Geri Dön

Yağ yakıcı besinler nelerdir? İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

En etkili yağ yakan yiyecekler kilo vermek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Hemen herkesin problemi olan kilo sorununa yağ yakan en etkili yiyeceklerle sağlayabilirsiniz. Yağ yakan yiyecekleri tüketmek aynı zamanda sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların önüne geçebilmek için yağ yakan yiyecekler tüketebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmenize yardımcı olabilmek için sizlere en etkili yağ yakan yiyecekleri araştırdık.

Yağ yakıcı besinler nelerdir? İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

En etkili yağ yakan yiyecekler, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize, diyabet hastalığının önlenmesini sağlayacaktır. Ayıraca yağ yakan yiyecekleri sıklıkla tüketmek, obeziteye bağlı yüksek kanser riskinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Yağ yakan yiyeceklerden fazlasıyla tüketmek, enerji sevilerinizin artmasını sağlar ve her şeyden önce iyi hissetmenize yardımcı olur.
Diyetinize saha fazla yağ yakan yiyeceklerden eklemek için sabırsızlanıyorsanız, sizlere en etkili yağ yakan yiyeceklerden 15 tanesini açıklayalım.

 

İşte yağ yakan yiyecekler listesi

1. Elma Elma Sirkesi:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Elma sirkesi yağ yakan besinlerin en başında gelir. Elma sirkesi aynı zamanda şeker isteğini keser ve kilo vermenize de yardımcı olur. Yemeklerden önce içilen bir kaşık elma sirkesi tokluk hissi vererek, daha fazla yemek yemeninizi önler. Aynı zamanda vücudunuzda detoks etkisi yaratarak, midenin ph seviyesini de dengeler. Ancak sirke asidik bir madde olduğundan içtikten sonra üzerine su içilmesi tavsiye edilir.

2. Kemik Suyu:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Kemik suyu en çok sevilen şifalı yiyeceklerden bir tanesidir. Sağlığınızı somut yollarla iyileştirmeye yarar. Kemik suyu yağ yakmak için gerekli olan güçlü bir potansiyele sahiptir. kemik suyu içerisinde bulunan amino asitler sayesinde kas yıkımını önler, metabolizma hızını arttırır ve vücudunuzu detoksize etmeye yardımcı olur. Besin maddeleri bolluğu sayesinde kemik suyunun yağ yakıcı etkisini kullanabilirsiniz.

3.Acı biber

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Acı biber vücut ısısını arttırmanın yanı sıra yağ yakmanıza da yardımcı olur. Acı biber vücudunuzdaki yağları yakmaya yardımcı olurken aynı zamanda vücut enerji seviyesini de arttırır. Yemeklerinize ve içeceklerinize acı biber ekleyerek yağ yakabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

4.Chia Tohumları:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Aslen Meksika'da yetişen Chia Tohumları, besinsel bir güç ve gerçek yağ yakıcı yiyecekler arasındadır. Sadece chia tohumlarını tüketmek enerjiyi arttırmakla kalmaz ve size daha fazla dayanıklılık kazandırır. Ancak çok fazla tüketildiğinde Chia Tohumları vücuttaki su seviyesini azaltmak sindirimi yavaşlatır. chia tohumlarınızı diyetinize dâhil etmek için aşağıda vermiş olduğumuz tariflerden faydalanabilirsiniz.


5. Tavuk:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Kilo vermeye çalışıyorsanız, tavuk gibi güçlü bir yağ yakıcı besinden yardım alabilirsiniz. Günde bir porsiyon tavuk tüketmek günlük protein ihtiyacınızın 37'sini tamamlar. Ancak mümkün olduğunda organik tavuk tüketmeye gayret edin.

6. Hindistan Cevizi Yağı:

Hindistancevizi yağı, tüketebileceğimiz en sağlıklı, en doğal yağlardan biridir. Hindistan cevizi yağı Tiroidinizin sorunsuz çalışmasını sağlarken hem vücut ağırlığınızı azaltmaya hem de vücudunuzdaki yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Yemeklerinize diğer bitkisel yağları eklemek yerine Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, yağ yakmanızı sağlayacak en basit yöntemlerden biridir.

7.Turpgil Sebzeleri:

Lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası yağ yakmanızı sağlayacak en güzel gıdalardan biridir. Vitaminlerle dolu bu sebzeleri tüketerek, hem sağlıklı beslenebilir hem de yağ yakabilirsiniz.


8.Peynir altı suyu proteini:

Kahvaltınıza smoothie ya da günlük bir ek alarak peynir altı suyu proteini ekleyerek vücudunuzun yağ yakmasını, kas dokusunu arttırmayı ve kan şekerini stabilize edebilirsiniz.

9. Kefir:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Kefir, tıbbi faydalarla dolu yoğurtlara benzer fermente bir içecektir. Ayrıca, enfeksiyonlara karşı savaşırken vücudunuza yardımcı olan yararlı Probiyotikleri içerir. Probiyotikler aynı zamanda kilo vermeye çalışanlar için de iyi bir besindir. Probiyotik ihtiyacınız için haftada en az 3 gün kefir tüketerek yağ yakabilirsiniz.

10. Rooibos Çayı:

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Rooibos çayı teknik olarak bitkisel bir içecek iken, kilo kaybında ve yağ yakımında etkili olur. Çünkü kilo vermeyi ve metabolizmayı hızlandırabilen bir flavonoid ve fito kimyasallar içerir. Bu sayede rooibos çayı yağ yakıcı besinler arasında yer alır. Sağlıklı, enerji verici bir değişim için normal yeşil çayınızın yerine rooibos çayı deneyebilirsiniz.


11. Ghee yağı:

Hindistan'da popüler hale gelen ve bir arıtılmış tereyağı olan Ghee, şaşırtıcı derecede yağ yakan bir besindir. Ghee yağı, yemek pişirme sırasında besin maddelerini korur. Bonus olarak laktoz ve kafeine duyarlı bireyler için de uygundur. Ve içerdiği orta zincir yağ asitleri sayesinde, ghee vücudunuzun diğer yağları yakmasına yardımcı olabilir.


12. Greyfurt:

Greyfurt yağ yakımına yardımcı olan turunçgil meyveleri arasında yer alır. Greyfurtta bulunan enzimler, vücudunuzun şekeri parçalamasına, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Kahvaltılarınızda bir bardak greyfurt suyu veya yemeklerinize ekleyeceğiniz greyfurt esansiyel yağı iştahınızın kapanmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.


13. Kırmızı et

Kaliteli sığır eti vücudunuzdaki protein ihtiyacınızı karşılamanın yanı sıra kilo vermenizi sağlar. Otla beslenen sığırların etinde yağ içeriği düşüktür. Ayrıca daha yüksek seviyelerde vitamin, antioksidan ve iyi yağlar almanızı sağlar.


14. Yeşil Yapraklı Sebzeler: yeşil lahana, sebze yaprağı

Lahana, ıspanak, lahana yeşillikleri gibi sebzeler, besin maddeleri ve demir minerali ile doludur. Bu yağ yakıcı besinler, kasların düzgün çalışmasına ve egzersiz yaptıktan sonra uzun süre kalori yakmanıza yardımcı olur. Ayrıca kemikleri güçlü tutan ve osteoporozu önlemeye yardımcı olan, vücudunuzu normal yaşta iyi bir şekilde hareket ettiren K vitamini içerir.


15. Matcha Yeşil Çay:

Bir bardak matcha yeşil çayı yudumlamak sadece yatıştırmaktan daha fazlasıdır; düzenli olarak içilmesi, vücut yağını ve düşük kolesterol seviyelerini azaltabilir. Aynı zamanda yapılan sert antremanlardan sonra vücudunuzdaki kasların hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı olur. Marketlerde satılan enerji içecekleri yerine günde bir defa Matcha Yeşil Çayı tüketebilirsiniz.
Beslenmenize ekleyeceğiniz özel olarak hazırlanmış yağ yakan içecekler ile hızlı bir şekilde kilo verebilir, yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. yağ yakan içeceklerin neler olduğu konusunda bir fikriniz yoksa sizler için araştırıp bir araya getirdiğimiz yağ yakan içecek örneklerine göz atabilirsiniz.


Yağ yakan içecekler

 

1. Yeşil Çay
Yeşil çay, vücudu arındırmak, kansere karşı korumak ve cilt sağlığını geliştirmek için bilinen büyük bir sağlık içeceğidir.

Günde üç ila beş bardak yeşil çay içmek, sağlığınızdaki olumlu gelişmelere neden olabilir. Yeşil çay büyük miktarda antioksidan içerdiğinden, en iyi diyet ve yağ yakan içecekler arasında yer almaktadır.

Sebze Suyu
Yemek yemeden önce büyük bir bardak sebze suyu içmek yağ yakmanıza yardımcı olacak en etkili içeceklerden birisidir.

yemek öncesi normal su tüketmek yerine akşam yemeğinden önce bir bardak sebze suyu içmek, yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.


Yağsız Süt

Sütün kilo vermenize engel olacağına inanmak yaygın bir hatadır. Yapılan çalışmalar kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmenin yağ yakımına ve kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir
Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nin yaptığı araştırmaya göre, iki yıl boyunca daha fazla kalsiyum tüketen insanlar, daha az kalsiyum tüketenlere göre daha fazla kilo vermişlerdir.

Süt iyi bir kalsiyum kaynağı olduğundan, makul miktarda yağsız süt diyetinize iyi bir katkı olabilir.

Salatalık suyu

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Salatalıkta hazırlanan bu içecek yazın hem serinlemenize hem de kilo vermenize yardımcı olur.

Malzemeler

1 adet dilimlenmiş salatalık

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil

1 adet limon dilimlenmiş

1/3 fincan nane yaprakları

Nasıl yapılır?

Suyu temiz bir cam kavanozun içerisine koyun.
Malzemeleri kavanozun içerisine ekleyin ve bir gece dolapta bekletinç ertesi gün soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Göbek yağı yakan içecek tarifi

Yağ yakıcı besinler nelerdir İşte yağ yakımını hızlandıran besinler

Lezzetli ve ferahlatıcı bu içecek, sindirim kanalını güçlendirmek ve bağışıklık sisteminizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak gibi tonlarca sağlık avantajına sahiptir.

Bu göbek zayıflama detoks içeceğini tüketmek için en uygun zaman sabah saatleridir.

Neye ihtiyacınız olacak?

3 ince portakal dilimleri

2 tane nane yaprakları parçalanmış

3 tane limon dilimleri

Nasıl yapılır

Temiz bir cam kavanozu alın içerisine su koyun
Suyun içine meyve ve naneleri ekleyin.
Yaklaşık 1 dakika karıştırın
kapağını kapatarak 15 dk bekletin.

