2021’in en dikkat çeken teması

Satürn-Uranüs karesi ezberimizi bozmaya geliyor

Yavaş hareket eden gezegenlerin transitleri bizi bilindik yollardan çıkarır ve olaylara çok daha farklı gözle bakmamıza neden olur. Bu gezegenler değiştirici, sarsıcı, yenileyici ve dönüştürücüdür. Özellikle Satürn, yani somutlaştırıcı, enkarne edici ve bağlayıcı Satürn bu gezegenlerle herhangi bir açı kurduğunda, söz konusu değiştirici etkiler daha görünür hale gelirler. Zira Satürn dokunduğu şeyi enkarne eder, yani ete kemiğe büründürür. Satürn aynı zamanda “karmanın yöneticisi” olduğu için kozmik düzeyde neden-sonuç ilişkilerini düzenler, bir başka deyişle ektiğimizi biçme zamanının geldiğini gösterir.

2021 bu bakımdan, hayatımızda yeni bir döngünün başlaması açısından özellikle dikkat çekici sonuçlar getirmeye hazır gözüküyor. 21 Aralık’ta Jüpiter ile Saka burcunda birleşerek yepyeni sosyal ve ekonomik koşullar getirmeye başlayan Satürn, 2021 boyunca 3 kez Uranüs ile kare açı oluşturacak. Şimdi isterseniz bu açının hayatımıza neler getirebileceğini irdeleyelim. Öncellikle eğer sabit burçta doğmuş iseniz, yani Boğa, Aslan, Akrep veya Saka burcunda doğmuş iseniz, ya da burçlardan birisi yükselen burcunuz ise, belki de astrolojik haritanızda bu burçlarda daha fazla gezegen (en az 3) var ise, sözünü edeceğimiz temalar sizi yakından ilgilendiriyor demektir.

Bu iki gezegen 2021’de üç kez, 17 Şubat, 15 Haziran ve son olarak 24 Aralık tarihlerinde kare açı içinde olacak. Satürn-Uranüs kombinasyonu sert bir kayanın aniden parçalanması gibidir. Bu kombinasyon ani gelişmelerin sarsıcı sonuçları olacağını gösterir ve birikmiş bir gerginliğin birden boşalması anlamına gelir. Aynı zamanda başkaldıran, özgürlük talep eden ya da varolan statükoyu yıkan özelliklere sahiptir. Eğer Boğa burcunda 26 Nisan – 6 Mayıs, Aslan burcunda 28 Temmuz – 8 Ağustos, Akrep burcunda 29 Ekim – 8 Kasım ya da Saka burcunda 25 Ocak – 4 Şubat tarihleri arasında doğmuş birisi iseniz, 2021’de bu ikilinin yarattığı sarsıcı değişikliğe yakından tanık olabilirsiniz. Bu güçlü transit artık kabınıza sığamadığınızı ve eskisi gibi kalamayacağınızı, kendinizi yenilemeye gidebileceğinizi anlatmakta. Ancak sabit burçlar değişmeye pek niyetli olmadıkları ve sürekli güven ve istikrar talep ettikleri için, bu kare açı altında sert bir kırılma ve yüksek bir huzursuzluk yaşayabilirler. Bu nedenle bu süreçte esnek olmak, değişimi kucaklamak çok doğru olacaktır. Özellikle Haziran – Aralık arasında, yılın ikinci yarısında bu temanın çok daha belirgin biçimde öne çıkacağını söyleyebiliriz. Kare açı zorlayıcı ve harekete geçiricidir, bu nedenle ortaya çıkan güçlü değişim zorunluluğunu yapıcı şekilde yönetmeye gayret etmelisiniz.

Yükselen burcu öncü olanlar, Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak’lar bu temayı daha çok parasal alanda, kaynaklar ve destekler konusunda yaşarlarken, yükselen burcu değişken olanlar, İkizler, Başak, Yay ve Balık ise daha çok zihinsel düzeyde, düşünce alanında, iş ve çalışma koşullarında, eğitim ya da sağlık, düzen konularında yaşayabilirler.

Dünya genelinde bu transit başkaldırılar, ayaklanmalar, finansal piyasalarda artan volatilite, bankacılık konusunda büyük yenilikler, toprak ve tarım alanlarında reformlar ve aynı zamanda tektonik plakaların hareketleri nedeni ile büyük depremlere işaret edebilir. Bu döngü aynı zamanda Orta Doğu ile de yakından ilişkili olduğu için bu bölgede de yeni siyasi sarsıntı ve gerilimler sahne alabilir.