral nedir? Hormonlu spiral kullanırken nelere dikkat edilmeli?

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacıyla kullanılan rahim içi araçlardan (RIA) biri olan hormonlu spiral, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkça uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir. Elastomer, silica ve polietilen içeren "T" şeklinde esnek bir gövdeye sahiptir. Gövdenin sap kısmı hormone emdirilmiş olan parçadır. Hormonlu spiral, içerisinde bulunan levonorgestrel denen progesteron hormonunu gün içinde rahim içine yavaş yavaş lokal olarak salgılar. Hormonlu spiral, servikal mukusu koyulaştırarak spermin rahime girişini zorlaştırır, böylelikle de spermin yumurtayı döllemesini engeller. Aynı zamanda spiral tarafından salgılanan hormonun etkisiyle rahim iç duvarı (endometrium) incelir, böylece döllenme gerçekleşse bile, oluşan zigot rahime tutunamaz.

Hormonlu spiral, doğum kontrol yöntemi dışında farklı amaçlarla da kullanılabilmektedir. Örneğin, adet kanamalarının yoğun görüldüğü kadınlarda, kanamanın miktarını azaltmak ve böylece demir eksikliği anemisini önlemek amacıyla uygulanmaktadır. Bunun dışında şiddetli adet sancıları yaşayan kadınlarda adet sancılarını azaltmak veya yok etmek amacıyla bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bunun için öncelikle anormal adet kanamalarının nedeni araştırılmalı ve buna uygun tedavi yöntemi belirlenerek, hormonlu spiral uygulayıp uygulamama kararı verilmelidir.

Hastaya yapılan jinekolojik muayenenin ardından hormonlu spiralin takılacağı gün belirlenmekte, genellikle adet başlangıcından itibaren 7 gün içerisinde takılmaktadır. Oldukça basit bir işlem olan hormonlu spiral uygulaması, genellikle anestezi gerektirmez ve işlem 5-10 dakika arasında sürmektedir. Bu uygulamanın mutlaka uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Hormonlu spiralin kullanım süresi oldukça uzun olması nedeniyle birçok kadın tarafından tercih edilmektedir. Kişi, hormonlu spirali 5 yıl boyunca kullanabilmekte, ayrıca jinekolojik muayene ile kontrol edilerek, spiralin kullanım süresi uzatılabilmektedir.

KİMLER HORMONLU SPİRAL KULLANMAMALIDIR?

-Gebelik şüphesi olanlar,

-Yüksek enfeksiyon riski olanlar,

-Pelvik enfeksiyonu veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu olanlar ve tedavi görenler,

-Progestin veya yabancı cisim alerjisi olanlar,

-Sebebi bilinmeyen vajinal kanamalar yaşayanlar,

-Rahim kanseri veya rahim ağzı kanseri şüphesi olanlar,

-Rahim, rahim ağzı ve meme kanseri geçmişi olanlar,

-Doğuştan rahim anomalisi olanlar,

-Akut karaciğer hastalığı, iyi huylu ve kötü huylu karaciğer tümörleri olanlar, hormonlu spiralin uygun olmadığı kişilerdir.

HORMONLU SPİRAL TAKTIRDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Spiral takıldıktan sonra hafif ağrı ve kramplar görülebilir. Bu geçici bir durumdur, bu süreçte ağrı kesici kullanılabilir.

-İlk cinsel ilişki için bir hafta beklenmelidir.

-Birkaç gün denize veya havuza girilmemelidir.

-Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

-İlk aylarda ağır yük kaldırma, ıkınma ve aşırı öksürük gibi durumlardan sakınılmalıdır.

-Spiral takıldıktan sonra proflaktik antibiotik kullanılması gerekmez.

-Yılda en az bir kere jinekolojik muayene olunmalı ve spiralin durumu ile ilgili bilgi alınmalıdır.

-Adet kanamasında yoğun artış, spiral sonrasında yüksek ateş ve mide bulantısı gibi şikayetlerinizin olduğu durumlarda doktorunuza mutlaka bilgi veriniz.

Hormonlu spiral, hap kullanmak istemeyen, adet kanamalarının az ve ağrısız olmasını isteyen kadınlar için hem gebeliğe hem de bazı rahim hastalıklarına karşı koruma sağlayan bir yöntemdir. Hormonlu spiralin size uygun olup olmadığını öğrenmek için bir kadın doğum uzmanına görünerek bilgi alabilirsiniz.

 

Op. Dr. Meral Sönmezer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.drmeralsonmezer.com

İnstagram: @drmeralsonmezer

Youtube: Op. Dr. Meral Sönmezer

Facebook: Op. Dr. Meral Sönmezer

 

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet