Yaşam24 saat sonra gelen kâbus! Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

24 saat sonra gelen kâbus! Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

13.06.2024 - 06:43 | Son Güncellenme:

Annesiyle bayram alışverişi yapmıştı. Aklında olan tek şey çektiği bu videoyu bir an önce montajlayıp sosyal medya hesabından paylaşmaktı. Ancak yaşadığı olaydan sadece 24 saat önce çektiği o anları yayınlayamadı. 2016 yılından beri eğlenceli dijital içerikler üreten Yağmur Özkavak, "O gün normal hayatımın son günü olacağını bilmiyordum" diyerek balkondan düştükten sonra yaşadığı acıları ve değişimini anlattı.

24 saat sonra gelen kâbus Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

Gonca Kocabaş / Milliyet.com.tr - Sosyal medya ve Youtube’da takipçileriyle hayatıyla alakalı eğlenceli videolar paylaşan Yağmur Özkavak (24), aynı zamanda Eskişehir Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde Radyo televizyon bölümü öğrencisi. Ankara'da doğan ve yıllarca Ankara'da yaşayan Yağmur şimdilerde ise ailesiyle beraber Zonguldak'ta yaşıyor. Ancak genç kızın başına öyle bir olay geldi ki aylardır yaşadıklarının şokunu atlatamadı. Olaydan 24 saat önce annesiyle bayram alışverişi videosu çeken Yağmur'un yaşadıkları hayatını tamamen değiştirdi.

Haberin Devamı

24 saat sonra gelen kâbus Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

'1 SANİYE SONRAMIZIN GARANTİSİ YOK'

Hiç beklemediği bir anda başına talihsiz bir olay gelen ve balkondan düşen Yağmur, “Bir saniye sonramızın garantisi yok, başımıza neler geleceğini bilemeyiz. Bir anda kendimi betona düşmüş bir şekilde buldum. Çok fazla acı çektim, o anda bir yerimin kırıldığını anladım ve hastaneye götürüldüğümde ben de şok içindeydim. Her şey benim için soru işaretiydi” şeklinde konuştu.

Adli süreç devam ettiği için olayın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili bilgi veremediğini söyleyen Yağmur Özkavak, “Bir anda kendimi betona düşmüş bir şekilde buldum, acı içindeydim ve yardım çığlıkları atıyordum. Hâlâ bunları yeniden düşünmek beni çok etkiliyor, hem fiziksel hem zihinsel olarak acı çektim. Sonrasında hastaneye götürüldüm, bazı yerleri kesik kesik hatırlıyorum. O an acıdan başka bir şey düşünemiyordum” diyerek ekledi:

Haberin Devamı

“Omurgam, leğen kemiğim ve kalça kemiğim kırıldı. Hastanede hemşire doktorla konuşurken felç kalma ihtimalimin olduğunu söylüyor ve annem bunu duyuyor. Gerçekten annem için de çok zor bir süreçti. Sürekli ağlıyordum, şoktaydım. Hâlâ bunları aşmaya çalışıyorum. Omurgam için ameliyata karar verildiği söyleniyordu. Hayatımda ilk defa bir yerim kırıldı ve ilk defa ameliyat oldum. Ameliyatım 5 saat sürdü. Bir an önce ameliyat olmak için çok ağladığımı hatırlıyorum. Çünkü artık bu acının dinmesini istiyordum. Ameliyat stresinin uzun sürmesi beni daha da zorluyordu.”

24 saat sonra gelen kâbus Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

‘O GÜN NORMAL HAYATIMIN SON GÜNÜYMÜŞ’

Yağmur, 24 saat öncesinde bayram alışverişiyle ilgili yayınlayacağı videoyu çekmişti. "Gerçekten insan 24 saat sonrasını bilemiyor" diyen Yağmur, “Bana bunların başıma geleceğini deseler inanmazdım. O gün normal hayatımın son günü olacağını bilemezdim. Annemle bayram alışverişi videosunu çektik, henüz montajlamamıştım. Bu olay sonrası sırt üstü yatar ve ameliyat olmuş bir şekilde o videoyu montajlayacağım da aklıma gelmezdi. O videomu da ‘Balkondan düşmeden 24 saat önce’ başlığıyla yükledim. Bu çok can acıtıcı” şeklinde konuştu.

Yağmur, omurgasından ameliyat oldu ve 10 tane vida takıldı. Diğer kırıkları içinde 2 ay yatış verildi. Sadece sırt üstü yatmak zorundaydı. Tuvalete gidemedi, oturamadı. "Oturmayı bile özlemiştim. Şu an tam 2 ay oldu ama o süreçler uzunca bir zorluk ve acıyla geçti" diyen Yağmur, “Çok şükür, her gün şükrediyorum. Şu an çok daha iyiyim, ilk başlarda oturmak bile beni korkutuyordu. Ayağımın üstüne basınca yine aynı acılar olacak diye düşünüyordum. Ancak doktor kontrolünde kendimi motive ettim, güç verdim, yürüteçle yürümeye başladım. Şimdi desteksiz bir şekilde yürüme çalışmaları yapıyorum. Çok daha iyiyim. Oturuyorum, tuvaletime gidebiliyorum” ifadelerine yererek şöyle devam etti:

Haberin Devamı

“Büyük bir şok yaşadım, ilk defa ameliyat oldum. Sürekli yatmak, tuvalete gidememek, oturamamak çok zordu. Banyo yapamadım. Baktığınızda tuvalete gitmek çok normal bir şey gibi gözüküyor ama yapamayınca küçük şeylerin değerini daha çok anladım. Sürekli sırt üstü yattım, yatarken yana dönmek bile normalde çok kolayken o zaman yapamıyordum. En çok bunlar beni zorladı. Bir şeye uzanmak istiyorsun, bir şeye ihtiyacın oluyor. Kendi kendine yetememek, sürekli birinden yardım istemek zordu. Ben genelde de yatmayı sevmeyen bir insanım ve bu süreç nasıl geçecek diye çok düşündüm. Uğraşlar bulmaya çalıştım, kitap okudum.”

24 saat sonra gelen kâbus Bayram alışverişi normal hayatının son günü oldu

'ZİHNİMDEN O KORKUYU ATAMIYORUM'

Omurgasındaki vidaların 1 yıl kalacağını ve diğer kırıklarının da kaynadığını dile getiren Yağmur Özkavak, “Çok şükür iyileşme sürecim normal şekilde, ekstra bir durum olmadan devam ediyor. Sürekli kontrole gidiyorum. Doktorum 'Önce oturabilirsin, sonrasında da yürüteçle yürüme çalışmaları yapabilirsin' dedi. Zihinsel olarak çok zedelendiğim için psikolojik destek alıyorum, psikiyatriye gittim. Artık inşallah son aşama, desteksiz yürümem kaldı. Yeni kontrollerimde de normal hayatıma tamamen dönüş başlayacak” şeklinde konuştu.

"Böyle süreçlerde insanın kendine de güç vermesi gerekiyor. Kendi başına yapabildiği en ufacık şeye bile şükretmesi gerekiyor" diyen Yağmur, sözlerini şöyle noktaladı:

“Benimle benzer durumu yaşayanlara tavsiyem, aşama aşama sabrederek sonrasında güzel zamanların geleceğini bilerek, düşünerek motive olmaları. Dediğim gibi ben bu olaydan sonra ilk defa otururken bile çok zorlandım. Zihnimden korkuyu atamıyordum, yeniden o acılar aklıma geliyordu. Ancak sonrasında kendime güç verip 'Başarabilirsin' dedim. Zihnimi yendikten sonra daha rahat oturdum, yürüme çalışmalarını yaptım. Yani önerim öncelikle zihnimizi iyileştirmek, kötüyü düşünmemek ve ilerideki güzel günleri düşünüp buna odaklanmak."

Yazarlar