Geri Dön

Ortodontist Dr. Ferdi Allaf ortodondiye dair merak edilenleri açıkladı

Diş beyazlatma, diş eti çekilmesi, diş taşları, sabit ortodontik tedavi ve diş teli uygulaması gibi daha birçok ortodontik konuyu Ortodontist Dr. Ferdi Allaf'a sorduk.

Ortodontist Dr. Ferdi Allaf ortodondiye dair merak edilenleri açıkladı

PembeNar Özel Röportajı

Diş beyazlatma uzun vadede dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma uzun vadede dişlere zarar vermez. Sadece, diş beyazlatmanın başlangıç safhasında yani hemen diş beyazlatma işlemimiz tamamlandıktan sonra bir süre hassasiyete neden olabilir. Ama diş beyazlatmanın düzgün koşullarda ve hekim kontrolünde yapılması durumunda, diş beyazlatma herhangi bir şekilde dişlerimize zarar vermez. Bunun yanı sıra sigara, çay, kahve, kırmızı şarap, renkli meyve sularını ne kadar az tüketirsek, bu beyazlatma bizi o kadar uzun süre götürebilir.

Diş taşlarını temizletmek diş hassasiyeti yaratır mı? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Diş taşlarını temizlettiğimizde uzun süre kapalı kalan yüzeyler açığa çıktığı için, ilk dönemde bir hassasiyet yaratabilir fakat sonrasında bu normal sürecine geçecektir. Diş taşlarını belli periyotlarda temizletmemiz gerekir. En azından 6 ayda bir hekim kontrolünde diş taşlarımızı temizletmemiz gerekiyor. Aksi durumda, diş taşlarımız ilerleyip kemik yıkımına ve diş eti çekilmesine neden olabiliyor. Diş eti çekilmesinden korunabilmek için, düzenli hekim kontrolüne gidip, iyi bir ağız bakımı yaptırmamız ve bu diş taşlarımızı temizletmemiz gerekiyor. Biz ortodontik tedavi sırasında ve sonrasında da diş taşlarını özellikle takip ediyoruz ki, diş taşı oluşması gibi bir durumda ortodontik teller varken de temizletme şansımız mevcut.

Diş eti çekilmesi neden olur, nasıl önlenir?

Diş eti çekilmesini etkileyen birçok faktör var. Diş tellerinden sonra, ağzımıza diş telleri uygulandıktan sonra, hekimimiz bize ona uygun olacak bir diş fırçası önerecektir. Ortodontik diş fırçaları var. Ortodontik diş fırçasının yanına ağzımızda ortodontik braketler varsa, diş fırçası ve diş macunu alışkanlığımızı diş arası fırçasıyla da desteklememiz gerekiyor. Kısacası düzenli, düzgün bir şekilde fırçalayıp, diş arası fırçasıyla da bunu desteklediğimiz sürece bir sıkıntı olmayacaktır.

Ortodontist Dr. Ferdi Allaf ortodondiye dair merak edilenleri açıkladı

Sabit ortodontik tedavi dişlerimi çürütür mü?

Sonuçta, telden veya ortodontik tedaviden dolayı dişlerimiz çürümez, ama biz yeteri kadar iyi bir ağız bakımını yapamaz, ağız hijyenimizi düzgün seviyede tutamazsak, ağzımızda bu ortodontik tellerimiz olmasa dahi çürük oluşumu olabilir. Bu ortodontik braketler çürük oluşumunu, çürük oluşumu olasılığını arttırabilir. Ama sadece sabit ortodontik tellerimiz var diye dişlerimiz çürümez. Dişlerimizi düzgün fırçaladığımız sürece ağzımızda braketlerimizin olması bir sorun teşkil etmez. Ama yeterli ağız hijyenimizi sağlayamazsak, ağzımızda braketlerimiz olmasa dahi dişlerimizde çürük riski oluşur. Braketler sadece bu riski artırır.

Ortodontik tedavi için sağlam dişlerin çekilmesi doğru mu?

Ortodonti; dişler ve yüzdeki düzensizliklerin teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Ortodonti kelimesi, Yunanca’da ortho “düzgün” ve odons “diş” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Kelime anlamı olarak düzgün diş anlamına gelse de ortodonti, yüz ve çenenin gelişim bozukluklarının düzeltilmesini de amaçlar.

