Yeni yılda gündemimize gelecek bazı fırsat ve riskleri şimdiden not edelim

Sevgili okurlar, bu yazıda sizlere 2022’nin dikkat çeken bazı temalarından bahsedeceğim. 2022’nin hemen başında, 18 Ocak’tan itibaren transit ay düğümlerinin Boğa-Akrep eksenine geçtiğini göreceğiz. Ay düğümleri aynı zamanda tutulmaların da gerçekleştiği burçlara işaret eder. Önümüzdeki 1,5 yıl boyunca, 17.7.2023’e kadar olayların gidişatı ve hayatımızı sürükleyen temalar özellikle istikrar, güven ve maddi değerler ile ruhsal açıdan değişime sürükleyen, kaos ve kriz yaratan koşullar arasında gidip gelecek. Bu süreçte pek çoğumuz elimizdeki kaynakları, maddi imkanları daha yaratıcı ve verimli kullanma yönünde önemli tecrübeler edinebiliriz. Boğa burcundaki kuzey ay düğümü enerjimizi daha yapıcı işlere, uzun vadede bizim için anlam ve motivasyon taşıyan işlere yöneltmek gereğini vurguluyor.

Ancak kuşkusuz, Akrep’teki güney ay düğümü ise, belirli korkularla, kriz yaratan durumlarla, özellikle ortaklı işlerde ve başkalarına bağlı olan yatırımlarda önemli riskler olduğunu da göstermekte. Önümüzdeki 1,5 yıllık dönemde, ani değişiklikler, uyanışlar ve sarsıntılı olabilecek koşulları da öngörülerimiz içine koymalıyız. Nitekim 30 Nisan 2022’de Boğa burcundaki Güneş tutulması Uranüs ile birleşirken, 8 Kasım 2022’deki Ay tutulması da Uranüs ile yan yana görülmekte. Hatta bu Ay tutulmasının 2022 sonunda çok önemli dersler, muhasebeler ve sonuçlar getireceğini söyleyelim. Dolayısı ile 2022 boyunca her zaman sağlam ve istikrarlı görür dediğimiz şeylerin ani bir şekilde değişebileceğini, özellikle yıl sonuna doğru ise önemli bir kırılma, eski ve yeni arasında bir seçim yapmak durumunda olduğumuzu söyleyebiliriz.

Yılın nerede ise ilk yarısında 11 Mayıs’a kadar Jüpiter Balık burcunda ilerliyor olacak. Bu transit şifalanma, manevi yönlerimizi geliştirme ve hayal gücümüzü zenginleştirme açısından pek çok fırsat sunmakta. Özellikle su elementinden burçlar, yükselen burcu su olanlar Jüpiter’in sunduğu rahatlamayı ve kabullenmeyi daha kolay deneyimleyecekler. Hatta 12 Nisan’da Jüpiter ve Neptün’ün Balık burcunda birleşeceğini göreceğiz. Yaklaşık 14 yılda gerçekleşen bu birleşme hayal gücü ile çalışan, ilham arayan, felsefi ve ruhsal konulara yönelen kişiler açısından yüksek bir farkındalık ve yeni bir anlayış dönemi getirmekte. Aynı zamanda spekülatif konulara, kimi zaman pek fazla düşünmeden kabul ettiğimiz şeylere yönelik bir abartı ve kontrolsüz, sınırsız bir genişleme, risk alma eğilimine de işaret edebilir.

11 Mayıs sonrasında, 28 Ekim’e kadar pek çok alanda hızlanma, yenilenme ve daha fazla cesaret dikkat çekecek. Dolayısı ile bu dönemde beklemede, düşünme aşamasında olan işlerimiz daha hızlı ve risk alarak ilerlemeye başlayabilir. Bu tarihten sonra olayların daha hızlı akacağını söyleyebiliriz. Özellikle 29 Mayıs civarı her açıdan daha atak, cesur ve yenilikçi olmaya işaret etmekte. Mayıs’ın son günlerini yeni ve şanslı girişimlere ayırabiliriz. Yılın sonuna doğru 28 Ekim – 20 Aralık tarihleri arasında, yukarıda sözünü ettiğimiz Jüpiter Balık teması bir kez daha karşımıza çıkarak, yılın ilk yarısında düşündüğümüz konuları, arayışları son bir kez ele alma, tamamlama imkanı verecek.

Son olarak, 2022’de mücadele ve savaş gezegeni Mars’ın geri hareketinden dolayı çok uzun süre İkizler burcunda kalacağını görüyoruz. 20 Ağustos sonrasında gündemimize gelecek konularda, özellikle 30 Ekim’den sonra karışıklıklar, beklemeler, tartışmalar ve çift durumlar yaşayabiliriz. Bu nedenle, Mars’ın geri gideceği 30 Ekim 2022-12 Ocak 2023 tarihleri arasında önemli projelere başlamamak, risk almamak ve aceleci davranmamak daha doğru olacaktır.