Şiddetli Sevgi: Flört Şiddeti | Av. Cansen Erdoğan anlatıyor“Ailene benimle birlikte olduğunu söyleyeceğim! Abine aramızdakileri anlatacağım! Gönderdiğin fotoğrafları İnternet’te yayınlayacağım! Okulda kimseyle konuşmayacaksın! Arkadaşlarınla görüşmeni istemiyorum! Oraya gidemezsin! Bensiz hele bir git, görürsün sen dünya kaç bucakmış…” Bu sözler tanıdık geldi mi? Av. Cansen Erdoğan flört şiddeti kavramını, hangi davranışların flört şiddeti kapsamına girdiğini ve flört şiddetinin ceza hukukundaki yerini Pembenar izleyicileri için anlattı.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili konulara yoğunlaşabilirsiniz. Sosyal konularla ilgilenebilirsiniz. İşlerinizde sıkışmalar meydana gelebilir. İstediklerinizi yapmakta zorlanacağınız bir süreç yaşayabilirsiniz.  Kişisel anlamda dönüşüm yaşayabilirsiniz. Tepkisel davranmamaya çalışmalısınız. Aynı meslek grubundan kişilerle organizasyon yapabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün sorumlu olduğunuz konuları tamamlamak için uğraşabilirsiniz. Koyduğunuz hedeflerle ilgili üstlerinizle görüşme sağlayabilirsiniz. Sıkışan işlerde program değişikliği yapabilirsiniz. Yeni sorumluluklar yüklenebilirsiniz. İşlerinizde bürokratik engellere takılabilir. Sakin kalıp, yeni yön belirlemek için kendinize fırsat tanıyın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ilgilendiğiniz konular üzerine daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Yeni ve farklı şeyler öğrenmek isteyebilirsiniz. Yaşadığınız olaylarda algılamakta zorlanabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Yolculuk planlarınızda değişiklikler söz konusu olabilir. İşlerinizde aksamalar ve beklemeler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün parasal konularda stresler yaşanabilir. Kendi imkânlarınızı sizden daha yetki sahibi kişilere verebilirsiniz. İşlerinizdeki sıkışıklık keyfinizi kaçırabilir. Duygusal yönden bağlayıcı koşullar oluşabilir. Yatırımlar gündeme gelebilir. Sorumlu olduğunuz konularda ortaklarınızla birlikte karar alıp riski azaltmaya çalışabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün eşinizle ilgili konularda daha hassas davranabilirsiniz. Ortaklı konular gündeminizi meşgul edebilir. Kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Güçlü kişilerle görüşme halinde olabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda yardım alabilirsiniz. İkili ilişkilerinizde dönüşümler yaşanabilir. Olaylara tepkilerinizde daha sakin olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün çalışma hayatınızda yoğun bir gündeminiz olabilir. Üstlerinizle daha fazla zaman geçireceğiniz görüşmeler yapabilirsiniz. Çalışma arkadaşlarınızla ilgili koşullar da sizi etkileyebilir. Gün içinde sizi yıpratan durumlar meydana gelebilir. Sağlığınıza dikkat etmenizde fayda var. Kendi içinize dönebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün işlerinizde zorlandığınız durumlar oluşabilir. Hobilerinizle ilgilenmek size iyi gelebilir. Gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız. Çocuklarınızla ilgili konularda daha sabırlı davranmanız gereken bir gündesiniz. İlişkilerinizde bazı dönüşümler yaşanabilir. Bu konuda rahatlamak için arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Riskli işlerden kaçının.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün ailenizdeki olgun kişilerden destek alabilirsiniz. Ev hayatınızdaki konular önem kazanabilir. Değişim içinde olacağınız koşullar oluşabilir. Emlak konularında otorite olan kişilerden destek alabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda sıkışıklıklar meydana gelebilir. İlerlemeyen işleriniz için sabırlı olmalısınız.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün hareketli bir gündeminiz olabilir. Kendinizi ön plana çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Bilemediğiniz durumlardan dolayı değişimler meydana gelebilir. Yakın çevrenizdeki koşullar değişkenlik gösterebilir. Kendinizi doğru ifade etmeniz önem kazanabilir.  Ticari konularda sizden daha bilgili kişilerden yardım alabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün bütçenizle ilgili gelişmeler olabilir. Maddi kaynaklarınızı gözden geçirmek isteyebilirsiniz. İş hayatınızda kişisel yeteneklerinizi ön plana çıkaracağınız işlere yönelebilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız yardımlarla işlerinizi toparlayabilirsiniz. Planlardaki değişikliklerin keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün kişisel açıdan önem verdiğiniz konularda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Otorite figürleriyle hassas durumlar oluşabilir. Sorumlu olduğunuz konularda daha yoğun tecrübeler yaşayabilirsiniz. Bugün imajınızı korumak isteyebilirsiniz. Değişimler meydana gelebilir. Olaylara sabırlı yaklaşmanızda fayda var. Bazı durumları kabul etmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün elinizde olmayan konulardan dolayı sıkışmalar meydana gelebilir. Bazı konularda fedakârlık yapmak durumunda kalabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz işler engellenebilir. İçsel süreçler yaşayabilirsiniz. Otorite figürleriyle sürtüşmeye girmeyin. Yaşanan değişikliklerden keyfiniz kaçabilir. Gelecek planlarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber