Geri Dön

Uzmanlar "Net" Tedavisinde çok net!

10 Kasım Dünya NET (Nöroendokrin Tümörler) Farkındalık Günü dolayısıyla gerçekleştirilen basın toplantısında, uzmanlar son yıllarda bu tümörlerin görülme sıklığının arttığına ve erken tanının önemine dikkat çekti.

Uzmanlar "Net" Tedavisinde çok net!

Vücudun hormon dengesini düzenleyen organ ve bölümleriyle, sinir sistemi hücrelerinde gelişen tümörler, Nöroendokrin Tümör (NET) olarak tanımlanıyor. Son yıllarda görülme sıklığı 5 kat artan tümörlerden kaynaklanan şikayet ve belirtiler çoğunlukla başka hastalıklarla karıştırıldığı için hastalar yıllar boyunca tedaviden yoksun kalıyor. Bu hastalık grubuyla ilgili hem toplumda hem de doktorlar arasında farkındalık yaratmak için yapılan toplantıda, uzmanlar görüntüleme ve tanı teknolojilerindeki gelişmelerin, bu tümörlerin teşhisini kolaylaştırdığını belirtti. “Elbette öncelikle uzmanın ya da hastanın bu hastalıktan şüphelenmesi gerekiyor” dedi Prof. Dr. Alper Sevinç. NET farkındalık çalışmalarının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini dile getiren Gaziantep Onkoloji Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sevinç, karsinoid yani kansere benzeyen bu tümörlerde, erken tanı ve tedavi sonucunda yüzde yüz iyileşmenin mümkün olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Sevinç sözlerine şöyle devam etti: “Kansere benzese de bu tür tümörlerin tedavisinde kemoterapi uygulanmıyor ve cerrahi müdahale ile bu grup hastalıklarda çok büyük başarılar elde ediliyor. Oysa tümörlerin ameliyat edilmesinin kötü sonuçlar doğuracağına ilişkin genel bir önyargı var. Bu, özellikle NET’ lerde tamamiyle asılsız bir kaygı. Diğer taraftan zaman geçtikçe ve tümörler yayıldıkça hem tedavi güçleşiyor hem de hastalarda bu tümörlerden kaynaklanan kalp rahatsızlıkları gibi başka sağlık problemleri de baş göstermeye başlıyor.”

“Steve Jobs’un hastalığı da pankreatik NET’’ti!”

Toplantıda uzmanlar, özellikle belirti ve şikayetleri, çok yaygın görülen başka pek çok hastalıkla aynı olduğu için NET teşhisinin güçleştiğine dikkat çekti. Gerçekten de NET hastaları genellikle kalp çarpıntısı, ani yüksek tansiyon, ishal gibi şikayetlerden yakınıyor. “Ancak bu şikayetler pek çok uzmana başvurduğunuz halde geçmediyse ve son bir yıldır devam ediyorsa, NET’ ten şüphelenmek gerekiyor” dedi Prof. Sevinç.

NET grubu tümörlerin son zamanlarda sıklıkla gündeme geldiğini söyleyen Prof. Dr. Abdurrahman Kadayıfçı, bu ilginin özellikle Steve Jobs ’un hastalanmasından sonra daha da arttığını dile getirdi: “Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un hastalığının pankreatik NET olması, bu tümörleri yeniden gündeme taşıdı.” Şu günlerde misafir öğretim görevlisi olarak Harvard Tıp Fakültesi Gastroentoloji Bölümü’nde görev yapan Gaziantep Tıp Fakültesi Gastroentoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadayıfçı, Jobs’un cerrahi müdahale ile tedavi edilebileceğini vurgulayarak, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu tümörlerde erken tanıda ameliyatla tedavi mümkün. Ancak, büyük ihtimalle Jobs, cerrahi operasyondan kaçındı ve hatta alternatif tedavileri denemek için Hindistan’a gitti. Bu uzun süre zarfında hastalığının ilerlediğini ve müdahale için geç kalındığını tahmin ediyoruz.” Prof. Dr. Kadayıfçı, ayrıca tümörlerin geç teşhis edilmesinin başlıca sebebinin doktorların hastalarını dinlememesinden kaynaklandığını belirtti.

Toplantıda söz alan Hacettepe Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Tuncay Delibaşı ise hastalık teşhis edilemeyince, hastaların çoğunun psikiyatri uzmanlarına yönlendirildiğine dikkat çekti. “Gerçekten de hastaların yüzde 20’sinde panik atak belirtileri, yüzde 40’ında ise bağırsak hareketlerinde bozulma gözleniyor” diyen Prof. Dr. Delibaşı, özellikle aile hekimlerinin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
“Panik Atak tedavisi görürken, şikayetlerimin tümörden kaynaklandığı anlaşıldı.”

10 Kasım Dünya NET Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen toplantının bir de sürpriz konuğu vardı: Ünlü oyuncu Didem İnselel. Üç buçuk yıl boyunca yüksek tansiyon ve kalp çarpıntısı şikayetleriyle pek çok doktora başvurduğunu söyleyen İnselel, geçen sene tesadüf eseri böbreküstü bezlerinde tümör tespit edildiğini belirtti: “Şikayetlerim nedeniyle gitmediğim doktor kalmamıştı, hiç bir problem bulunmayınca etrafımdakiler artık benim hastalık hastası olduğumu düşünmeye başladı. Sonunda panik atak tanısı aldım ve antidepresan kullanmaya başladım. Ama şikayetlerimde bir azalma olmadı. En sonunda bir kardiyoloji uzmanı böbrek ultrasonu isteyince, böbreküstü bezimde tümör teşhis edildi. Gerçekten hasta olduğumu öğrenince o kadar çok sevindim ki! Nihayet bir tanı aldım, ameliyatla tümör alındı ve şikayetlerimden kurtuldum.”

Şüphelenmezsen yakalayamazsın!

Toplantıya katılan uzmanlar, NET grubu tümörlerden biri olan Feokromasitoma tanısının ardından tedavi olan İnselel’in yine de şanslı oduğunu belirtti. Çünkü genellikle bu tümörler ancak 3-5 yılda teşhis edilebiliyor. Vücut içinden ultrasonla görüntü almayı sağlayan endoskopik ultrasonografi gibi yöntemler sayesinde artık bu tümörlerin çok daha kolay tespit edilebileceğini söyleyen bilim insanları, toplantının sonunda bir kez daha en önemli görevin doktorlara düştüğü vurguladı: “Her geçen gün görülme sıklığının yükseldiğine dair verilerin toplandığı bu grup tümörlerin erken teşhis ve tedavisi için doktorların hastalarını daha iyi dinlemesi gerekiyor. Hasta gördüğü tedavinin yaramadığını söylüyorsa, NET’ ten şüphelenip, bu tümörlere yönelik tetkik yaptırmakta fayda var. Unutmayın, şüphelenmezseniz, yakalayamazsınız!”

Bütün Yönleriyle NET

* Nöroendokrin tümörler(NET) genellikle sinir sistemi ve hormonal sistemde ve akciğerlerde bulunan ve yavaş büyüyen tümörlerdir. Diğer tümörlere göre çok yavaş büyüdüğünden genellikle ölçülebilir boyuta gelmeleri ya da şikayetlere yol açmaları uzun zaman alır. Ancak bazılarının çok daha hızlı büyüme potansiyeline sahip olduğu da unutulmamalıdır.

* NET’ ler birçok kez başlangıçta hasta ve hekim tarafından fark edilemez ve başka hastalıklarla karıştırılabilir.
* NET’ ler sıklıkla karaciğer, akciğer, kemik veya batın içi lenf nodları, karın boşluğu ve karın zarına yayılabilir.
* NET’ lerin en yaygın belirtileri karın ağrısı, sıcak basması, diyare, hırıltı, kronik öksürük, nüks eden akciğer enfeksiyonları, kalp çarpıntısı, deri döküntüsü, mide yanması ve kilo değişiklikleridir.
* Nöroendokrin kanserlerin tanısı ve izlenmesi için nükleer tıbbi görüntüleme ve biyokimyasal testler (kan, idrar, doku) kullanılır.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.

Astroloji

KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Düşüncelerinizi ortaya koyacağınız dinamik bir gündesiniz. Başkalarıyla fikir alışverişi içinde olmak, yeni desteklerden fayda sağlamak söz konusu olabilir Anlaşmalar ve işbirlikleri açısından da yapıcı etkiler söz konusu.  Bu günlerde yeni arkadaşlıklar, sosyal çalışmalar daha fazla gündeme gelebilir. Günlük hayatın içinde ilerlemek için daha esnek planlar yapmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Düşünceleriniz maddi konulara odaklanmış durumda. Para konularına mantıklı çözümler getirmeye çalışacağınız bir gündesiniz. İletişim konularına yönelik becerilerinizi kullanarak kazanç sisteminizde değişiklikler yapabilirsiniz. Yine bu dönem aynı anda birden fazla konu, ortak hareket edebileceğiniz iş konuları öne çıkabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Haftanın ilk günü kendinizi yeniliklerin içinde bulacaksınız. Ay burcunuzda iken düşündüğünüz değişikleri hayata geçirmek için enerjiniz ve motivasyonunuz yüksek. Kişisel açıdan sizi heyecanlandıran uğraşlara, zihinsel çalışmalara öncelik vereceksiniz. Zira yükseköğrenimle ilgili önemli beklentiler içinde bulunuyorsunuz. Sosyal çalışmaların getireceği maddi sorumluluklar olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizle ilgili bazı şüpheler ve endişeler öne çıkabilir. İfade edemediğiniz ya da tam olarak adlandıramadığınız konular büyük korku kaynağı haline gelebilir. Özelikle kardeşlerle ya da eğitimle ilgili planlarınızda aksaklıklar söz konusu olacaktır. Geçmişten gelen dedikodulara kulak asmamalı, duygusal açıdan kendinizi korumalısınız. Evde başlayan süreç eldeki kaynaklar konusunda size bazı uyarılar verecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Günlük planların ve ortak çalışmaların keyifli ilerleyeceği bir gündesiniz. Kendi kafa denginiz ancak değişik kişilerle arkadaşlık etmek isteyeceksiniz. Bu dönemde kafanızı kurcalayan gelecekle ilgili konularda sizi oyalayacak. Yeni önerilere açık olduğunuzda, arkadaşların fikirleri size yol gösterebilir. Sosyal organizasyonlarda yeni paylaşımlar gündeme gelebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İşte daha somut planlar yapmanız ve kariyer hayatınızda süregelen gelişmeleri izlemeniz gereken bir gündesiniz. Yeni sorumluluklar aldığınız bu dönem akıcı şartları yönetecek durumdasınız. Daha çok zihinsel çalışma yapabilir, işle ilgili toplantılarınızı organize edebilirsiniz. İşe ait konularda yeni teknikler ve yaratıcı düşüncelerle ilerlemek, etkin olmak mümkün.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Duygusal açıdan canlı ve girişken hissettiğiniz bir gündesiniz. Yeni şeyler öğrenmek, başkalarından alacağınız fikirlerle yola çıkmak isteyebilirsiniz. Özellikle uzaklardan gelen haberler, hukuki konular sizi meşgul edecek öncelikler. Entelektüel uğraşların getirdiği sorumluluklar da önem kazanabilir.  Düşüncelerinizi zenginleştirecek temalar üzerinde durabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Biraz esnek olmalı, bu ara kronikleşen bağımlılıklarınıza göz atmalısınız. Duygusal açıdan huzursuz edici bağları bu sayede aşma şansınız olacak. Çift durumların getirdiği riskler ortak para konularını öne çıkarabilir. Geçmişte yaşanan fikir ayrılıklarına dikkat edin. Kişisel adımlarınızda ise acele etmeyin. İşten kaynaklanan zorunlu sorumluluklar sizi zorlayabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün başkaları ile bir arada olacağınız entelektüel çalışmalar ve arkadaşlıklar gündeme gelecek. Yeni ortaklıklar kurmak, düşüncelerinize sıkı sarılmak yolu ile harekete geçebilirsiniz. Sosyal açıdan harekete kazanan ilişkiler size destek verecek kişilerle bir arada olacaksınız. Ortaklıkların finansal yanına yönelik gelişmeler, yeni ilişkiler söz konusu olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün iş ortamında yeni bir işe başlamak yerine, çalıştığınız konuların üzerinden geçmeniz daha faydalı olabilir. Sizi huzursuz eden iş ilişkileri adına daha esnek olmakta yarar var. Verim alınması gereken konular, detaylı uğraşlara dikkatiniz vermeye çalışın. Daha çok iletişimin dikkat çekmesi ile günün akışı değişebilir. Bir takım yazışmalar ve konuşmalar içinde yer almanız gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Kendinizi çok hareketli ve enerjik hissedebilirsiniz. Üzerinde uğraşmaya istekli olacağınız konulara yöneliyorsunuz. Sizi besleyen sosyal ortamlar, zihinsel uğraşlar oldukça verimli zamanlar getirebilir. Özellikle gruplar içinde eyleme geçirici yeni bir ortam yaratılabilir. Duygusal ilişkiler ve aşk hayatında da canlı bir gün olacak. Aynı zamanda eğitsel konuları içine alan aktiviteler sizin için keyif verici olacak.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş temposunun yükselmesi size yeni planlar yaptırabilir. Biraz disiplinli hareket etmeli,  dikkatinizi evde yapılması gereken işlere vermelisiniz. Artan kalabalık, ya da konuşulması gereken konular size fazladan sorumluluk getirebilir. Yerleşimle ilgili sorunlar, getireceği fazladan harcamalar bu günlerde zorlayıcı olacaktır. Yanlış fikirlerle hareket etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber