Hayatımızı şekillendiren temaları anlamak için daha derinlere inebiliriz

Sevgili okurlar, astrolojik bir çalışma yaparken, doğum haritamızdan önce ele almamız gereken haritalar vardır. Doğum öncesinin önemini sizlere değişik kereler anlatmaya çalıştım. Bu konunun önemini defalarca anlatsam da az kalır. Hayatımızın koşullarını anlatan farklı seviyelerde bilgiler vardır. 2010’da yayınlanan Ruhun Yolculuğu kitabımda sizlere açıklamaya çalıştığım gibi, doğmadan önce gerçekleşen en son Güneş tutulması haritası hayat planımız, ruhumuzun deneyimleri ve geliştirdikleri yönünde dikkat çekici ipuçları verir. Varoluşumuz sanki birbirinin içinde yer alan matruşkalar gibi bir dizi seviyeye işaret eder. Doğmadan önceki Güneş tutulması haritamız, o dönemde, doğduğumuz yerde doğan bir çok kişi ile olan ortak ruhsal temalarımızı açıklar. Bu harita bizim spesifik özelliklerimizi göstermez ama hayat yönümüz açısından son derece önemlidir. Ben buna kısaca ruhun haritası adını veriyorum. Bu haritada kaba hatlar, ana temalar, hayatımız süresince gündeme gelebilecek potansiyeller saklıdır. Henüz yeteneklerimiz, donanımımız belli değildir ancak temel itilimlerimizi bu haritaya bakarak anlayabiliriz. Örneğin Koç burcunda doğmuş olabiliriz ancak doğum öncesi Güneş tutulmamız Balık burcunda gerçekleşmişse, ben buna, daha kolay anlaşılması için, içinde Balık olan Koç derim. Dolayısı ile, böyle bir kişi, kendi yaratıcılığındaki Koç enerjisini, Balık konuları yönünde, yani daha ruhsal, fedakarlık içeren, verici bir yönde gerçekleştiriyor demektir.

Sizler de, doğum öncesi tutulma burcunuza bakarak, ilginç ipuçları bulabilirsiniz. Örneğin Albert Einstein Balık burcunda doğmuş olmasına karşın, doğum öncesi tutulması Saka burcunda olduğu için, Balık’ın ilham alan, idealist gücünü, daha bilimsel, olaylara farklı yönlerden bakan Saka teması yönünde gerçekleştirmiştir. Başka bir örnek, şair Nazım Hikmet, Oğlak burcunda doğmuş olmakla birlikte, doğum öncesi tutulmasında Akrep vardır. Bu nedenle hayatında mücadele, sürekli bir risk, ölüm ve yeniden doğum temaları saklıdır.

Dikkat çekici ayrıntılar

Doğum öncesi haritanızı ayrı bir harita olarak da inceleyebilirsiniz. Bu haritada hangi burç yükseliyordu, yükselen burcun yöneticisi hangi burç/evde yer alıyordu, hangi önemli açılar içinde idi? Güneş/Ay (tutulma) hangi evde görülüyordu, özellikle hangi gezegenlerle açı içerisinde idi? Bu noktaları ele aldığınızda hayatınızda gündeme gelen imkanları ya da sizi zorlayan engelleri yakından inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Doğum haritanıza bakarken, tutulma burcunuzun hangi evde olduğuna da özellikle dikkat ediniz. Bu burcun bulunduğu ev, belirli konulara, hayatınızda ruhsal gelişim açısından önem taşıyan olaylara işaret eder.

Hayatınızdaki koşulları, sadece doğum haritanız üzerinden görmeye çalıştığında resmin tamamını değil, ancak bir kısmını görebilirken, doğum öncesi tutulma haritasını da hesaba katarak, perspektifinizi çok daha genişletebilirsiniz. Kuşkusuz bir de, doğum öncesinde gerçekleşen yeniay/dolunay haritaları da vardır ki, bu haritaların bizlere neler gösterdiğini daha sonra anlatacağım.