Geri Dön

Yaz aşkları bir ömre taşınabilir mi?

Deniz, kum, güneş ve romantizm. Ardından ‘merhaba’ gerçek yaşam! Yaşananlar tatil bölgelerinde mi kalmalı yoksa gerçek yaşama taşınmalı mı? Yaz aşkları sürdürülebilir mi?

Yaz aşkları bir ömre taşınabilir mi?

Yaşam Sihirbazı kitabının yazarı Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş, yaz aşklarının gizemli yönlerini ve uzun ömürlü ilişkiye dönüştürme formüllerini açıkladı.

Deniz, kum, güneş, romantizm ve elbette ki yaz aşkları. “Yaşandı bitti” mi demeli yoksa bir ömre sığdırmak için çabalamalı mı? Uzun soluklu bir ilişki için neler yapmalı? Yaşam Sihirbazı kitabı ile okuyucuları kişisel gelişim yolculuğuna çıkaran Kişisel Gelişim Uzmanı Turhan Güldaş; yaz aşklarının nedenlerini, gerçek aşk olup olmadığını anlama yöntemlerini ve uzun ömürlü ilişkiler için etkili formüllerini sıraladı:

GERÇEK HAYATTA SİHİR BOZULUYOR

Kış dönemlerinde yorucu ve bunaltıcı çalışma temposundan insanların bunalarak yaz tatilini özlediklerini ve psikolojik olarak rahatlamaya, dinlenmeye ve yeni insanlarla tanışmaya kendilerini hazırladıklarını anlatan Turhan Güldaş, “Bilinçaltımız bizi yaz dönemine hazırlıyor. Güneş veAy’ın bir çekim gücü var. Deniz, kumsal, stresten uzak ortamlar gibi her şey bizi romantizme sürüklüyor. Birikmiş beklentiler de eklenince olmazsa olmazlardan biri yaz aşkları oluyor. Ancak bu durum kısa sürüyor çünkü gerçek hayata dönüşle sihir ortadan kayboluyor” dedi.

AŞKIN GERÇEKLİĞİNİ TEST EDİN

Yaz aşklarının şehrin göbeğinde yaşanabilmesi çok zor. Zira tatilin rehaveti insanlara farklı bir enerji veriyor. Ancak tatilin bitişiyle birlikte gerçek hayata geri dönüş, yaz aşklarının da sonunu getiriyor. Yaz tatilinde olduğumuz gibi gerçek hayatta rahat olamadığımızı belirten Turhan Güldaş, yaz aşklarının bu nedenle tatil bitince sona erdiğini açıkladı açıkladı. Ancak yine de gerçek aşkı test etmenin yolları var. İşte Turhan Güldaş’a göre yaz aşklarının gerçekliğini test etmenin yolları:

“Öncelikle yaz aşkı yaşayanlar, tatil dönüşü gerçek hayatlarında da görüşmek istemeliler. İki taraf da buna istekliyse normal hayatlarında görüşmeleri gerek. Bu ortamda yeniden bir araya gelmeliler. Hislerini yeniden gözden geçirmeliler. Normal ortamda da aynı duyguları hissedip hissetmediklerini test etmeliler. Yazın yaşadıkları aynı hisler, romantizm duygusu devam ediyorsa demek ki bu gerçek aşktır. Kendi ortamlarınızda yeniden görüşün, yemek yiyin, sohbet edin… Aynı duygular devam ediyorsa, iki tarafta bundan eminse, gerçek aşkı buldunuz demektir. Ama unutmayalım ki bu mutlu son yaz aşklarında çok sık rastlanan bir durum değildir.”

İŞTE KARŞI CİNSİ ETKİLEMENİN YOLLARI

Erkeklerin karşı cinsi etkilemede pek çok hata yaptığına da dikkat çeken Dr. Turhan Güldaş, iletişimden sohbete kadar pek çok konuda etkili formüller verdi:

*Giyime önem verin: İlk bakışta giyim önemlidir. Kadınlar buna önem verir ancak erkekler de buna dikkat etmeli. Karşı cinsi etkilemede olmazsa olmazların başında gelir. Bu noktada detaylar önemlidir.

*Vücut lisanını açık tutun: İkinci olarak karşı cins ile konuşurken vücut lisanı etkilidir. Dürüst ve açık bir vücut lisanı kullanmalısınız. Dinlemiyor veya ilgisiz bir vücut lisanından kaçının. İstekli, pozitif, güler yüzlü, samimi bir ruh haline bürünürseniz bu sizin her hücrenize ve bu da vücut lisanınıza yansır.

*Farkında olun: İnsanlar kendilerine benzeyen kişileri severler. Uyumlu olmak ilişkilerde önemlidir. Bu nedenle karşı cinsle konuşurken farkındalık gerekir. Biriyle iletişim kurduğunuz zaman o kişiyi hemen fark etmeniz lazım. Bu kişi nasıl biri, nelerden hoşlanıyor, neler yapmayı seviyor gibi. Kullandığı kelimelerin arasından sinyaller almalısınız. Böylece ona uyum sağlayabilirsiniz. Akabinde karşınızdaki kişinin, konuştuğunuz, ilgi duyduğunuz kişinin farkında olduğunuzu göstermelisiniz. Onu dinlediğinizi, onu düşündüğünüzü, ilgilendiğinizi fark ettirin.

*İlgiyi karşı tarafın üzerinde tutun: İkili ilişkilerde yapılması gereken bir diğer konu ise ilgiyi karşı tarafın üzerinde tutmaktır. Bütün aydınlatmalar karşıdaki kişi üzerinde olmalı. Sohbette öne kendinizi çıkarmayın, karşıdaki kişiyi dinleyin. Ne anlattığını dinleyip cevaplar verin. İnsanın sürekli kendinden bahsetmesi oldukça antipatik görünür. Baştan karşı çıkışlar, sert tepkiler ve ilgisiz tavırlar, sohbette hep kendinizden bahsetmeniz sizi antipatik yapar.

*İltifattan kaçınmayın: Karşıdaki kişiye iltifat etmek özgüven göstergesidir. Karşı cinsi etkilerken de özgüven çok önemlidir. Basit iltifatlardan kaçınarak karşınızdaki kişiyi övün. Ancak burada samimi ve gerçekçi olun. Belli gerçek özellikleri ile ilgili iltifat edin. ‘Saçın çok güzel olmuş’, ‘Çok güzel gülüyorsun’ gibi. Söyleyin, çekinmeyin. Kendinizden bir şey kaybetmezsiniz. Aksine özgüveninizi göstermiş olursunuz.

UZUN ÖMÜRLÜ BİR İLİŞKİNİN OLMAZSA OLMAZI DİNLEMEK

Kadınlar her zaman anlaşılmamaktan şikayet eder. “Eşim beni anlamıyor” veya “Anlattıklarımı dinlemiyor” der. Kişisel Gelişim Uzmanı Dr. Turhan Güldaş da uzun ömürlü ilişkiler için etkili formüller veriyor ve şöyle diyor:

*Dinleyin: İlişkilerde işin sırrı iletişim yani dinlemektir. Dinleyin. Kadınları anlamak istiyorsanız dinleyin. İlişkilerde her zaman o anı yaşayın. Yani orada olun. Kafanız başka yerlerde olmasın, dinliyormuş gibi yapmayın. İlişkilerde mutsuzluğun çözümü birbirini dinlemekten geçer. Böylece sorunlar ortaya çıkabilir ve karşılıklı çözümler üretilebilir. Olduğunuz yerde olun, başka yerde değil.

*Saygı duyun: İkili ilişkilerde birbirine saygı duymak önemlidir. Saygı duyun. Karşıdaki insanın da sorunları var. Egoist olmayın. İlişki yaşadığınız kişinin farkında olun, onun sorunlarını dinleyin ve çözüm yolunu arayın. Böylece ona saygı duyduğunuzu da göstermiş olursunuz. Kalıcı ilişkilerde saygı aşktan daha önemli bir faktördür.

*Eleştirme tarzına dikkat: Eşinizi eleştirirken dikkatli davranın. Bir şeyi eleştirirken ‘Sen bunu böyle yaptın’ diyerek konuşmaya girmeyin. Biraz yumuşak bir geçiş yapalım. Direkt eleştiri yapınca kişi hemen kendini kapatır, bariyer kurar, savunmaya geçer. Siz doğru söyleseniz de baştan hata yaptınız çünkü eleştirdiniz. Yaklaşımda doğru kelimeleri kullanmak önemlidir. Bu kelimeler direkt eleştirisel olmamalıdır. Eğer eleştireceksek en direkt yollarla, daha yumuşak bir geçiş yaparak eleştirelim.

*Her zaman değerli olun: İlişkilerde yüzde 100 seviyorsanız 100’ünü göstermeyin. ‘Ben sensiz yapamam’, ‘Sensiz ölürüm’ psikolojisi, karşı tarafta değerin düşmesine neden olur. Sizin özelliğiniz, sihriniz kaybolur, çekiciliğiniz kaybolur. İnsanoğlu kolay elde edileni sevmez. Bir cam ile bir elmasın arasında fark vardır. Biz elması severiz çünkü kolay elde edilmez. Siz de elmas olun. Yüz seviyorsanız 70 gösterin.

