Geri Dön

Romatizmaya Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

Romatizma, tüm eklem hasarını ifade eden genel bir terimdir. Romatizma nedir, romatizmaya ne iyi gelir, tedavi yöntemleri nelerdir, romatizma ağrısı nasıl geçer? Romatizmaya dair tüm detayları derledik.

Romatizmaya Ne İyi Gelir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Romatizma Ağrısı Nasıl Geçer?

 Romatizma, eklemleri veya tendonlar veya bağlar gibi yakın yapıları etkileyen ağrı veya iltihaptan sorumlu tüm hastalıkları ifade eden genel bir terimdir.

 Romatizmaya Ne İyi Gelir?

 Romatizmal hastalıklar farklı kriterlere göre sınıflandırılabilir. Ana kriterlerden biri, enflamatuar formları enflamatuar olmayan romatizma formlarından ayırt etmeyi mümkün kılar. Popüler inanışın aksine romatizmal hastalıklar gençleri de etkileyebilir. Gerçekte, birkaç romatizma türü vardır. Hepsi yeri, yoğunluğu ve tedavisi kökenine bağlı olarak değişen ağrı ile karakterizedir.

 Vejetaryen diyetin romatoid artrit üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ek olarak, uzun vadede kilo kaybına neden olabilecek ve bırakma oranı yüksek olan sıkı bir diyet önermeden, Akdeniz diyeti uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Bu diyet çok sayıda bitkisel besin, balık ve zeytinyağı içerir ve iltihap önleyici etkiye sahip olabilir. Akdeniz diyeti ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur ve uzun vadede sürdürülmesi vegan veya vejetaryen diyetinden daha kolaydır.

 Yağlı balık ve balık yağından elde edilen Omega-3 yağ asitleri ağrıyı, ağrıyan eklem sayısını, sabah tutukluğunun süresini ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kullanımını azaltabilir.

 Zeytinyağı bol miktarda antioksidan içerir ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Ancak natürel bakire veya ilk soğuk presleme seçilmelidir.

 Baklagiller (barbunya, nohut, mercimek vb.) Mükemmel bir et ikamesidir. 200 gr. Pişmiş baklagil porsiyonu, protein açısından 85 gr ete eşdeğerdir.

 Her gün kavrulmuş ve tuzsuz kuruyemiş ve düzenli olarak avokado tüketilmesi önerilir. Antioksidan bakımından zengin olmasının yanı sıra badem, fındık, Antep fıstığı, macadamia, kaju fıstığı ve avokado zeytinyağında bulunanlarla aynı familyadan yağlar içerir.

 Amaç, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek olmalıdır, ideal olarak 8. Meyve ve sebzeler A, C vitaminleri, folik asit ve antioksidanlar açısından zengindir, bu da bağışıklık sisteminin etkinliğini artırabilir ve eklem hasarını azaltabilir.

 Romatizma Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Farklı romatizma türlerine karşı etkili bir şekilde mücadele eden belirli meyve ve sebzelerle daha iyi bir diyet olan uygun bir diyet benimseyin.

 Akupunktur, vücudun farklı bölgelerine batırılan iğnelerle hayati enerjiyi yeniden dengelemekle ilgilidir. Bu, eklemlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Fonksiyonel rehabilitasyon, eklem sertliği gibi bir eksikliği gidermeyi amaçlar.

 Rehabilitasyon, maksimum özerkliği yeniden kazanmanızı sağlar. Çeşitli yöntemler kullanılmaktadır; fizyoterapi, mesleki terapi ve cerrahi müdahaledir.

 Cerrahi osteoartrit için iyi bir tedavi yöntemidir. Bu, etkilenen kalçayı veya dizin bir kısmını değiştirmektir. Romatizmal semptomların başlangıcına karşı koymak için doğal önleme çözümleri mevcuttur. Aşırı kilo, fiziksel hareketsizlik veya belirli yiyecekler gibi tetikleyici faktörleri sınırlamaktan oluşurlar.

 Romatizma hastalarının çoğu, semptomları kötüleştirmemek için tüm fiziksel aktiviteleri yasaklamanın gerekli olduğunu düşünür, ancak tam tersi! Aktivite eklemleri besler ve rahatsızlık ve sertliğini önler, düzenli fiziksel aktivite korumak için esastır.

 Böylece, sanılanın aksine, ne kadar çok yürürsek, eklemleriniz o kadar rahatlar. Bazı yiyeceklerin osteoartrit ve romatizmayı teşvik ettiği bir sır değil. Diyetimizde yasaklanacak yiyecekler arasında; şeker başı çekiyor. Osteoartritte yeterli beslenme, eklemleri güçlendirmeye, antioksidan savunmayı iyileştirmeye ve iltihapla mücadeleye yardımcı olur.

 Akut ağrı durumunda, enflamatuar reaksiyonu hafifletmek için bir dinlenme evresi gözlemlenmesi ve ağrılı ekleme soğuk uygulanması önerilir. Buz torbası, soğuk paket, iltihap önleyici yama veya jel kullanabilirsiniz. Ortez takmak da etkilenen eklemi rahatlatmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

 Romatizmanın Sebepleri Nelerdir?

 Romatizma, kısmen yaşlanmaya, eklem travmasına veya kıkırdakta aşırı strese bağlı patolojiler, aynı zamanda bağışıklık sisteminin deregülasyonu ve bazen enfeksiyonlar veya kanserli tümörlerdir.

 Romatoid artrit, ne yazık ki çocuklarda bile her yaşta ortaya çıkabilir. Romatizma genetik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak hormonlar, belirli çevresel veya viral faktörler de rol oynayabilir. Tütün artık açık bir şekilde genetik olarak yatkın kişilerde romatoid artrit başlangıcını lehine olarak tanımlanır.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

İş hayatınızla ilgili konular gündeminizi oluşturabilir. Üstlerinden alacağınız desteklerle uğraştığınız işlerde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Hedeflerinize ulaşabilmek için doğru adımları atabilirsiniz. Ailenizle ilgili sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz zamanlar var. Annenizle ilgili hassasiyet içeren konular gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailenize karşı sorumluluklarınız gelecek beklentilerinizi şekillendirebilir. Arkadaşlarınızla birlikte sosyalleşmek isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde hassasiyet yaşayabilirsiniz. Ev hayatınıza ait konular ön plana çıkabilir. Ailenize karşı sorumluluklarınızla ilgilenebilirsiniz. İş hayatınızda yabancılarla ilgili konulara zaman ayırabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgili endişe duyduğunuz konular gündeme gelebilir. Evinizle ilgili konularla uğraşabilirsiniz. Ortaklı para konularına dikkat etmeniz gereken bir gündesiniz. Parasal konularda destek almak isteyebilirsiniz. Yenilenme içine girmek isteyebilirsiniz. İkili ilişkilerinizde korunma ihtiyacı oluşabilir. Farkındalığınız yüksek olsun.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İlişkilerinizde ve aşk hayatınızda hassasiyetler oluşabilir. Koruma ve korunma ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Denge ve uyum arayacağınız zamanlar olabilir. Evinizle ilgili konularda gündeme gelebilir. Ailenize ait konularda sorumluluklarınız artabilir. Bu konularla ilgilenirken çalışma hayatınızdaki işlerinizi ertelememeye çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Sizi yoran koşullara karşı dikkatli olmanızda fayda var. Ailenizle ilgili olayları ihmal etmemeye çalışmalısınız. Beraber çalıştığınız kişilerden gün içinde destek alabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde daha hassas durumlar ortaya çıkabilir. Akışta kalmaya çalışın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailevi konularda kendinizi ifade etmek için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz.  Yaratıcılığınızı evinize ait konularda gösterebilirsiniz. Gün içinde kardeşlerinizle zaman geçirebilirsiniz. Keyif aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Abartıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. İkili ilişkilerinizde korunmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizde geçmişe ait konular tekrar gündeme gelebilir. Gelenekler ve sorumluluklarla ilgili uğraşlar içine girebilirsiniz. Güven arayışı içine girebilirsiniz bunu ikili ilişkilerinizde bulabilirsiniz.  Aşkta da hassasiyetler söz konusu. İki tarafta korunma ihtiyacı içinde olabilir. İş hayatınızdaki sorumluluklarınızı ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki değişiklikler gündeminizi etkileyebilir. Hareketli bir gün sizi bekliyor olabilir. Kardeşlerle ilgili konular önem kazanabilir. Ailenize karşı sorumlu olduğunuz konularla ilgilenebilirsiniz. Evinizle ilgili uğraşlar olabilir. İkili ilişkilerinizde hassas durumlar ortaya çıkabilir. Akışta kalmaya özen göstermelisiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili dalgalanmalar gündeminizi etkileyebilir. Parasal durumunuza daha fazla bakmak isteyeceğiniz bir gündesiniz. Eve ait harcamalarınıza dikkat etmek ve bütçeleme yapmak isteyebilirsiniz. Ailenizle ilgili sorumluluklarınız ön plana çıkabilir. İkili ilişkilerinize daha korumacı yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kişisel açıdan önem verdiğiniz konulara yoğunlaşacağınız zamanlar var. İlişkilerinizdeki hassas dengeler bugün daha fazla görünür olabilir. Karşınızdakilere korumacı davranabilirsiniz. Bedeninize ait konuları ihmal etmeyin. Ailenize karşı yerine getirmeniz gereken sorumluluklar oluşabilir.  İmaj değişikliği için uygun bir gün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz konulardan ötürü kayıplar yaşayabilirsiniz.  Ailenizde olan olaylara elinizde olmayan nedenlerden ötürü destek veremeyebilirsiniz. Sorumluluklarınızı yerine getirememek size yük olabilir. İş hayatınızdaki sorumluluklarınız ve üstlerinizle olan ilişkileriniz gündeminizi etkileyebilir. İlişkinizde korumacı bir tavır sergileyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Ailenizle ilgili konular gelecek beklentilerinizi etkileyebilir. Üstlendiğini sorumluluklar, geleneksel yapı içinde sizi yorabilir. İlişkilerinizde hassas bir süreç geçiriyor olabilirsiniz. Korunma ihtiyacı içinde olacağınız zamanlar var. Sosyal çevreniz sayesinde biraz rahatlamak isteyebilirsiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler, işlerinizi kolaylaştıracaktır.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet