Hassasiyetler, savunma ihtiyacı öne çıkıyor

Savaş gezegeni Mars ve Yengeç oldukça karmaşık ve kendi içinde çapraşık bir kombinasyondur. Ares söz dinlemez, sabırsız ve gözünü sakınmayan bir güçtür. Yengeç ise burç olarak duyarlılıkları, korumayı ve korunmayı, anne kucağının rahatını bir burçtur. Ancak Yengeç’in aynı zamanda öncü bir burç olduğunu unutmayalım. Zira bu burç güven içinde olmak ve kendini savunmak ya da bir temel atmak amacı ile elinden geleni yapabilecek bir donanımdadır. Böyle olunca Mars Yengeç burcunda ilerlerken savunma amaçlı mücadele, tüm duygusal enerjimizle olaya asılma söz konusudur. Kuşkusuz bu çoğu zaman dezavantajlı bir durum olabilir. Duyguların esiri olmak, tamamen duygusal çıkışlar yapmak bizi soğukkanlı davranmaktan alıkoyar bu nedenle Mars bu burçta düşük durumdadır. Düşük durumdaki gezegenler rezalet ya da hoş görülmeyen şeyler yapmaya eğilimlidirler. Bu sıklıkla bir güç kaybından, sahip olduğumuz şeyi kaybetmiş olma duygusundan kaynaklanır.

Şimdi Mars 23 Nisan’dan 11 Haziran’a kadar Yengeç burcunda, savunma ve güven ağırlıklı, mücadeleci ama aynı zamanda duygulara kapılarak karar veren, soğukkanlı olmakta zorlanan bir görünüm sergilemekte. Bu dönemde biraz olsun planlı davranmak, duygusal dengemizi kaybetmemek ve özellikle ailemizi, evimizi hatta vatanımızla ilgili konularda daha gerçekçi, dengeli ve aklı selim davranmak durumundayız. Bu süreçte, özellikle 5 Haziran civarına oldukça dikkatli yaklaşmak gerekebilir. Mars’ın Plüton ile karşı karşıya geldiği bu tarih etrafında şiddet içeren konular, korkular ve üzerimizde duygusal baskı kuran hassasiyetler daha çok öne çıkabilirler.

Nelere dikkat edilmeli?

Mars’ın Yengeç burcundan geçişinde hangi konulara dikkat etmeliyiz ? Yükselen burcunuza göre kısaca değerlendirirsek, yükselen burcu Koç olanlar, bu dönemde iş hayatında bitişler, sonlanmalar, evle, aile ile güvenlik konuları ile daha çok ilgilenme durumunda olabilirler. Toprağa yönelik konular, evde meşgul olma daha çok dikkat çekebilir. Boğa olanlar yakın çevrelerinde, ailevi konular içinde, görüşmeler ve iletişim alanında daha sakin kalmaya bakmalılar. Yakın çevre, kardeşler, evraklar ya da eğitim gibi zihinsel açıdan meşgul eden konularda bazı huzursuzluklar ya da hızlı davranma gereği ortaya çıkabilir. İkizler olanlar bu dönemde fazladan harcamalar, kaynakların israf olması ve işte destek arayışı açısından daha dikkatli olmalılar. Masraflar nedeni ile bütçelerini korumakta zorlanabilirler, güven bulmak zorlaşabilir. Yengeç olanlar son derece girişken ve mücadeleci olabilecekleri bir döneme girdiler. Duygusal alanda tahrik edebilecek koşullara dikkat etmek gerekiyor. Ailevi konularda ya da haksızlık içeren durumlar karşısında daha atak olabilir. Bu dönemde planlı bir eylem içinde olmalılar, aceleden kaçınmalılar. Aslan olanlar bu dönemde duygusal açıdan onları huzursuz eden, endişelendiren bazı koşullar içinde olabilirler. Ailevi konular, gizli kalan şeyler yüzünden bazı sıkıntılar gündeme gelebilir. Endişeleri bir kenara bırakmak gerekiyor. Başaklar olanlar ise bu dönemde gelecek yönünde beklentileri olan bir konuda bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Gruplar içinde daha sakin düşünmek ve duygusal çekişmelere girmemek gerekiyor.

Yükselen Terazi iseniz bu dönemde iş hayatında, statünüzü ilgilendiren konularda daha fazla mücadele ve savunma durumu ortaya çıkıyor. İş ve aileniz birbiri ile alakalı ise daha hızlı adımlar atma gereği olabilir. İşte rekabet ve üstlerle ilişkilerde hassasiyetler öne çıkıyor olabilir. Akrep ise bu dönemde uzaklarla ilgili gelişmeler, kendi inanç ve görüşlerinizi ilgilendiren konularda daha hararetli koşullar gündeme gelebilir. Akademik konular, basın ya da medyanın, tanınırlığınızın olduğu konularda daha kararlı olmanız gerekebilir. Yay ise bu dönemde risk içeren bazı koşullar, sağlık ya da finansal açıdan endişe getirebilecek durumlar gündeme gelebilir. Finansal alanda, borç ve alacak işlerinde, miras gibi konularda daha sakin ve kontrollü davranmak gerekiyor. Yükselen Oğlak’lar bu dönemde evlilik, ortaklıklar ve kimi karşıtlık yaratan durumlar içinde daha hassas bir dönemden geçmek gerekiyor. Hukuki konularda, genel olarak ilişkilerin öne çıktığı alanlarda soğukkanlılığı korumak gereği var. Saka’lar bu dönemde özellikle sağlık, iş düzeni ve hizmet konularına daha duyarlı haldeler. Çalışma ortamında stresli koşullar nedeni ile kendilerine daha fazla özen gösterme gereği var. Bedensel ve ruhsal sağlık konularına dikkat etmeliler. Balık’lar ise bu dönemde özellikle aşkta ve kendilerini ortaya koymak istedikleri alanda oldukça tutkulular ve tartışmalara daha açıklar. Çocuklarla ilgili işler uğraştırıcı olabilir. Bu dönemde zevklerde, keyiflerde ve harcamalarda abartılar, israflar yaşanabilir.