Histerektomi (rahim alma ameliyatı) nedir, nasıl yapılır?

Histerektomi, farklı sebeplerden dolayı cerrahi işlem yapılarak rahmin bir kısmının ya da rahmin tamamının alınmasına verilen işlemin adıdır. Latince kökenli kelimelerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Halk dilinde rahmin alınması olarak bilinmektedir. Histerektomi kadınlarda çok sık uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Dört çeşit histerektomi yöntemi bulunmaktadır.

Bunlar;

-Total Abdominal Histerektomi

-Subtotal Histerektomi

-Vajinal Histerektomi

-Laparoskopik Histerektomi

Total Abdominal Histerektomi

Bu yöntem karın bölgesinden abdominal adı verilen kesi ile rahmin tümünün çıkarılması ameliyatına verilen isimdir. Bu ameliyat esnasında yumurtalıklar çıkarılmamaktadır. Yumurtalıkların çıkarılmama nedeni ise yumurtalıkların faaliyetlerini menopoz dönemine kadar devam ettireceğinden kaynaklanmaktadır.

Bu ameliyattan sonra yumurtalıkların yerinde bırakılması, ameliyat olan kadının, ameliyattan sonra ki hayatında adet döngüsünden kesilmesini önler. Menopoza girene kadar adetten kesilmelerine bağlı olarak ortaya çıkan ateş basması şikayetleri ya da terleme şikayetleri olmamaktadır. Bu şikayetler tam anlamıyla menopoza girdikleri zaman diliminde olmaya başlar.

Subtotal Histerektomi

Bu yöntemde ise yine karından yapılan kesi ile birlikte rahim ağzı olması gereken yerde bırakılarak rahmin alınması ameliyatına verilen isimdir. Bu ameliyat yöntemi genellikle genç yaşlarda tercih edilen bir ameliyat türüdür. Bu ameliyat türünün özelliği ise ameliyat sonrasında kadınlar yine adet görmezler ancak hastalar psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmektedirler.

Vajinal Histerektomi

Bu yöntem diğer yöntemlerde olduğu gibi karın bölgesinden değil vajinal yoldan rahim çıkarılması ameliyatına verilen isimdir. Bu ameliyat yöntemi genel olarak rahim sarkmasından dolayı yapılmaktadır. Bu yöntemde diğer ameliyat türlerine göre iyileşme hızı daha kısa sürede gerçekleşir.

Laparoskopik Histerektomi

Bu ameliyat yönteminde ise laparoskop adı verilen bir cihaz yardımı ile göbek deliğine açılan yaklaşık olarak 1 cm'lik kesi yardımıyla karın bölgesine kamera ile girilir. Yapılan bu görüntüleme sayesinde cerrahi aletlerin kullanımı ile rahmin vajinal şekilde çıkartılması sağlanmaktadır. Bu ameliyat yönteminde yara iyileşme hızı diğerlerine göre oldukça hızlıdır ve daha iyi olmaktadır.

 

Doç. Dr. Aydın Köşüş

Kadın Hastalıkları ve Doğum / Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

İnternet sitesi: https://www.jinekologankara.com/

Twitter: https://twitter.com/surgeonskopi

Facebook: https://www.facebook.com/jinekologankara/

Instagram: https://www.instagram.com/doc.dr.aydinkosus/?hl=tr

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet