Dekorasyon Pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti?

Pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti?

15.06.2021 - 15:19 | Son Güncellenme:

Dünyanın çoğu ülkesiyle birlikte Türkiye’de de pandemiden çıkış için tünelin ucundaki ışık göründü. Yavaş yavaş eski hayatlarımıza dönecek, özlediğimiz alışkanlıklarımıza kavuşacak ve rutinlerimizi yeniden düzenleyeceğiz. Bazı şeyler eskisi gibi devam edecek olsa da yeni şeyler için hepimiz sabırsızlanıyoruz. Bu yeniliklerin, yenilemelerin başında ise evlerimiz geliyor. Neredeyse bir buçuk yıldır hiç çıkamadığımız evlerimizdeki eksiklikleri hepimiz keşfettik. Artık daha işlevsel, daha konforlu ve daha estetik bir yaşam alanı için hazırız. Peki pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti? Önümüzdeki dönemin trend tüyoları neler?-PEMBENAR ÖZEL

Pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

Haberin Devamı

Toplantılardan sunumlara, eğitimden çeşitli organizasyonlara kadar tüm etkinlik alanlarımızın evlerimize taşındığı küresel salgın dönemi, ihtiyaç, talep ve satın almalarda birçok yeniliği yaşamımıza kazandırdı. Hemen hemen bütün vaktimizi geçirdiğimiz yaşam alanlarımızda dönüşüm ihtiyacı yaratan yeni dönemle birlikte daha çok konfor için işlevsellik, daha çok estetik için uyum öne çıkmaya başladı. 

Kadınlar estetik ve konfor, erkekler benzersiz çözümler arıyor

Yaşamın her alanında yarattığı değişimle beraber iç mimari dönüşümden gayrimenkul değişimine kadar farklı arayışlara iten yeni dönem, yaşam alanlarında küçük dokunuşlar arayanların sayısını artırdı. Modern tasarımlar ve donanımlardan hayatı kolaylaştıran aksesuarlara kadar yeni arayışlara yönelenlerin gözde favorisi ise konforlu ve uyumlu ev çözümleri. İç mimaride farklı bir soluk arayışında olan kadınların en çok önem verdiği konular arasında renk uyumu, kullanışlılık ve şıklık yer alırken bu durum erkeklerde dokunmatik ve kumandalı teknolojiler, gardırop içi aydınlatmalar, çorap ve kravat düzenleyici aksesuarlar olarak değişiyor. 

Haberin Devamı

Pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti

İç mimaride dijital devrim

Son zamanlarda evlerde uygulanan tadilatlarda yapılan değişimlerin başında mutfak ve banyo, oturma odası gibi alanlar gelirken; gardırop, vestiyer gibi estetiğin ön planda olduğu nesnelerde işlevselliğe yönelim dikkat çekiyor.

Pandeminin yaşamımıza kazandırdığı yeni tercihlerle birlikte yakın zamana kadar lüks olarak adlandırılan çözümlerin yeni dönemle trend olmaktan çıkıp standartlaştığına dikkat çeken Häfele İcra Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Eda Başar Uytun, “Pandemiyle birlikte dijitalleşmeyle başlayan ticari hayat, yeni bir evren yarattı. İçinde bulunduğumuz dijital dönüşüm sürecinde, mobilyalar da yavaş yavaş gelişen teknolojilere ayak uydurmaya başladı. Yeni ekosistemde müşteri beklentisini doğru analiz ederek, yaşam alanlarında konforlu ve işlevsel çözümler geliştiriyoruz” dedi.

Dijital dönüşümle birlikte evler de akıllanıyor

Teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı ev eşyalarının hayatımıza iyice entegre olduğuna vurgu yapan Uytun, "Tasarımı dijitalleşme ile birleştiren akıllı ev sistemleri olarak evlerimize giren yeni teknoloji ile yaşam alanlarımızı kontrol etmek ve birçok komutu tek bir tıkla yönetebilmek son zamanların en popüler trendleri arasındaki yerini aldı. Mobilya aydınlatma sistemlerini, elektrikli kayar kapak sistemlerini ve TV lift gibi teknolojiyi birleştiren ürünleri mobil cihazlar aracılığıyla kumanda edilebilen akıllı teknoloji sayesinde kontrol mekanizması tamamen ev sahibinde oluyor. Öte yandan sunduğumuz akıllı çözümlerle evlerimizde sıklıkla problem yaratan sorunları pratik bir şekilde ortadan kaldırıyoruz.

Haberin Devamı

Pandemiyle birlikte iç mimaride neler değişti

Örneğin banyo aynalarının buğu yapmasını önleyen çözümlerle konforu bir standart haline getiriyoruz. Mobilyalara entegre ettiğimiz aydınlatma ve ses çözümleriyle hem ihtiyaç gideriyor hem de mekana şıklık katıyoruz. Bir kumanda sayesinde mutfak mobilyalarındaki aydınlatmayı farklı senaryolar şeklinde tasarlayabiliyoruz. Kapı kolu, kilidi, menteşesi ile mutfağın kulpları ve armatürünü aynı renge getirdik. Işıklı makyaj aynasından, mobilyaya monte edilmiş müzik sistemine, çekmece içi organizasyon kutularına kadar herkesin her gün kullandığı çözümler geliştirdik" diyerek yaşamı kolaylaştıran çözümlere ulaşmanın artık daha kolay olduğuna dikkat çekti.

Yazarlar