Ortodontik tedavinin ana amacı iyi bir kapanıştır. Bu da düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu olmasıdır. İyi bir kapanış ısırma, çiğneme ve konuşmayı kolaylaştırır. Çünkü, biz ne sadece alt çeneyle ne de sadece üst çeneyle çiğneme yapabiliyoruz; ikisiyle birlikte işlev yapılabiliyor. Ortodontik tedavi ağız sağlığının geliştirilmesine ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artırır.

Dişsel bozukluklar her yaşta düzeltilebilirken, iskeletsel bozuklukları (örneğin alt çene önde, üst çene geride, ya da tem tersi alt çene önde, üst çene ilerde olan vakalar) ergenlik döneminde yakalayacak olursak, ilerde ameliyata gerek kalmadan, küçük yaşta düzeltebilme şansımız olabiliyor. Aksi takdirde, düzeltilemez mi? Evet, ileriki yaşlarda yine düzeltilebilir. Ama o zaman ortodontik tedavinin yanı sıra bir ortognatik cerrahi işlemine de ihtiyaç duyuyoruz.

Bazen ortodontik tedavi için sağlam dişlerimizin çekilmesi gerekebiliyor. Mesela bazı durumlarda, kalıtsal olarak annemizden çenemizin ufaklığını alıp, babamızdan da dişlerin büyüklüğünü alabiliyoruz. Bu tür durumlarda dişlerin çene üzerinde hizalanması sırasında yeteri kadar yer olamayabiliyor. Bu veya benzeri durumlarda, bir ortodontik tedavi yapılırken sağlam dişlerimizin çekimi gerekebiliyor. Diş çekimi kararı, dişlerin çene kemikleri üzerine yerleştirilemediği durumlarda tedavi sonucunun daha başarılı ve kalıcı olmasını sağlar.

Ortodontist Dr. Ferdi Allaf ortodondiye dair merak edilenleri açıkladı

Diş teli uygulaması her yaşta yaptırılabilir mi? En uygun yaş hangisidir?

Ortodontik tedavi artık günümüz koşullarında her yaşta uygulanabiliyor. Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklar için olduğu görüşü hakimdi. Günümüzde ise ortodontik hastaların yaklaşık yüzde 30’u erişkin bireylerden oluşmaktadır. Sağlıklı bir kapanış, 16 yaşında olduğu kadar 60 yaşında da aynı öneme sahiptir. Yaş, ortodontik tedavi için değerlendirilecek bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir.

Ancak ergenlik dönemde hastaya erişebilmemiz durumunda iskeletsel bozuklukları da düzeltme şansına sahip olabiliyoruz. Artık 6 yaşından itibaren şeffaf plak tedavisi de uygulayabiliyoruz. Daha önceleri daha çok beyaz yetişkin bireylere; bir diğer deyişle, belli bir yaşın üstünde olup, “dişlerim düzelsin istiyorum yani ortodontik tedavi yaptırmak istiyorum ama tellerle dolaşmak istemiyorum” diyen bireyler için ideal bir tedavi iken şimdi artık o yaş grubu 6 yaşa kadar inmiş durumda.

Diş telleri çıktıktan sonra dişler eski haline döner mi?

İnsan vücudunda olduğu gibi dişlerde de hayat boyunca süren bir hareket ve değişim söz konusudur. Ortodontik tedavimiz bittikten sonra ortodontistimiz tarafından geri dönüşü engellemek ve en aza indirmek için pekiştirme tedavimiz de yapılacaktır. Bu ortodontist tarafından yapılacak olan pekiştirme tedavisi birkaç şekilde yapılabilir. Ya dişimizin arkasına ince bir tel (lingual retainer) yapıştırılır, ya da şeffaf plaklarla işlem yapılır. Hasta bu şekilde yapılacak pekiştirme tedavisini uyguladığı sürece dişlerde eski haline dönme durumu olmaz.

Diş tellerinden sonra diş bakımında nelere dikkat edilmeli?

Porselen ya da metal diş teli uygulaması yaptığımız durumlarda hastamızdan sert, yapışkan ve asitli içecekler tüketmemesini rica ediyoruz. Şeffaf plak dediğimiz teknikte ise bunlardan bağımsız olarak herhangi bir yasak uygulaması olmadan, oldukça daha kısa sürede, daha konforlu ve daha estetik bir tedavi imkanı sağlayabilmekteyiz.

Bütün ortodontik tedavilerin sonrasında pekiştirme tedavisi mutlaka uygulanmalı. Şeffaf plak teknolojisinin de vivera retainer dediğimiz kendi özel pekiştirmesi mevcut. Tamamen bilgisayar ortamında, kişiye özel hazırlanıyor ve uygulaması ortodontist tarafından yapılıyor. Sabit ortodontik tedavi yaklaşık bir yıl ile bir buçuk yıl arasında sürebiliyor. Şeffaf plaklar ile bu tedaviyi daha kısa sürede, hastanın tedavi ihtiyacına göre üç ila dokuz ayda tamamlayabilme imkânımız olabiliyor.

Metal diş teli, lingual diş teli, porselen şeffaf diş teli arasındaki farklar nelerdir?

Ortodontik tedaviyi birçok şekilde yapabiliyoruz. Ortodontik tedavi ya dişlerimizin ön yüzlerine takılan tellerle (bunlar metal veya porselen braketler olabilir) ya da dişlerimizin arka yüzlerine takılan tellerle olabilir. Ama günümüz koşullarında bunlardan bağımsız olarak, hiç ortodontik tel takmadan şeffaf plaklarla da bu ortodontik tedaviyi yapabilme şansına sahibiz. Metal diş teliyle porselen diş teli arasında, tedavi süreci, tedavi seyri veya tedavi süresi açısından herhangi bir fark yok. İkisi arasındaki tek fark, görüntüdür. Ama lingual diş telinde sadece dişinizin arkasında teller oluyor, ayrıca lingual diş telinin ilk aşaması biraz daha meşakkatli olabiliyor. Bildiğiniz üzere, konuşurken dil dişlerimizin arkasında dolaşır. Dolayısıyla lingual ortodontik tedavinin ilk dönemlerinde, dilimizin tahriş olma olasılığı daha yüksek. Ama bütün bunların yanı sıra, şeffaf plaklarla gerek metal diş telinden, gerek porselen şeffaf telden veya lingual telden çok daha kısa sürede ve çok daha etkin bir ortodontik tedavi elde etme şansına sahip oluyoruz. Hatta tedaviye başlamadan sonucunu gösterebiliyoruz. Böylece, hastamızın herhangi bir şekilde hayal etmesini beklemeden, direkt olarak tedavi sonucunda ne oluşabileceğini ve ne gerçekleşeceğini ona sunabilme şansımız oluyor; dolayısıyla da hayal kırıklığı yaşanmıyor. Dışarıdan görünmüyor, hasta özel bir görüşmesi olduğunda plakları çıkarabiliyor. Bu şekilde de çok ciddi bir konfor sağlıyor. Daha kısa sürede bir tedavi sağlıyor. Metal diş telleri veya porselen diş telleri ağzımızdayken birtakım yasaklarımız olurken şeffaf plak tekniğinde herhangi bir yasağımız söz konusu değil. İstediğimizi yiyip istediğimiz içebiliyoruz.

Sabit ortodontik tedavi yaptığımız noktalarda, metal braket veya porselen braket olsun veya lingual teknikte olsun, ister istemez, ne kadar iyi bir temizleme yapmaya çalışsak dahi yiyecekler braketlerin arasında kalabiliyor. Ama şeffaf plak tekniğinde normal bir şekilde plağı çıkarıp istediğimizi yiyip tükettikten sonra temizliğimizi yapabildiğimiz için daha ideal ve daha net bir temizlik yapabiliyoruz.

