Alttan miyom ameliyatı (vajinal miyom ameliyatı) nasıl yapılır?

Alttan miyom ameliyatı “vajinal miyom ameliyatı” ismi de verilmekle birlikte, özellikle rahim içindeki submüköz denen miyomların rahim ağzından geçerek vajene sarkması nedeniyle yapılır. Alttan miyom ameliyatı vajinal miyomun döndürülerek çıkarılması şeklinde ya da histeroskopi ameliyatı ile yapılmaktadır. Alttan miyom ameliyatı fiyatları uygulanacak yönteme göre farklılık göstermektedir.

MİYOM AMELİYATI NEREDEN YAPILIR?

Miyom ameliyatı karından açık, kapalı ya da robotik ameliyat ile yapılırken, alttan histeroskopik veya açık cerrahi ile yapılabilir. Ameliyat seçimi miyomun bulunduğu bölgeye, miyom sayısına, cerrahın tecrübesine göre değişir. Kapalı ameliyatlar adı verilen laparoskopi ve histeroskopi ameliyatları miyom ameliyatlarında her zaman ilk seçenek olmalıdır. Bu ameliyatlar oldukça konforlu ameliyatlar olup kişinin normal yaşamına kısa sürede dönmesini sağlayacaktır.

VAJİNAL MİYOM NEDİR?

Vajinal miyom, rahim içinde gelişen ve rahim ağzını genişleterek vajinal bölgeye çıkan miyomlardır. Vajinada miyom oldukça nadir görülür. Pek çok hastada rahim içindeki miyomlar saplı değildir ve vajene sarkmazlar. Ancak uzun saplı miyomlar zaman içinde rahim ağzını genişleterek vajinal bölgeye sarkabilir. Bu miyomlar basit bir jinekolojik muayene ile rahatlıkla tespit edilebilir.

VAJİNADA MİYOM NEDEN OLUR?

Vajinal bölgede normal şartlarda miyom olmaz. Vajinal kistler olabilir ancak miyom rahim kas tabakasından geliştiği için vajinada miyom olmaz. Vajinadaki miyomlar tamamen rahim içinden gelişerek vajene sarkan miyomlardır.

MİYOM VAJİNADAN SARKAR MI?

Miyomların büyük kısmı vajinadan sarkmaz. Vajinadan sarkan miyom genellikle uzun saplı ve büyük miyomlardır. Zaman içerisinde rahim ağzında basınç oluşturarak aynen bir bebeğin rahim ağzını genişlettiği gibi rahim ağzını açar ve vajene sarkar. Çoğunlukla vajen içinde hasta kendini muayene etmezse gizli kalır. Ancak bazen vajenden dışarıya doğru bir kitle şeklinde tamamen çıkabilir.

VAJİNADA MİYOM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Vajinadan sarkan miyom belirtilerinin en önemlisi elbette hasta tarafından hissedilen ya da ele gelen bir kitledir. Tamamen vajenden dışarı çıkan miyomlarda kadınlar kitleyi görünce bir panik havası yaşar. Tedirgin olmayın. Miyomlar genellikle iyi huyludur ve kansere neden olmaz. Bunun yanında büyük miyomlarda vajende basınç hissi, kabızlık, sık idrara çıkma görülebilir. Uzun süre tedavi edilemeyen kadınlarda vajinal kanama ve vajinal enfeksiyonlar oluşabilir. Bazı hastalara ise özellikle küçük vajinal miyomlar belirti vermez. Rutin jinekolojik muayene esnasında tespit edilir.

MİYOM VAJİNADA AĞRI YAPAR MI?

Küçük vajinal miyomlar genellikle ağrı yapmaz. Ancak enfekte olan miyomlarda yada büyük vajinal miyomlarda vajende ağrı ve baskı hissi oluşabilir.

ALTTAN MİYOM AMELİYATI FİYATLARI NASILDIR?

Vajinadan miyom ameliyatı, vajinal açık ameliyat yada histeroskopi ile yapılabilir. Doktorlarımız tarafından genellikle histeroskopi tercih edilmektedir. Çünkü açık ameliyatta bazen miyomun sapı içeride kalmakta ve kanama bozukluklarına neden olmaktadır. Alttan miyom ameliyatı Ankara ilinde pek çok klinikte yapılmakla birlikte fiyatları ameliyatın yapılacağı hastaneye, uygulanacak yönteme yada ameliyatı yapacak doktorun akademik unvanına göre göre değişmektedir.

 

Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

İnternet sitesi: http://www.aydinkosus.com/

Twitter: https://twitter.com/surgeonskopi

Facebook: https://www.facebook.com/jinekologankara/

Instagram: https://www.instagram.com/doc.dr.aydinkosus/?hl=tr