HSG ağrılı mıdır?

HSG, ağrı hissi korkusu sebebiyle kadınların çekindiği bir görüntüleme yöntemidir C kollu anjiografi cihazı ve yeni çekim teknikleri kullanılacaksa, artık işlem ağrısız olduğundan anestezi ve ağrı kesici ilaçlara gerek kalmaz. Eğer eski teknolojiler, standart aparat ve eski teknikler kullanılıyorsa işlem sırasında şiddetli ağrılar olabilir. Bu nedenle anestezi altında film çekilmesi tercih edilir.

Geçmiş yıllar boyunca HSG sonucunda meydana gelen komplikasyonlar, olumsuz yan etkiler, kullanılan kontrast maddelerin doğurduğu olumsuzluk ve işlem sırasında duyulan ağrı bu işlemin göz korkutan etkilerindendir.

Şiddetli ağrılar nedeniyle kötü bir üne sahip olan HSG incelemesi, ilerleyen teknoloji ve yeni yöntemler sayesinde artık ağrısız olarak yapılabilmektedir. Zamanın teknolojisine ayak uyduran yeni HSG, görece non-invaziv, ucuz ve kolaydır. Yan etki ve komplikasyon riski azalmıştır. Laparoskopi ve histeroskopi cihazlarındaki gelişmeler, bu incelemelerin yaygınlaşması ve kolaylaşması, yeni ultrasonografi cihazlarının artan yetenekleri gibi yeniliklere rağmen HSG de önemini ve değerini korumaya devam etmektedir. Diğer hiçbir radyolojik inceleme yöntemi HSG’nin yerini tutamaz.

HSG’de teknolojik yenilikler nelerdir?

-C kollu dijital röntgen cihazı,

-Gelişmiş dedektörler,

-İmaj proses teknolojileri,

-Termal ve lazer film baskı cihazları,

-Görüntülerin arşivlenmesini ve paylaşılmasını kolaylaştıran dijital teknolojiler,

-Yeni nesil su bazlı kontrast maddeler.

-Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler.

 

Radyoloji Uzmanı Dr. Cevat Bayrak

www.rahimfilmi.com

www.cevatbayrak.com

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet