Dt. Pertev Kökdemir

Dt. Pertev Kökdemir

p.kokdemir@swissmeddental.com

Tüm Yazıları

Evet, biz yanlış yazmadık siz de yanlış okumadınız. Bu yazımızda diş değil dilinizi fırçalamak için kullandığınız dil fırçasının faydalarından bahsedeceğim.

Ağız ve diş sağlığımızı korumanın yollarından biri de dilimizi fırçalamak olduğunu biliyor muydunuz?
Ağzımızdaki bakteri ve virüslerden oluşan mikroorganizma topluluğu olan mikrobiyota, gelişen teknoloji ve araştırmalar ile birlikte daha fazla gündem oluşturmaya başladı.

Dil kazıma olarak bilinen bu eski teknik, ilk olarak Hindistan’da yüzlerce yıl önce başlamış olup, ABD'de de popülerlik kazandıktan sonra tüm dünyada günlük ağız temizliği ve bakımı olarak tercih edilmektedir. Bu basit uygulama hem ağız hem de genel sağlık için çeşitli faydalar sağlar.

Haberin Devamı

Dil fırçası nedir?

Dil fırçası (dil kazıyıcı veya dil temizleyici olarak da adlandırılır), dilinizin üzerindeki mikrobiyotaları, yemek artıklarını ve ölü hücreleri çıkarmak için özel olarak tasarlanmış bir ağız hijyen aparatıdır. Farklı tasarımları ve materyal çeşidi olan dil fırçaları genellikle metal, plastik ve silikondan yapılır. Sert ve pürüzlü yüzeyi dilinizin üzerindeki kalıntıları temizlemek için tasarlanmıştır. 

Dilimizi ne zaman ve nasıl temizlememiz gerekir?

Uyku esnasında sindirim sistemimiz işlevine ve vücudumuzdaki toksinleri atmaya devam ettiğinden gece boyunca dilinizin yüzeyinde beyaz, sarı, kahverengi ve hatta yeşil renkte tabaka oluşabilir. Bu renkler toksinlerin seviyelerini gösterir ve temizlenmediğinde vücudunuz tarafından yeniden emilir.
Vücudunuzda toksinlerin olup olmadığını anlamak aslında pek zor değil. Dilinizin üzerinde tabaka halindeki renk değişimleri, azalmış iştah, ağız kokusu, ağız-dil yaraları veya kronik diş eti hastalıkları vücudunuzda toksinlerin birikmiş olduğunun bir işareti olabilir.

Bu sebeple beden ve ağız sağlığınızı korumak için sabahları ilk iş, dişleriniz ve dilinizi düzenli fırçalamanız olmalıdır.

Dişlerinizi diş fırçasıyla temizledikten sonra dil fırçanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için dilinizi arka kısmından öne doğru tek yönde sıyırma şeklinde temizleyin. Her sıyırmadan sonra dil fırçanızı su ile durulayın ve bir sonraki hamle ile nazikçe devam edin. Bu işlemi 5 kez tekrarlayabilirsiniz. Son olarak antibakteriyel bir ağız gargarası ile ağzınızı çalkalayın. Böylelikle güne temiz ve ferah bir ağız ile başlayabilirsiniz.

Haberin Devamı

Dil fırçası kullanmanız için 5 nedenDil fırçalamanın 5 faydası

1. Nefesi ferahlatır

Ağız kokusu kendinizi kötü hissetmenize ve sosyal çevrenizi olumsuz yönde etkilemede önemli rol oynar. Dilinizin arka kısmındaki bakteriler nefesinizin temiz ve ferah kokmasına mani olabilir. Dil fırçası ile kötü kokulu bakterileri yok edebilir ve ağız kokunuzu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2. Tat tomurcuklarını geliştirir

Dilin yüzeyinde kalan tabakalar, tat alamama veya yanlış tat duygusu isteği yaşamanıza neden olabilir. Dil fırçası kullanmak dilinizin üzerindeki gözenekleri açar ve farklı tatlardan daha fazla zevk alınmasını sağlar.

3. Toksinlerin geri emilimini önler

Dil fırçası vücudunuzun atmaya çalıştığı toksinlerin yeniden bedeniniz tarafından emilmesini önler. Sabah uyandığınızda dilinizi fırçalayarak dilinizin üzerindeki zararlı katmandan kurtulup vücudunuzdan uzak tutabilirsiniz. Böylelikle genel bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeye yardımcı olacaksınız.

4. Ağız sağlığını iyileştirir

Haberin Devamı

Dil fırçası ayrıca periodontal hastalık, plaktan sorumlu bakteri ve gıda parçacıklarının çıkarılmasına yardımcı olur. Rutin diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile birlikte kullandığınızda diş çürümelerini, periodontal sorunları, diş eti çekilmelerini ve diş kayıplarını önleyebilirsiniz.

5. Genel sağlıkla ilgili ipuçları

Dil ve ağız iç organlarınızın durumunu yansıtır. Dil fırçalama, dilinizi ve dolayısıyla tüm vücudunuzu daha iyi tanımanızı sağlar. Dilinizde önemli değişiklikler fark ettiyseniz iç organlarınız size sağlığınız ile alakalı mesaj veriyor olabilir.

Düzenli bir hijyen rutinine sahip olmak için, vücuttaki toksinleri azaltmak ve ağız sağlığını artırmak yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Her sabah dil temizliğine ek olarak, günde iki kez dişlerinizi fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.