Ortodontik fonksiyonel tedavi hedeflediğimiz durumlarda dahi artık şeffaf plaklarla alt çeneyi de ileriye almamız yani Mandibular Advancement sağlamamız mümkün olabiliyor.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

İş hayatınızda daha çok sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Hedeflerinize ulaşmak sizin için önemli olabilir. Üstlerinizle ilgili konular gündeme gelebilir. İlgilendiğiniz işlerde bürokrasiyle uğraşabilirsiniz. Gün içinde annenizle ilgili konuları ihmal etmeyin. İkili ilişkilerinizde uyum arayışı içinde olabilirsiniz. Sizi uğraştıracak konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kendinizi yeni şeyler öğrenme sorumluluğu içinde hissedebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarla ilgili bütünü görmeniz çok daha kolay olacaktır. Yeni ufuklara açılmak isteyeceğiniz zamanlar içindesiniz. Ev hayatınızla ilgili konulara daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Arkadaşlarınızla plan yapmak iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde kriz yaratan konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var.  Ortaklı işlerinize daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Endişe duyduğunuz konuların gündeminize gelmesi söz konusu olabilir. Ailenizle ilgili konularda yorucu zamanlar yaşayabilirsiniz. Duygusal yönden bağlacı koşullar oluşmasından kaçınmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili konular gündeminizi etkileyebilir. İkili ilişkilerinizde uyum içinde olmak isteyebilirsiniz. Evle ilgili konularda daha fazla sorumluluk alabilirsiniz. Gün içinde bu durum sizin yorulmanıza neden olabilir. Sizi uğraştıran durumlara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Denge de kalmanızı sağlayacak uğraşlara yönelmek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınıza daha ciddi yaklaşabilirsiniz. Gün içinde iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde gerilmeler olabilir. Ailenizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Sizi yoran koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Endişe yaratan durumlardan uzak durmalısınız.  İkili ilişkilerinizde dengede kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yaratıcılığınızı kullanacağınız işlere yönlenmek isteyebilirsiniz. Daha ciddi gördüğünüz konularda kendinizi ifade etmek isteyeceğiniz zamanlar olabilir. Gün içinde hobilerinizle ilgilenmek isteyebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde gündeminizi etkileyecek olaylar yaşayabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularla ilgili yorucu koşullar oluşabilir. Geçmişe yönelik durumların arasında kalabilirsiniz. Zaman zaman güven aradığınız yerlerde bulunmak isteyebilirsiniz. Ev ile ilgili konularda sorumluluk almanız gerekebilir. Olaylar karşısında kendi iç sesinizi dinlemelisiniz. Babanızla ilgili konuları göz ardı etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. İletişim trafiğinden kaynaklanan aksaklıklara dikkat etmeniz gerekebilir. Sorumlu olduğunuz konulara daha ciddi yaklaşmanızda fayda var. Yakın çevrenizi ilgilendiren konular ön plana çıkabilir. Eşinizi ihmal etmemeye özen gösterin. İkili ilişkilerinizde denge de kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda ciddi şekilde düşünmeniz gerekebilir.  Kişisel donanımınızı kullanacağınız işlere yönelebilirsiniz. Ev hayatınızda sizi yoran koşullar oluşabilir. İş hayatınızda başkalarından alacağınız destekle işlerinizi akıcı hale getirebilirsiniz. Eşinizle ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz olaylara daha ciddi bakış açısıyla yaklaşabilirsiniz. Yeni başlangıç yapmak için sorumluluk alabileceğiniz bir gündesiniz. Bedeninizi ilgilendiren konulara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ailenizle ilgili konularda yorucu koşullar oluşabilir.  Akışta kalmaya özen göstermeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gün içinde ailenizle ilgili bilemediğiniz olaylar yorucu hale gelebilir. Ev hayatınızla ilgili konularda daha fazla sorumluluk almak zorunda kalabilirsiniz. Çalışma hayatınızda uğraştığınız işlere daha ciddi bakış açısıyla bakmanız gerekebilir. Elinizde olmayan nedenlerle kayıplar yaşayabilirsiniz. Kontrolünüzü kaybetmemeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Sosyal konularınız gündeminizi meşgul edebilir. Gelecek beklentilerinizle ilgili daha fazla sorumluluk almak durumunda kalabilirsiniz. Uğraştığınız konulara bakış açınız ciddileşebilir. Ailenizle ilgili konularla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. İkili ilişkilerde dengede kalmaya özen göstermeniz gereken zamanlardasınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber