Bahar haritası neler söylüyor?

Bahar mevsimi haritasında kontrol edilmesi zor konular öne çıkıyor

Bu yazıda sizlerle bugün gerçekleşen ilkbahar haritası üzerinden giderek içinde bulunduğumuz koşullara bakacağız. Bildiğiniz gibi mevsim haritaları belirli dönemlerdeki çevresel koşulları anlamak açısından sıklıkla karşımıza çıkar. Hatta Osmanlı sarayında da müneccimler yıllık öngörümlerini, ahkamı Güneş’in Koç burcuna giriş haritasına göre yapardı. (Bu arada tezim gereği incelediğim bu haritaların büyük bir kısmının yanlış hesaplandığını da söylemeliyim, kuşkusuz bu ayrı bir konu ve zamanın ölçüm araçları ve yanlış cetvellerle de ilişkisi de var) Güneş bugün öğle saatlerinde saat 12:37’de Koç burcuna ilerlemiş olacak. Ankara’ya göre bu saatte Yengeç burcunun yükseldiğini görmekteyiz. Ay ise maalesef İkizler’de 12. evde görülmekte. Bu durum genel olarak bu dönemde gizli kalan, gizli düşmanlık yaratan ve halka zarar verebilecek olan durumların öne çıkabileceğini gösteriyor. Ay’ın en son birleşmesinin Mars olduğunu görmekteyiz. Savaş gezegeni Mars’ın böyle hassas bir konumda olması ve Merkür ile kare açıda olması yanlış bilgiler, sabotajlar ya da yıkıcı faaliyetler açısından zemin oluşturmakta.

Neptün vurgusu

Bu dönem haritasında Neptün’ün tepe noktasına oldukça yakın olduğunu görüyoruz. Hatta Neptün, İstanbul için hesaplandığında tam tepede görülmekte. Bu nokta en görünürde olan durumları, yönelimleri ve çoğunlukla hükümete, yönetime ilişkin koşulları da açıklar. Neptün büyük ilham yaratan ancak gerçekçi olmayan tutumları ve yüksek beklentileri anlatan bir güçtür. Böyle bir dönemde, yönetsel konularda ihmaller, yanlış değerlendirmeler ve körlük gündeme gelebilir. Daha gerçekçi olmak, sınırları daha iyi çizmek gereği var. Ayrıca, haritanın eksenlerinde su elementinden burçların yer alıyor olması denizlere, kimyasallara ait konuların da gündeme gelebileceğini gösteriyor. Genel olarak bu dönemde hastaneler, doktorlar, sağlık çalışanları açısından da oldukça hassas bir dönemden geçmekteyiz. Halkı temsil eden Ay’ın 12. evde hapis kalmış olması izolasyon gereğini ve hastalıklar maalesef kritik aşamalara gelebileceğini göstermekte. Bu nedenle koronavirüse karşı olan önlemlerin yeniden sıkılaştırılması gerekeceğini söyleyebiliriz. Böyle bir dönemde dikkatsizlikler ve zamansız gevşeme önemli sıkıntılara yol açabilir.

Bahar haritasında Güneş’in 10. evde olması yönetimi, liderleri içine alan konuların da dikkat çekici olabileceğini gösterirken, yenilikler, değişiklikler ve reform vurguları dikkat çekiyor. Jüpiter ve Uranüs’ün orta noktası Güneş’in üzerinde iken bu dönemde, bir dizi değişiklik ve yenilik ihtiyacı vurgulanmakta. Uluslararası konular, görüşmeler, içerisinde akademik konuların, üniversiteleri de ilgilendiren gelişmeler yeniden dikkat çekmeye başlayabilir.

Savaş ve mücadele gezegeni Mars’ın bu kritik durumu 23 Nisan’a kadar devam ediyor. Bu tarihten sonra Mars’ın Yengeç burcuna ilerleyecek olması ülkemizi askeri konularda daha kararlı ve girişken bir noktaya getirebilir. Mart sonuna kadar kriz çıkarabilecek, halkı içine alan yıpratıcı olaylara dikkat etmek gereği var. Oldukça hassas  bir süreçten geçmekteyiz.