Eda İle Ne Konuştuk? - Sibil ÇetinkayaSempatik tavırları ve giyim tarzı ile birçok kişinin beğenisini kazanan Sibil Çetinkaya, Eda Özdemir'in bu haftaki konuğu oldu.
Astroloji
KOÇ
BOĞA
İKİZLER
YENGEÇ
ASLAN
BAŞAK
TERAZİ
AKREP
YAY
OĞLAK
SAKA (KOVA)
BALIK
Bugün

Ev hayatınızla ilgili konularda ani değişiklikler yaşanabilir. Geçmişe ait konular gündeminizi meşgul edebilir. Başkalarının sözlerinden etkilenebileceğiniz zamanlar var. Güven aradığınız durumlar oluşabilir. Hayatınızda uğraştığınız durumlara yön vermek isteyeceğiniz bir zaman dilimindesiniz. Kendi iç sesinizi dinlemek size iyi gelecektir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yakın çevrenizdeki olaylar gündeminizi etkileyebilir. Gün içinde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Yazışma ve konuşmaların yoğun olduğu bir gündesiniz. Gündelik işlerde ani değişiklikler yaşanabilir. Uğraştığınız işlerde kopmalar olabilir. İlerlemek için çaba sarf edeceğiniz zamanlardasınız. Başkalarının sözlerinden etkilenebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Maddi kaynaklarınızla ilgili konuları netleştirmek isteyebilirsiniz. Önünüze çıkan engelleri aşma konusunda daha istekli olacağınız bir gündesiniz. Sorumlu olduğunuz konularda yetenekleriniz sayesinde ön plana çıkabilirsiniz. Gün içinde başkalarından alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Yeni başlangıçlar yapmak istediğiniz bir gündesiniz. Kişisel niyetlerinizi ortaya koyup başladığınız işlerde başarılı olacağınız zamanlar var. Kişisel hassasiyet gösterdiğiniz olaylarda ani kopmalar yaşanabilir. Tepkilerinizi daha yumuşak göstermelisiniz. Gün içinde engelleri aşmak için, başkalarına dayalı davranışlar sergileyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bilemediğiniz nedenlerden dolayı işlerinizde sonlanmalar olabilir. Gizli kalan konularla uğraşmanız gereken bir gündesiniz. Gün içinde başkalarından etkileneceğiniz olaylar yaşayabilirsiniz. Kendi iç dünyanızdaki konular işlerinizi etkileyebilir. Kontrol kaybı yaşamamaya özen göstermelisiniz. Endişelerinize yenilmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Gelecek beklentilerinizle ilgili sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Bugün sosyal konular gündeminizi etkileyebilir. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek size iyi gelecektir. Onların fikirlerinden etkileneceğiniz bir gündesiniz. İş hayatınızda alacağınız destekler sizi rahatlatacaktır. Günlük işlerde ani kopmalar yaşanabilir. Akışta kalın.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

İş hayatınızda hedeflerinize ulaşmak için çaba sarf edeceğiniz bir gündesiniz. Üzerinde uğraştığınız işlere yön kazandırmak isteyebilirsiniz.  Maddi kaynaklarınızla ilgili konularda ani değişiklikler yaşanabilir. Üstlerinizle ilgili konuları başkalarıyla paylaşmamaya özen gösterin. Annenizle ilgili olayları ihmal etmeyin.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün yeni ufuklara açılmak için hevesli olacağınız bir gündesiniz. Yeni şeyler öğrenmek için önünüze farklı yollar çıkabilir. Uğraştığınız işlerde ani değişiklikler yaşayabileceğiniz zamanlar var. Başkalarına duyarlı davranabilirsiniz. Yabancılarla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. Hareket halinde olabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Endişe ve korku duyduğunuz konular gündeminizi meşgul edebilir. Kriz yaratan durumlara karşı dikkatli olmanız gereken zamanlar var. Duygusal olarak etkilenebilirsiniz. Günlük işlerde ani değişiklikler söz konusu. Parasal konularda yenilenme süreci yaşayabilirsiniz. Gün içinde başkalarının hayatlarına daha duyarlı yaklaşabilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Eşinizle ilgili durumlar gündeminizi meşgul edebilir. Olaylara verdiğiniz tepkiler önem kazanabilir. Denge ve uyum içinde olmak isteyebilirsiniz. Bugün karşınızdaki insanlara daha toleranslı davranabilirsiniz. Öğle saatlerinde işlerinizdeki değişikliklere ayak uydurmaya çalışabilirsiniz. Yeniden yön vermek isteyebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Çalışma hayatınızdaki sorumluluklarınızla ilgileneceğiniz bir gündesiniz. İlgilendiğiniz işlerinizdeki engelleri açmak için kendinizi yorabilirsiniz. Sağlıkla ilgili sıkıntılarınızı göz ardı etmeyin. Beraber çalıştığınız insanların dertlerine ortak olacağınız zamanlar var. Öğle saatlerinde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ani değişiklikler olabilir.Devamını Oku

Devamını Oku
Bugün

Bugün keyifli bir gündesiniz. Zevk aldığınız şeyler için harcamalar yapabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili konular gündeminizi meşgul edebilir. İlgilendiğiniz konularda daha fazla yaratıcılığınızı katmak isteyebilirsiniz. Rutin işlerinizde kopmalar yaşanabilir. Sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Sorumlu olduğunuz konularda yenilenme içine girebilirsiniz.Devamını Oku

Devamını Oku
Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğinizin kaçıncı haftasındasınız?

Günün Yazıları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet